Letecké společnosti Letectví

Žádné „Dámy a pánové“. Easyjet začne cestující oslovovat genderově neutrálně

easyJet a jeho Airbus A320. Foto: easyJet
easyJet a jeho Airbus A320. Foto: easyJet

Posádky letecké společnosti easyJet budou na palubě letadel vítat cestující oslovením, které nemá zdůraznit pohlaví pasažérů na palubě.

Podle britského listu Independent  už posádky dostaly pokyny, aby se vyvarovaly oslovením typu Dámy a pánové. Easyjet k tomuto kroku přistoupil poté, co si na jeho oslovení stěžoval na twitteru Andi Fugard. V údajích o sobě na twitteru se označuje jako non-binary, tedy člověk, který popírá systém dvou pohlaví.

Podle easyJetu firma vydala pokyny, že má palubní personál hromadně oslovovat cestujících například větou „Welcome everyone“, tedy vítající všechny na palubě. Takové přivítání je pohlavně neutrální. „Chceme, aby naše posádky přivítali skutečně každého na palubě a aby se každý cítil v letadle příjemně. Proto jsme vydali nové pokyny, jak se mají k zákazníkům chovat,“ uvedla firma v prohlášení.

K podobnému kroku přistoupila už dříve letecká společnost Air Canada, některé americké aerolinky už nabízí možnost uvedení neutrálního pohlaví Mx.

tagy
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sydic
Host
Sydic

proc normalni lidi porad ustupuji takovym blbeckum, kteri ani nevi co maji mezi nohama a co s tim

Zabakovec
Host
Zabakovec

Doufám že bezpohlavní jedinci se nebudou dál množit, divná doba vybírat si jesli chci bejt ženská nebo chlap nebo třeba něco jinýho, za chvíli budem moxr být třeba krysou 😀

A.R.
Host
A.R.

Předpokládal jsem, že se mezi lidmi – šotouši, které dost lidí považuje za přehnané blázny do dopravy, najde tolerance a pochopení, kterou oni sami potřebují. Evidentně jsem se zmýlil, neb dle zdejší diskuze mám co do činění s primitivní cháskou s inteligencí jednoho bitu – 0 nebo 1 a nic mezi.

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

A proč se nemůže najít dostatek tolerance a pochopení ze strany toho specifického cestujícího? Že by respektoval staletí zavedenou zdvořilostní frázi?

„Ladies and gentleman“ zní mnohem lépe, vznešeněji a noblesněji, než nějaké pouťové „Welcome on board“. Ale kvůli jednomu nespokojenci se musí vymýšlet politicky korektní asketické oslovení..? Zatímco pro něj může jít o vylepšení, pro většinu cestujících jde o zhoršení. To musí být on tak netolerantní?

Podle mne jde z jeho strany o přecitlivělost. Kdyby mne, vousatého chlapa, někdo oslovil „dear madam“, bral bych to s humorem a tolerancí. A netrval bych na změně formalit.

A.R.
Host
A.R.

Tak mu to řekni, já s tímto oslovením problém nemám.
Slušnost by měla být na obou stranách. Jinak máš pravdu.

Ondra
Host
Ondra

Aby se nepo….

Riki
Host
Riki

Letecká společnost měla Andiho Fugarda poslat slušně do…..e a když se mu to nelíbí ať chodí třebas pěšky marťan jeden.
Svět se zbláznil a jak tu píše Franta Jouda, nejen západ, ale lidstvo řeší kraviny.

Arimatejsky
Host
Arimatejsky

Letecká společnost si může nastavit oslovení jak chce, pokud to není žalovatelné. Když ho nastaví genderově neutrálně, je to jejich věc, jejich letadlo, jejich pravidla. Patrně za tím cítí dobrý marketingový tah a tedy prachy. Kdoví, jestli si ten tweet neobjednali.

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Jako jsem dost velký liberál, ale všechno má své meze. Když se já označím jánevím za rostlinu nebo kámen, můžu vyžadovat oslovení, které toto respektuje?

Pavel
Host
Pavel

Ja porad a stale rikam dámy a pánové, milé deti.

Dita
Host
Dita

Tak tak a take nikdy nerikala Vitejte na letisti Vaclava Havla, ale Vitejte v Praze, vazeni cestujici!Protoze ja zacinala letat z letiste Ruzyne.Jinak tohle je vice nez smesne, kdyby radej nenasytni oligarchove, provozijici leteckou dopravu /ale i ti ostatni/, dali PAX male obcerstveni, potesi to vice.A platili uklidy a ne aby na mezipristani uklizeli stevardi.Pokud nebude opravdova revoluce, svet se zmeni v Orwellovo proroctvi.Ale ja pevne doufam, ze se oligarchie zhrouti.Preji vsem dobrym.Safety flights a pozor, letaji i pejskove a kocicky!

LEON
Host
LEON

pro normální lidi,je to pořád Ruzyně…:)

A.R.
Host
A.R.

A Masarykovu nádraží říkáš Praha střed. 😀 Tak určitě… 😀

Vladimír Chadima
Host
Vladimír Chadima

Tento případ mně připadá jako klasická ukázka, kdy menšina terorizuje většinu a popírá tak normálnost. To je opravdu možné na základě jednoho bezpohlavního měnit oslovení pro 99,99% normálních lidí? Jsem schopni se v naší zemi ubránit podobným kravinám? Doufám, že to neodkoukají naše aerolinky. Kam až ten pseudoliberalismus dospěje?

Zdeněk
Host
Zdeněk

Doufat můžete, ovšem klidně taky může přijít nějaká ulítlá směrnice z brusele…

PAN
Host
PAN

A bude pi prdele :)))

Zdeněk
Host
Zdeněk

Proč se musí stále ustupovat nějakým hříčkám přírody? To genderově neutrální oslovení je ještě blbější, než oslovování „občane/občanko“ v bývalém SSSR.

PAN
Host
PAN

Co jste to říkal soudruhu? :))

Milan
Host
Milan

Takze na zaklade sexualni uchylky se meni pozdrav v letadle?
To nam chybi zmena dani na zaklade pocasi a skolkovne navazane na prumernou cenu ctyrlistku a jsme kompletni a hura do bohnic 😀😀

Zdeněk
Host
Zdeněk

Podle současného genderového bláznění to vypadá, že homo sapiens budoucnosti bude buď hermafrodit, nebo naopak asexuál (japonsky „nemaho“).

A.R.
Host
A.R.

Určitě ne. 🙂 Zanech katastrofických scénářů, které si přeješ zřejmě z toho důvodu, abys pak vítězoslavně mohl prohlásit „Já vám to říkal.“ 😀
Nikdy se nestane, že budou všichni na světě heterosexuální. A zároveň se nikdy nestane, aby všichni lidé na světě měli jinou než heterosexuální orientaci. Heterosexuál tedy nikdy nebude ohroženým druhem. Je mi líto, prostě nemáš pravdu.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Myslel jsem to samozřejmě jako nadsázku, podobně jako řada dalších se svými příspěvky na této diskuzi. Po pochybné „slávě“ ve stylu „já vám to říkal“ opravdu, ale opravdu netoužím. 🙂

Y.K.
Host
Y.K.

Já vám nevím.
1) je divné, když se firma rozhoduje podle jednoho twítu (i když podle stížností svůj provoz jinak neřídí)
2) oslovení „ladies and gentlemen“ je formální fráze/pozdrav k hodně lidem a fráze by neměly být chápány doslova (skutečných dam a džentlmenů je dnes stejně jako šafránu). Hellow everybody nebo welcome everybody je poněkud neformální forma, novoty typu „čau lidi“ ve veřejném projevu mi přijdou dost telecí.
3) západní firmy si začínají plést respekt (k odlišnostem a názorům) a formální hyperkorektnost.

Martin
Host
Martin

Idealni to je u nas, Dear passengers…
Jinak souhlas, je treba brat jazyk ne jen jako slova, ale jejich vyznam a osloveni Damy a panove je pozdrav sirsi verejnosti, at je ve skupine kdokoliv…

LiborV
Host
LiborV

Tohle oslovení „Dear passangers…“,i kterém píše Martin se mi moc líbí. Jaká společnost ho používá?

Mike
Host
Mike

Tak tak. Neco jako kdyz jdete uz po paty treba na nejaky neprijemny urad s neprijemnou urednici a reknete ji “Dobry den”. Nicmene po poslednich ctyrech navstevach uz ji fakt dobrej den moc neprejete. Zaroven kdyz pri odchodu reknete “Na shledanou” i pres to, ze uz si dotycnou pani neprejete nikdy videt…

...
Host
...

V takovém případě je určitě lepší se loučít pozdravem „Sbohem“ namísto „Na shledanou“…

PAN
Host
PAN

I na Západě udělají občas soudruzi chybu…

Josef
Host
Josef

by mně zajímalo jak budou dělat děti?

A.R.
Host
A.R.

Fakt pochybuju o tom, že by tě takové věci zajímaly. 😀 A i kdyby ty děti nedělali, stejně jsou lidi přemnožení. 🙂

Franta Jouda
Host
Franta Jouda

Západ se má už moc dlouho dobře, tak se řeší kraviny.

Kopr51
Host
Kopr51

Potlačit rozlišování pohlaví? Trochu z jiného pohledu: kolikrát jsem už v životě někde slyšel tys měla být holka, tys měl být kluk. Nikdo to nemyslel zle, jen podle chování těm rodičům nebo komu připadalo, že to dítě mělo mít opačné pohlaví. Ty děti vyrostly, začaly se chovat podle svého pohlaví a vše je v pořádku. A teď do toho chce někdo vnést zmatek, když už se ti lidé identifikovali a oslovovat je genderově vyváženě. Když ve vlaku zazní hlášení Dámy a pánové, vítáme vás ve vlaku Eurocity… když jsem chlap tak slyším to pánové a zřejmě ženy slyší to dámy.… Číst vice »

A.R.
Host
A.R.

Ne, nekašle. Dítě totiž není speciální druh člověka ani pohlaví. Dítě může být jen kluk nebo holka. Zase děláš z komára velblouda.

Jiří
Host
Jiří

Když není dítě speciální druh, proč jsou tedy speciální „dětská kupé“, vagony pro rodiče s dětmi apod.?

Y.K.
Host
Y.K.

Druh? Dítě je slovo pro rozumově a sexuálně nedozrálé samce nebo samice druhu homo sapiens sapiens a protože jejich zejména zvukové a hyperpohybové projevy již dozrálí jedinci druhu homo sapiens sapiens poněkud hůře snáší, přišlo se na to, že když budou někde pospolu v separaci, všem to prospěje na mentální stabilitě. 🙂

A.R.
Host
A.R.

To je kategorie cestujícího, nikoliv pohlaví. 😉 Ale třeba se najde někdo, kdo ti to vysvětlí líp. 🙂

Michy
Host
Michy

Blbcum se nemá ustupovat. Tady je názorně vidět kam jsme to dopracovali. A pokud půjde společnost na ruku ostatním takovým idividuím dál, tak se máme na co těšit.

Gororo Tubero
Host
Gororo Tubero

Gender aktivisté křičí…a příroda se směje. Pohlaví u člověka jsou pouze dvě, ostatní jsou jen podivné psycho-konstrukce. Je mi líto.

A.R.
Host
A.R.

Nemáš pravdu. A ani tě nebudu litovat. 😀

susmaz
Host
susmaz

a v čem konkrétně nemá pravdu? 😀

A.R.
Host
A.R.

V tom, že nějací aktivisté křičí a příroda se směje. Ta se vůbec nesměje. Nemá ani čemu, nerozlišuje věci na normální nebo nenormální.

kakov
Host
kakov

njn, někteří postižení lítají s rozevřeným balóňákem po parku a někteří se prohlašují za neexistující pohlaví, prostě jen exhibujou a snaží se být jiní než ostatní, jen jsem zvědavej, co tyhle lidi budou dělat, až těch non-binary bude hodně a už tím nebudou výjimeční, vymyslí si něco jinýho

Kamui
Host
Kamui

Svět se v (_._) obrací…

A.R.
Host
A.R.

Tohle se píše už takovou dobu, že už ani nevím, jestli jsme se už obrátili nebo jsme skrz nebo jsme venku nebo co vlastně… Čtu to tak často, že už to dávno pozbylo významu.

A.R.
Host
A.R.

Nevidím na tom nic ohromujícího, spousta dopravců používá „vážení cestující“. Logicky by se to muselo dotknout i těch, kteří na nádraží jen na někoho čekají a nikam necestují, ale to by si zase někdo mohl připadat ublížený jako tihle zamindrákovaní heteráci, kteří jsou zvyklí nadávat na všechno, co se vymyká jejich představám.

kakov
Host
kakov

chtělo by to trochu klidu a rozum do hrsti, kam teda spadáte Vy?

A.R.
Host
A.R.

Taky si myslím, že by měli ti mindráčci vzít rozum do hrsti. 🙂
Jak to myslíš, kam spadám? Jsem v několika menšinách. Nosím brýle (ale nevím, jestli už je brýlatých lidí menšina, v každém případě mám oční vadu), mám IQ větší než průměr, jsem docent, mluvím česky (což je v globálu vlastně taky menšina, takže tím pádem Češi nejsou normální 😀 ).

kakov
Host
kakov

Řada tvých komentářů na mě dělala dojem, že taky spadáš do menšin typu LGBT+non-bin. Osobně jsem toho názoru, že tyto menšiny mají právo na svůj pocit (říkejme tomu jakkoliv, orientace, gender atd.), ale neměli by vytvářet problémy za každou cenu a šikanovat tím všechny okolo, které jejich pocit nezajímá.

Upřímně byl ten dotyčný non-binary nějak reálně poškozen? Podle mě je taková stížnost poněkud zbytečná.

A.R.
Host
A.R.

No jo, to je tím, že se rozhoduješ na základě toho, co zde píšu a ne podle toho, jak mě osobně znáš. Jestli si myslíš, že patřím do této menšiny, tak si to klidně mysli. Klidně tě v té lži nechám. 🙂 Je fakt hloupé, že lidi, kteří nějakým způsobem sympatizují s LGBT menšinou, okamžitě zařadíš mezi LGBT. 😀 Pro primitivy typické. Že jsem doktor, neznamená, že jsem lékař. 😉 Kdybys nevytvářel problémy tam, kde nejsou, a nešikanoval některé lidi jen proto, že se ti nelíbí jejich názory, bylo by tady mnohem líp. Tvoje pocity na moji osobu mě taky… Číst vice »

kakov
Host
kakov

hele ty urážky si prosím nech jinam (pimitivy), já tě také neurážím, ale ty měl by jsi trochu lépe rozumět psanému textu……

A.R.
Host
A.R.

Děláš na mě dojem primitiva, tak se k tobě i chovám. Racionalizuj svoje názory, přestaň řešit věci, které se tě netýkají, a bude dobře. 🙂 Chovám se k tobě tak, jak si zasloužíš.
Rozumím psanému textu lépe než ty :-). Tvoje kňourání, že se cítíš méněcenný, ti vůbec nepomůže. Smiř se s tím, že je svět takový, jaký je. Já jsem se s tím smířil a spím mnohem klidněji. 🙂

Viťa
Host
Viťa

Chtěl jsem Andimu tweetnout můj názor na něj, ale nemohu se rozhodnout, jestli v jeho případě je výstižnější „what a dick“ nebo „what a pussy“ …

karl-x
Host
karl-x

pussydick?

LWQ
Host
LWQ

what an idiot would be better choice?

Jarda
Host
Jarda

To je ale 3,14čovina.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí
Host
Ten co občas skutečně vlakem jezdí

„Vážené entity na bázi uhlíku“

To nám vystačí až do vzpoury strojů.

MajsterN
Host
MajsterN
mgr.pavel
Host
mgr.pavel

No a teď si vemte, že nějaký (nenapadá mne oslovení abych nurazil) si bude myslet, že je třeba kamenem nebo hvězdným svitem. Bez stopy uhlíku.. 🙂

Kopr51
Host
Kopr51

Ono homo.