egoe-plus
Doprava ve městě Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

Začala stavba západní části obchvatu Opavy na I/11

Stavba obchvatu Opavy. Foto: ŘSD
Stavba obchvatu Opavy. Foto: ŘSD
Do tří let uleví obchvat obyvatelům severozápadní části Opavy od dopravy.

Ředitelství silnic a dálnic ve středu oficiálně zahájilo stavbu další části obchvatu Opavy na silnici I/11. Konkrétně jde o pětikilometrový úsek, který tvoří západní část obchvatu.

Stavbu zbuduje sdružení firem Metrostav Infrastructure a Metrostav DS, které v tendru nabídlo cenu 994 milionů korun. To je o 16 procent méně, než byla odhadovaná cena (1,194 mld. Kč). Hotovo má být za tři roky.

Západní část severního obchvatu Opavy (I/11). Pramen: ŘSD
Západní část severního obchvatu Opavy (I/11). Pramen: ŘSD

Stavba západní části začíná rok po zprovoznění části východní. „Zahajujeme druhý úsek, který dokončí napojení obchvatu na silnice I/57 a I/11 a přinese další zvýšení plynulosti a bezpečnosti dopravy i úlevu obyvatelům, tentokrát zejména ze severozápadní části Opavy,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Ředitelství silnic a dálnic zároveň zahájilo také stavbu nazvanou „I/46 Opava, jižní obchvat – napojení na I/11„. Jde de facto o výstavbu nové kruhové křižovatky na křížení silnic I/11 a II/416.

Budoucí podoba křížení silnic I/11 a II/416. Pramen: ŘSD
Budoucí podoba křížení silnic
I/11 a II/416. Pramen: ŘSD
16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Eduard

Dobrá zpráva pro Opavu a okolí. Škoda jen, že to není zcela 2+2 s MUK. Pokud by se dobudovalo někdy plánovaná komunikace do OV přes Hlučín a hlavně to protáhnout až na Šumperk, tak by vznikl velice šikovná alternativa cesty z Ostravy do Prahy přes ještě dnes nestojící D35, kterou by se mohlo dostat nejen do Liberce, ale i do Německa a Polska. Ale asi chci moc. No nic. jdu dál snít….

JanS

Co tuto stavbu sleduji, tak se o ní uvažovalo jako o čtyřpruhu S21,5. Potom někdo zaúřadoval a stal se z toho takový zmetek…

FlakY`

Stavba je plánovaná jako poloviční profil 4 pruhové silnice v kategorii S 24,5/100. V plánu je také přímé napojení na Ostravu silnicí I/56 přes Hlučín, která měla mít původně dálniční parametry (R25,5 /120) a zatím se uvažuje o polovičním profilu.
Oproti tomu nedávno otevřená silnice I/11 je v parametru S22,5/80 mnohem horší a v budoucnu nebude plnit takovou vysokou úlohu, protože Ostrava bude mít východní obchvat a I/56 bude pak hlavní spojnicí z jihu a z východu MSK. Navíc přestavba I/11 na Rudné je spíše sci-fi.

https://mapy.cz/s/pedocuvede

Apten

Ta fotografie je taky stará. Je to východní část severního obchvatu a ta už je v provozu.

...

To už bude obchvat obchvatu (Palhanecká) obchvatu (Nákladní/Rybářská) a to nepočítáme II/461 a Nádražní okruh. Navíc to kolmé zaústění na stávající I/11 západně od Opavy taky nedává úplně smysl.

Greenbitch

Taky nechapu, proč je takto vysunuty, snad jen kvůli stavbě a křížení se stávající I/11? Vymozenost jako třeba turbokruhac zde asi taky nemůžeme očekávat… No, možná dobře, ono stačí, že lidi jezdí u Kauflandu na rondelu v protisměru, turbokruhac by byla ještě o level víc divci vyšší.

Greenbitch

Pardon, já měl mysli spíše napojení na I/46, kolme napojeni na I/11 chápu vzhledem k planovanemu JZ obchvatu…

Bořík

Ty smysle – nesmysle pokud neumíš číst plány tak raději nic nekomentuj,na 1/11 je kruhák

Apten

Já vidím na všech křížení chce kruháče. Tak kde je to kolmé napojení na 1/11?

Urban Transport Lover

Paráda – jen tak dál..
Teď jen dodělat pražský okruh a a dálnici D3, D6 a D7, D13 a D35 a bude to v cajku,

Radim

D13?

Démon

D11 🙂

Andrej

No, aby teda aj moravská časť republiky bola v cajku, tak treba pridať D1-Přerov, D43, D48, D49, D52, D55 + aspoň obchvaty Znojma, Břeclavy, Val. Mez., Bludova a Šumperka + brnenský okruh. + rozšírenie D1 okolo Brna. Pak to bude docela v cajku. Ale to autonómne autá budú podstatne skôr.

Kodl

Krásné sny, toho se ale nikdo z nás nedozijeme. Bohužel.

Jiří Kocurek

Ještě D35, v Holomócu se pořád jezdí přes kruhový objezd.

Michael

A ještě min. sedm! let bude trvat než postaví spojku obchvat-dálnice D35.. severní obchvat Holomoca je příběh na ještě delší povídání.