egoe-plus
Infrastruktura Silnice

Vyvlastnění pozemků pro D11 platí, potvrdil soud a odmítl žalobu místopředsedy Vrchního soudu

Stavba dálnice D11 v úseku Smiřice - Jaroměř. Foto: ŘSD
Stavba dálnice D11 v úseku Smiřice - Jaroměř. Foto: ŘSD

Krajský úřad v Hradci Králové vyvlastnil celkem 1161 metrů čtverečních potřebných pro stavbu D11 v souladu se zákonem, rozhodl dnes královéhradecký krajský soud. Zamítl žalobu místopředsedy Vrchního soudu Františka Kučery, který se jako dosavadní majitel domáhal zrušení rozhodnutí o vyvlastnění.

O verdiktu informovala Česká televize. Rozhodnutí soudu je pravomocné, Kučera chce podat kasační stížnost a je připraven případ řešit i u Ústavního soudu. Kučera se domáhal například toho, aby soud rozhodnutí krajského úřadu o vyvlastnění zrušil a vyvlastňovací správní řízení bylo zastaveno. Upozornil také na údajnou podjatost úředníků, kteří ve věci rozhodovali.

Podle Kučery je zákon obecně v rozporu s mezinárodními smlouvami a ústavou, vyvlastnění by podle něj měly řešit soudy. V žalobní námitce současně Kučera upozorňoval na možnou systémovou podjatost úředníků, kteří podle něj mohli být ovlivněni kvůli tlaku na rychlou stavbu dálnice.

Kučera za pozemek získal 30 tisíc korun, chce ale po státu podstatně více: až půl milionu korun. O ceně bude probíhat jiný soud.

Stavba úseku D11 ze Smiřic do Jaroměře začala v květnu 2018, hotovo má být na konci příštího roku. Podle aktuálních informací ze stránek ŘSD se na začátku dálnice již začínají pokládat první konstrukční vrstvy vozovky. Hotové jsou přeložky inženýrských sítí a také železniční most přes přeložku I/33. V září je plánováno zahájení stavby provizorní přeložky silnice I/37 v místě napojení přivaděče I/33 na konci stavby. Na konci roku se počítá s budováním samotné okružní křižovatky na silnici I/37 .

24 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
KarelF

Vážení diskutující asi by stálo za to si o tom nastudovat něco více. Pan soudce se snažil pozemek státu prodat 10 let zpět, stát se s ním o tom nebavil. Druhá věc je, že tak jak se to vyvlastnilo je celkem sporné už jen, protože on komunikoval vyvlastnit můžete až když se nekomunikuje ze strany vlastníka. Cena je dost blbost 30 Kč za metr? To opravdu mohli trochu přidat. Zvlášť když komunikoval. pokud vím nejnižší cena je když to jdete blokovat nebo na to kašlete. pokud je domluva cena by měla být vyšší tedy pokud takto zákon prošel. Pokud jinak… Číst vice »

Axel

Pro KarelF… těžko říct jaké jsou okolnosti tohoto případu. Ovšem naprostou katastrofou současné vládní koalice je návrh novely zákona 416/2009, dle které se cena pozemku pro dálnici určí ke dni vydání územního rozhodnutí. Od mých příbuzných znám stavby silnic u kterých bylo vydáno územní rozhodnutí řadu roků předtím než se vlastníkům ozvali s nabídkou na odkup pozemku…. Vzhledem k tomu, jak rostou ceny pozemků, tak dostat dřívější cenu je dost nepříjemné, protože ty peníze od státu za vyvlastnění dle tehdejší cen (před 10-ti lety např.) nestačí na nákup jiného pozemku. V kombinaci s tím, že stát má předkupní právo na… Číst vice »

On.

Za kolik se prodává metr pole? Fakt je to 500?

Axel

Znáš tu historku ze Slovácko sa súdí o ptáčku zpěváčkovi… „tož ukrojte mě z toho upečeného ptáčka tak za korunu“…. Zhruba takto postupuje stát, když chceš získat pole od rolníka = stát si „vykousne“ z pole to co se mu hodí. A zbytek nechá vlastníkovi.

KarelF

Tak 1m2 pole u Hradce Králové určitě nebude za 30 Kč a také nebude za 1500 Kč. Třebas mne těch 500 Kč přemrštěné nepřijdou. a docela bych i věřil tomu, že pan soudce vzal do ruky cenovou mapu té lokality, protože si nemyslím, že by se do toho pustil bez podkladů.

KarelF

Fakt by jste mínusovali pokud by to pole bylo vaše?

Hynek

Ne, byl bych rád, že mi stát dá víc než by byla maximální nabídka nějakého případného developera, byť tomu bych to nemusel prodat (za cenu rizika, že mi ten pak bude znepříjemňovat život). Jestli panu soudci jde skutečně o pole, může si koupit jiné, finance na to mít bude. Navíc bych byl rád i proto, protože pokud bych z toho chtěl vytřískat víc, byl by to dost velký risk kvůli potenciální prohře, která je zde dost pravděpodobná a zde o tom krajská instance rozhodla. Nejsem na tom tak dobře, aby mi nezáleželo kolik dám na náklady za prohraný soud, to… Číst vice »

MartinS.

To není pole u Hradce Králové, ale pole u Jaroměře. Podle údajů z roku 2018: Průměrná tržní cena orné půdy na Hané dosahuje ceny 32,50 Kč/m². Zatímco nejméně kvalitní travní porosty v Jeseníkách se prodávají okolo 14,00 Kč/m2. Cena průměrné orné půdy dosáhla 21,00 korun za metr čtvereční.

Jarda

Tak té částce bych se tolik ani nedivil Já teď budu platit za vyjmutí ze ZPF (Zemědělský půdní fond) cca 140 Kč/m2 (stavba RD) a to ten pozemek je můj. Takže to si stát vezme za to, že mi dovolí na mém pozemku, abych si tam postavil vlastní dům. Není nijak extra daleko od předmětného pozemku. Takže na základě výměru za vyjmutí ze ZPF mi těch 500 Kč/m2 nepřijde tak úplně z jiného vesmíru. Cokoliv <100 Kč/m2 bych považoval za výsměch ze strany státu. To jen pro dokreslení, jak je to opravdu aktuálně s cenami půdy…

PatriK

O ceně se nelicituje, tu stanoví znalecký posudek. Cena je adekvátní druhu vyvlastněného pozemku – pole. A je samozřejmě v pořádku, že žaloba byla velmi rychle vyřešena, jelikož jde o veřejně prospěšnou stavbu, nesmí dojít ke zdržování.

Hanzi

Samozřejmě že nejde o pozemek, ale o to jak z toho co nejvíce vytriskat. I díky těmto vyčůránkům stojí kilometr dálnice to co stojí. Zřejmě to naším zákonodárcům velmi vyhovuje.

Milan alias Skeptik

Jako soudce Vrchního soudu asi nebude mít hluboko do kapsy, navíc musí vědět, že mu ŘSD nemůže jen tak zaplatit kolik si určí. Nevím jestli mu jde v první řadě tolik o princip právního státu a nebo prostou snahu pozdržet výstavbu přeložky I/33 co možná nejdéle. Dovedu si totiž představit, jak silná může být lobby nejrůznějších podnikatelů podél původní silnice, kteří po dokončení dálnice a obchvatu citelně pocítí pokles tržeb.

Jiří Kocurek

Mno ta cena necelých 30 kč za metr za stavební pozemek je dost mimo.
A přístup „pán je bohatý, tak dostane desetinu“ nemá s právním státem nic společného. Jakože když někdo vlastní dům, tak nedostane mzdu 20 čistého, ale jenom 2 až 3 tisíce čistého, protože už bydlí.

Milan alias Skeptik

Já se jenom divím, že mu to stojí za to. Ten pozemek je obyčejný kus pole, podle toho byl oceněn. Jasně, že nějakých půl milionu navíc k ceně té silnice je pakatel, klidně bych mu ho dal, ale asi to není úplně fér vůči ostatním dotčeným vlastníkům, kteří prodali už dávno za odhadní cenu.

Jaaa

Pánovi podle mne jde o to zrušit ten zákon u ústavního soudu, protože je zjevně neústavní. Vyvlastňovat musí soud a ne úřad.

MartinS.

Ten pozemek je v katastru veden jako orná půda, ne jako stavební parcela. 30 Kč za m² pole je dobrá cena. Z toho, co mi různí spekulanti nabízí se pohybuji mezi 10 – 20 Kč/m²

Jiří Kocurek

JIstě, 500 kč za metr čvereční pozemku se v ceně 20.000 kč za metr čtvereční dálnice zcela jistě projeví.

Hynek

Jednak je to, jak píší jiní před vámi, zejména MartinS. Druhak, je to 2,5 % ceny navíc a vy když si půjdete koupit auto, tak když budete mít na výběr totéž auto za 1 000 000 Kč a 1 025 000 Kč, taky si vyberete to levnější a rozdíl necháte třeba na dovolenou, byť je 25 tisíc v milionů jako plivnutí do moře. Tady je v tom navíc to, že jde o vynaložení veřejných peněz. Tenhle postoj, který zaujímáte vy, je dobře patrný například i v objednávce železniční dopravy – když se něco jmenuje dotace, mají někteří kopřivku, když se… Číst vice »

Jiří Kocurek

Kdyby to byl vyřůránek, tak to prodá ekologiskému sdružení ne za 30 ale za 100 tisíc. A ekologické sdružení už byse postaralo, aby se jim to vyplatilo.

KarelF

Asi tak nějak.

Hynek

To není obvyklý postup. Obvyklé je, že by si musel to ekologické sdružení sám založit, což by byla také jedna z cest, nicméně on evidentně nechce zastavit stavbu jako takovou, ale v dohledném horizontu na tom vydělat. Momentálně navíc žádné sdružení této části stavby nebrání, tedy krajina není nijak ekologicky zajímavá, žádní aktivisti tam neuplatňují své zájmy nebo jsou případná ekologická sdružení už vypořádána.

Jan Sova

Krajina vůbec nemusí být ekologicky zajímavá (tj. nemusí tam sídlit ani pávi nebo mloci). Podívejte se na Dluhonice u Přerova. Okolo jen železnice, chemické závody a mezi nima už není ani původní porost, kvůli rekonstrukci žel. uzlu. Jisté zájmové sdružení to od blokády stavby nikterak neodradilo.

Eduard

Správné rozhodnutí. Že by se konečně začalo blýskat na lepší časy a soudy fungovali jak mají?
Každopádně je moc dobře, že se nezdrží výstavba D11.

Kalanis

Jde o ten ústavní soud a celý zákon, který to vyvlastnění umožnil. Dokonce je to tu i opatrně řečeno. Jenže nejdřív musí proskákat jednotlivými nižšími instancemi sám.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast