Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

Zajímavost roku: Silničáři dělají znovu dokumentaci EIA k už hotové dálnici

Dálnice D8. Foto: Ministerstvo dopravy
Dálnice D8, ilustrační. Autor: Ministerstvo dopravy

Takový případ zřejmě na Ředitelství silnic a dálnic nepamatují. Zhruba čtyři kilometry postavené dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi včetně tunelu Radejčín musejí znovu projít posouzením vlivu na životní prostředí (EIA). Proces EIA přitom zpravidla probíhá dlouho před prvním kopnutím do země.

D8 je ale zřejmě pro investora zakletá. Kladné stanovisko EIA získala dálnice už v roce 1996. V roce 2002 bylo soudně zrušeno územní rozhodnutí. Ekologický spolek Děti Země se pak loni v únoru domohl u Nejvyššího správního soudu obnovy stavebního řízení, soud přitom zároveň rozhodl, že dálnice v délce 4,66 kilometru je nutné znovu posoudit v procesu EIA. A to včetně účasti veřejnosti.

„Nové posouzení může stanovit nové podmínky či podmínky odlišné od původního stavebního povolení,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Nutné dodatečné úpravy dálnice podle něj nelze předvídat, může ale jít například o doplnění protihlukových opatření nebo přechodů pro zvěř. Dálnice není zkoulaudovaná, je jen v předčasném užívání. Jezdí se po ní od konce roku 2016.

„Při zpracování Dokumentace EIA byly popsány charakteristiky území, jednotlivé složky životního prostředí a vlivy, kterými záměr působil, působí a v budoucnu bude působit na životní prostředí. Posouzeny byly tedy vlivy vzniklé během výstavby, provozu a vlivy výhledové. Ačkoliv je stavba již realizována, byly zásadní vlivy během výstavby rekonstruovány porovnáním stavu území před zahájením stavby a stavu současného a také na základě údajů, které se podařilo o průběhu stavby získat,“ píše se v dokumentaci, jejíž zpracování ŘSD stálo 2,6 milionu korun bez DPH.

 

tagy
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zlámalík
Host
Zlámalík

Ještě pořád platí, že ten původně uvažovaný tunel z druhé strany kopce by byl dražší? 😀

Martin
Host
Martin

😀

Rokobulik
Host
Rokobulik

Spolek Děti země. Asi nikdo z nich nebydlí v mlstech kde jezdí kamiony protože oni se bojí o zvířátka. A co děti které chodí do školy v místě kde je provoz kamionu. Zvířata jsou prednejjsi než zdraví našich dětí.

Démon
Host
Démon

koukám, že EIA už není co bývala. Už nemá za úkol hledat nejlepší řešení pro životní prostředí, ale potvrzovat již postavené „nejlepší“ řešení 🙂

Jan
Host
Jan

A to pan Patrik tu revizi EIA zaplatí, když si to vymohl? Asi ne😈

Anonym ze severu
Host
Anonym ze severu

Dělají si p*del? Něco se postaví a pak se tomu musí znovu dělat papíry? Ještě mi řekněte, že se to bude muset zbourat 😂

jirka
Host
jirka

Jo Honzik Kroupa velkej boss. stavel tento usek 12 let.. ale tohle je Ceska hysterie. Jsme na Zemi ne nekde v 3D prostoru. Kazda hlina se houpe…a obcas sesune..

Anonym ze severu
Host
Anonym ze severu

Jirko, vís, ja se bojim, že oni to zavřou (zname to) a zas to pošlou po objizdné trase k nám do Vaňova 🙁

Vojtěch
Host
Vojtěch

Hrozí, že to zboří?

jirka
Host
jirka

proc by se to melo bourat?

Anonym ze severu
Host
Anonym ze severu

Protize jsme v Česku

Nekdo
Host
Nekdo

jéé, pánové Patrik a Dvořák již jistě brousí propisky a vytahují razítka, která nosí proklatě nízko…

J.L.
Host
J.L.

Kdy bude EIA na Karlštejn?

Dushan
Host
Dushan

Třeba bude stavebník donucen, opravit vše co stavbou pokazil, tedy zejména přilehlou trať, která je kvůli sesuvu při stavbě už několik let mimo provoz.

Ryk Mat
Host
Ryk Mat

Muhehe, tyhle následky ničím nekontrolované úřednické zvůle jsou fakt absurdní.

jirka
Host
jirka

tak pokud si vezmeme v potaz, ze vetsina uredniku ma nizsi uroven nez svycarska prodavacka tak se neni cemu divit.
Apropo -BESIP Sef 2018 byl ridic autobusu..To jsme to dopracovali

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Tak dobře, že se aspoň teď následky úřednické zvůle odstraňují, nebo ne? I když asi málokdo doufá, že najdou odvahu následky úřednické zvůle skutečně odstranit, a tak úplně to ani nepůjde, navždycky už tam jakási jizva po té dálnici zůstane, nebo tedy do nějakého příštího pořádnějšího sesuvu.

Frantisek
Host
Frantisek

Proč zvůle? Ta stavba se stále ještě vůči okolí (alespoň horizontálně) pohybuje, tedy se účinky mohou měnit. 😉

jirka
Host
jirka

kazda stavba se pohybuje vuci okoli.. asi tak.

Arimatejsky
Host
Arimatejsky

Jaká úřednická zvůle, soud nařídil na základě zakona. Soudci ani zákonodárci nejsou žádní úředníci co to tu píšete za výlevy.

bohyn
Host
bohyn

Kam to spěje… Ta dálnice je postavená na sesouvajícím se svahu a tady se řeší jestli to neohrozí vzácné čolky v tůňce pod mostem. No, až to spadne, tak bude po nich. Tenhle úsek chce důkladnou geologickou revizi.

jirka
Host
jirka

Proboha takovejch svahu je na svete mraky. A nikdo z toho nedela hysterii. Jen Tok-Kroupa a dalsi pseudavzdelanci. Pani inzennyyri

bohyn
Host
bohyn

Až na to, že tento svah už jednou na dálnici spadnul. A další hned vedle pod mostem je také v pohybu. Tak nějak mi uniká perspektiva té stavby

HonzaX
Host
HonzaX

Ale EIA neřeší geologii svahu, ale broučky a žabičky páně Patrikovy.

bohyn
Host
bohyn

Ano vím, ale na to už trochu pozdě ne? 😉 Asi se budou muset smířit s tím hlukem, případně jim koupíme naslouchátka 😀

Frantisek
Host
Frantisek

No, tak to je pěkná vize. Zatím si své zdraví platí každý víceméně sám, zatímco stát přispívá k jeho poškozování. Mimochodem, i ti broučci jsou součástí stejného systému jako my, a jakékoli jeho narušení můžeme také šeredně pocítit. Třeba už teď aplikací jedů na pole. 😉

jirka
Host
jirka

tam nikdo od roku 1945 nebydli. a cesi jsou pod kopcem

Martin
Host
Martin

EIA je o vlivu na zivotni prostredi a zdravi, … to nejsou jen zabicky… 😀

Frantisek
Host
Frantisek

A nemělo by se právě i toto v CHKO (!) řešit? Jestliže stavba není stabilní, může se vliv na okolí měnit. Jen ať se to sleduje.