Dopravci Železnice

Začíná vlna rušení vlaků na Slovensko, zatím u státních dopravců

Railjet mezi Brnem a Adamovem u bílovických tunelů. Foto: České dráhy
Railjet mezi Brnem a Adamovem u bílovických tunelů. Foto: České dráhy
Podle slovenského dopravce ZSSK zmizí 18 % míst, polovina Valašských expresů skončí na hranicích.

Železniční spojení mezi Českem a Slovenskem čeká v příštích dnech první větší redukce. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dnes oznámila, že ve spolupráci s Českými drahami (ČD) redukuje spoje mezi oběma zeměmi. Podle ZSSK se podle nabízeného počtu míst omezuje kapacita o 18 %.

ZSSK to v tiskové zprávě vysvětluje rozhodnutím slovenského krizového štábu, který Českou republiku zařadil na seznam rizikových zemí kvůli pandemii koronaviru. To podle ZSSK povede k omezení poptávky, proto některé spoje dočasně zastaví.

V případě spojení z Prahy do Bratislavy končí od úterý 22. září spojení railjetem až do Bratislavy, vlak skončí v Břeclavi, stejně tak nevyjede ani ze slovenského hlavního města.

Větší redukce čeká Valašské expresy, končí celkem polovina spojů pokračujících jinak na Slovensko. V neděli vyjede naposledy vlak EuroNight z Prahy do Humenného.

Podle mluvčí Českých drah Gabriely Novotné mezi ČR a Slovenskem běžně nabízí 52 spojů denně v obou směrech (tj. na Slovensko i zpět), které mají kapacitu přes 8 tisíc míst k sezení. „Během příštího týdne přerušíme provoz celkem 5 párů vlaků, takže i nadále zůstane v nabídce více jak 40 spojů denně s přibližně 7 tisíci místy k sezení. Cestující, kteří budou potřebovat odcestovat na Slovensko nebo se vrátit zpět do ČR tak budou mít k dispozici dostatečné množství spojů, které mohou využít. Je ale potřeba mít na paměti ochranná opatření stanovená slovenským ústředním krizovým štábem,“ dodala Novotná.

U ostatních mezistátních relací k žádným úpravám jízdních řádů nedochází. Lidé, kteří potřebují cestovat do / ze zahraničí se tak i nadále bez komplikací dostanou našimi mezistátními spoji do okolních států, včetně Maďarska.

RegioJet zatím spojení neruší. „Vidíme, že cestující si stále jízdenky kupují – jenom za včerejšek jsme prodali více než 600 jízdenek na spoje, které jedou na/ze Slovenska v následujících dnech,“ řekl mluvčí firmy Aleš Ondrůj. Výjimkou budou noční spoje v úterý a ve středu kvůli napěťové výluce v Ostravě. „Výrazně jsme zlevnili od příštího týdne ceny jízdenek na Slovensko – do Košic i do Bratislavy – a to až o 40 %. Výrazně levnější budou jízdenky také pro studenty, kteří mohou za studiem jezdit bez jakéhokoli omezení,“ dodal Ondrůj.

(aktualizováno 19:25 o vyjádření ČD)

Omezení přeshraničních vlaků ČD a ZSSK

Pohraničná prechodová stanica Kúty:
• Od 22. 9. 2020 (utorok) nebude v úseku Břeclav – Bratislava hl. st. vedený vlak railjet 285 Metropolitan Slovenská strela (Praha hl. n. 19:44 – Bratislava hl. st. 23:44).
• Od 23. 9. 2020 (streda) nebude v úseku Bratislava hl. st. – Břeclav vedený vlak railjet 284 Metropolitan Slovenská strela (Bratislava hl. st. 05:15 – Praha hl. n. 09:13).

Pohraničná prechodová stanica Horní Lideč:
• Od 22. 9. 2020 (utorok) nebudú v úseku Púchov – Horní Lideč vedené nasledovné vlaky:
• Ex 120 Valašský expres (Púchov 18:08 – Praha hl. n. 22:39);
• Ex 124 Valašský expres (Púchov 14:08 – Praha hl. n. 18:39);
• Ex 128 Valašský expres (Púchov 10:08 – Praha hl. n. 14:39).
• Vlaky Ex 122 Valašský expres, Ex 126 Valašský expres a Ex 220 Valašský expres budú v prevádzke v pôvodných trasách bez obmedzenia.
• Od 22. 9. 2020 (utorok) nebudú v úseku Horní Lideč – Púchov vedené nasledovné vlaky:
• Ex 121 Valašský expres (Praha hl. n. 05:23 – Púchov 09:52);
• Ex 125 Valašský expres (Praha hl. n. 09:23 – Púchov 13:52);
• Ex 129 Valašský expres (Praha hl. n. 13:23 – Púchov 17:52).
• Vlaky Ex 123 Valašský expres, Ex 127 Valašský expres a Ex 221 Valašský expres budú v prevádzke v pôvodných trasách bez obmedzenia.

Pohraničná prechodová stanica Čadca:
• Od 27./28. 9. 2020 (nedeľa/pondelok) nebude v medzištátnom úseku Praha hl. n. – Žilina vedený vlak EN 443 Slovakia (Praha hl. n. 22:15 – Humenné 10:33),  od 28. 9. (pondelok) 2020 bude vlak v úseku Žilina – Humenné v prevádzke v pôvodnej trase bez obmedzenia.
• Od 28./29. 9. 2020 (pondelok/utorok) nebude v medzištátnom úseku Žilina – Praha hl. n. vedený vlak EN 442 Slovakia (Humenné 19:46 – Praha hl. n. 07:13), od 28./29. 9. 2020 (pondelok/utorok) bude vlak v úseku Humenné – Žilina v prevádzke v pôvodnej trase bez obmedzenia.
• Vnútroštátny lôžkový vozeň č. 13 na trase Košice – Bratislava a opačne bude v uvedených vlakoch (EN 442 a EN 443) radený bez obmedzenia.

 

49 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav

Zadejte si do Youtube pejan a uvidíte, že pán je fíra. O železnici asi ví hodně, ale tahá jsem něco, co sem nepatří – politiku.

BR193EEL

Tohle zkončí špatně. Dluhy bída a bordel. Jak může vláda, která nemá personální kapacity obsadit nejen MD vést zemi v krizi. Bůh nás ochraňuj.

Marek Janík

Nějaké info k lince 910? Na web nic nedali. Může se tím jet skrz SK?

fensterglaser

Toto je článek a informace o vlakové dopravě.

svojsin

Může

švestka

A když na zastávce na Slovensku nebudou v pohotovosti příslušníci Sboru, tak se může i vystoupit.

Radek Janata

A co jako.

To je klasická uživatelská chyba – nesprávná editace položky číselníku, která má pak vliv i na zobrazování starších dat, místo vytvoření položky nové. A pak to opravili.

Akorát neznalý z toho dělá ohromnou konspiraci.

švestka

Uvolněné kapacity by se měli použít na posílení spojů do Vídně z obou stran, tam teď poptávka po cestování na Slovensko vzroste.

Xyz

Regiojet do Budapesti predsa uz jazdi cez Vieden, takze tam vela zmien nebude a potom nie je problem prestup na spoje do BA kazdu chvilu odtial. Detto sa daju tahat spoje cez Polsko a ludia si akurat prestupia najblizsie k hranici.

Tieto slovenske opatrenia su usmevne, ked ich nezaviedlo ani Rakusko ani Polsko, takze sa daju obist malo zachadzkou.

Sotous

nejezdí. dal si přece pausu.

Marťas

Tranzitem přes Rakousko ani Polsko se ale nezbavujete příslušných povinností na Slovensku.

švestka

Tak to jste špatně poslouchal nevšedního slovenského premiéra.

Marťas

Ale dobře jsem se seznámil s příslušným nařízením.

švestka

Jsou i zábavnější věci na čtení.

Gwann

Aha, dojmolog a zárodek dezinformatora…nic nevím, nic nedělám proto abych se dozvěděl…Ale komentuju a zde ponoukam k porušování cizích karantennich predpisu

švestka

Tak on nikdo k porušování něčeho nenabádá. Při cestě z Rakouska na Slovensko nic takového neplatí. Slováci by udělali lépe, kdyby začli opravovat své rozpadající se silnice a železnice, které po vyschnutí penězovodu z Prahy nikdo neopravuje (a EU jim tolik nedá) a proto to v Horních Uhrách vypadá, tak jak vypadá.

Pezos

Všetky osoby, ktoré od 18. septembra 2020 od 9.00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, a ktoré počas predchádzajúcich 14 dní navštívili výlučne krajiny Európskej únie, sú povinné ísť do izolácie v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. V prípade, že negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 neobdržia a priebeh izolácie v domácom prostredí je bezpríznakový, táto sa končí dňom dovŕšenia jej 10. dňa. … Opatrenie podľa bodu 1 až 3 sa nevzťahuje na: − osoby, ktoré za predchádzajúcich 14 dní, navštívili výlučne krajinu uvedenú v Prílohe č. 1 tohto opatrenia, Takže to… Číst vice »

švestka

Takže stačí Hlinkově gardě říct, že byl 14 dní předem v Rakousku a je to.

petr 5

Žil jsem desítky let v SR, teď už 15 let v ČR. Odcházel jsem dost rozladěn z tamních poměrů. Když se občas vracím na Slovensko, zírám, kolik se toho změnilo k lepšímu. A vyšším tempem než tady. Samozřejmě, hromada toho ještě čeká. Takže takové pindy si nechte do zaplivané čtyřky.

švestka

Ale jo, můžeme začít třeba u tratě Šurany – Zvolen, to je taková výkladní skříň Horních Uher.

Samo

Bohužial to tak neplatí, rozhodujúce je kde človek bol posledných 14 dní. T.j. pri príchode z Rakúska tie podmienky stále platia, aj keď je to prakticky nevymáhateľné.

švestka

Vždyť to tak říkám, jen to někteří nechtějí pochopit, když byl člověk 14 dní na dovolené v Rakousku a pak se přesune na SK, žádná karanténa nebo test se ho netýká.

Vlastimil Kocurek

Pro toho, kdo zaplatí pokutu 1000 – 1600 €, to moc úsměvné nebude.

švestka

Pokutu za co, že přijedu na Slovensko z Vídně a to na základě čeho.

petr 5

Na základě vlastní blbosti.

Vlastimil Kocurek

Cez Polsko,??? Třeba mám jet do Komárna přes Krakow. A udělat si z toho výlet na tři dny???

švestka

Tak normální člověk pojede do Komárna přes Vídeň, ale klidně můžete přes Krakow nebo ještě lépe přes Varšavu.

Zlámalík

„Skončí na hranici“ evokuje, že ty expresy nečeká radostný osud 😀

Dalibor

tak tak… Kostnický koncil na ně!!

BR193EEL

To je radosti co?

Zdeněk

Tak Regio nic neruší, ale jen díky výluce, kde by musel platit korunky navíc, tak to radši zruší. To je přístup. To až se bude platit za spotřebovanou elektřinu a bude foukat protivítr, tak bude taky rušit vlaky a jezdit jen po větru?

Dalibor

Tomu se říká ekonomické chování.

jirka

svět se kvůli čínské rýmičce zbláznil. co dodat:-(

Michal80

Jen aby to nedopadlo jak v březnu.

Samo

Bohužiaľ dopadne. Keď už aj česká vláda začala podporovať paniku, namiesto toho aby si stála za svojou stratégiou a upokojovala, tak už nebude toho boha ktorý by to zastavil.

Kto môže by mal stredoeurópsky región na pár mesiacov opustiť.

Slosor

Já stále doufám, že jdeme cestou promoření, protože jinak to skončit snad ani nemůže. A současné restrikce jsou „bojumeme proti viru“ divadlo pro vystrašenou část obyvatelstva.

Samo

Taktiež. Súdiac podľa toho že vláda len generuje náhodné neefektívne opatrenia a nič zmysluplné nerobí sa naozaj zdá že idú cestou premorovania. Snáď po voľbách opatrenia zas uvolnia.

Vlastimil Kocurek

Jdeme už dlouho cestou alkoholismu, drog, a lidí, kteří nejsou schopni nějaké disciplíny, a tak nějak ničeho.

rtep

Mluvíte o soudruhu prezidentovi Zemanovi, že?

Vlastimil Kocurek

Nemuselo by to být na pár měsíců, ale i napořád.

Dalibor

jestli poletí čísla nahoru tak bureš i se superstar okamžitě otočí. Venkoncem na jejich veletoče dle „vox populi“ jsme již zvyklí.

švestka

Pořád může být hůř, třeba když se Ken vrátí ke zpívání:

https://www.ticketstream.cz/akce/adam-vojtech-comeback-2020-137863

Adrián

A dostal sa v Super Star aspoň do finále alebo semifinále?

KarelF

Do semifinále v hlasování byl STAR 4.

Xyz

suhlas, umrtnost rovnaka a coskoro so zvysujucim sa poctom pripadov celosverovo nizsia nez u chripky, kde nevidim ze by sme stvarali taketo blbosti miesto aby sme tomu nechali volny priebeh

navyse tie opatrenia su obcas usmevne, trebars Slovensko v podstate zakazujuce vstup priamo z Ceska, ktory sa da velmi jednoducho obist obchadzkou cez Polsko ci Rakusko, ktore su bezpecne a vpustaju obyvatelov Ceska bez obmedzenia

Vlastimil Kocurek

Tak to je podle vás, ale třeba já bych toto obcházení nedělal, není to férové.

Leden

Tak ono pokud to budeme ojebávat dál, tak to jednoduše skončí hůř (ne že vláda „vypne“ ekonomiku, ale ekonomika se vypne sama, když i ojebávači budou s „rýmičkou“, devětatřiceti teploty a halucinacemi pod peřinou).

Vlastimil Kocurek

O takové nemoci může mluvit lékař, biolog, mirkobiolog, ale rozhodně není to námět pro vás a 33 plusujcích. To pak jen papouškujete názory lidí, pro které je život vysedávání s partou po barech celý jejich život a nic jiného doposud nepoznali.

zdravotník

https://slerka.shinyapps.io/dashboard/?fbclid=IwAR1dQ1jbmRfxHKBXwhI9WnINy781R67yCILsW6xtzUb2BJMDVUKdNqm_uzI

Tohle dává za pravdu Kocourkovi, a ještě si počíst tady:
https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19/stupne-pohotovosti

speciálně komentáře pro Prahu – zobrazí se poklepen na červené na mapce.