Z Ostravy odjelo sedm autobusů na Ukrajinu, naložili je humanitární pomocí

Autobusy z Ostravy pro Konotop. Foto: DPOAutobusy z Ostravy pro Konotop. Foto: DPO

Autobusy nahradí tramvaje, které nemohou jezdit kvůli nedostatku elektřiny na Ukrajině.

Dopravní podnik Ostrava (DPO) dnes vypravil celkem sedm autobusů do ukrajinského města Konotop. Dvanáct až třináct let staré autobusy Solaris Urbino 10 a 12 již DPO vyřadil, namísto prodeje ale zvolil formu daru Ukrajině.

Díky spolupráci dobrovolníků z nejrůznějších organizací napříč regionem neodjely autobusy prázdné. Na sedadlech nebo v uličkách vozů je lékařský materiál, potraviny, spacáky, hygienické pomůcky, nebo například i elektrocentrály.

„Jde o starší dieselové autobusy v dobrém stavu, se kterými v našem provozu už nepočítáme. Můžeme si proto dovolit je nabídnout tam, kde jsou nyní potřeba a kde mohou smysluplně pomoci. Jsme i nadále v přímé komunikaci s vedením města Konotop a zástupci tamního dopravního podniku. Jednáme s nimi i o darování tramvají, které budeme z našeho vozového parku vyřazovat. Máme radost, že i díky podpoře města Ostrava autobusy neodjíždějí prázdné,“ uvádí Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO.

„Aktuální dar sedmi autobusů navazuje na jarní pomoc v podobě tří autobusů Solaris a hasičského speciálu Magirus, jež byly dodány do Lvova. Vedle toho nadále pokračuje i pomoc uprchlíkům na území Ostravy,“ konstatoval primátor města Tomáš Macura.

Podle starosty Konotopu Artema Semenikhina autobusy vyřeší akutní problém veřejné dopravy ve městě. „Máme jeden městský autobus a devět tramvají, ale v příštích několika týdnech nebudeme moci tramvaje používat kvůli neustálým výpadkům proudu způsobeným ostřelováním kritické infrastruktury v zemi. Autobusy nás prostě zachrání. Maminky se dostanou včas z práce domů ke svým dětem, které jsou v naprosté tmě. Máme mnoho rodin, kde zůstala jen maminka a kde je tatínek ve válce, brání naši Ukrajinu. Starší lidé se budou moci zase rychleji dostat do nemocnice k lékařské péči. Bez vašich autobusů by to nebylo možné. Mnohokrát vám děkujeme,“ poděkoval starosta města Konotop.

Autobusy z Ostravy pro Konotop. Foto: DPOAutobusy z Ostravy pro Konotop. Foto: DPOAutobusy z Ostravy pro Konotop. Foto: DPO
Tagy dopravní podnik ostrava DPO Konotop pomoc Ukrajině
15 komentářů