LOT 3a leaderboard

Železniční odboráři vyberou nového šéfa. Ve hře jsou tři kandidáti

Logo Odborového svazu železnic, foto: OSŽLogo Odborového svazu železnic, foto: OSŽ

Jedna z nejvlivnějších odborářských organizací v Česku bude na podzim volit nového šéfa. Kromě současného šéfa Jaroslava Pejši jsou ve

Jedna z nejvlivnějších odborářských organizací v Česku bude na podzim volit nového šéfa. Kromě současného šéfa Jaroslava Pejši jsou ve hře další dva kandidáti, rovněž dlouholetí odboráři.

Pro českou železnici je volba odborového šéfa zásadní zprávou, jejich vliv je stále silný a neklesá. Organizace, která má blízko především k ČSSD, se přitom netají odporem k liberalizaci železniční dopravy.

O post předsedy budou na sjezdu usilovat tři odboráři. Kromě Jaroslava Pejši bude usilovat o post předsedy také šéf podnikového výboru Českých drah Vladislav Vokoun. Ten je současně prvním místopředsedou OSŽ a několik měsíců zastupoval Jaroslava Pejšu během jeho nemoci. Pejša se v srpnu už vrátil a plně se ujal opět funkce předsedy. Třetím kandidátem je Martin Malý, šéf podnikového výboru při SŽDC.

Pejša řídí OSŽ desátým rokem, kdy vystřídal v čele Jaromíra Duška. Ještě loni na podzim tvrdil, že už kandidovat nebude.

Odboráři podle svého webu přípravy sjezdu nepodceňují. Pro svoji organizaci vybírají například nové logo. „Je to nutnost, současné logo je pro elektronickou podobu nepřijatelné,“ řekl ve zpravodaji OSŽ Radek Nekola, šéf podnikového výboru při ČD Cargo.

Železniční odbory nejsou zcela jednotné. OSŽ má nejvíce členů, různé profese mají ale své odborové organizace. Například strojvedoucí jsou ve Federaci strojvedoucích, dispečeři a výpravčí mají Alianci drážního provozu. Stoupenci Jaromíra Duška založili Svaz odborářů služeb a dopravy.

Tagy OSŽ
2 komentáře