regio-vlak

Zaměstnanci za služební jízdy svým autem dostanou více peněz, výrazně stoupnou diety

Čerpací stanice Benzina. Foto: BenzinaČerpací stanice Benzina. Foto: Benzina

Poslat zaměstnance na služební cestu bude pro tuzemské firmy i úřady dražší, než letos. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje

Poslat zaměstnance na služební cestu bude pro tuzemské firmy i úřady dražší, než letos. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje pro příští rok zvýšení sazeb za použití vlastního osobního auta a především pak více peněz za stravné.

Vyplývá to z návrhu vyhlášky o „změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad“, kterou poslalo ministerstvo do meziresortního připomínkového řízení. Redakce Zdopravy.cz ji má k dispozici.

Vyhláška řeší úhradu zaměstnavatele za jízdy zaměstnanců vlastním vozem při služebních cestách. Základní sazba stoupne z 3,90 Kč na 4 koruny za každý kilometr, u motorek zůstane stejná, tedy 1,10 Kč.

Vývoj cen položek spojených s pořízením a provozem motorových vozidel oproti předchozímu roku zaznamenal mírný vzestup, v jehož důsledku dochází k navrhovanému zvýšení sazby základní náhrady,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.

K úpravě dochází v návrhu i u cen pohonných hmot, podle kterých se vypočítává cestovní náhrada v případě, že zaměstnanec neprokáže účtenku z tankování. Takovou cestu volí lidé často kvůli zjednodušení administrativy. V některých letech byla navíc výhodná i z důvodu, že ceny pohonných hmot padaly a šlo účtovat podle vyšších, tabulkových cen.  Náhrada se počítá podle tabulkové ceny a spotřeby v technickém průkazu.

Ceny kopírují mírné zdražení, které letos u čerpacích stanic nastalo. Zatímco litr Naturalu 95 podle vyhlášky stojí letos 29,50 Kč, od ledna bude podle vyhlášky k vyúčtování  za 30 korun za litr. V případě nafty cena stoupne z 28,60 na 29,20 Kč. Při současných cenách nejde stále o příliš výhodnou úroveň, protože u většiny čerpacích stanic jsou pohonné hmoty už teď dražší.

Velký skok čeká ale zaměstnance u stravného. V praxi dojde ke zvýšení na 78 Kč u pracovní cesty od 5 do 12 hodin, na 118 Kč u cesty mezi 12-18 hodinami a 186 Kč u delších cest. Ve srovnání s částkami stanovenými pro rok 2017 se uvedené hodnoty zvyšují v 1. časovém pásmu o 6 Kč, ve 2. časovém pásmu o 9 Kč a ve 3. časovém pásmu o 15 Kč. „Vývoj cen jídel a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování proti předchozímu roku zaznamenal nárůst, proto dochází ke zvýšení navrhovaných sazeb stravného v jednotlivých časových pásmech o 6 až 15 Kč oproti výši stanovené vyhláškou pro rok 2017,“ vysvětluje ministerstvo ve zprávě.

Vyhláška je zatím návrhem, není ještě definitivně platná. Nové sazby pro služební cesty do zahraničí zatím ještě nejsou známy.

Tagy náhrady služební cesty
Žádné komentáře