umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

WestJet je pátým dopravcem, který vrátil do provozu 737 MAX. Evropa chystá povolení příští týden

Boeing 737 MAX 8 společnosti WestJet. Foto: Collin Brown Photography / Flickr.com
Boeing 737 MAX 8 společnosti WestJet. Foto: Collin Brown Photography / Flickr.com
Od února vrací letadlo do provozu také Air Canada.

Letecká společnost WestJet se dnes stala pátým dopravcem, který vrátil do provozu Boeing 737 MAX. Je současně první kanadskou aerolinkou, která začala s téměř dva roky uzemněným typem letadla opět létat.

První let proběhl mezi Calgary a Vancouverem, trval lehce přes hodinu. Od zítřka má být letoun nasazován pravidelně na linku z Calgary do Toronta.

WestJet má celkem třináct letadel 737 MAX 8. V Kanadě povolili provoz tohoto typu letadla na počátku týdne. V únoru se má přidat k provozovatelům také Air Canada, která má 24 strojů 737 MAX.

Kanadské úřady strávily schvalováním letadla přes patnáct tisíc hodin. Boeing musel vyhovět některým požadavkům, zejména pak možnosti vypnutí systému MCAS. Jeho aktivace byla příčinou tragických nehod. Podmínkou je také proškolení pilotů na simulátorech.

Příští týden má povolení k provozu vydat také evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA, jak řekl v pondělí její šéf Patrick Ky. Stroje 737 MAX podle něj budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jejich piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vynutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
medved

V poradi treti let Maxu po obnoveni provozu v Kanade dnes zrusen, svitici kontrolka tesne pred odletem, cestujici (Calgary-Toronto) prevedeni na jine lety.

Horst

MCAS je prvni problem. Snad vyreseny.
Ted mohou pokracovat problemy s motory.
Jejich poruchovost neni zanedbatelna.

JuggoVuggo

Není náhodou až pátá? Lítají taky MAXi u Copa Airlines z Panamy.Takže GOL,Copa,Aeromexico,American a WestJet. Nebo mi něco uniká?

Partneři


Czechtoll

pst
podcast