Začíná sezóna turistických vlaků v Praze a okolí. Pára zamíří do Dobříše nebo Rožmitálu

Parní lokomotiva 354.195 Všudybylka. Pramen: České dráhyParní lokomotiva 354.195 Všudybylka. Pramen: České dráhy

Výchozí stanicí nostalgických jízd bude v metropoli především stanice Praha-Vršovice.

O víkendu 23. a 24. března bude na železnici v Praze a Středočeském kraji zahájena nová turistická sezóna. Vedle tradičních nostalgických jízd do Posázaví a Brd letos zamíří parní vlaky například do Dobříše nebo do Rožmitálu pod Třemšínem. Sezóna potrvá do 28. října.

„I letos si cestující budou moci naplánovat výlet oblíbenými turistickými vlaky do malebné krajiny Brd a Českého ráje nebo výletním vlakem Cyklohráček do oblasti Slánska. U Cyklohráčku se nám zároveň osvědčily speciální prázdninové jízdy do dalších míst nejen ve středních Čechách,“ uvedl šéf osobní dopravy Českých drah Jiří Ješeta.

Příznivci parních vlaků se podle ČD dočkají většího pohodlí. „Některé vozy historické soupravy, která zajišťuje většinu nostalgických vlaků, totiž prošly před letošní sezónou rekonstrukcí,“ doplnil ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah Jakub Goliáš.

Výchozí stanicí nostalgických jízd bude v metropoli především stanice Praha-Vršovice. V turistické sezóně 2024 zůstávají v nabídce parní vlaky „Párou Posázavím“, které budou jezdit po okružní trase z Prahy-Vršovic přes Davli do Týnce nad Sázavou a zpět přes Čerčany do Prahy. První jízda je naplánovaná na velikonoční neděli 31. března, další pak na 5. května a 13. října.

Poslední srpnový den bude vypraven historický vlak s názvem „Párou na Tankový den v Lešanech“, který pojede z Prahy přes Davli a Krhanice do Týnce nad Sázavou. Novinkou je také jízda nostalgického vlaku s názvem „Párou na Dobříš“. Tato parní jízda se uskuteční 4. května a 12. října.

Další novinkou bude nostalgický vlak z Příbrami s názvem „Párou do Rožmitálu pod Třemšínem“, který pojede 27. července přes Březnici do Rožmitálu pod Třemšínem a zpět. U tohoto vlaku se počítá v Příbrami s možností přestupu z výletního vlaku „Cyklo Brdy“ ve směru od Prahy a Berouna, což bude možné i pro cestu zpět.

Na všechny parní vlaky bude možné zakoupit v předprodeji jízdenky s rezervací místa v e-shopu a na všech pokladnách ČD.

Na výlet Cyklohráčkem a vlaky Český ráj a Cyklo Brdy

Do 11. sezóny letos vstoupí výletní vlak Cyklohráček. Stejně jako v předchozích letech bude jezdit o sobotách, nedělích a svátcích od 23. března do 28. října. Vlak bude možné využít k výletu do oblasti Slánska. Ve dnech 20. dubna, 25. května, 29. června, 27. července, 24. srpna a 28. září bude prodloužen až do Zlonic.

České dráhy budou opět vypravovat o víkendech a státních svátcích v období od 23. března do 28. října 2024 vlak „Český ráj“. Ten zaveze cestující z hlavního města na výlet do Jičína, do oblasti Prachovských skal nebo Hruboskalska. Vlak je určen pro pěší i cykloturisty a letos bude nově odjíždět z pražského hlavního nádraží v 8:54 hod.

Jezdit bude také vlak „Cyklo Brdy“, který ve stejném období sveze výletníky a cykloturisty do Brd, Příbrami, Březnice a Blatné. Vlak bude odjíždět z Prahy hl. n. v 8:19 hod. V letošním roce budou opět vypravovány výletní vlaky v období od 27. dubna do 29. září mezi Březnicí a Rožmitálem pod Třemšínem. Ve stanici Březnice bude možné využít návaznosti na vlak „Cyklo Brdy“, a to v obou směrech.

Další plánované železniční akce v roce 2024

20. 4. 2024: Regionální den PID, Benešov u Prahy
1. 6. 2024: Pražský den železnice, Praha-Vršovice
7. 9. 2024: Regionální den PID, Hostivice
21. 9. 2024: Regionální Den PID, Český Brod
5. 10. 2024: Den Cyklohráčku, Slaný
30. 11. – 1. 12. 2024: Mikulášské jízdy parního vlaku a Čertohráčku

Tagy České dráhy parní vlak Pražská integrovaná doprava železniční nostalgie
18 komentářů