Infrastruktura Stavebnictví Železnice Zprávy

Začala oprava fasády a střechy Fantovy budovy, má z ní být kulturní stánek

Rekonstrukce Fantovy budovy. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Rekonstrukce Fantovy budovy. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Správa železniční dopravní cesty dnes slavnostně zahájila opravu fasády a střechy Fantovy budovy pražského hlavního nádraží. Práce provádí firma Avers, předpokládané náklady činí 212 milionů. Je nicméně možné, že se budova ukáže být oproti očekáváním v horším stavu a náklady porostou. Rekonstrukce potrvá dva roky.

Fantova budova vyrostla v prvním desetiletí minulého století a je největší secesní památkou českých zemí. „U takovýchto staveb je vždy skryto nějaké překvapení, uvidíme, co se ukáže, až se rozkryje střecha,“ uvedl šéf SŽDC Jiří Svoboda. Příprava rekonstrukce i stavební postup probíhá ve spolupráci s památkáři.

Budova sloužila k odbavení cestujících až do otevření nového terminálu směrem do Vrchlického sadů v roce 1977. Stavební práce budou probíhat po etapách, začnou na krajních věžích, následovat budou obě křídla a nakonec se bude zjišťovat stav centrální partie. Ta prošla v nedávné době stavebními úpravami pod taktovkou italské firmy Grandi Stazioni, která ale rekonstrukci nedokončila včas a byla z nádraží vykázána.

SŽDC připravuje i kompletní rekonstrukci vnitřních prostor, ještě v létě chce mít hotov záměr projektu, samotné práce mají začít v 1. polovině příštího roku. Potrvají rovněž dva roky. „Rád bych zde viděl svatostánek pro kulturu a nikoliv pro různé foody,“ vyjádřil se Svoboda. V budově nicméně budou i kanceláře, zůstane zde například Drážní úřad.

Zatím dělníci budují kolem severní věže lešení, následovat bude restaurátorský průzkum.

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alibaba

Nevíte někdo, co se stane s tou dírou co je u seveního křídla?
https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=14.4360651&y=50.0839634&z=20&base=ophoto&rm=9hCysxXwCiNh6lPPKyMTKxJ9OK
Docela hrůza.

Fedexak

Už bylo načase…
Celý „muzejní ostrov“ se konečně vylupuje do své krásy
1.) Muzeum staré – zveku super a večer krásně nasvíceno, vevnitř taky – ale zatím bez instalací sbírek 🙁
2.) Muzeum nové (býv. federální shromáždění – ještě dříve centrální část jako prvorepubliková plodinová burza – v procesu
3.) Státní opera – v rekonstrukci fasáda, vnitřky i jejich provozní části „novém muzeu“
4.) Hlavní Nádraží – zejména Fasáda historické Fantovy budovy – odedneška v procesu…

Poudy

Taky se mi líbí, jak se na této řadě budov pracuje. Teď by to chtělo ještě hodit do krásného hávu nedalekou Masaryčku a už toho v tom přímém centru moc nezbývá, jen škoda Denisova nádraží, to bude bolet navždy..

Fedexak

Poudy: U Masaryčky se to opravdu vleče – ale platí to Penta – a jen u opravy dvorany (historické dřevěné zastřešení na litinových sloupech a podlaha v této části a vnitřní fasáda(zeď) z obous tran) byl překročen rozpočet na celou uvažovanou rekonstrukci.. V další fázi se opravila fasáda v přízemí z ulice na levém traktu (horní 2 patra bez újmy), vypovězeny smlouvy s podřadnými nájemci (kebab, pizza a „žloutenková“ jídelna pro špinavé existence) – nahradilo prozatím jen Costa Coffee, květiny – a typizované stánky Párky´s a UGO ve dvoraně. Pravá strana – Pont zůstává, opraveno pravé podzemí – přesunuty sem… Číst vice »

Alibaba

VRT na Masaryčce?

Majkl

Touto jedinou chybičkou jinak pěkného komentáře bylo myšleno nástupiště linek S na Letiště Václava Havla a Kladno pravděpodobně.

Fedexak

Poudy: naprostý souhlas – až se dodělá ten tzv. Muzejní ostrov, Masaryčka a Negrelliho viadukt – tak Praha přijde o své největší hrůzy… Konec jedné etapy historie.. Dále bude zbývat předpolí AN na Florenci s okolím mostů pod magistrálou, Rekonstrukce Václaváku (nová dlažba, stromořadí, a obnovená tramvaj na hlavák a do půlky náměstí k Vodičkový ulici), a „hradební korzo“ = polooblouk ulic po bývalých hradbách kolem Starého města: Národní Třída, 28. Října, Na Příkopě, náměstí Republiky, Revoluční – IPR dostal za úkol vypracovat studii jak to vizuálně sjednotit (chodníky, mobiliář)

Vlastimil Kocurek

5.) divočina s s bezdomovci a různámi polozločinci před hlavním nádražím, která zlikviduje body 1-5.
Bohužel praha si počíná v veřejnými prostranstvími naprosto barbarsky a je zcela bezradná.

Kraul

Moderátoři, zasáhněte prosím, pan Železničář v důchodu v článku o opravě sesunuté tratě u Lovosic napsal: „zdravotně postižení lidé trpívají často různými nepěknými komplexy …“

To je docela nechutné napadání lidí s handicapem a myslím, že takové vyjadřování ve slušné diskuzi nemá co dělat.

Kraul

Děkuji… Příště to napíšu tam. Tohle mi přišlo rychlejší, než otvírat mailového klienta, tak se nezlobte, že jsem si to usnadnil. Stejný příspěvek jsem napsal ještě do článku o Regiojetu, tak když jste na mě reagoval tady, tak tam to asi smažte.

Poudy

Pan železničář má sice svoje názory, ale od toho jsme diskuzi že.. nevšiml jsem si, že byl byl sprostý, nebo šířil rasismus či něco podobného. Měl by jste si hledět radši svého, by jeden bonzáku!

Kraul

A proto moderátoři souhlasili? Asi jste ten příspěvek nečetl, tam zdaleka nebyla jen tato věta. Potvrdil tím, co si většina lidí myslí o železničářích.

VRT

Svatostánek pro kulturu? Co si pod tím pan generální představuje? Jednou za čas železničářský ples v sále?

ApolloXI.

Vy jste fakt tak b.bej nebo tu jen tak trolíte? A co to mění na tom, že se ten barák opravit musí tak nebo tak?

VRT

Opravy byly nutné už před 20 lety, takže dobrý, že se začíná. Ale opravdu bych chtěl vědět, co tou kulturou myslí…

David

Mě by spíš zajímalo, co jsou to „různé foody“. To jako že se tam dneska peče chleba nebo vaří guláš?

VRT

On tím asi myslí třeba Mekáč. Na druhou stranu, já bych byl za klasickou restauraci. S normálním jídlem. Žádná zaplivaná nádražka. Ostatně nejnavštěvovanější zařízení je dneska Billa v rohu. Hadry uprostřed zejí prázdnotou. Těší mě snad už jen to knihkupectví.
Ale kultura, proč ne? Jen si to moc neumím představit.

LKB

Je otazka, zda by si ty obchody nemely vice konkurovat – napr. Billa a konkurent Billy, fast food a jeho konkurent.

Zdeněk

Dovedl bych si tam představit výstavy výtvarného umění, fotografií apod. Zcela určitě ne koncerty, ať už rockové hudby, techna, nebo vážné hudby. Ač architektonický skvost, je to pořád nádraží.

Poudy

Jenže výhoda hlavního pražského nádraží spočívá právě v tom, že se nachází přímo uprostřed kulturní Prahy. Tudíž galerií, divadel a různých jiných kulturní stánků jsou v okolí desítky, takže tento nápad není moc originální a osobně si myslím, že to místo žádný valný úspěch v oblasti kultury mít nebude. Foody by byly fajn dole, to jo, ale nahoře bych si dokázal představit třeba takové vláčky co jsou na Smíchově, když už jsme u té kultury, tak například stále expozice věnované historii české/habsburské železnice, nějaké expozice o přesunech, zajímavosti a podobně. Prostě z toho udělat svatostánek železnice, to by bylo fajn… Číst vice »

Pišta

Jupíííííí !!!!! 🙂