Doprava ve městě Lidé Zprávy

Zaměstnanci pražského dopravního podniku si polepší až o 3000 korun měsíčně

Tramvaj T3R.PLF. Foto: DPP
Tramvaj T3R.PLF. Foto: DPP

Vedení pražského dopravního podniku DPP se po téměř osmiměsíčním vyjednávání dohodlo s odbory na úpravě kolektivní smlouvy. Díky ní vzrostou od července v podniku platy; podle výpočtů odborů si zaměstnanci polepší podle délky praxe v rozmezí od 1000 do 3000 korun měsíčně.

Dopravní podnik to bude letos stát 90 milionů korun, příští rok 290 milionů korun navíc. DPP má s 23 odborovými organizacemi uzavřenu dlouhodobou kolektivní smlouvu do roku 2020, měnit ji lze pouze dodatky. Aktuálně uzavřený dodatek je druhý v pořadí.

„Na navýšení mezd se mohou těšit například řidiči, u nichž vzrostou kolektivní výkonnostní odměny měsíčně z 10 procent na 20 procent. Počítáme také s navýšením příplatku za délku dosažené odborné praxe v DPP,“ uvedl personální ředitel Jiří Špička.

Odbory považují dohodu za kompromis. „Chtěli jsme přidat více, nicméně v rámci možností se podařilo dohodu alespoň nějak vybalancovat,“ řekl předseda základní organizace Odborového svazu dopravy v DPP Luboš Olejár. Podle něj jde především o to, aby se podařilo stabilizovat stavy zaměstnanců, nejkritičtější situace je údajně u řidičů tramvají a autobusů.

Ve stabilizaci stavu řidičů věří po dohodě i šéf DPP Martin Gillar. „Dohoda je obrovským kompromisem obou smluvních stran,“ doplnil.

Průměrná mzda u DPP

rok Průměrná mzda v Kč/ měs. % nárůstu proti předchozímu roku
2015 34 014 2,68
2016 35 237 3,60
2017 36 608 3,89
1-4/2018 36 433 4,09  *

Pozn.: * Nárůst proti 1-4/2017.

Prům. mzda za 1-4/2018 je zatím nižší v porovnání s prům. mzdou za rok 2017, která byla ovlivněna výplatou mimořádné odměny v 11/2017 a výplatou 2. části dlouhodobé výkonnostní odměny v 07/2017. Průměrná mzda za 1-4/2018 je také ovlivněna vysokou nemocností z důvodu chřipkové epidemie zejména v únoru a březnu 2018.

28 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Zajímalo by mě kolik se z těch “ v průměru 1000-3000″ dostane k soferum. Není tu náhodou zaměstnanec DPP kdo by byl ochoten se pochlubit s tím přírůstkem? zda odpovídá alespoň te tisícikorune hrubého tedy tak 650- 700Kc na účtě.

  • ne, uvádět plat se nemá a nedělalo by to dobrotu v jiné části republiky. Někteří řidiči třeba neví, že řidič v praze skončí turnus a má volno, kdežto jinde řidič musí autobus uklidit, zkontrolovat a udělat udržbu atd.

  • Nevím, jak to dopadne. Jsem u podniku 15 let a je ti celkem bída. Za poslední rok nám přidali 1.5 koruny. A nechtějte po mě identifikaci. Nechci mít problémy

 • Proč vlastně na toho trolla PETRA.R reagujete? S dopravou má zjevně zkušenosti jen jako cestující, ale v českém duchu je tu ministr dopravy, tu financí, tu generální ředitel zeměkoule, ale pro nás normální jedince je to prostě troll a pablb… Nekrmte trolly 🙂

  • Na něj reaguji proto, aby se ještě více znemožnil a jenom když mám chuť :-). I když je jasné, že mu to bohužel nedojde.

   • vy jste uplný genius, neumíte ani klikat natož si myslíte, že dp je stejně placený jak čd.Ještě jsem se nedozvěděl jak dp řeší ty slevy co nařídila vláda(ztp,škola) .Jsem zvědav, jestli se zapojí i s.hanzal.

    • Ad Petr.R: Kdo je u tebe „s.“, ty „č.“? Já, narozdíl od tebe, podstatu textu pochopil a nemám potřebu si ho nechat přeložit do tobě srozumitelného jazyka, ty jantare!

     • podle jména jste komunistický pohlavár co lustroval řidiče kamionů jak dojeli ze západu, jestli je to zhoda jmen, tak se omlouvám, ale podle slovníku jste to vy a určitě se známe, jinak by jste na mně tak nevyjel, tak soudruhu politruku čsad zdar.

      • Ad Petr.R: jasně… A nebo jsem ten hokejista co hraje za Phoenix. Když byla Sametová, chodil jsem do první třídy ZŠ. Stačí to?

 • Pokračování diskuze s Petrem.R – už jsem mu jednou odpověděl a další odpověď už nešla vložit.

  A můžete mi prosím najít na stránce s rozpočtem Prahy na rok 2018 ty miliardy z vlastní podnikatelské činnosti?

  Proč píši o miliardách? Praha dotuje DP města Prahy cca 13 miliardami.

  Zdroje:
  Schválený rozpočet Prahy
  http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/finance/rozpocet/rozpocet_na_rok_2018/schvaleny_rozpocet_vlastniho_hlavniho.html

  Dotace DP města Prahy
  https://www.e15.cz/domaci/dopravni-podnik-v-praze-loni-vydelal-temer-dve-miliardy-1333063

  • Tak to se omlouvám za tolik stejných komentářů. Ale předtím opravdu nešly komentáře s odkazem vložit (jakoby se vložily, ale nezobrazily se) a teď se tu objevily všechny…

   To je teda i dotaz na redakci, jak je to možné? Respektive nebylo by možné přidat informaci o tom, že odkazy v komentářích jsou povolené až po schválení?

 • A teď to čeká vyjednavače ČD. Trpělivost provozních profesí je u konce.

  • a proč? DP přeci patří městu a vyjednavači čd by měli začít se poohlížet po technice a né jenom si půjčovat nebo prodávat to, aby druzí měli problémy.

 • kéž by ale podnik taky konečně řekl, jaká je skutečná výše mezd řidičů. ono je jednoduché počítat nějaký průměr, když se k tomu neuvádí, kolik hodin přesčasů řidiči odjezdí. ono 30 hod za měsíc se skoro rovná 4 dnům navíc. situace s řidiči je katastrofální, i když podnik říká, že to není až tak zlé.

Newsletter

Partneři


Výběr editora