Zemětřesení v Turecku zasáhlo také tamní letiště, Smartwings vezou na místo USAR tým k vyhledávání osob

Nakládání výbavy USAR týmu do Boeingu 737 MAX 8 Smartwings na ostravském letišti. Foto: HZS MSKNakládání výbavy USAR týmu do Boeingu 737 MAX 8 Smartwings na ostravském letišti. Foto: HZS MSK

Ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi.

Zemětřesení, které v noci na pondělí 6. února zasáhlo jihovýchod Turecka a Sýrii, ochromilo také tamní dopravu. Jak je zřejmé z informací dostupných na sociálních sítích, silně poškozena byla například vzletová a přistávací dráha na letišti ve městě Hatay. Syrské ministerstvo dopravy zastavilo v důsledku zemětřesení preventivně vlaky na všech trasách.

Turečtí dopravci byli nuceni zrušit několik letů. Ochromen byl také provoz na letištích Gaziantep, Kahramanmaras, Adiyaman, Antakya a Adana. Právě do Adany, která je již nyní v provozu, míří z Česka na pomoc speciální USAR tým vybavený na vyhledávání osob ze zřícených domů. Jedna část letí z Ostravy, druhá z Prahy. K transportu využijí hasiči dva letouny společnosti Smartwings. Z Ostravy Boeing 737 MAX 8 s registrací OK-SWA, z Prahy Boeing 737-900 s registrací OK-TSM. Na cílovém letišti by měly stroje přistát v noci z pondělí na úterý. Aerolinka již takto v minulosti zajišťovala například dopravu USAR týmu po výbuchu v Bejrútu.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Smartwings s registrací OK-SWA při nakládce vybavení USAR týmu na ostravském letišti.Foto: Zdopravy.cz

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Smartwings s registrací OK-SWA při nakládce vybavení USAR týmu na ostravském letišti.
Foto: Zdopravy.cz

Ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi. Podle premiéra Petra Fialy pomáhá velvyslanectví v Ankaře skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do ČR. Mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková na Twitteru napsala, že v lokalitě žádné klienty nemají a na následující týdny nejsou v plánu ani poznávací zájezdy. Situaci sledují, nicméně odlety na prodloužené víkendy do Istanbulu, který je v dostatečné vzdálenosti, neruší. Dovolené pak začínají až od letní sezóny. Linku z Prahy do Istanbulu zemětřesení neovlivnilo.

Tagy Hasičský záchranný sbor smartwings Turecko turkish airlines zemětřesení
3 komentáře