Začala stavba nového veřejného přístaviště pro osobní lodě v Nymburce

Stavba nového přístaviště v Nymburce (červenec 2022). Pramen: ŘVCStavba nového přístaviště v Nymburce (červenec 2022). Pramen: ŘVC

Další přístaviště osobních lodí ve Středočeském kraji se projektují (v Lysé nad Labem, Kostelci nad Labem či v Neratovicích).

V Nymburce začaly stavební práce na novém veřejném přístavišti osobních lodí na pravém břehu Labe nedaleko centra pod Šafaříkovým mlýnem. Stroje nyní vrtají mikropiloty pro základy bloků, ke kterým bude během srpna ukotveno ocelové plovoucí molo. Jde o další ze série nových veřejných zastávek pro osobní lodě na Labi mezi Mělníkem a Kolínem, které buduje Ředitelství vodních cest (ŘVC).

„Velkým omezením pro rekreační plavbu zejména na Labi ve Středočeském kraji je absence veřejných přístavišť jak pro malá rekreační plavidla, tak i pro osobní lodě plující s turisty. Právě začínající práce přímo v centru Nymburku nedaleko výjezdu z ochranného přístavu vyřeší problém chybějícího přístaviště pro osobní lodní dopravu v této lokalitě,“ uvedl šéf ŘVC Lubomír Fojtů. Vedle zastávky pro výletní parníky bude v Nymburce v prostoru ochranného přístavu vybudováno také přístaviště pro malá plavidla.

Nové veřejné přístaviště osobních lodí v Nymburce bude tvořit ocelový plovoucí můstek o rozměrech 9 x 4 metry, ukotvený ke břehu pomocí přístupové lávky a tří kotevních bloků. Kotvení je navrženo tak, aby udrželo můstek na místě i za největších povodní a nebylo nutné jej odvážet. Nástup do lodi bude možný ze dvou úrovní mola (0,9 metru nad hladinou a 1,5 metru nad hladinou). Pro lodě se připravuje i přípojka elektrické energie, aby nemusely během stání využívat vlastní agregáty. Přístaviště má být dokončeno a zprovozněno v říjnu tohoto roku. Náklady činí 11 milionů korun.

Podobná přístaviště buduje ŘVC i v Poděbradech, Kolíně, Čelákovicích a Brandýse nad Labem. „Vytváří se tak předpoklad k rozvoji vodního turismu zavedením pravidelných lodních linek, které například velmi úspěšně fungují v Ústeckém kraji,“ uvedlo ŘVC. Další přístaviště osobních lodí ve Středočeském kraji se projektují (v Lysé nad Labem, Kostelci nad Labem či v Neratovicích).

Tagy Labe přístaviště Nymburk Ředitelství vodních cest rekreační plavba
2 komentáře