Automobily Zprávy

Zaměstnanci za služební jízdy svým autem dostanou více peněz, výrazně stoupnou diety

Čerpací stanice Benzina. Foto: Benzina
Čerpací stanice Benzina. Foto: Benzina

Poslat zaměstnance na služební cestu bude pro tuzemské firmy i úřady dražší, než letos. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje pro příští rok zvýšení sazeb za použití vlastního osobního auta a především pak více peněz za stravné.

Vyplývá to z návrhu vyhlášky o „změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad“, kterou poslalo ministerstvo do meziresortního připomínkového řízení. Redakce Zdopravy.cz ji má k dispozici.

Vyhláška řeší úhradu zaměstnavatele za jízdy zaměstnanců vlastním vozem při služebních cestách. Základní sazba stoupne z 3,90 Kč na 4 koruny za každý kilometr, u motorek zůstane stejná, tedy 1,10 Kč.

Vývoj cen položek spojených s pořízením a provozem motorových vozidel oproti předchozímu roku zaznamenal mírný vzestup, v jehož důsledku dochází k navrhovanému zvýšení sazby základní náhrady,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.

K úpravě dochází v návrhu i u cen pohonných hmot, podle kterých se vypočítává cestovní náhrada v případě, že zaměstnanec neprokáže účtenku z tankování. Takovou cestu volí lidé často kvůli zjednodušení administrativy. V některých letech byla navíc výhodná i z důvodu, že ceny pohonných hmot padaly a šlo účtovat podle vyšších, tabulkových cen.  Náhrada se počítá podle tabulkové ceny a spotřeby v technickém průkazu.

Ceny kopírují mírné zdražení, které letos u čerpacích stanic nastalo. Zatímco litr Naturalu 95 podle vyhlášky stojí letos 29,50 Kč, od ledna bude podle vyhlášky k vyúčtování  za 30 korun za litr. V případě nafty cena stoupne z 28,60 na 29,20 Kč. Při současných cenách nejde stále o příliš výhodnou úroveň, protože u většiny čerpacích stanic jsou pohonné hmoty už teď dražší.

Velký skok čeká ale zaměstnance u stravného. V praxi dojde ke zvýšení na 78 Kč u pracovní cesty od 5 do 12 hodin, na 118 Kč u cesty mezi 12-18 hodinami a 186 Kč u delších cest. Ve srovnání s částkami stanovenými pro rok 2017 se uvedené hodnoty zvyšují v 1. časovém pásmu o 6 Kč, ve 2. časovém pásmu o 9 Kč a ve 3. časovém pásmu o 15 Kč. „Vývoj cen jídel a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování proti předchozímu roku zaznamenal nárůst, proto dochází ke zvýšení navrhovaných sazeb stravného v jednotlivých časových pásmech o 6 až 15 Kč oproti výši stanovené vyhláškou pro rok 2017,“ vysvětluje ministerstvo ve zprávě.

Vyhláška je zatím návrhem, není ještě definitivně platná. Nové sazby pro služební cesty do zahraničí zatím ještě nejsou známy.