Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

Zahájení stavby velkého okruhu Brna na Žabovřeské zablokoval spolek Voda z Tetčic

VMO. Autor: Harold – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12458413
VMO Brna, ilustrační foto. Autor: Harold – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12458413

Stavba téměř dvoukilometrové části velkého městského okruhu Brna na Žabovřeské, která měla odstartovat na začátku srpna, se proti plánu zpozdí. Čtvrté, poslední a nejdůležitější stavební povolení nenabylo právní moci, neboť jej v polovině července napadl spolek Voda z Tetčic. Informoval o tom dnes brněnský magistrát.

„Jak je patrné už z názvu spolku, není primárně usídlen ani zaměřen na území města Brna. Tento fakt se také potvrdil po prostudování odvolání ke stavebnímu řízení. Všechny uváděné výtky směřují pouze k formálnímu procesu stavebního řízení a nijak neřeší stavbu jako takovou, nepřichází s faktickými podněty ke zlepšení stavby,“ uvedl náměstek primátora Brna pro oblast investic a dopravy Richard Mrázek.

VMO Brno, Žabovřeská. Pramen: ŘSD
VMO Brno, Žabovřeská.
Pramen: ŘSD

Námitky se podle něj týkají procesu stavebního řízení, procesního souladu projektové dokumentace ke stavebnímu povolení s územím rozhodnutím, platnosti a aktuálnosti podkladových rozhodnutí a závazných stanovisek státní správy, například Krajské hygienické stanice. Stavba tak podle Mrázka nabere zpoždění v řádu měsíců.

Projekt je rozdělen do dvou etap. V první etapě stavby budou přeloženy inženýrské sítě, vybudují se valy a postaví nový jízdní pruh ve směru na Pisárky. Dále bude zrekonstruována silnice ve směru na Královo Pole, vybuduje se lávka u zastávky Bráfova a opraví se most na Bystrc.

Podle původního harmonogramu mělo být hotovo do konce příštího roku, kdy měla začít druhá etapa. V jejím rámci bude proražen tunel pro tramvaj, přeloží se tramvajová trať a rozšíří se stávající silnice. Celkové náklady mají být zhruba 2,4 miliardy.

Spolek Voda z Tetčic je znám především letitým odporem proti elektrizace tratě z Brna do Zastávky u Brna. Právě na této trati Tetčice leží. Deníku Zdopravy.cz se nepodařilo sehnat relevantní kontakty na spolek. Předsedou spolku je podle veřejného rejstříku Josef Dvořák z Tetčic.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Luboš Lakatoš
Host
Luboš Lakatoš

Na tohle by platilo, kdyby každý takový stěžovatel musel složit kauci ve výši 5 % z ceny stavby, která by v případě, že se námitka ukáže neopodstatněná, propadla investorovi. To by takovéhle pochybné spolky odfiltrovalo.

Jirka
Host
Jirka

I jedno procento nebo méně by stačilo. Pokud by někdo měl opodstatněnou námitku tak by mohl mít velký problém ty peníze sehnat. Ty naše stavby nejsou tak levné. Při ceně 2,4 miliard může být problém sehnat 120 miliónů. I ty nízké procenta je časem zničí 🙂

Tomáš
Host
Tomáš

Takže pokud někdo opravdu omezuje tvoje práva a ty na to nemáš, tak máš smůlu, protože spravedlnost bude jen pro bohaté 🙁 Jediným správným řešením je rychlé řešení ze strany odvolacího orgánu, nevím proč by to měl řešit dlouho a ne jednotky dní.

Nekdo
Host
Nekdo

prava cloveka z Tetcic omezuje kus cesty v Brne jak, prosim?

Vladislav Gaja
Host
Vladislav Gaja

Přesně takhle to tvrdím i já už delší dobu, dokonce i s výškou kauce jsme ve shodě. Jsem projektant a dobře vím, kolik práce se musí investovat do projektové dokumentace všech stupňů. A pak, když je hotovo, objeví se takoví výlukové, placení za obstrukce kdoví kým, např. Děti země, Jihočeské matky nano Voda Tetčice… Jenže to by chtělo skutečné poslance, pracující pro občany a ne pro vlastní kapsy.

Michal
Host
Michal

Mám tu čest celoživotně s pány projektanty pracovat. Jsou to ti první, kteří by měli chodit kanály. Protože projektové dokumentace jsou v tak žalostném technickém stavu, že pouze nahrávají průtahům ve všech stupních řízení. Dokud bude např. majetkoprávní činnost pro projektanty něco co se jim hnusí a je nepodstatné se tím zabývat, dokud nebudou co tři měsíce vydávat nová a nová technická řešení, protože tam se něco zapomnělo, tam je potřeba další úprava,… …nic se nezmění. Bohužel, stav projekce v ČR je děsivě, děsivě žalostný. Člověk by občas opravdu až brečel, co někteří mistři jsou schopni dát na papír… resp.… Číst vice »

Mm
Host
Mm

také se kloním k názoru že Město Brno je natolik silné, že by nějakého blázna z Tetčic mohlo rychle vypakovat, ale copak úředník který se bojí cokoli schválit někam bude pospíchat. Tak dlouho, jak se u nás stavební proces řízení realizuje, to snad nevymyslíš ani v republice typu banán.

xyz
Host
xyz

Taktéž upozorním na zajímavou sebejistotu veřejné moci v to, že stavební povolení nabude právní moci bez jakýchkoliv problémů tak, že prakticky okamžitě po jeho nabytí platnosti by se „začalo kopat do země“ (viz údaj v článku „Stavba téměř dvoukilometrové části velkého městského okruhu Brna na Žabovřeské, která měla odstartovat na začátku srpna, se proti plánu zpozdí. Čtvrté, poslední a nejdůležitější stavební povolení nenabylo právní moci, neboť jej v polovině července napadl spolek Voda z Tetčic).

Dle tohoto uvažování jsou pak všichni, byť i oprávnění předkladatelé námitek „zdržovači“.

xyz
Host
xyz

– Průtah Žabovřeskou ulicí je plánován už nějakých 15 – 20 let. Za jeho odklady až po dnešní rok nemůže žádná Voda z Tetčic. – Pokud nyní spolek Voda z Tetčic podal podnět proti realizaci stavby a tento podnět je irelevantní/bezpředmětný atd., může být v příslušném projednávání být rychle smeten ze stolu a je to. V této souvislosti je článek a na něj navazující některé příspěvky zavádějící. Z příspěvků týkajících se „blokování modernizace tratě Brno – Zastávka“ (týmž spolkem) vypichuji odkaz na příspěvek týkající se SKUTEČNÉ chronologie. K němu přidávám zajímavosti: – SŽDC požádala o územní rozhodnutí k 31. 12.… Číst vice »

Petr 766
Host
Petr 766

Což nic nemění na tom že (jednočlenný) spolek Voda z Tetčic je ekoterorista a chce jen dělat problémy. Dle dostupných informací se tento zapšklý pan Dvořák z Hybešovy ulice v Tetčicích nesmířil s tím, že jeho manželka byla před lety vyhozena z ČD. Co se týká okruhu v Brně, tady nevím zda se jen „mstí“ za něco městu Brnu nebo je (spíše) ve spojení s Patrikem z Dětí Země a podává odvolání za něj, protože Patrik by hozením vidlí do Žabovřeské už riskoval hodně hodně moc a nemusel by z toho vyjít ve zdraví. Ať je práce úřadů / úředníků… Číst vice »

Pavel
Host
Pavel

ááá, Brno pocítilo jak to vypadá, když se „chytráci“ odjinud montují do čeho nemají. V Ústeckém kraji to byl „dáreček“ jménem M. Patrik sídlící v Brně a jak dlouho to tam blokoval s tou svojí partou děti země, taktéž z Brna. Tož si užívejte….., my už po 30ti letech jezdíme a neumíráme zbytečně na nevyhovujících silnicích, juchů 🙂

Pavel
Host
Pavel
Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Nefiguroval v těch obstrukcích na Ústecku také nějaký Studnička? Už si na to moc nepamatuji, ale myslím, že za vydírání (zaplať! a nebo nebudeš stavět) byl dokonce odsouzen.

Pavel
Host
Pavel
AAA
Host
železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Nejsmutnější na tom ovšem je především to, že se nakonec stejně ukázalo, že (nejen) Patrik měl pravdu, a že stát vyhodil velké peníze za zprzněné řešení, které stejně pořádně nefunguje a bude zbytečně stát další peníze i příští generace v budoucnu: Patrik rozhodně není Dvořák (= blbec) …

Gejza
Host
Gejza

Ano, u stavby Lovosice – Řehlovice měl Patrik skutečně pravdu. Ale poslední dobou mám už pochyby o jeho duševním zdraví, vzhledem k tomu, že už napadá prakticky cokoliv z jakýchkoliv důvodů. To už s ekologií nemá nic společného.

AAA
Host
AAA

které stejně pořádně nefunguje … ono se tam nejezdí? A provoz třináctikilometrového tunelu by byl zadarmo?

Gejza
Host
Gejza

Ad tunel. Odpůrci navrhovali také realističtější variantu s cca 3,5 km tunelem pod Kletečnou, která by mimochodem míjela sesuvné území nad Prackovicemi. Provoz by něco stál, ale dálnice by byla kratší a s menším stoupáním.

AAA
Host
AAA

No, ono by si to asi chtělo projít chronologicky.
Nejdřív samozřejmě navrhovali, jak to eufemisticky nazývají, nulovou variantu, čili nestavět nic. Pak variantu mimo CHKO někudy přes Most, takže Ústí by zůstalo navždy bez dálnice. Potom fantasmagorii se 13 km dlouhým tunelem a teprve až ve zcela poslední fázi ten jeden tunel místo dvou kratších a estakády což by výstavbu o několik dalších let prodloužilo.
Prackovice zdá se zatím vyřešily, řekl bych že ve světě zvládají stavby i v mnohem náročnějších podmínkách.

Gejza
Host
Gejza

No ona se ta výstavba kvůli sesuvu a aroganci investora prodloužila možná víc, než by se bývala prodloužila při volbě varianty Kletečná. A nejde jen o sesuvné území. Jde i o mimořádný zásah do krajinného rázu uprostřed CHKO, kde z principu nic takového nemá být. + hluková zátěž. + zničení genia loci ojedinělé krajiny údolí Porta Bohemica, které má nemalý turistický potenciál. A možná i tahle kauza přispěla k tomu, že se v ČR vyrojily škůdci, kteří dnes napadají vše a všude. A stabilizace svahu se možná zatím vyřešila, nicméně každý geolog vám řekne, že to stejně dříve nebo později… Číst vice »

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Víte, kdyby ŘSD mělo všechny náležitosti stavby v pořádku, tento pán by ani nic nemohl namítat. Jeho námitka je zjevně opodstatněná, že způsobí mnohaměsíční skluz. Kdyyb to byl nesmysl, ŘSD by jej mohl smést ze stolu během pár dní.

Stěžujte si prosím dost i u ŘSD, ano?

Petr 766
Host
Petr 766

Ne, tak to skutečně není. Stačí že on si „myslí“, že něco není ok.
I tak to bohužel musí ŘSD atd. vypořádat i když je vše ok. A i to ekoteroristům stačí, aby se stavba zdržela v lepším případě o pár měsíců, v horším i déle.
ŘSD má másla na hlavě dost, ale tohle na ně fakt házet nejde.
Tohle jsou duševně vyšinutí jedinci, libující si v tom, že můžou škodit. Asi si pak připadají důležití, protože jinak by o ně nezakopl ani pes

Petr 766
Host
Petr 766

To, že Patrik je zrovna v Brně neznamená, že mu to nějak někdo fandí, snad kromě jeho Zelených kamarádů ho tu mají taky všichni plné zuby. A tohle je s největší pravděpodobností taky jeho akce, jen přes Dvořáka z Tetčic, aby to nevypadalo tak okatě, protože kdyby to podal svým jménem, tak už by hodně riskoval.

To
Host
To

Od 1.1.18 nám naštěstí tyhle přihřátý spolky ze stavebního řízení vypadly. Naštěstí Mareček Bendů nám to dal k soudu jako ohrožení práv spolků. Pokud náš poslanecký matador uspěje, budou nám i nadále vodníci z Tetčic kecat do stavby v Chebu apod. (myšleno s nadsázkou).

MaLer
Host
MaLer

Skoda ze stat nezvlada vest sva vlastni rizeni formalne spravne :(. Ale po obcanech to chce.

To
Host
To

Ta řízení v 99% nejsou vedena řádně z toho důvodu, že stát právě po lidech nechce vše, co by chtít měl… to je realita. Když vidíte ty zoufalé projektové dokumentace, radši mávnete rukou a úřad povolí.

Gejza
Host
Gejza

No vzhledem k tomu, jak jsou všechna řízení složitá a kolik desítek stanovisek je nutné získat, je formálně 100 % správné řízení u takových staveb nad hranicí možností investora a úředníků. Nezapomeňte, že stát není kdoví jaký zaměstnavatel a kvalita lidských zdrojů, které má k dispozici má své limity. Každopádně souhlasím, že prosté občany mnohdy zbytečně buzeruje (kdo zažil stavební řízení, ví…). Na druhou stranu je také sám stát na sebe poměrně přísný (odvolací orgány a soudy). Zneplatňovat rozhodnutí kvůli formálním chybám, když na straně stěžovatele nedošlo k žádné majetkové újmě, nedošlo k zásahu do biotopů, nehrozí nedodržení hygienických limitů… Číst vice »

Libor
Host
Libor

Kontakt na pana Dvořáka je Hybešova 178, Tetčice. Dá se to jednoduše najít na webu a ověřit přes katastr nemovitostí. Takže by šlo získat vyjádření pana Dvořáka třeba při osobní návštěvě nebo korespondenčně.

MVB
Host
MVB

Kdyby někdo potřeboval, zde je zmíněný výpis z katastru (podrobný, pdf)

https://uloz.to/!DNuiDt3tZXng/101266854011-pdf

marty-t2
Host
marty-t2

Promiňte mi, ale toto je zralé na občanskou neposlušnost. Ve fungujících společnostech by se dávno vykašlali na ohledy na individua co pod rouškou legálnosti jednají nemorálně… Například navštívit dotyčného ve 3 ráno a zatroubit nebo zazvonit. Když to udělá každý tisící postižený tím, že musí stát v pisárecké zácpě, tak to bude podle mne jediná správná reakce mlčící většiny… Protože pokud se s takovými extrémy nic dít nebude, tak lidé přitvrdí a budou ze zoufalosti volit ještě extrémnější politiky než individua co máme teď…

a8n
Host
a8n

A kde si pak máme stěžovat na stát, který pod rouškou zdánlivé morálnosti jedná nelegálně?

xyz
Host
xyz

Na koho mají lidé zazvonit za to, že úsek Pisárky – Žabovřesky není v roce 2018 hotov, přestože byl plánován již o 15 – 20 (ne-li více let) dříve?

Mám dojem, že hledíte špatným směrem.

Ostatně, jsou-li námitky spolku Voda z Tetčic bezpředmětné, mohou být rychle smeteny se stolu (zdržení minimální ve srovnání s tím, jaké již po mnoho let nastává) a jede se dál.

Michal
Host
Michal

A to je dobrý připomenutí – Zastávka měla už 5 roků být hotová, to se kvůli jednomu kreténovi stavba dokáže o tolik zpozdit?

(Vlastně jo – dědek z Úval, ale ten měl aspoň pravdu…)

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Ony ty průtahy nejdou jen na hlavu tohoto ekoteroristy (jemu fakt o ekologii nejde). Např. dle https://twitter.com/DavidJasa/status/1022443374215921664 : „U modernizace Brno–Zastávka se 3 roky soudili o účast a pak podali dvakrát cosi, k čemu se měl úřad nebo SŽDC vyjádřit do 60 dní.“

Jenže když na takovéhoto byrokratického vyčuránka reaguje naprosto neschopné ŘSD nebo SŽDC, tak to může skončit jakkoliv..

Petr 766
Host
Petr 766

David Jaša je stejný (Z)zelený blázen jako pan Patrik apod. Nakonec se dobře znají. Takže jeho vyjádření fakt ne. Je známý tím, že si vytáhne jen co se mu hodí a když ne, tak neodpovídá a dělá mrtvého brouka.

DJ
Host
DJ

Že se znám s Patrikem se tu dozvídám poprvé, jaké další věci, které o sobě ani nevím sám, se tu na sebe dozvím? 😀🙄

Petr Novák
Host
Petr Novák

Ten pán je znám tím, že napadá prakticky vše co může. Nemá to nic společného s logickým uvažováním, podobně jako děti země. Nerozumím tom proč Jihomoravský kraj se kterým řeší roně asi přes sto podobných kauz na něj nepodal trestní oznámení. To proti tomu opravdu není žádá obrada? Pan Dvořák tak utrácí mě jako daňovému polatníkovi peníze. Já si to nepřeji a předpokládám, že stejně jako já smýšlí 95% tohoto národa. Panu Dvořákovi se nelíbí žádná stavba, nemá rád lidi, diskutovat se sním nedá naprosto o ničem.

a8n
Host
a8n

Díky lidem s podobnou úrovní právního povědomí, jako máte vy, je tenhle stát v takových s*ačkách, v jakých je.

Petr Novák
Host
Petr Novák

Tak konkrétně s Vámi bych se rád potkal a osobně vše prodiskutoval. Zajímá mě Váš názor. Mohu poprosit o váš kontakt. Rád bych si dohodnul schůzku. Pokud nejste Dvořák tedy.

Petr 766
Host
Petr 766

Ne, právě naopak. Díky lidem jako p. Dvořák, Patrik a všeobecně drtivá většina různých aktivistů a spolků angažujících se okolo dopravních staveb a skrývajících se pod „ochranu“ životního prostředí.

xyz
Host
xyz

Trestní oznámení ve věci podezření z naplnění skutkové podstaty kterého trestného činu (dle vašeho názoru)?

PartneřiCSCARGO