Ze dvou papírů jeden. Sněmovna schválila zrušení velkého techničáku

Auttosalon, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářAuttosalon, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Nově bude mít majitel k vozu jen jeden doklad s technickými údaji o vozidle. Změna by měla platit od roku 2024.

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila zrušení papírové podoby velkého technického průkazu k vozidlu. Nově bude mít majitel k vozu jen jeden doklad s technickými údaji o vozidle. Změna by měla platit od roku 2024.

„Díky digitalizaci ušetříme miliony korun, nervy řidičů a zbavíme se zbytečné byrokracie. Všechny důležité údaje budou dostupné elektronicky, případně na malém technickém průkazu,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Podle jeho mluvčího Františka Jemelky budou úřady nově vydávat k vozům registrační doklad (jde o pracovní název MD), který nahradí dnešní velký i malý techničák. U starších vozidel se počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se odeberou oba doklady (malý a velký techničák) a vydá se doklad nový.

„Neuvažujeme o žádné jednorázové nebo termínované lhůtě na výměnu. Pro majitele nových vozidel se nic nezmění, registrovat se bude stejným způsobem, pouze bude úřad vydávat jen jeden registrační doklad,“ doplnil Kupka.

Ministerstvo chce ještě letos spustit Portál dopravy, kde bude mimo služeb týkajících se vozidel také agenda řidičů, plavby, letectví a další. Ještě letos chce MD zavést elektronické podání žádosti o výměnu řidičského průkazu i v případě krádeže, ztráty nebo změny údajů.

Tagy Ministerstvo dopravy Poslanecká sněmovna technický průkaz
85 komentářů