Vzpoura proti ETCS. Chystaný výhradní provoz řeší na popud malého dopravce ÚOHS
Začátek úseku s ETCS, příjezd do Veselí n. L. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Politiku státu v oblasti implementace ETCS vede dle navrhovatele k diskriminaci zejména menších dopravců.
A CD ty historické vlaky budou tahat čím ? A porad se dohadujeme o cca 5×2 rychlicich se zamracou o víkendu v čele
A to s nimi docela jezdíme.
P.S a to netušíte, ze KZC má zalozni scénář, ze z lahvaku do Cakovic bude v čele 813 a za tím ten rychlik a v Cakovicich se to odpojí. 813 mají 2 ks, tam to ETCS asi daji a teoretický jsou 2-4 rychlíky vyřešen. Popr to same i u rychlíku z lahvaku na Smichov. ( do Berouna a Rakovnika není problém)
Zase hledáme českou cestu??? ETCS všude s výjimkou neveřejných vleček. Nemáš nainstalováno tzn. Nesplnujes podmínky? Sorry na „veřejnou“ síť máš stopku. Bez pardonu. Zeje to drahy? No je, ale takové jsou podmínky.
Váš komentář je krásnou ukázkou ideologického boje proti železnici.
Na kdejakou pitchovinu jsou dotace a tretina firem uz má vlastní praci jen jako pridruzenou výrobu, ale tohle zadotovany neni.
Mate zde primo idealni prilezitost cerpat dotace.
Tabulku v excellu jak ETCS snizuje uhliovou stopu, zvysuje bezpecnost a podporuje spatne uplatnitelny zeleznicare.
Cerpat cerpat cerpat musime to vycerpat, ne vysetrit
Na zabezpečení by se šetřit nemělo
Nedivím se některým komentářům zjevně „mimo mísu“, omluvou budiž fakt, že asi nikdo nemá k dispozici text podání KŽC, na úřední desce ÚOHS není – proč asi? Teď trochu reality: – stížnost na ÚOHS není útokem na ETCS, ale proti zcela nesmyslnému požadavku výhradního provozu bez dalších opatření pro vozidla, již schválená bez ETCS (výjimky, objízdné trasy, dva strojvedoucí na palubě, financování – nikoliv jen dotace apod. ) – SŽ není orgán státu a neexistuje legislativa, která by je opravňovala k diskriminaci některých dopravců – výhradní provoz ETCS nemá oporu v zákoně ani v prováděch vyhláškách – národní implementační plán… Číst vice »
Ano, potvrzuji, že Podání jste popsal věrně.
Nepatřím mezi úplně fundamentální podporovatele ETCS, ale musim podotknout důležitou věc a to je narušení bezpečnosti v případě připuštění jízdy nevybavených vozidel. Jde to proti smyslu instalace. Druhá věc je taky posouzení co by ještě mohlo jet a co už ne? Proč mašina do dílen jo a mašina na výkon ne? Kdo a jak by posuzoval jestli je požadavek na nezabezpečenou jízdu legitimní? Sorry KŽC, ale je to blbost. Pokud se to má spustit, tak ať je to v plné palbě. Čím míň bezpečnostních děr v tom systému bude, tím líp.
Nenápadně připomínám, že ETCS nezabezpečuje posun a tak ve stanici blbě přesunutá T 211.0 může klidně způsobit nehodu s desítkami mrtvých a bude to zcela legální…
Dobrá, máte pravdu. V posunu opravdu ne, nicméně stále platí, že čím méně děr v tom systému bude, tím lépe.
Tipuji, že by k tomu bylo potřeba dalších podmínek.
Proč by staniční část umožnila posun pod rozjetý vlak s desítkami cestujících (a ne třeba do odvratu se štrucem). Nebo by lokomotiva stála a jel by na ní vlak (který by měl postaveno přes obsazenou kolej).
Nebo ty desítky mrtvých budou, když se dva posuny čelně srazí ve (2*)30km/h místo toho co by na sebe najely a spřáhly se?
Bohužel těch vašich pět procent dokáže snížit bezpečnost dost radikálně. Ona totiž stačí jedna taková vlečková mašina v profilu hlavní koleje s vyšší maximální rychlostí a můžou z toho být klidně desítky mrtvých. Ten váš humorný odkaz na letecké dopravce. Skutečně znáte v letecké dopravě příklad, kdy se nevybavené historické letadlo dostane do letového koridoru velkých dopravních letadel? Nebo, že by se snad veteráni běžně účastnily hromadné přepravy osob? Kolik takových přeprav vlečkových lokomotiv do dílen se za rok asi uskuteční? Mj. naše Adély z Maloměřic do dílen v Přerově přepravuje běžně ČD Cargo ve svých pravidelných vlacích, protože je… Číst vice »
Dobře, zkuste mi napsat, kolik vlečkových mašin v profilu hlavní koleje způsobilo závažnou mimořádnou událost (jen prozradím, že mě železnice živí a MU šetřím a tudíž umím – pardon musím umět – dost důkladně). Mašiny do dílen jezdí relativně často, v mém okruhu působnosti tak jednou týdně tam a zpátky. Docela se děsím toho, jak to pojede na kamionu, nebo tažené lokomotivou za 100 mega, to budou jen další náklady a další hřebík do vlečkové rakve. Z letadel – v letových koridorech se vyskytují všechna letadla a Cessna tam má stejná práva jako Jumbo, řídí to dispečer a komunikace je… Číst vice »
Jste asi mlád. Před rokem 2000 jsme lehké lokomotivy vozili po silnici, protože cena DC byla pro těžký nákladní vlak i samotnou lokomotivu téměř stejná…
S letadly nemáte pravdu. Například povinné zavádění nových odpovídačú taky urychlylo konec některých letadel například rúzné deriváty DC-9.
Jo, máte pravdu, Jumbo je Jumbo. Ale derivátům DC-9 kupodivu provoz (historický) nikdo nezakazuje (taky odpovídač nestojí jako ETCS, je to celkem jednoduchá bedýnka). Asi to bude tím, že na letištích zatím nepůsobí nějaký klon SŽ ….
No nevím, ale vaše představa odpovídače jako jednoduché levné bedýnky je naivní. Ten vlastní radiový blok je jednoduchý, ale „vo tom to není“. Je to zadrátované do avioniky a poskytuje funkci TCAS (protisrážkový systém) a to doplnit nebylo nic levného. Retrofit nemám zdání kolik stál, upgrade samotného TCAS počítače ze starší verze na aktuální verzi TCAS 7 stojí kolem 50 000 dolarů.
Nikdo DC-9 provoz nezakazuje, pokud jsou náležitě vybavené. TCAS je povinný (v Evropě od roku 2020 v USA 1994)… Tedy není to o typech, ale parametrech ke splnění.
No jo, ale stále to nedosahuje „cenové úrovně“ mobilní části ETCS. Kdyby to bylo cenově obdobné, tak se není o čem dohadovat
To vám tak připadá, když jen nahrání nového software v TCAS počítači v již existující instalaci dnes stojí půl mega? Retrofit tedy dosazení do nevybaveného typu musel stát veliké násobky této částky, práce, projekt, certifikace.
Tím spíše byste si měl uvědomit, jak moc to u historických vozidel nedává smysl. Statistika je neúprosná.
mate dost zkreslene predstavy o tom, jak moc ta letadla jsou rovnopravna. a imo tom, jak jsou pozadavky na provoz letadel (ne)menne. jste vlastne uplne mimo.
kdyz se pred deseti, dvaceti lety zacaly objevovat pozadavky na RNAV , S odpovidace, hromadne se rusily VORy a NDB cka, rusily se non-RNAV trate … tak majitele letadel mluvili uplne stejne jako vy.
krasnou analogii k tomu vasemu pokusu s letistem a SŽ je zavedenni povinneho S odpovidace na Ruzyni (pro tratove lety tehdy jeste potreba nebyl).
Mali provozovatele tehdy kriceli uplne stejne, jako vy ted.
Nastesti tam se nikdo pokrok nesmazil zastavit.
Mimochodem, bylo to prave ruseni radiomajaku a non-rnav trati, ktere vyradilo obrovske mnozstvi malych letadel z veskereho IFR dění v evrope.
toliko k tomu “jednotnemu nediskrimanicnimu pristupu”
Jo díky za rozšíření vědomostí z dnešního leteckého provozu, ale pořád je to dovybavení levnější, než vozidlová část ETCS
To fakt není levnější než ETCS, ani přibližně. 10 milionů je v letectví pár drobasů na prohlídku třeba motoru (ne generálku). Žádné zásadní vybavení za to nepořídíte (celé letadlo stojí minimálně dvě miliardy). Jen leasing „levných“ modelů typu A320/B737 je kolem 6 milionů měsíčně, u větších 24 milionů měsíčně. To jen v jakých řádech se to nákladově pohybuje.
Kolik letových hladin k přidělení má k dispozici CDP? Může na poslední chvíli fira cuknout kniplem?
Tak ochránit ty vybavené před nevybaveným (a rovnou doplňuji i třeba posunem) porad půjde: Vylukou současných jízd “do prokluzovky”. Akorat je třeba zajistit, aby to kapacitně šlo k tíži těch nevybavenych, nikoli opačně.
Souhlas. Vždycky se dá něco vymyslet, ale musí se u toho právě myslet, naopak tupé nařízení o výhradním provozu příliš promyšlené není.
Ano, tak bych to viděl.
A ještě jedna věc. Tohle podání mělo přijít hned při vytroubení plánu na ETCS, nejpozději pak při vyslovení termínu ze strany SŽ. Ne v době, kdy je zavedení výhradního provozu na spadnutí a dopravci už nalili do vybavení vozidel miliardy. Když na to pohlédnu z druhé strany, tak v případě vyhovění požadavku budou diskriminováni dopravci, kteří respektují pravidla a vozidla už vybavili, nebo vybavují. Tohle smrdí v lepším případě zaspáním, v tom horším nějakým tím vychcánkovstvím. A chtěl bych se zeptat. Požádala KŽC o dotaci na vybavení? Udělala nějaké kroky k vybavení vozidel? Existují nějaké objektivní důvody, kromě časových a… Číst vice »
Bohužel v určitých případech existují.
A jedná se o vozidla relevantní pro „komerční“ provoz?
Tzn. (teoreticky) dosadit ETCS třeba na lokomotivu „Na zdar!“, kde není ani dynamo, protože osvětlení je petrolejové, by bylo objektivně nerealizovatelné, vč. narušení její historické hodnoty, nicméně tuto lokomotivu můžu použít leda tak na historické jízdy. Sice na těch historických jízdách můžu mít postavený svůj komerční byznys, ale celospolečenský zájem upřednostňuje jiné využití infrastruktury než občasné projížďky čmoudícího Nazdárka.
O KŽC nic nevím, nemám s nimi nic společného, za ně odpovídat nemůžu.
Kromě časových a finančních důvodů existuje reálná možnost omezení konkurenčního prostředí s negativním vlivem na ceny dopravy, ceny drží dole právě nízkonákladoví dopravci a u starších vozidel se jim ETCS prostě nevyplatí. A vězte, že narušení konkurenčního prostředí bude Evropskou komisi docela zajímat …
Jenže tihle menší dopravci si často koupili staré střepy od větších dopravců, kteří se jich zbavovali právě kvůli nerentabilitě zástavby ETCS (příp. spojené s nutnou velkou opravou). A to je to vychcánkovství, které zmiňoval Martin H. Aneb za „levno“ koupit, na ETCS se vykašlat (přesahuje hodnotu vozidla), a pak si stěžovat, že je bez toho nepustí na koleje. Tak to alespoň vidím já, ale nikomu svůj názor nevnucuji.
tak toto „“…proč ETCS např. na vlečkové mašině jedoucí do dílen …““ je přitažené za vlasy – proč by vlečková mašina jeoducí do/z dílen měla jet sama po trati s ETCS?
Zaprvé tyto mašiny opouští vlečky vyjímečně, zadruhé nemusí jet vlastní silou – můžou být zažazeny do vlaku taženého běžnou traťovou loko s ETCS, a ještě tím neezaberou kapacitu tratě!
Vlečkové mašiny do dílen jezdí častěji, než si myslíte – ono jich je (zatím) opravdu hodně. U nás zásadně taková mašina jezdí sama. Důvod: peníze, vyjde to nejlevněji a každý vlečkař počátá náklady (jestli u vás náklady nehrají roli, tak se pohybujete mimo běžnou ekonomiku). Jakkoli zvýšené náklady na vlečku, včetně nákladů na vlečkovou mašinu vedou dřív nebo později ke konci vlečky a přesunu z kolejí na kamion.
„ETSC nemá nic společného s legislativou, je to jen dílko ministerských úředníčků“ + „výhradní provoz nemá oporu v zákoně “ VERSUS zákon o drahách, konkrétně § 33, odst. 3, písm. a):
Prohlášení o dráze obsahuje alespoň kategorii dráhy, její místní určení a údaje o jejích provozně technických vlastnostech v souladu se seznamem vedeným podle § 23 odst. 1 písm. f), včetně údaje, zda jde o úsek dráhy s výhradním provozem vlaků pod dohledem evropského vlakového zabezpečovacího systému.
Myslím, že konec citace z právního ustanovení zní zcela jasně.
§ 23 odst. 1 písm. f) uvádí poze obsah prohlášení o dráze (což je jak známo papír, ev. PDF), ale neumožňuje provozovateli dráhy jakkoli omezoovat dopravce. Naopak je v zákoně jiný pozoruhodný paragraf 34, který nařizuje přidělovat kapacitu nediskriminačním způsobem. Podmínka ETCS je podmínka diskriminační, doporučuju navíc prostudovat evropské směrnice, tam je toho dost.
To je podobně „diskriminační“ podmínka jako podmínka, že na trati s 3 kV ss nemůžete jet vaší lokomotivou, která umí jen 15 kV 16,7 Hz.
To je technická způsobilost, protože fyzika. ETCS s tím nemá společného zhola nic. Prostě to jede i bez ETCS .
Pod podmínku technické způsobilosti samozřejmě spadá i kompatibilní zabezpečovač.
Stejně tak tam musíte mít kompatibilní vysílačku, i když „technicky“ můžete jezdit bez ní.
Vlakové zabezpečovače běžně do takové způsobilosti spadají. ETCS je vlakový zabezpečovač.
Takže pokud předpis nařizuje vysílačku GSM-R a dopravce má pouze TRS, tak to je taky diskriminace?
Pokud chce jet s Plecháčem z Letohradu do Týniště přes Potštejn, tak to je taky diskriminace, protože tam není střídavina, co víc, není tam elektrizace vůbec?
Předpis taky zná nouzový provoz, vozidlo bez základního spojení. Jen nouzově, ale jde to. Zbytek viz nahoře, prostě fyzika. Platí-li prosté fyzikální zákony, tak plecháč na stejnosměru nepojede, ale na střídavině klidně i bez ETCS.
ETCS není fyzika? Že vysílačka je…..
Není. Bez radia sice ETCS nefunguje, ale lokomotiva kupodivu jezdí nikoliv na radio, ale naftu (či elektřinu)
Až na to, že vy aplikujete nouzové opatření na nevhodné situace. Nouzové situace slouží k dojetí, vozidlo bez GSM-R nesmí být vystaveno na výkon na trať s GSM-R. Tudíž Váš příměr platí pro situaci, kdy vozidlo pojede pod ETCS a dojde k poruše, nikoliv že nebude vůbec vystaveno.
To je zas to převrácené české myšlení aplikovat nouzové opatření, na běžné provozní situace.
A už z logiky věci, pokud mám zabezpečovač, tak chci aby byl účinný, a nebudu přeci jeho účinnost úmyslně vědomě a běžně snižovat.
Až buete 30 let v provozu, tak zjistíte že je všechno jinak, než si to trochu naivně představujete. Nouzová situace není jen prosté dojetí, ale také řešení mimořádnosti. I pojem „vystavování lokomotiv na výkon“ je pojem archaický z dob páry (rád na tu dobu vzpomínám). Většina dopravců až fakt nemá depo, stromjistra a točnu.
Moc dobře vím, že se zkouší „prasárny“ typu, vezmi tu a tu mašinu, sice nemá GSM-R, ale já jinou nemám a s výpravčím to je domluveno (resp. Zkouší na ty, u kterých tuší, že to asi udělají). Mimořádnosti, dojetí, ale mimořádností stále není to, že „garážovka“ bude brečet, že to je diskriminace. Mimořádnost většinou vzniká nějakou náhlou potřebou, ne běžnou plánovanou provozní činností, už se konečně zbavme toho čecháčkovského vymýšlení rovnáků na ohýbák, buďto budeš respektovat pravidla, nebo nejezdi, resp. si jezdi tam, kde ETCS nepotřebuješ. Dávali dost štědré dotace na pořízení ETCS, a to zadotovali NEDISKRIMINAČNĚ i staré verky… Číst vice »
A co třeba takový registrační rychloměr, není náhodou diskriminační ho požadovat, ať si tam dosadí co chtějí, vždyť to není žádný fyzikální zákon a mašina bez něj taky pojede.
Taky se dá jezdit bez pískovače, bez houkaček, bez vnějších světel… dokonce mám pocit, že by mašina mohla jet i bez dveří či bez čelních skel 🙂 🙂 🙂
No a stejně bude předpis znát nouzový provoz bez ETCS, abyste, když se vám ETCS pokazí na trati, mohl nouzově dojet do nejbližší stanice.
Nakolik jsou pro provoz potřebné třeba nápisy na bočnici vozu?
Já jen že pokud nejsou některé z nich čitelné (jsou třeba posprejované), tak vozidlo opět nesmí vyjet.
Myslím, že s tou vaší „diskriminací“ jste vedle jak ta jedle. Ale počkejme si na vyjádření příslušných institucí. Uvidíme.
O řadě bodů by se dalo polemizovat, ale je tam taky kopec argumentačních klamů. – že vám každý pojišťovák řekne, kolik je zvýšení rizika při údajných 5 % nezabezpečených vozidel je jeden z nich. Nikdo to zatím nezkoumal, žádná čísla nemá a tak se ohánět dojmologií a virtuální autoritou je hodně nebezpečné. Faktem je, že to riziko jednoznačně zvyšuje, žádné hodnoty si vyjádřit netroufám. – pak také s těmi leteckými dopravci. Další klam. Ano letadlo jim občas „spadne“, ale za maximální snahy o splnění všeho a ne při vědomém vyhnutí se nějakému technickému opatření. Protože i s nejlepším vybavením se… Číst vice »
S leteckými dopravci to žádný klam není. Už dlouho se hledá rovnováha mezi stupněm zabezepčení (=peníze) a ev. odškodněním za nehody (=peníze), když musí zbýt i peníze na nová letadla a ještě nějaký ten zisk pro akcionáře. Abslolutní bezpečnost nelze zajistit nikdy, vždycky se hledá nějaký, a to ten nejlepší – ale pořád kompromis. Nejlepší by bylo uzemnit letadla a lokomotivy stáhnout do depa a přivařit ke kolejnici. A byl by pokoj. Podobu stůj zákon určuje, i když nepřímo, v prováděcí vyhlášce. Už nemám moc času neb se musím věnovat práci, ale přesto: „vitrostátní implementační plán zavádění ETCS, vyplývající z… Číst vice »
tak tu větu o letectví jste si vymyslel. Opravdu se na žádné kompromisy nehraje a „bezpečnostní kultura“ + systémy a procesy zabezpečení jsou udržovány na maximu možného, bez ohledu na to co to stojí. To že dochází k nehodám je dáno složitostí tohoto druhu dopravy, pohybuje se v nepřátelském prostředí, obrovskými rychlostmi, má spoustu fyzikálních omezení (těžké věci nelétají) a nemá to žádnou definovanou dráhu, tedy se to pohybuje v 3D prostoru. Výsledek jakého letectví dosahuje (statistiky jsou celosvětové ne národní nebo Evropské) jsou naprosto neuvěřitelné ve vztahu jak snadno se něco může pokazit. Totální bezpečnost nelze zajistit nikdy, ale… Číst vice »
Obecně: meze bezpečnosti (resp. nákladů na tu bezpečnost) končí v okamžiku, kdy náklady na zabezpečení dosáhnou úrovně výnosů z této činnosti (včetně dotací). Jen blbec by na tom prodělával, prostě to zabalí a končí. Nebo si spočítá rizika a zavede maximální možnou bezpečnost, ale s ohledem na ekonomiku takové činosti, potom musí počítat i s pojištěním a ev. náhradami poškozeným při nehodách. Že to i letecké společnosti dělají, o tom nepochybujte, ekonomika prostě funguje a nic s tím nenaděláme. Absolutně kašlat na bezpečnost ovšem nejde, všechno se publikuje a konkrence čeká na příležitost. Na železnici je to obdobné. Jen musí… Číst vice »
Nikdo se konkurenci zničit neznačí, co to je za blábol?
Zaměstnanci jisté pobočky boeingu by s Vámi nesouhlasili,je zveřejněné video, že by v letadle svého zaměstnavatele nikdy neletěli..
Výjimka = konec.
Koridor vybavený ETCS by měl být jako dálnice. Nesplňuješ podmínky, tak pápá, jezdi jinudy a nežer trasy těm, co podmínky splňují.
Vedle dálnic jsou většinou staré silnice 1 tříd. Takže můžeš v pohodě objet.Což u koridorů nenajdeš.
Šestistovky nejsou zpravidla silnicemi 1. třídy. Jinak po jedničkách samozřejmě objíždět můžete.
To je blbost protože kolikrát na objizdné trase dálnice jsou zákazy nad 12 tun a s vozidlem s konstrukční rychlosti 70 km/h a hmotností 15 tun na veteránských značkách při jízdě někam na sraz jedeš po kotárech a nebo se na to rovnou vykašleš.
Vždyť SŽ neumí ani zajistit adekvátní odklonové trasy pro případ rozsáhlých výluk, natož pak tohle…
Proč se musí zavádět velkým třeskem a ne třeba tím, že ten verk budou mít všechny mašiny vyrobené po xx?
A MD proč to vyžaduje striktně a ne třeba preferencí (nemáš = pojedeš v noci mezistaničně, předjede tě kazdej kdo umí jet na blok)
Protože bez toho třesku by to nebylo nikdy, pokud by zároveň nebylo zakázáno staré stroje opravovat, což by zas takový zákaz moc nedával smysl, protože bude ještě dost tratí, kde ETCS nebude.
Je to to samé, jako GSM-R, prostě na trať vybavenou GSM-R nesmí vozidla bez této vysílačky.
Zase rovnák na ohýbák? Typicky české, navíc to víc zavání diskriminací, než výhradní provoz. Pokud nezavedeme výhradní provoz, a kapacita bude, tak provozovatel dráhy ji bude muset přidělit.
„Bude dost tratí bez ETCS“ = dopravce musí, infrastrukturník ne.
Kapacita na to jezdit mezistaničně asi je vždycky.
Kapacita na to jezdit mezistaničně opravdu vždy není.
Pojďme se vykašlat má klasický český rovnák na ohýbák a udělejme to jednou pořádně. Holt zde nebude jezdit každá garážovka, co někde sehnala jednu mašinu.
No právě, když kapacita mezistaničně není vůbec, tak trasu pro vlak bez ETCS nedostanu. Když je až mimo špičku, musím čekat. = a mám motivaci k tomu na koridor jezdit s etcs
Pokud jde o bezpečnost, tak tam se na nějaký řešení „časem“ nehraje.
Ne. Ti není pravda. Může a nemusí se na to hrát.
Tak to je zrovna na dráze pěknej omyl. Tratě, postavené podle dříve platných předpisů a norem, je možné dle těchto předpisů a norem (které už se zhusta ani nedochovaly 😀 ) provozovat až do aleluja. Přestože dnešní normy bezpečnosti už ani zdaleka nesplňují.
Totéž platilo až doteď i o drážních vozidlech.
Takže koňka nejde změnit na parní provoz
Jak u kterého bodu. Třeba zavírání a blokování dveří, dodnes jezdí béčka bez zelené linky. (I když už nejezdí třeba Žabotlam s centrálním zavíráním)
Cele je to na MD, ktere si samo zprisnilo podminky, jako drivejsi datum spusteni a nemoznost xajizdeni z regionalnich trati do stanic, apod.
V tom MD slo doslova proti zajmum CR… jinak na hlavnich tratich neni o cem, tam je to nutne…
A neni to same ohledne dotaci, vetsi spol. si lepe naklady rozpusti nez mala…
Z regionálních trati do stanic s Etcs zajíždět bude umožněno snad na dlouho omezenou rychlosti 40. Jinak by se regionální tratě mohly zavřít, protože do 810,814,843, 854 a 848 se ETCS dávat nebude a už by se to ani nestihlo do 1.1.
Jo, omezeno na 40. Opravdu moderní rychlá a spolehlivá doprava.
Na vjezdu do zpravidla koncové stanice to bývá i tak. Pořád rychlejší, než hnát lidi přes nějaké odloučené nástupiště, ideálně s nutností užití podchodu navíc. Jiná věc jsou ty tratě samotné a co by na nich šlo případně zlepšit, kdyby se chtělo.
Do mnohých stanic na koridoru se rychlostí 40km vjíždí běžně už dnes,těch pár stovek metru už nic nezrychlí…
Příklady aspoň 3, na zmodernizovaném koridoru, prosím.
Tuny, tuny a tuny… Namátkou, resp., kde to znám: Olomouc – od Bělidel (Krnov) 40, Senická lokálka 50( minimální rozdíl), Uničovku a Prostějov sice 60, ale tam jezdí jen strojky s ETCS.
Směrem ku Praze: Červenka, od Litovle 40/50, Zábřeh, od Šumperka 40/50, Rudoltice, 40/50, Třebovice, to samé. A to su jen mezi Olomoucí a Třebovou… Má cenu pokračovat?
Celé jižní zhlaví Praha hlavní je na 40, chjo. Přitom moderní jednotka, i Panter, umí zrychlit na víc než 40 dřív než opustí nástupiště… Čím dřív vlak vypadne ze zhlaví, dím dřív tam může přijet jiný. A zrovna na tomhle nádraží je dost cvrkot.
Samozřejmě. A je to věc vítaná, následováníhodná pro všechny případy a proto ji zakonzervujeme. Proč tam není třeba 20? 60? Nebo 80? Kterej pámbu si zrovna tohle číslo zase z prstu vycucal?
Nařízené povinné omezení 40km/h na vjezdu/výjezdu do/ze stanic s ETCS chápu jen pro vlaky bez ETCS – o kolik více tyto jedou po těch tzv. vedlejších tartích bez ETCS – do 80km/h?
To považujete za spolehlivou moderní rychlou dopravu, a chápete, že v těch stanicích ty vlaky končí/začínají = se zastavují/rozjíždí, tak jejich zdržení je menší než kdyby tam měly samostatná nástupiště s nutností přestupu cestujících pomocí podchodů apod.?
A to jen když není odvrat atd. Čili třeba od Sadské do Poříčan při postavení průjezdu, nebo do odvratu půjde vjíždět víc, než 40.
Chyba se udělala v tom, že se chtěla vzít dotace, a proto se všechno nacpalo do TEN-T. A pak se řeklo úřednicky – tak to dáme rovnou všude a bude to nejlepší na světě. Evropu zajímá mezinárodní tranzitní provoz a tam musíme umět ETCS, aby mohli projet zahraniční loko bez úprav. To je jediný požadavek, co EU chtěla. To, že si to Češi změnili skoro na sabotáž železnice, a pak si to uvědomili jako vždycky pozdě a začali řešit co s tím.. to je česká věc, no. LS je mrtvý a chce to něco jiného, to určitě, ale celý program… Číst vice »
A nebo to někteří furt brečí, že je tu tranzit po silnici. Ale když se sjednotí pravidla tak, aby se nemusela řešit lokomotiva každých pár set kilometrů. tak je to taky špatně.
Na druhou stranu, by se měly stanovit takové podmínky, aby se tomu tranzitu nevyplatilo jezdit po kolejích, můžeme si vzít za vzor Švýcarsko, kde takto většina tranzitu probíhá po kolejích.
Upsal jsem se, aby se nevyplatilo jezdit po silnici.
Takže mít levné a kvalitní koleje?
Ty podmínky aby se nevyplatil tranzit po kolejích v podmínkách ČR dělají právě třeba tyhle projekty typu výhradní provoz, nebo výuková činnost SŽ 😀
Tzn. postavíme nákladní průtahy. Jeden trochu už máme z Děčína do VOseka. Dál potřebujem ten VOChoc. Druhý z Petrovic u Karviné do Břeclavi potřebuje další dvě koleje minimálně z Polska pod Přerov. Třetí je výstavba dvojkolejky z Nymburka do Berouna. Zdvojkolejnění Plzeň – Cham a někam dál. Dvojkolejky skrz uzly jen pro nákladní dopravu. Do té doby žádný tranzit přes Česko nebude. A jinak víte, kolik vlaků je tisíc kamionů? A kolik že jich jede třeba mezi Prahou s Brnem? A že převod je nereálný a tahat to po železnici znamená brutální zabory pozemků pro překládku. Brutální zabory pro další… Číst vice »
S těmi brutálními zábory je to trochu jinak. Spočítejte si zabranou plochu MÚK (např. Praha Černý Most, připravované MÚK na 511 u Běchovic atd.) a porovnejte s brutální likvidací kolejišť již realizovaných nebo připravovaných a brutální zábor území pro stavbu dalších a dalších skladovacích a logistických hal a porovnejte s plochou likvidovaných předávacích kolejišť vleček. K tomu si přidejte odstavné plochy pro kamiony, které se budou budovat.1000 kamionů je zhruba 20 vlaků. Na dvoukolejné elektrizované trati vybavené ETCS to zase takový problém není, pokud budou vybudovány dvoukolejné úseky pouze pro nákladní dopravu v úsecích s hustou osobní dopravou (a těch… Číst vice »
Realita je ale opačná. V Praze se z výhradních tratí pro náklady dělají smíšené a v Brně se mají rovnou vytrhat.
Za vytrhání kolejí s výhradním provozem nákladů v Brně považujete reálnou přestavbu dnešního nádraží Brno – dolní na nové Brno hl.n. s možným průjezdem nákladních vlaků = tedy pouze změnu tratě na smíšený provoz?
Co se tam dnes s těmi nákladními vlaky reálně děje – řadí se tam snad či jen projíždějí a pro jejich řazení je aktuálně nadimenzovaná kapacita seřadiště v Maloměřicích?
Dle mých informací platí to druhé!
A jak se to dělá dnes? Že už roky se umí jezdit bez přepřahu na hranicích, aniž by se řešil
Na tratích bez ETCS mašiny mají nainsatlovánu zabezpečovačku pro 2 sousední státy a na hranicích mezi nimi pak nemusí přepřahat, ale když jsou na vlacích jedoucích přes více států s různými zabezpečeními tratí, tak někde se přepřáhnout musí!
A kolik jich tak jezdí běžně s takovou potřebou? My máme 60 let starý stroj bez ETCS co je vybaven pro tři státy, které umí projet bez přepřahu a bohatě to stačí.
Pouze u nás jezdí takových lokomotiv více jak 100 🙂
Rakousko / německo je k ničemu ? A do Polska /Maďarska taky toho moc nesmí.
A až se rozjede konverze naplno, tak schválně, kolik dopravců se začne cítit diskriminovaně s tím svým stejnosměrným šrotem?
Nejspíš už asi nikdo, protože za 10 let bude naprostá většina odporových stejnosměrných strojů ve šrotu. Většina dopravců chce jezdit i za hranice, přičemž jinam než do Polska to dlouhodobě nepůjde a na Slovensku to má stejnosměrné napájení Žiliny už pěkně na kahánku, takže to nepůjde brzy stejnosměrně ani na Slovensko.
A jsme zase u kardinální otázky: Jak dlouho dopředu mají dopravci vědět o konverzi, nebo povinném ETCS? 5, 10, 15, 20 let? V Česku je jakýkoliv termín špatně, protože statisticky se vždy najde někdo, kdo nebude “stíhat”…
To platí celosvětově.
Nikoliv, řada 162/163 prochází přestavbou na 362/363, ostatní stejnosměrné lokomotivy postupně dožívají a při postupující změně trakční soustavy je (a nejspíš stále bude) možné za ně koupit náhradu v podobě řad 240 a 242. I tyto stroje se postupně uvolňují, protože jsou u tzv. národních dopravců v ČR i SR nahrazovány novými vozidly. Ještě tu jsou v záloze i obdobné stroje z dávného exportu do Bulharska :-).
Těším se na cestování s dopravcem Arriva pod výhradním ETCS.
Už to má na všech 845 ?
Ne, nemá
A kde to ta 845 bude od 1.1.25 potřebovat? Do Pardubic je pustí. Ústí Děčín výhradní provoz myslím nebude.
Osobně bych preferoval odložení spuštění ETCS alespoň o rok, ale přesto pro takovéto chování pana Bohumila Augusty marně hledám i eufemisticky publikovatelný výraz. Že se totiž ozval zrovna on, který má uzavřeny naprosto nadstandardní smlouvy za nehorázné ceny… No comment.
Vzhledem k tomu, že na instalaci ETCS jsou dotace, bohužel s termínem spuštění, to na odklad nevypadá.
Augusta je, pokud se nemýlím, vzděláním právník, a tak asi ví, co má smysl vyzkoušet, navíc nejen v zájmu vlastním, ale i ku prospěchu jiných – a vlastně nás všech, protože ty finance nám nikdo nedaroval.
Určitě by přínosem mohla být třeba možnost používat nejen trvale pevně ve vozidle zabudovaných zařízení, ale i nějaké jeho „přenositelné“ podoby, která by nebyla vázána vždy na jen jediné vozidlo, ale bylo by možno využít ji v různých vozidlech stejného provozovatele, aby ta investice nebyla pro menší dopravce tak náročná.
…možnost používat nejen trvale pevně ve vozidle zabudovaných zařízení, ale i nějaké jeho „přenositelné“ podoby…
Tak až takhle extrémní výklad pojmu MOBILNÍ ČÁST ETCS jsem ještě neslyšel. 🙂 Copa vo to, ono by to asi přínosem být někde mohlo, ale otázka je, jak to (se všemi těmi požadavky na bezpečnost, schvalování typu apod.) udělat technicky…
…. na to zejména pro jízdy historickcýh vlaků – nejen tažených párami mám jistou představu, a to tzv, mobilní/vlaková část ETCS by nemusela být instalována přímo na mašině, ale stačilo by ve voze za ní připojeném, bez něhož (s funkčním daným vybavením) by prostě nemohla na tratě s výhradním provozem ETCS, a na desítky až stovky provozuschopných historických mašin v ČR by stačili jednotky (max. 10 kusů) takových vozů s vlakovou/mobilní částí ETCS, protože na vedlejších tratích výhradní provoz ETCS nebude hned a nevěřím, že na tratích se zaváděným provozem ETCS v ČR bývá současně 10 či dokonce více historických… Číst vice »
No jo a jak si tu přenosnou podobu představujete, když to musí mít kalibrované antény pro GSM-R, snímače balíz, radar, odometrii… To že je řídicí počítač jedna krabice ještě neznamená, že ji lze postavit jinam a bude taky fungovat beze změn.
Ačkoliv se to teď nemusí zdát, tak naopak nejefektivnější je, když budou mít ETCS všichni, kdo budou na daných tratích. Méně škod, lepší využití investice, lepší využití infrastruktury.
Já chápu, že muzejní provoz patří do muzea, nicméně tady je MD papežštější než papež, protože má samo máslo na hlavě – s ETCS se prokazatelně sníží propustnost dopravní cesty a aby se to aspoň rámcově srovnalo, tak všichni “doufají”, že se podaří zavést ETCS “s benefity”. Pracovní vlaky ETCS nepotřebují prakticky nikde, jen v ČR. Nikde se systematicky neřeší, co se bude dít při výlukách ETCS. Přenosné ETCS by při dnešní miniaturizaci klidně existovat mohlo, dneska je největším technickým problémem instalace na vzduchovou brzdu. Problém je opět a zase jenom přebyrokratizovanost, jak správně píšete. Prohlášení o shodě nestačí, penízky… Číst vice »
A antény se čtečkama si každej nalepí sám ? Kabeláž půjde oknem ?
Dneska nic nefunguje bezdrátově, že ne?
Takže ty balízy v kolejích jsou podle Vás pro srandu králíkům?
A čtečka balíz na vozidle musí být nutně certifikovaná právě pro ten daný kus lokomotivy?
Vzhledem k tomu, že se to musí různě dolaďovat, atd…, problémy může mít konkrétní řada HV, či přímo jedno konkrétní HV. Tak si neumím představit, že by to mohlo být nějak přenosné, navíc každé HV má 2 vlastní simky pro komunikaci, dále každé HV musí mít 3 nezávislé zdroje pro měření rychlosti, atd… To jen vy si to představujete jak Hurvínek válku a svádíte to na byrokracii.
No a? To ETCS nejde postavit modulární? Mně se zdá, že jste se prostě zasekli v tom roce 1980.
Jak chcete postavit jako modulár něco, co vyžaduje mít nějaké součásti na HV (viz třeba 3 nezávislé zdroje na měření rychlosti)? Zabezpečovač není vysílačka, která teoreticky přenosná být může.
Navíc při těch problémech, co jsou, jak chcete zaručit, že se ETCS z 363 bude chovat stejně na 130? To to po každém přenesení budete ladit?
A viděl jste někdy jak je velká krabice od ETCS? To do kapsy opravdu nestrčíte.
Jak tedy jede pracák v Německu? To jako všechny jezdí mezistaničně na telefoniku? A ve Švýcarsku?
To by mě taky zajímalo.Neboť až se zde spustí výhradní distributor provoz,tak si absolutně nejen já ,nedokážu představit,jak se budou stavební stroje( podbíječky,pluhy….) dopravovat.Dopravce,který by měl tu správně vybavenou lokomotivu a který by se specializoval výhradně na přepravy těchto strojů neexistuje.Jistě ,velké firmy Swietelski a Strabag jistě mašinu vybavenou mít budou,ale nejsou zde v ČR jediní působící.A navíc přeprava stavebních strojů se takto neskutečně prodraží a je i možné,že ta bude kolikrát dražší,než samotný výkon onoho stroje.
Pracák jede po vyloučené koleji jako posun.
Pletete spuštění ETCS se zavedením zákazu jízd bez ETCS.
ETCS jako takové by bylo fajn, kdyby nebylo překomplikované a bylo celé přístupné každému výrobci a ne jen tomu, kdo zaplatí za využití soukromých patentů někomu, kdo díky loby ETCS protlačil. Ono totiž samo o sobě to vybavení drahé není, nemá moc co tam být drahé. Druhou chybou je, že ETCS nemá víc levelů, kde by ty nižší umožňovaly aspoň základní funkci, tedy, že by o takovém vozidle zbytek systému věděl. Rovněž nevidím důvod proto, aby vozidla nemající ETCS nemohla trať používat také, byť by pro ně musela být po nějakou dobu rezervována kolej – vlastně z hlediska ETCS stejně,… Číst vice »
Kdybyste tomu rozuměl, tak byste tento komentář nenapsal.
Tady máte odkaz na ty „soukromé patenty“ a můžete začít vyrábět:
https://www.era.europa.eu/era-folder/1-ccs-tsi-appendix-mandatory-specifications-etcs-b4-r1-rmr-gsm-r-b1-mr1-frmcs-b0-ato-b1
Já se tomu nedivím. Kdyby mi někdo zadal upravit deset starých bobin na systém, co má milion stránek specifikaci, tak bych se na to za pár milionů taky vykašlal.
Takže to, že to umí dělat jen železniční elita mne nepřekvapuje.
Ale ono to je přístupné každému výrobci. A ETCS protlačila unie železničních dopravců, ne výrobci. ETCS může podle otevřeného snatdardu navrhnout kdokoliv. Ale jsou to roky vývojové práce a schvalování, takže to je problém proč do toho nejde každá garáž. Nicméně výrobců je i tak poměrně dost (7 – 8? nechce se mi je teď přepočítávat). Drahé jsou přestavby protože je na tom spousta práce, vlastní ETCS OBU nejsou zase tak drahé (v ceně nových vozidel se ztratí).
S takovou reakcí se dalo u malých dopravců počítat a myslím, že protiargumentů je dostatek. Co ale vidím jako problém i pro větší dopravce, je zavedení baseline 3.
V čem je baseline 3 problém?
baseline 3? Proč to je problém?
Celé ETCS je strašně overengineered věc, zbytečně komplikovaná a drahá. My teď bohužel dojíždíme na to že tu žadný skutečný zabezpečovač nemáme a proto teď chceme cpát ETCS na každou lokálku. Třeba Němci na rozdíl od nás mají svoje PZB, takže nemají žádnou motivaci ETCS instalovat jinam než na VRT a páteřní koridory.
co navrhujete? vyrobit svůj vlastní zabezpečovat nebo jít cestou společné Evropy? je to dražší, ale je třeba vidět i výhody…
Tak třeba použít německé PZB na naše lokálky a ETCS dát jen na hlavní tratě? Ale ideální řešení by samozřejmě bylo, kdyby ETCS nebyla taková překomplikovaná chiméra.
A bylo by to levnější? A schůdné? Mě nějak přijde, že mnohým přijde, že protože to Němci mají všude to je nutně levné osadit tratě a vozidla jiným zabezpečovačem. Ale oni už do toho dávno nainvestovali, my ne.
Teď už ne. Před deseti lety možná, před dvaceti nejspíš, před čtyřiceti lety super řešení.
S tím už je teď pozdě a levnější by to nebylo. Protože haldy papírů a dvoje vybavení na vozidla.
ETCS je strašně overengineered věc, zbytečně komplikovaná a drahá.
Welcome to EU
Ano a proto ETCS běžně slouží ve Švýcarsku (není v EU), Norsko přestaví kompletně celou síť na ETCS L2 (není v EU) a Čína provozuje klon CTCS.
ETCS je overengineerees protože je to design 30 let starý. Tenkrát byly Nokie 3310 a tohle jediné uměli vymyslet.
Od té doby jsme se dostali k CBTC na veřejné mobilní siti, ale protože je to centrální návrh, tak zavádíme tuhle starou věc.
Bohužel než se to rozjelo, tak to zastaralo.
Jak je starý TCP/IP, nebo DNS, DHCP? Vadí to? Brání vám to používat počítač? ETCS je jen zkratka, ale standardy se vyvíjí. To že to zůstalo na GSM-R je kvůli kompatibilitě (ono je fakt něco jiného hodit do koše mobil a něco jiného průmyslový systém za miliony). Může to klidně komunikovat přes 5G (navrhovaný standard FRCMS), ale to budou všichni muset vyměnit radiový modul a proč, když to není pro současnou funkci ETCS potřeba. Nikdo si na tom nebude přehrávat 4k videa, což je motivace v komerčním vývoji mobilního internetu, přenést hodně dat. Navíc to není nějak zvlášť překomplikovaný systém.… Číst vice »
Může, ale v českých/evropských podmínkách se to staví postaru. S track side infra, s GSM-R, a na vlastních věžích. Teda ta ekonomicky nejhorší varianta oproti tomu, kdybych to navrhl celé bez EU na zelené louce a stačily mi k tomu vysílače operatora, co si zaplatím a pár baliz na kalibraci. Zrovna ta přepínatelná traťová část už to prodražuje a v metrech se prostě dnes takhle nestaví. Ale EU tu je a je potřeba to tak mít. > něco jiného průmyslový systém za miliony Tak se mrknete na průmyslový systém za miliony od Bombardieru, co vlaky vypravuje prakticky po WiFi. >… Číst vice »
Jsem sice technický lajk, ale právě proto se musím ptát – opravdu si myslíte, že by bylo bezpečné řízení drážního provozu provozovat přes fyzicky stejná zařízení jako probíhá veřejný datový provoz?
Nebylo by to značné bezpečnostní riziko pro snadnost možnosti se tzv. nabourat do toho systému žízení dráhy – lehce by nějaký hacker změnil signalizaci obsazeného traťového úseku na volný, a tím poslal do sebe dva vlaky, a to klidně na tisících místech naráz?
Je to šifrované, ta zase tak velké riziko to není (ale ani nulové). Větší problém bych viděl v garanci spojení a vymahatelnosti. Přeci jen jedno je prostě telekomunikační systém pro hovory a „zábavní data“, když to někde nejde tak to zamrzí, ale nezastavuje vlaky.
Tak určitě, proto se nikde mimo EU na nových tratích nikde nepoužívá. Tedy až na Albánii, Makedonii, Turecko, Saúdskou Arábii, Izrael, Kazachstán, Indii, Thajsko, Indonésii, Jižní Koreu,
Tchaj-wan, Austrálii, Nový Zéland, Senegal, Maroko, Alžírsko, Egypt, Nigérii, Etiopii, Zambii, J.A.R., Mexiko, Brazílii a Chile. A v Číně čínská kopie CTCS.
Je otázka kdo to dodává, v jakém levelu a kolik za to chce.
Nejhorší je to drahá. Železnice se stává úplně nekonkurenceschopnou. Požadavek absolutní bezpečnosti je hezký, ale pak to stojí násobně víc než silniční provoz, kde se jezdí na rozhled nebo letecká doprava, kde je zabezpečení domluvou přes vysílačku (plus případné automatické systémy varování v letadle). Takže i když instalujeme do každého vozidla na silnici počítač s automoním řízením, ideálně level 5, tak to vyjde stále o dost levněji než přeprava vlakem, kde je prostě potřeba infrastruktura, která je náročnější na stavbu, údržbu, i provoz a má řádově menší kapacitu. A ještě ušetříme za mzdu řidičům.
O jaké absolutní bezpečnosti to píšete? ETCS je prostě vlakový zabezpečovač, normální věc všude ve světě, jen tady v tom koutečku Evropy totálně přehlížená. Stejně jako má výpravčí elektronické stavědlo, tak VZ dělá podobnou službu pro strojvedoucího. Ve světě úplně normální věc, většinou i na lokálkách, někde už přes století. ETCS je prostě systém 21. století, počítače, komunikace po rádiu, zaser tak složité to není, složité to dělá to, že to má být interoperabilní systém v Evropě a každá země se s tím snaží hýbat po svém a přidávají se parametry do „baseline specifikací“, což věc dost komplikuje, ale také… Číst vice »
Heh, jestli ETCS je systém z 21. století, tak to je Škoda Favorit taky auto z 21. století, asi ne?
Dneska máme rutinně nasazované poloautonomní a autonomní systémy řízení. ETCS je vykopávka z 80. let 20. století, závislá na centrálním dispečinku, RBC, na vytáčeném datovém spojení, bez zpětné vazby mezi samotnými vlaky…
Můžete mi ukázat nějaký rutině (podrhuji) nasazený autonomní systém ve velkém měřítku? A v bezpečnostně kritické aplikaci? Jakpak řeší bezpečnostní vazby a úrovně SIL? Z hlediska zabezpečovacích systémů to je systém 21. století. Datové přenosy, počítače, žádný analog. Dispečink nemá s ETCS nic společného. Tzv vytáčení spojení uznávám je poněkud přežitek, ale na funkci rostlináře to nemá vliv a opět, vyměnit to jde, ale znamená to zase velké investice do nových radiových modulů. Zhruba něco jako letové počítače 21 století, to fakt také nejsou žádné fajnovosti nacpané grafickámi kartami a usuzující z neuronových sítí. Naopak jsou to jednoduché procesory (v… Číst vice »
ETCS že je zbytečně komplikované? Víte vůbec co ten PZB je? Ten je na tom daleko hůř, ETCS je pro strojvedoucí relativně jednoduché, minimálně oproti PZB, o LZB ani nemluvím
No tak to je názor.ETCS JE KURŇA KOMPLIKOVANÝ,narozdíl od PZB/LZB. Smím se optat,kolik máte pod ETCS naježděno?
Na PZB/LZB sice nejezdím, ale na ETCS už jsem se svezl, tak by mě zajímalo, co na tom je kurňa komplikovaného? Vždyť ten systém si řekne, furt komunikuje, a když je něco potřeba tak to prostě vypíše, co je potřeba udělat, zvukově upozorní, že se něco blíží (snížení rychlosti, apod…). Z pohledu strojvedoucího, to komplikované opravdu není.
Že máme starší kolegy, kteří to odmítají už z principu, ano to se stává, ale není na tom nic složitého.
ETCS je tak overengineered, že jej Číňané okopírovali do posledního písmenka a šíří se všemi kontinenty. Je tak zbytečný a nesmyslný, že Švýcaři jím už na většině svých normálněrozchodných tratí nahradili ZUB a SIGNUM a jen v ČR bychom měli neustále ustupovat ubrečené nenávisti ke všemu novému? Pokud by se nakonec ukázalo, že provozovatel nejdražších vlaků v ČR našel nějakou skulinu v legislativě, pak musíme legislativu změnit a ne tomu uctívači sedmdesátiletých šrotů ustupovat. ČR nepotřebuje na kolejích ani jeden M262, jejich provoz je jen uplácení rozežraných voličů. ČR potřebuje naopak supermoderní výkonnou železnici.
K některým podivům nad ETCS – zajeďte se podívat například do Švédska….tam když „vypadne“ ETCS , tak se klidně 3 dny nejezdí, a to tak , že vůbec ….. To si ještě pořád tady nikdo neuvědomuje a raději se o tom nezmiňuje… u nás by to ještě pořád šlo nějak (byť blbě) vyjezdit … ale ano, dosáhli vyšší bezpečnosti, nic s ničím se nemohlo srazit (po jednom dnu hromadění vlaků se začlo jezdit alespoň super omezeně po polomuzejní Inladsbaně, kam během noci sehnali pár výpravčích a „co mělo ruce nohy“, a pár vlaků protáhli (ikdyž 1 mezistaniční oddíl tam má… Číst vice »
Ty lokalky mne desi. Skoro zadne lokalkove vozidlo nema to tiz etcs. Vcetne motorovych rychliku
A náklady z ní přeskáčou přes nástupiště (v lepším případě skrz budovu) do jiného vlaku na hlavní trati. 🙂 Tomu říkám optimum…
Tak hloupí nebyli ani naši předkové v Rakousku-Uhersku. Jednotlivá soukromá nádraží byla mezi sebou propojena. Kolejemi.
Někde i lávkami a chodníčky. A také obchodně.
Ale prdlajs. Co ta česká čtyřicítka pro jízdu z lokálky do stanice s povinným ETCS?
Jj, čtyřicítka. To je vizitka moderní rychlé dopravy první poloviny 21. století.
Já bych se spíše inspiroval ve Švýcarsku. O nějakých několikadenních výpadcích v té zemi jsem opravdu neslyšel.
https://www.bav.admin.ch/bav/en/home/modes-of-transport/railways/informations-for-professionals/etcs.html
Níže je uváděna nějaká firma Langusta. Tak ať sesloučí s někým jiným, větším, finančně silnějším.
ETCS je bezesporu dobrá technologie a asi není důvod ji zpochybňovat, ale není tak náhodou největším bezpečnostním rizikem pro železnici silniční doprava, tzn. osobní a nákladní auta, jejichž řidiči na pravidla z vysoka serou? S vyjímkou opilého fíry v Bohumíně si v poslední době nevybavuju nějaký větší průšvih, který by měl dopad na zdraví a životy lidí, který by byl způsoben lidskou chybou strojvedoucího. Chyby řidičů s dopady na zdraví a životy s mnohamilionovými škodami jsou ale na denním pořádku. Jde spíš o to, jak si stanovit priority. Zamyslel se nad tím někdo?
cesta je , omezit množství tratí a tím spousty přejezdů a finance dát do vylepšení (pod /nad) těch hlavních tratí. Když vidím, že dávají světla na trať Blatná- Nepomuk, jako fajn zlepšení bezpečností, ale pořád se tady vrtáme v tratích, kde jezdí 00nic a na pořádné koridory nejsou prostředky.
A ten náklad v České Třebové kde byla škoda 150 mega je co? .)
To jde na vrub jinému vylepšení v jménu tichých brzd.
Jojo. Když to nebrzdí, tak s tím ani Etcs nic nenadělá. To jsem zvědav, jak tu nehodu DI uzavře.
K některým podivům nad ETCS – zajeďte se podívat například do Švédska…. zažil jsem s kolegy, že zahořelo nějaké místní CDP…a jelikož trať byla výhradně ETCS bez návěstidel, tak se dělo to, že se nedělo nic, a 3 dny se nejezdilo na asi 600km úseku, a to tak že vůbec…. To si ještě pořád tady nikdo neuvědomuje a raději se o tom nezmiňuje… u nás by to ještě pořád šlo nějak (byť blbě) vyjezdit … ale ano, dosáhli vyšší bezpečnosti, nic s ničím se nemohlo srazit (po jednom dnu hromadění vlaků se začlo jezdit alespoň super omezeně po polomuzejní Inladsbaně,… Číst vice »
Ano, největší slabina ETCS je RBC a dispečerské řízení provozu na nutně dedikovaném pracovišti. Přitom řešení dnes existuje celá řada.
Žádný výjimky, máš na to, budeš jezdit, nemáš nato, nebudeš jezdit, nebo si objednej služby u dopravce, které vybavené HV má.
A klidně se přiznám, že z prvopočátku jsem byl k ETCS skeptický, ale po vlastní zkušenosti musím říct, dobrý systém, a stejně, i zde, pokud člověk jo bude chtít, tak se za tu červenou stejně dostane.
kdo chce opici, musí mít na banány 🙂
To je ten stejnej klauni, co si po přihrání přímo zadaných pid linek začal strašně stěžovat, že existuje nějaký zákon o veřejné dopravě, co po něm chce nabízet cestujícím určitou úroveň přístupnosti a dalších služeb.
Ano, to jsou oni, majitel se dokonce veřejně přiznal ke korupci…
To jsem zvědavej čeho Langusta dosáhne…
Ten poslední odstavec, tomu věřím. My jsme ve všem vždy papežštější, než papež. Začalo to po válce znárodněním, kolektivizací a tato vlastnost trvá do dnes.
A tohle jde vidět ve všem, včetně staveb, nebo pokládání kabelů nebo regulací pro kyberbezpečnost nebo podnikání s elektronickyma komunikacema nebo…
Úředník udělá super skvělé lejstro, dá tam milion podmínek, o všem rozhoduje o 3 měsíce pozdě a pak se všichni divi, proč je věcí nedostatek, proč vše trvá neskutečné času a proč je i blbý rohlík dražší, když jste udělali všem ze života peklo tím, co musí splnit.
A když je třeba problém s byty, tak se to svede na investory, které nazveme spekulanty (bodejt by lidi v tomto systemu nekupovali byty jako ochranu majetku) a developery, kteří nejsou schopni za 5 let schválit projekt.
A nakonec řekneme, že stát/města by to měli vyřešit… Když už jsme doprasili trh.
Myšlení jak ze začátku komunismu.
Jestli chceš mít opičky, musíš mít na banány…
Tady se ovšem ty banány platí z dotací z peněz které zřejmě rostou na stromech, nebo prostě „jsou“. Nebýt na to ani koruna dotací, tak to nemá snad nikdo.
Tak hurá do pravěku.
Osobne mne nejvice zajima to zausteni vedlejsi trati a lokalek do etcs uzlu. Aby pak treba jestedy a ploucnice nekoncily treba na decin vychod…
Současná Z8 (ETCS) říká, že vjezd vlaku bez ETCS do přípojné stanice smí být dovolen: pokud jsou vlakové cesty z/na přípojnou (příp. odbočnou) trať od současně
dovolených vlakových cest z/na tratě s výhradním provozem odděleny přímou boční
ochranou.
Cili rekonfigurace stanic a zvlastni koleje a nastupiste pro vlaky bez etcs? Mozna v chocni by to slo, dtto pecky, ale v Podmoklech?
Nebo to ctu spatne?
Tak jako tak je úkol zřejmý: „Neprojedou!“
Musely by být výkolejky, odvraty, zjednodušeně řečeno.
Nutno ale podotknout, že Z8 jako taková je už dávno zastaralá, takže je dost možné, že se dočkáme změny.
SŽ TSI CCS/MP1 říká: 6.1.3.3 Pro vjezdy vlaků ze zaústěné tratě, které nejsou pod dohledem ETCS, musí být: a) zajištěno stavebně technické oddělení vjezdových vlakových cest ze zaústěné tratě od obvodu s výhradním provozem ETCS, přitom oddělení musí být uplatněno pro všechny vjezdové vlakové cesty nebo b) konfigurací kolejiště a/nebo aplikovanými výlukami současných cest zamezeno ohrožení vlakem přijíždějícím ze zaústěné tratě bez výhradního provozu (a to včetně možného pokračování za konec vlakové cesty) jiného vlaku s oprávněním k jízdě nebo c) snížena rychlost vlaku na 40 km/h v souladu s pravidly pro jízdu vlaků bez oprávnění k jízdě v dopravně… Číst vice »
Prosim, cesky, co presne znamena to c) 🙂
Že vlaku vjíždějícímu ze zaústěné trati bez dohledu ETCS stačí omezit rychlost na 40 km/h.
A tudiz na zaustovane zustane vjezdove /odjezdove navestidlo propojene nejak s ETCS. 40km snad nebude v realite prilis omezujici…
Nevadí, že tento předpis je v rozporu s Z8, která zná jen přímou boční ochranu a nic víc?
Shrnu to stručně: To jsou ale bláboly. Zase “overengineered”.
Takže mj. odvraty, které při revitalizacích a optimalizacích nevratně mizí.
Přesně tak
Tedy stále nic pro Pražský uzel (třeba Smíchov-Hlavní, jen se ruší Smíchov Sever aby šukafony z Rudný/Hostivic jo musely na Smíchov)
Jak je to prosím s tou “českou úpravou”?
Opravdu provoz stavebních vlaků, pracovních strojů a historických vozidel bez instalované vozidlové části ETCS neumožňuje za žádných okolností?
Nějak si v té souvislosti nedokážu představit, co by se pak dělo při výpadcích systému. Provoz by se úplně zastavil?
Tady nejde o výpadek nebo třeba plánovanou výluku ETCS: tady jde o běžný provoz, když všechno funguje – jak chcete s nevybaveným vlakem jet po trati, která bude bez návěstidel? Jak pozná vlak bez ETCS, zda smí do následujícího prostorového oddílu vjet (nebo opačná formulace: jak pozná, že nesmí, protože v tom oddílu ještě je předchozí vlak)? To je to, oč tu běží; jezdit za výluk se dá „na hubu“ bez ničeho, ale běžný provoz na trati s benefity není bez vybavení ETCS vůbec možný.
No to by člověk i pochopil, ale opravdu neexistuje systémové řešení typu třeba vyhrazení celého určitého úseku trati (třeba mezistaničního úseku) pro takový výjimečný vlak bez ETCS? Chápu, že to může zásadně omezit kapacitu, ale bavíme se o výjimkách typu stavebních nebo nostalgických vlaků, které mohou jet v době, kdy provoz není úplně špičkový.
Proč stavební vlak? Buďto má finance a vyplatí se mu to, tak ETCS koupí, nebo nemá a přepravu si zařídí u dopravce, který ETCS vlastnit bude.
A nostalgie, ano to je problém, ale bohužel nedá se nic dělat, leda ji hodit na konec vlaku, jen jako taženou, ale výjimky jsou cesta do pekel.
Akorát tyhle skvělé nápady Správy železnic (a Ministerstva dopravy) platí daňový poplatník ze své kapsy, což jakýsi zamec Spržele Dominik nemá šanci pochopit.
Nejsem zaměstnanec Spržele, když už. A co chcete, roky tu slyšíme, nemáme zabezpečovač, musíme s tím něco udělat, a když ho konečně máme mít, a řekne se, bude to výhradní provoz, aby to mělo smysl, tak je to opět špatně a místo toho posloucháme brekot, a co historie, co menší dopravci, co stavební vlaky?
Jakákoliv výjimka je cesta do pekel, kolikrát jsme brečeli nad rovnáký nad ohýbáky, a když se to chce udělat pořádně, tak opět špatně?
To systémové řešení samozřejmě existuje, stačí nezavádět ETCS s benefity, které oproti ETCS bez benefitů už prakticky nic nepřinese. Dále ponechat funkční všechny návěstní body na trati (návěstidla AH a AB), místo označníků v podobě seřazovacích návěstidel dát návěstidlo odjezdové, což znamená jen tato návěstidla přepojit (vyměnit barvy čoček) a přehrát SW, je-li již ve stanici ESA. Při výluce/výpadku ETCS se bude jezdit podle návěstidel, bude se moci jezdit 100 km/h a nebude třeba jezdit mezistaničně, což znamená redukci kapacity na naprosté minimum. Samozřejmostí je i ponechání návěstidel ve stanici v dnešní podobě, byť třeba pro budoucnost klidně odebrat (a… Číst vice »
Jakože spatláš dohromady tzz včetně odjezdových návěstidel s oznacnikovýma ranžirkama?
Podívej se na trať Olomouc – Uničov, kde to tak už je, ty plácale jeden :-).
Olomouc – Uničov? Žiju v domnění, že je tam trať dělená na oddíly automatickými hradly, která už ale nemají žádná oddílová návěstidla: následný vlak je od předchozího oddělen jen a pouze činností ETCS.
Pan Qěcy by si za toho „plácala“ asi zasloužil omluvu.
A ona v dohledné době bude existovat nějaká trať skutečně bez návěstidel? Pokud vím, tak i ty budované rovnou pro výhradní provoz budou mít zjednodušená návěstidla pro případ výpadku ETCS nebo právě mimořádnou jízdu nevybaveného vlaku.
Trať asi přímo ne, ale stanice jo, například Masaryčka by tak už měla být budovaná, a neví se jestli tak už nebude dělaná i Třebová. Tedy pouze lokalizační značky ETCS a návěstidlo s 3 znaky (žlutá, modrá, bílá), ale to bude pro jiné účely než pro výpadek či mimořádnou jízdu nevybaveného vlaku.
Jinak co já jsem přímo viděl prezentaci, tak trať má být osázená pouze lokalizačními značkami ETCS, a v případě výpadku by se asi zaváděla mezistaniční jízda.
Hele, víš o věci velké kulové, takže i po instalaci ETCS L2 na Masarykově nádraží návěstidla budou. Jednak jde o posun a za druhé, o výchozím vlaku (to budou na Masarykově nádraží nejspíš všechny), který se ještě nikam nehnul, ETCS L2 neví. výchozí vlak musí nejdříve přejet balízu. A aby mohl přejet balízu, musí být vypraven a to nepůjde jinak, než návěstidlem. Výpravu jiným způsobem, například výpravkou, uvažovat nebudeme, že jo?!?
Však kvůli tomu tam budou, ale budou mít jen 3 barvy, žlutou, modrou a bílou, nic víc umět nebudou.
Žádné návěstidlo být samozřejmě nemusí – to je obyčejná šotoušská pitomost.
Prostě se postaví obyčejná odjezdová VC a vlak dostane od výpravčího Rozkaz 07 „Svolení zahájit jízdu v módu na odpovědnost strojvedoucího“ a případně ho výpravčí ještě zprostí povinnosti jet podle rozhledových poměrů, protože z LCD-ček z reliefu kolejiště vidí, že před vlakem je kolej volná až k tomu odjezdu – jak jednoduché milý Watsone:-).
Samozřejmě, ale aby nemuseli dávat rozkazy, tak tma chtějí dát to návěstidlo s žlutou.
Jenže ta žlutá = Výstraha, to znamená, aby svítila, tak by se musela stavět VC 2x – napřed od cesťáku po odjezd a pak, až se osobák odlepí od peronu a mine cesťák, tak od odjezdu dál do tratě – jinak ta žlutá svítit vůbec nemá, takže je to k ničemu stejně, protože vyrábět „poskakující osobáky“ na CDP nikdo na 99,99 % nebude:-))
Na klacku výstraha = reálně výstraha nebo cokoliv lepšího, co řekne displej v mašině.
Podobně na plechu 100 = povolená rychlost klasiky 100, etcs ukazuje svou rychlost.
Žlutá = výstraha v současné D1, na konvenční trati, nová D1 (aktualizace Z8), může klidně stanovit jiný význam žluté na tratích ETCS.
Zatím to tak ale není – viz SZ D1 část druhá (k připomínkám):
1) STOP značka ETCS a výstraha
2) STOP značka ETCS a volno
3) STOP značka ETCS a očekávejte rychlost 40/60/80/100 km/h
4) STOP značka ETCS a opakování návěsti Výstraha…
atd.atd.
Bohužel k připomínkované verzi D1 nemám přístup, takže toto jsem nevěděl.
https://provoz.spravazeleznic.cz/Portal/Show.aspx?oid=2163905
Tak znovu:
https://provoz.spravazeleznic.cz/portal/Show.aspx?oid=2093136
Ale když si pročítám ty významy těch návěstí, tak mám pocit, že to spíš dává za pravdu Dominikovi. Stop značka ETCS a výstraha – dovoluje jízdu vlaku – předvěstí návěst Stop značka ETCS na následující Stop značce umístěné minimálně na zábrzdnou vzdálenost pro nouzový provoz – předvěstí návěst Stůj na následujícím hlavním návěstidle v oblasti s konvenčními návěstidly, umístěném nejméně na zábrzdnou vzdálenost pro nouzový provoz Tj. nebude-li Masaryčka oblastí s konvenčními návěstidly, předvěstí ta Výstraha v podstatě jen existenci další Stop-značky na alespoň zábrzdnou vzdálenost, nic víc, a může tedy svítit i když je postaveno dál. Jenom v oblastech… Číst vice »
U těch ostatních kombinací
2) STOP značka ETCS a volno
3) STOP značka ETCS a očekávejte rychlost 40/60/80/100 km/h
jsou pak pouze definice pro oblasti s konvenčními návěstidly.
Právě proto, aby nebyla tato opičárna, tak se ta návěstidla zřizují. Navíc pro posun stále návěstidla být musí. Takže nechápu, proč takový odpor proti návěstidlům vůbec někdo má.
Ale tady bude ETCS lev 2 tzn návěstidla budou.
Dvojka může být taky bez návěstidel, viz rychlotrať Erfurt – Lipsko.
ETCS L2 je bez návěstidel.
A co jsou ty „benefity“, že stojí za zaříznutí zpětné kompatibility se strašími nevybavenými vozidly?
“Benefity”je to, že nebudou osazována světelná návěstidla,ale jen plechové lokalizační značky.Taky jsem čuměl😲.
Pozor! Aby nedošlo k mýlce,ony se stávající hned kácet nebudou,jo?
Že vozidla o kterých píšete konečně skončí v depozitáři NTM v Chomutově nebo v Tlumačově?
Stavební stroje, pracovní vlaky a mechanizmy se při práci pohybují jako posun. A pokud se přemisťují po provozovaných kolejích tak se tahají vybavenými vozidly. Stejně, jako je to s GSM-.
Stížnost o ničem. Když nemáš prachy na lokomotivu, taky nemůžeš provozovat vlakovou dopravu….
Právě že ne. Mám za to, že povinnost provozu pod ETCS není uzákoněna. Mohl by k tomu napsat někdo víc?
Otázka je, zda by mělo být ETSC přímo v zákoně. Jsou různé způsoby zabezpečení, které zákon určitě explicitně nevyjmenovává. Kdyby se měl zákon měnit pokaždé, když se mění zabezpečení (a připomínám, že není jen to ETSC), tak by to nebylo v pořádku. Druhá věc je, že se technika i způsoby vyvíjejí. A pokud je něco dlouho dopředu avizováno, měli by se tomu přizpůsobit všichni dopravci. Ostatně už jen to, že KŽC odmítá komunikovat a toto si mediálně obhájit, je s podivem. Podle mě to jen zkouší, zda to náhodou nevyjde.
V zákoně by měly být jasné podmínky.
Splníš a,b,c = můžeš jet. Krajská SUS ani ŘSD by si neměly vymýšlet, že auto musí mít navíc kazeťák, kličku na otevření okna, dokud to nenařizuje zákon.
Klíčová slova jsou : Prohlášení o dráze. Tečka.
To právě, že vůbec ne. Správa železnic si nesmí určovat pravidla, není to žádný stát ve státě.
Ok, tak o každém prdu budeme rozhodovat formou zákona a už uděláme tuplem prd… Líbí?
Omyl. Pokud ji k tomu jako odbornou instutuci ve vlastnictví státu zplňomocňuje legislativa, pak dokonce musí.
Každé rozhodnutí úřadu musí být přezkoumatelné. Že si někdo něco napíše do POD, navíc zcela bez odůvodnění, není úředně přezkoumatelné.
SŽ typicky postupovala tak, jak píšete. Ale to je právě ten omyl.
Však přezkoumatelné to je. Od úřadu po soudy. Btw, podívejte se nejprve do zákona o drahách. Třeba v tom budete mít více jasněji.