LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Zákaz billboardů je znárodnění, tvrdí provozovatelé. Senátoři jdou k soudu

Po přechodném období mají s příchodem září od silnic a dálnic zmizet tisíce reklamních ploch. S blížícím se termínem přitom houstne debata

Po přechodném období mají s příchodem září od silnic a dálnic zmizet tisíce reklamních ploch. S blížícím se termínem přitom houstne debata i ostrost vyjádření. Navíc agentura ČTK dnes informovala, že příslušnou novelu zažalovala skupina senátorů u Ústavního soudu. Ministerstvo dopravy ale trvá na tom, že billboardy musejí zmizet. Jejich majitelé na to měli pět let.

Podle prezidenta Svazu provozovatelů venkovní reklamy Marka Pavlase se provozovatelé stali obětí „protiústavního znárodnění“. „Postup státu, který na jedné straně smlouvami, povoleními a licencemi umožňuje provozovatelům venkovní reklamy legální podnikání, a nyní, přestože jsou tyto smlouvy, povolení a licence stále platné, jim toto podnikání bez náhrady zakazuje, je faktickým vyvlastněním,” uvedl dnes Pavlas v prohlášení zaslaném médiím. Svaz proto chystá vůči státu právní kroky, které chce upřesnit ve středu na tiskové konferenci. Někteří majitelé na protest proti konání státu vylepili na své plochy českou vlajku.

Mezitím se k činu odhodlala skupina sedmnácti senátorů vedená Václavem Chaloupkem (Občané patrioti). Zákonodárci podali k Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona, která se billboardů týká. Návrh si nechali zpracovat od advokáta a bývalého ústavního soudce Stanislava Balíka. Právní úprava podle senátorů porušuje principy právní jistoty a zákaz retroaktivity, dále zasahuje do práva na podnikání a ocitá se v rozporu s mezinárodní ochranou investic.

Mistr dopravy Dan Ťok ale dnes reagoval, že bude jednat v souladu se zákonem a nebude ustupovat billboardové lobby.

„Očekávám, že majitelé většiny billboardů svoje poutače odstraní, jak jim nařizuje zákon. Pokud to neudělají, vyzveme je postupně k odstranění, případně následně reklamu zakryjeme a pak je na náklady majitele dáme pryč. Odstraňování reklamních poutačů může trvat řádově měsíce, než zmizí úplně poslední,“ uvedl Ťok.

Snahy na poslední chvíli zvrátit znění zákona o pozemních komunikací označil ministr za úsměvné. „Na dálnicích se nyní jeden z vlastníků dobrovolně přihlásil k billboardům, přelepil je státní vlajkou a může tak naopak pomoct rychleji identifikovat, které z poutačů je potřeba nyní odstraňovat,“ dodal ministr.

Podle něj je zarážející načasování ústavní stížnosti skupiny senátorů v této věci. „Čtyři dny předtím, než termín vyprší, ohlásit ústavní stížnost mi připadá spíše jako poslední snaha zvrátit naplnění zákona. Proč stížnost nedali před třemi nebo pěti lety, když věděli, že je to protiústavní,“  ptá se Ťok.