Autobusy

Vysočina chystá soutěž na desetileté autobusové smlouvy za devět miliard korun

Autobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM Transport
Autobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM Transport
Kraj věří, že dopravci podle nových smluv začnou jezdit od příštího roku.

Kraj Vysočina začne vybírat autobusové dopravce na deset následujících let. O zahájení zadávacího řízení pro veřejnou zakázku na zajištění této dopravní obslužnosti dnes rozhodla krajská rada. Novinářům to řekl předseda zastupitelského výboru pro rozvoj Martin Hyský (ČSSD). Zakázka se skládá z osmi částí, u nichž kraj během desetiletého období předpokládá v součtu náklady okolo devíti miliard korun.

Hodnocení nabídek se podle Hyského nebude týkat jen ceny, ale i komfortu cestování. „Další detaily až do doby zveřejnění zadávací dokumentace bych nerad více komentoval,“ řekl. Tato dokumentace by podle něj měla být zveřejněná do konce týdne.

Nově vybraní autobusoví dopravci by na Vysočině měli začít jezdit v příštím roce. Podle Hyského by bylo optimální, kdyby se je podařilo vybrat do poloviny letoška. „Samozřejmě uvidíme, jak to bude časově vypadat, protože je to velice komplikovaná veřejná zakázka. Průběh může být různý,“ podotkl.

Regionální autobusové spoje teď pro kraj zajišťuje 17 dopravců, platnost těchto smluv podle údajů na webu kraje končí letos v prosinci.

Stěžejním vlakovým dopravcem na Vysočině jsou České dráhy. Novou desetiletou smlouvu s drahami uzavřel kraj předloni, platí od poloviny prosince 2019.

U regionálních spojů, které kraj objednává, hradí dopravcům ztráty. Na úhradu prokazatelných ztrát veřejné linkové dopravy má Vysočina v letošním rozpočtu 591 milionů korun a na ztráty v regionální vlakové dopravě 473 milionů Kč.

ČTK

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gwann

ICOM, jedině ICOM

LeKon

IdiotCOMpany

Luke

Já DOUFÁM, že Vysočina objedná ty spoje nějak rozumně, a že bude nějaká nabídka i o víkendu, po vzoru JMK. Ne jak je to teď, že v PD jede 5 a půl spoje, a o víkendu nic.

Pat

Na stránkách Kraje Vysočina se můžete podívat jaké jízdní řády jsou v předběžném plánu.
Kraj Vysočina – Veřejná doprava Vysočiny – Navrhované jízdní řády

xyz

„Regionální autobusové spoje teď pro kraj zajišťuje 17 dopravců, platnost těchto smluv podle údajů na webu kraje končí letos v prosinci.“
Přičemž jde o „dočasné“ dvouleté smlouvy. Ty původní, 10leté, přestaly platit k 12/2019.

Kraj tedy má 3letý (!) skluz ve sjednávání těch smluv, kdy mezitím „dočasně“ prodloužil platnost těm dosavadním dopravcům…

Ota

Podmínky veřejné soutěže na nové autobusové dopravce na Vysočině kraj nastavil spravedlivě. … Do roka a do dne se objeví výsledek: Pro všech 8 soutěžených oblastí byl krajem vybrán významný autobusový dopravce z Jihlavy. 🙂

svojsin

xyz: Nemáš čísla, kolik se cca platílo celkově km bus dopravcům a za kolik km ČD??
Dík

svojsin

To jsem zvědav, jestli se dožiju toho, že bude do Tasova nebo Biskupic spojení odpovídající 21 století.
Plno relací se už asi stejně nepodaří zachránit, je příliš dlouho mizerná nabídka spojů a lidi už dávno jezdí auty.
Někde ale má určitě snaha cenu, ale jak dlouho se už mluví o změnách?
JŘ jsou připravený roky a kromě relací jako Jemnice – MB – Třebíč ticho po pěšině.
Ale zaplať Pán Bůh alespoň i za to, co se povedlo….

svojsin

Jinak nevěřím, že to do prosince stihnou, to už mělo běžet půl roku….

Ota

Tomu věří málokdo, vždy se výmluva najde.

Gwann

a případně se odvolá zemek nebo vařil