Z Ústí nad Orlicí do Slezské Javořiny vyjede „Němka“. Kraji má pomoci s budováním železničního muzea

Parní lokomotiva 555.0153. Foto: Muzeum starých strojů a technologií ŽamberkParní lokomotiva 555.0153. Foto: Muzeum starých strojů a technologií Žamberk

Zástupci Pardubického kraje a Dolnoslezského vojvodství podepíšou na palubě vlaku memorandum pro přípravu železničního muzea v Dolní Lipce.

Muzeum starých strojů v Žamberku chystá ve spolupráci s Pardubickým krajem a Dolnoslezským vojvodstvím mimořádnou jízdu historického mezinárodního parního expresu. V jeho čele bude parní lokomotiva 555.0153 přezdívaná Němka.

Parní expres se v sobotu 30. října vydá z Ústí nad Orlicí přes Letohrad a Lichkov až do Polska, kde zastaví v Kladsku, městě Dzierżoniów a dojede až do železničního muzea ve Slezské Javořině.

„Tato jízda je symbolická, protože je součástí našeho plánu na vybudování železničního muzea v Dolní Lipce ve spolupráci s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku a polskými partnery. Chtěli bychom připravit projekt pro uplatnění v operačním programu Interreg Česká republika – Polsko, tedy projekt financovaný z evropských fondů. Prvním krokem je podpis memoranda o spolupráci s našimi polskými partnery, což bychom rádi učinili právě v rámci této jízdy, která spojí Ústí nad Orlicí s polskou Slezskou Javořinou, kde se nachází velké železniční muzeum,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Předběžný jízdní řád je na stránkách Pardubického kraje, počítá s odjezdem v 8.53. Podle zveřejněného ceníku půjde koupit i zpáteční jízdenku včetně vstupenky do muzea ve Slezské Javořině za 500 Kč. „Je to ideální šance nejen pro rodiny s dětmi podívat se do tohoto muzea,“ uvedl Michal Bednář z Muzea starých strojů a technologií ze Žamberka.

Sbírka železničního muzea ve Slezské Javořině se skládá z více než 150 železničních vozidel od let 1880 do 70. let minulého století. Sbírka obsahuje mimo jiné více než 40 parních lokomotiv německé, polské, americké a anglické výroby, dieselových a elektrických lokomotiv a sbírku vagónů a specializovaných železničních vozidel.

Tagy 555.0153 Muzeum starých strojů a technologií Žamberk Pardubický kraj
5 komentářů