Lidé Železnice

Zemřel zakladatel Metransu a Žesnadu Jiří Samek

Jiří Samek. Foto: Metrans
Jiří Samek. Foto: Metrans

Tuzemská železnice přišla o jednu z nejvýraznějších postav. Ve věku nedožitých 64 let zemřel zakladatel společnosti Metrans Jiří Samek.

Samek založil Metrans v roce 1991 a postupně z něj vybudoval největší firmu na kombinovanou dopravu ve střední a východní Evropě. Dnes má Metrans 14 terminálů.

Od roku 2014 firma ze sta procent ovládá rovněž Metrans Rail, kterou pod původním názvem RAILTRANS založili Petr Šimral a Radan Stift.

Do Metransu postupně vstoupila společnost HHLA, provozovatel hamburského přístavu. Té nakonec Samek odprodal letos v březnu i svůj zbývající podíl a z firmy zcela odešel.

Jiří Samek dlouhodobě patřil k velkým kritikům politiky ministerstva dopravy vůči železničním nákladním dopravcům, i proto stál u zrodu sdružení ŽESNAD.cz, jehož byl prvním prezidentem

Poslední rozloučení s Jiřím Samkem se koná v pátek v 11 hodin ve velké obřadní síni ve Strašnicích.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jude

Zaměstnanci dnes budou velmi smutní,myslím že byvalí zaměstnanci se budou snažit o návrat do společnosti aby tím uctili památku člověka takových rozměrů a charaktér

Petr Šimral

Čest jeho památce…

Ale máte tam chybu. METRANS Rail nezaložil Jirka Samek. Pod původním názvem RAILTRANS jsem společnost založil já s kolegou Stiftem a postupně jsme v několika krocích společnost odprodali METRANSu, který od konce roku 2014 vlastní 100% společnosti.

Jan Šindelář

Děkujeme za upozornění a s omluvou opravujeme.

ApolloXI.

Trošku skromný nekrolog, především tam není období života do roku 1991. Metrans v Praze-Uhříněvsi vznikl na místě bývalého Stavoservisu.