Doprava ve městě Infrastruktura Vodní doprava

Železniční most na Výtoni se pro pěší uzavře, nahradí ho přívoz

Železniční most mezi Výtoní a Smíchovem. Foto: Jan Sůra
Železniční most mezi Výtoní a Smíchovem. Foto: Jan Sůra

Technická správa komunikací uzavře v pátek lávky pro pěší mezi pražskou Výtoní a Smíchovem. Lávky, které jsou součástí historického železničního mostu, čeká v následujících dvou letech generální oprava. Ačkoliv práce budou probíhat jen v letní sezoně, uzavírka začíná už nyní kvůli havarijnímu stavu lávek.

Náhradou bude chodcům přívoz linky P5, který bude pendlovat mezi Prahou 2 a Prahou 5 nově i v zimě. Jinak jde o sezonní letní linku, provozovatelem jsou Pražské Benátky. „Tento původně sezonní přívoz bude provozován po celou dobu uzavření pěších lávek zdarma,“ uvedl mluvčí organizace ROPID Filip Drápal.

Lávky se budou opravovat na etapy. Nejdříve bude příští rok opravena jižní lávka, v roce 2019 pak severní lávka. Práce budou probíhat vždy od 30. května do 30. září. Důvodem jsou plynovody, které nelze vyřadit z provozu v topné sezoně.

Přívoz P5 vypluje v pátek a bude provozován ve všední dny od 7:00 do 19:00, o víkendech a svátcích od 8:00 do 19:00 v základním intervalu 20 minut, v ranní a odpolední špičce zkráceném na 10 minut. Na cestě obslouží přístaviště Císařská louka, Kotevní a Výtoň. Koncem března 2018 pak na sezonu přibude přístaviště Náplavka Smíchov a druhé plavidlo.

Nejde přitom o jedinou přívozovou novinku v Praze. Přívoz bude zaveden rovněž jako náhrada zborcené lávky v Troji, a to do deseti dnů od odstranění trosek. Provozovat jej bude Pražská paroplavební společnost.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vláďa

Velke omezeni pro mistni i ty,kteri vyuzivali mostu pro prochazky ci vylety anebo kolare. Dva roky je dost dlouha doba.

František

Ty chodníky už bývaly v mnohem horším stavu, alespoň co se dřevěných latí týče – prasklé i chybějící. Dnes je to proti tomu přepych. Ale jestli je vadný spodek konstrukce, pak jsou to zdržení a oklika lepší než možná koupel v řece.