Zaveďte povinné testování na Covid-19 před odletem, vyzvalo sdružení aerolinek

Prázdno, prázdno, prázdno. Terminál 2 v době koronavirové. Foto: Rosťa Kopecký / FlyRosta.comPrázdno, prázdno, prázdno. Terminál 2 v době koronavirové. Foto: Rosťa Kopecký / FlyRosta.com

Cestující podle leteckých společností odrazuje hrozba karantény, rychlé testy by měly být alternativou.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) se domnívá, že poptávce po létání by mohlo pomoci povinné testování cestujících u všech mezinárodních letů. Podle IATA by testy nahradily karanténu či zákazy cestování. Aerolinky si stěžují, že poptávka dál klesá a před slabší zimní sezónou omezují dál výrazně lety.

Šéf IATA Alexandre de Juniac uvedl, že cesta k tomuto závěru nebyla jednoduchá, protože přinese velké logistické komplikace i náklady na samotné testování. „Je před námi hodně práce. Ale pokud se podíváme na stav poptávky a počty cestujících, jde o velké zklamání,“ řekl de Juniac.

IATA se opírá o průzkum mezi cestujícími v 11 zemích. Podle něj 83 % z dotazovaných nechce letět kvůli obavám, že se nestihnou včas vrátit kvůli možné karanténě. „To je jasný signál, že k obnovení poptávky nedojde, pokud nebude alternativa ke karanténě,“ dodal Juniac. Podle něj průzkum ukázal, že by s testováním lidé souhlasili.

Aerolinky věří, že farmaceutické firmy přijdou brzy s novými, rychlými a levnějšími testy. Od vlád pak očekává, že si výsledky budou vzájemně uznávat.

Má jít o takzvané antigenové testy, které by mohl provádět i nelékařský personál. Jsou ale méně spolehlivé než molekulárně diagnostické testy v laboratořích. Podle de Juniaca by ale i tak šlo o velmi účinné řešení, které posílí důvěru v létání. „Letectví se v kritických chvílích dokáže spojit, podobně jako po 11. září 2001. Toto je podobný příklad,“ dodal de Juniac.

Tagy IATA testování na Covid-19
58 komentářů