Letecké společnosti Letectví

Zaměstnanci Ryanairu kývli na snížení mezd, piloti přijdou až o pětinu

Ryanair a jeho Boeing 737-800. Foto: Ryanair
Ryanair a jeho Boeing 737-800. Foto: Ryanair

Letecké společnosti Ryanair se podařilo dohodnout se dvěma velkými odborovými organizacemi ve Velké Británii na snížení mezd na několik let. Podle firmy tím dojde k záchraně stovky pracovních míst.

Ryanair už minulý týden oznámil dohodu s piloty ve Velké Británii, podle které přijdou o 20 % mzdy. Včera se největší evropská aerolinka dohodla s odborovou organizací Unite zastupující palubní průvodčí na škrtech o 5 až 10 % během příštích čtyřech let. Současně má dojít ke zvýšení produktivity práce.

Tato dohoda dává Ryanairu možnost lépe zvládnout dopady pandemie koronaviru a připravit firmu na plné obnovení provozu,“ uvedl Ryanair v tiskové zprávě. Podle Unite bude snížení mezd rozdílné: nejmenší škrty postihnou ty s nejmenším výdělkem.

Ryanair očekává, že provoz se letos dostane maximálně na 50 % loňského roku. Krize v oboru vede prakticky všechny aerolinky k hromadnému propouštění. Po dohodě ve Velké Británii chce Ryanair podobné snížení mezd i v dalších zemích.

Ryanair v květnu oznámil, že propustí až 3 tisíce lidí, zhruba patnáct procent. Podle firmy bude ale díky podobným dohodám propouštění menší. Firma slíbila, že peníze zaměstnancům později vrátí, dohoda mluví o roce 2023 a 2024.

tagy
27 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Johnczek

Zvýšená produktivita práce za sníženou mzdu? 🙂

Peeetr

A taky dobře placení pracovníci dolů o 20% a nejhůře placení ve firmě jen o symbolických 5%, a to ti nejhůře placení tam jsou spíš střední třída, protože profese jako uklízečky mají na vnější kontrakty.

Kalina

Ano, vždyť to je přece základní idea kapitalismu.

Růža

Ti nám musí tady v Babistánu závidět. Zde v krizi se peníze rozhazují kde se člověk podívá.

Kalina

Taky mě to štve, viz aktuální nápad na „záchranu“ živností, resp. na podojení rozpočtu: „Hotely či penziony mají dle návrhu dostat 100 až 400 korun za každý pokoj a den…“ Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/covid-ubytovani-ministerstvo-pro-mistni-rozvoj-kompenzace-ubytovani-cestovni-ruch-hotelierstvi.A200709_121753_ekonomika_rts

VíKo

A co je na pomoci hotelum spatne? Zivnostnici dostali 25 tisic bez ohledu na to, ze mohli dal delat a mnohdy delali. Hotely nemohly vubec nic. Vubec! Proste 71 dni tvrdy vypnuti. 100 az 400 je podle me celkem malo ale aspon neco.

D.S.

Při srovnání cen, kvality ubytování a kupní síly v ČR se světem (stačí třeba jen porovnat nabídku ubytování v česko – polském příhraničí na obou stranách hranice), bych očekával, že musí mít provozovatelé vytvořenou více než dostatečnou rezervu, aby toto období překlenuli.

VíKo

Tak o tom skutecne moc nevite. Ale to je jedno. My tady to nerozhodneme.

Tomas

to by mě zajímalo, z jakého srovnání cen, kvality a kupní síly vycházíte, a jakým způsobem jste jejich srovnáním došel k závěru, že budou mít rezervu na takové období 😀

Kalina

Jediná relevantní a oprávněná úleva pro hotely a penziony by bylo odpuštění poplatků na výpalné pro státní televizi (čtv) a rozhlas (čro).

Petr Novák

Rozumný názor !!

Y.K.

Živnostníci dostali? Pokud podepisování žádosti s místopřísežným prohlášením, že splňujete podmínky a nemohl jste vykonávat činnost u toho, komu běžně podáváte daňová přiznání považujete „dávat živnostníkům“, což zní jako všem a na blind, tak fakt nevím.

Tomas

.. k tomu připočtěme odpuštěné části záloh soc a zdrav pojištění (není to zrovna málo) …. k tomu odpuštěná záloha na daň z přijmů … ono to není úplně málo peněz.

a ano, těch 25K peněz v podstatě rozdali …

Frantisek

Ovšem, také jak komu. Jinak ano, systém v tom žádný není, je to takové plácání se a záplatování záplat. Také bych doufal v trochu víc…

Y.K.

…těm kteří to potřebovali, když jim stát znemožnil si příjmy zajistit. Odpuštěná záloha na daň z příjmu není odpuštěná daň z příjmu. Zálohy na soc a zdravotní pojištění, ano, to je skutečná úleva pro všechny i firmy mají podobné úlevy.

Při této příležitosti bych (protože ony úlevy jsou první v moderní historii) rád připomněl, že tenhle stát má 470 000 státních zaměstnanců (nárůst za 5 let o 30000 lidí), placených zcela z daní a počet každý rok roste, což už nás stojí asi 200 miliard ročně. Jednorázovka OSVČ v krizi stála setinu toho co nás stojí státní aparát.

beija

Někdo na to vybírání daní musí dohlížet a zprocesovat ho. 😉

Richard P.

Penize (czk) to nebude problem, toho se muze natisknout bambilion korun kazdy mesic. Jenom staci, aby penize mohli krome CNB tisknout ministerstvo prace, ministerstvo pro mistni rozvoj atd. Babis to platit nebude 🙂 uzivejte leto, bude hur.

Epo

Takze co? Nechat zkrachovat a pres socialni davky a urady prace vyplatit ty same penize? Tak by jste si to predstavoval?

Růža

Moji staří rodiče tomu nerozumí s jen kroutí hlavou. Když je hůř, se uskrovni. Tak žijí celý život. Prostě mají naspořeno včetně mě na horší časy. Ovšem nyní každý natáhne ruka a státe dej. Nedej bože aby mě náhodou poklesla životní úroveň. Věřte jako já, že lepší časy zase přijdou.

Frantisek

Problém mají ti, kteří už nemají z čeho tvořit rezervy, s platem na minimu. My ostatní se uskromnit můžeme.

David

Jenomže tady neni hůř, žádný přirozený vývoj. Tady prostě stát donutil pozastavit činnost a téměř nic za to nedal. Tady vubec není na místě mluvit o nějakém spoření na horší časy, to je benefit podnikatele, tohle prostě stát musí plně zakompenzovat.

beija

No, kdyby začala válka (nebo byl jiný typ obecného ohrožení), tak byste pak také tvrdil, že stát nic nedal za to, že válka(jiná krizová situace) nastala?

Y.K.

Ano. Krizový zákon č. 240/2000 Sb. § 35 a § 36. Cit: Ustanovení § 36 krizového zákona upravuje náhradu škody v důsledku krizových opatření a je koncipováno na principu objektivní odpovědnosti státu. Jediným obecným předpokladem pro vznik nároku na škodu je to, že škoda vznikla v příčinné souvislosti s přijatým krizovým opatřením. Tedy stát jedná dovoleně (omezuje či zakazuje určité činnosti), ale současně nese důsledky těchto krizových opatření v podobě náhrady škody těm subjektům, která byla krizovými opatřeními dotčena a škoda jim vznikla v příčinné souvislosti s přijatými krizovými opatřeními. Stát má dle § 36 jen jedinou možnost, jak se… Číst vice »

GPGP

Důchodci se teď mají nejlépe co kdy se kdy měli, své peníze vždy dostanou, každý rok valorizace, zdarma doprava nebo velké slevy na ni, jen jim stačí volit komunistu Babiše.
Ostatní musí tvrdě makat a do důchodu půjdou nejdříve v 70 letech.
Ještě že jsou obory, kdy si člověk vydělá dost a do „důchodu“ může jít třeba v 55 letech. 🙂

František

Je vidět, že o životě a příjmech důchodců víš naprosté hovno.

Kalina

Domníváte se, že vyplacená podpora v nezaměstananosti cíleně pro hoteliéry by odpovídala částce 4,1 miliardy korun, tedy částce o kterou se nyní žádá na „přežití“ hotelů?

Y.K.

Ach jo, to je tak, když si někdo ani neotevře zprávy v zahraničním tisku. Že by nám v UK záviděli? 100 miliard Liber?
https://www.bbc.com/news/business-52663523

Partneři


Czechtoll

pst
podcast