Začíná další etapa opravy Barrandovského mostu, první omezení vypukne v sobotu

Rekonstrukce Barrandovského mostu, stav na počátku října. Foto: TSKRekonstrukce Barrandovského mostu, stav na počátku října. Foto: TSK

Letošní omezení přinese větší komplikace než loni. Bude uzavřena rampa od Barrandova ve směru z ulice K Barrandovu na Jižní spojku.

Řidiče a cestující čeká od pondělí 15. května nová vlna omezení na Barrandovském mostě. Důvodem je začátek další etapy kompletní rekonstrukce mostu. Loni zahájená rekonstrukce nepřinesla během uplynulé stavební sezóny zásadní kolaps dopravy. Vedení Prahy přesto vyzývá řidiče, aby se této části raději vyhnuli. Práce potrvají 92 dní, tedy do poloviny srpna.

V letošním roce se bude v rámci rekonstrukce odstraňovat mostní svršek a stávající vybavení na severní polovině jižního mostu a na barrandovské rampě z ulice K Barrandovu. Budou také vyměněny mimo jiné zbývající části ložisek a most bude zesílen vložením dodatečného předpětí. Na rampě od Barrandova budou opraveny obě opěry.

„Druhá etapa rekonstrukce Barrandovského mostu bude náročnější než ta první. Pokud má proběhnout bezpečně a dopadnout úspěšně, rád bych všechny zúčastněné požádal o maximální trpělivost a ohleduplnost – jak vůči ostatním řidičům, tak technikům a dělníkům, kteří budou náročné práce provádět,“ uvedl Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy.

Náměstek primátora Zdeněk Hřib doporučuje naplánovat si jízdu přes most mimo špičku. „Pokud nemůžete využít ani posílené MHD a musíte využít Barrandovský most, je vhodné si alespoň naplánovat jízdu mimo špičku. Dopad letošní uzavírky Barrandovského mostu na dopravu v Praze bude totiž podstatně výraznější než loni. Letos totiž bude uzavřena kvůli rekonstrukci rampa z ulice K Barrandovu, kterou v běžném provozu využíval až dvojnásobný počet vozidel než loni opravovanou rampu ze Strakonické ulice,“ popsal Hřib.

Instalace provizorních pruhů během víkendu

První omezení začíná zítra. Je v plánu instalace širších dopravních vztahů a orientačního dopravního značení na objízdné trase, značení pro uzavření cyklostezky a objízdné trasy včetně vyznačení vyhrazeného pruhu pro autobusy v ulici K Barrandovu od křižovatky Lamačova. Přímo na mostě bude v sobotu připraveno omezení na severní konstrukci ve směru na Smíchov, kde budou vyznačeny tři provizorní pruhy.

V sobotu se také začne pracovat na jižní konstrukci mostu. Postupně dojde k převedení jednoho jízdního pruhu ze Smíchova na Jižní spojku do protisměru. Současně budou zahájeny práce na jižní polovině mostu, kde bude přibližně od 12:00 hodin uzavřena rampa z ulice K Barrandovu. Následovat bude postupné omezování dopravy ze čtyř pruhů na tři, což skončí v neděli 14. května.

3 pruhy v každém směru

Na Barrandovském mostě bude doprava vedena ve třech provizorních jízdních pruzích v každém směru (stejně jako tomu bylo v loňském roce při první etapě), tedy tři pruhy směrem na Smíchov a tři pruhy směrem na Braník. Jeden jízdní pruh ve směru Jižní spojka bude převeden do protisměru.

Největším dopravním omezením, které dopravu v Praze zásadně ovlivní, bude uzavření barrandovské rampy od Barrandova ve směru z ulice K Barrandovu na Jižní spojku. Objízdná trasa povede po D0 (Pražský okruh) Lochkovským tunelem a po Strakonické ulici zpět na Barrandovský most a Jižní spojku. Pro vzdálenější cíle (Modřany, Kamýk či například Chodov) bude možné pokračovat po okruhu D0 na sjezd Písnice, který se již otevřel 15. dubna 2023, a poté do centra po Libušské ulici, případně jet dál po D0 na sjezd Vestec. Možností je také dojet až k dálnici D1 a odtud zamířit do centra po ulicích Brněnská a 5. května.

Pražský okruh bez dálniční známky

Po dobu rekonstrukce budou na Pražském okruhu (D0) vyznačeny objízdné trasy, po kterých je možné jezdit bez dálniční známky. To v praxi znamená, že pokud je dopravním značením vyznačena objízdná trasa a je navedena na dálnici, mohou ji vozidla, která smějí vjíždět na dálnici, použít bez poplatku. U osobních vozidel je to dálniční známka. Je také nutné z dálnice sjet v místě, kde ji objízdná trasa opouští, neboť v dalším úseku dálnice již osvobození neplatí. Vjezd neplatí u vozidel s konstrukční rychlostí nižší než 80 km/hod. Ta na dálnici nesmějí vjet ani v tomto případě.

V souvislosti s opravou mostu dojde i ke změnám v provozu MHD. Posílí provoz linky 21, bude v provozu celodenně (přibližně od 6.00 hodin do 19.00 hodin) a její přepravní kapacita je navýšena. Ve směru od Modřan je ze zastávky Anděl v Nádražní ulici odkloněna ke stanici metra Smíchovské nádraží. Autobusová linka 125 je zkrácena do trasy  Skalka – Sídliště Petrovice – Háje (nástupní zastávka v Opatovské ulici). Zavedena je linka X125 v trase Smíchovské nádraží – Háje – Jižní Město. Více informacích je na stránkách PID. Město má k celé rekonstrukci spuštěné speciální stránky se všemi informacemi o probíhající stavbě i omezeních.

Tagy Barrandovský most praha
2 komentáře