Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

Zafinancovat a dostavět dálnici D4 chce sedm uchazečů, do finále postoupí čtyři

D4. Autor: MDČR
D4 u Dubence, ilustrační foto. Autor: MDČR

Projekt dostavby dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem za soukromé peníze (PPP) nemá o zájemce nouzi. Do soutěže ministerstva dopravy se přihlásilo sedm konsorcií, která chtějí dálnici zaplatit, postavit a dalších 25 let se o ní starat.

Stát do užšího výběru pošle čtyři uchazeče, s nimiž ještě letos zahájí soutěžní dialog. Na twitteru to oznámil mluvčí MD Jakub Stadler. Podrobnosti k uchazečům ale ministerstvo s poukazem na zákon o veřejných zakázkách tají. Zájem si nicméně pochvaluje. „Se soutěží to vypadá dobře,“ sdělil Stadler.

Dostavba D4 s využitím projektu PPP je jednou z největších státních zakázek. Její vítěz dálnici vyprojektuje, zafinancuje, postaví a bude se o ní starat. Odhadovaná hodnota zakázky je 24,9 miliard korun.

Jde o pilotní projekt PPP na výstavbu českých dálnic (když pomineme fiasko se společností Housing&Construction na D47 z doba vlády Miloše Zemana). Ředitelství silnic a dálnic v současnosti stavbu připravuje. Do letošního října chce obnovit již jednou vydané kladné stanovisko EIA, do října příštího roku pak chce ukončit výkupy pozemků a ve druhé polovině roku 2019 rovněž získat stavební povolení. Smlouvu s vítězem by chtělo mít ministerstvo v červenci příštího roku.

O dostavbě chybějících 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem formou PPP rozhodla vláda už v lednu 2016. Výrazně se ale zdržel výběr poradce, když první tendr byl zrušen. Nakonec loni v létě ve druhém tendru zvítězilo sdružení White&Case, Česká spořitelna a Obermeyer Helika.

Kromě výstavby 32 nových kilometrů se vítěz bude starat o dalších již hotových 16 kilometrů D4. Z dopravního hlediska bude zřejmě pro řidiče nejdůležitější obchvat Čimelic a vyřešení křižovatky Lety, která nechvalně proslula řadou vážných nehod. Stát bude vítěznému konsorciu náklady splácet.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Michal
Host
Michal

Ja jenom doufam, ze pro pripad necekanych zaseku existuje i varianta dostavet to za statni, protoze soucasny stav je uz 15 let neunosny-chudaci Cimelice…

Taky by bylo dobre vyjasnit, zda se na drzitele koncesi vztahuje zakon o verejnych zakazkach, (idealne s vysledkem ze ne…).

noerf
Host
noerf

Historicky měla zájem Reifeisen bank.

Honza
Host
Honza

To nikdo neví o jaké konsorcia jde.