Vyšetřovatelé ukázali první fotky, jak výbuch motoru poškodil Boeing 777-200
Poškozený Boeing 777-200 United Airlines po explozi motoru. Foto: NTSB
Podle vyšetřovatelů mohlo dojít k únavě materiálu.
Podle vyšetřovatelů mohlo dojít k únavě materiálu.
Jakmile se materiál začne dříve unavovat, je něco špatně. Že by únava z poddimenzování?
Vaše pseudotechniká hodnocení jsou úžasná.
Trocha kvalifikovaného povídání pilota triplsedmy.
https://youtu.be/EwNCCrjMmeg
Po tomhle incidentu je to na prověření (nedestruktivní otestování) všech lopatek u těchto rotorů. Podle všeho odcházejí lopatky dříve, než je udávaná jejich životnost, resp. počet hodin do revize. Při této havárii měli všichni obrovské štěstí. Kdyby ta lopatka letěla o kus výš, tak by prošla kabinou. S takovou je to na odstavení všech těchto letadel a pokud se zvedne poptávka po létání, tak buď přelopatkovat nebo už výměna motorů za nové. Ale to je taková investice, že je otázka, jestli to pro těchto 128 starších strojů není konec jejich létání.
Neslyšel jsem o případu, kdy by letící lopatka z motoru přímo klepla cestujícího v kabině (nevíte někdo?), ale co hůř, už se třeba taky stalo, že úlomky vybuchnuvšího motoru posekaly hydraulické systémy letadla natolik, že se stalo prakticky neovladatelné. Jakákoli havárie motoru, při které se lopatky rozletí do stran, je prostě úplné no-go a musí se jí pokud možno zcela zabránit.
Southwest Airlines Flight 1380. Sice lopatka netrefila primo pasazera, ale rozbila okno a to toho pasazera castecne vysalo. Tak nevim jestli se to pocita.
To nebyla lopatka, ale odlétající kryt motoru (jako v tomto případě). Lopatka má neuvěřitelnou energii a letěla by přímo v ose disku okno by proletěla, pak provrtala vnitřek a na druhé straně vyletěla ven a pokračovala v trajektorii. To má desítky tun energie. To se stává někdy mnohem menším turbínovým lopatkám a z toho mrazí.
Musíte si uvědomit, že to letadlo letí od přes 300 km/h až po skoro 0,9 Mach a náraz kus odlomeného lehčeného materiálu tvořícího gondolu pak má také značně ničivé účinky.
Bohužel stalo, z anglické wiki:
Delta Air Lines Flight 1288
National Airlines Flight 27
Southwest Airlines Flight 1380
TAM Flight 9755
A nevyhýbá se to ani „sovětským“ strojům, nedávno přišel o motor An124 a piloti to tak tak dokázali dostat na zem v jednom kuse. Rozsekaná hydraulika, ztráta ovládání. Vezli jenom náklad, takže v cestě toho „šprapnelu“ nikdo neseděl.
Nutno řící, že některé nejsou případy ztráty lopatky, ale „ztráty“ celého disku dmychadla, kompresoru a to opravdu žádný kontejment zachytit nedokáže. Dopady bývají nehezké. 🙁
Southwest Airlines Flight 1380 došlo k zásahu krytem motor, ne lopatkou.
Ale ano, těch případů je v historii hodně. https://en.wikipedia.org/wiki/Turbine_engine_failure#Notable_uncontained_engine_failure_accidents
Známý je i případ QF 32, A380, motor RR číslo2. Trosky motoru silně poničily křídlo, nádrž, hydrauliku, mechanizaci křídla, kabely, podvozky a kdoví co ještě. Toto ne moc ovladatelné superjumbo hoši bezpečně posadili (opravdu zaslouží uznání), ale ani pak ještě nebezpečí nepominulo. Unikající palivo, motor, co nešel vypnout, žhavé brzdy atd. Nikdo na palubě naštěstí nebyl zraněn.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Let_Qantas_32
Ještě jsem si vzpomněl na starý případ Il-62 u Waršavy. Il-62 má dva a dva motory na ocase. Jeden z vnitřních se během GoAround rozletěl rozletěl a trosky nejen zničily sousední motor, ale i druhý vnitřní motor na opačné straně trupu a kromě toho i hydrauliku ovládání ocasních ploch. Neovladatelné letadlo narazilo do země a všichni zahynuli.
Dovolím si podotknout že IL-62 žádnou hydrauliku ovládání ocasních ploch neměl. Měl pouze samostaný hydraulicky systém tlumiče bočnich kmitů pro směrovku.
Děkuji za uvedení na pravou míru, to je samozřejmě pravda. Správně jsem měl napsat ovládání ocasních ploch.
Fakticky? To tedy musela být docela posilovna při takové aerodynamické ploše výškovky i kdyby tam byla odlehčovací ploška s masivní plochou. 🙂 Už chápu ty masivní berany.
V této souvislosti stojí za to vnímat i hrátky konstruktérů s těžištěm a snaha o co nejdelší „páku“, tedy vzdálenost mezi těžištěm a ocasními plochami. Zdá se, že důsledně minimalizovali potřebnou aerodynamickou sílu vodorovných ocasních ploch (při ustáleném letu tlačí ocas kvůli stabilitě dolů). Menší síla odlehčuje rukám a malinko i motorům. Navenek za to zaplatili třeba zadní podvozkovou nohou.
Je tam víc takových zajímavostí – které jiné letadlo podobné třídy má třeba psí zub 🙂
Omlouvám se za off topic.
To ano, na druhou stranu, nedostatečná mechanizace křídla byla u Il-62 hodně kritizovaná. Piloti to obvykle na zem dostali tak, že ještě ve výdrži či přechodu do výdrže otevírali reverzy, což je něco co by už dnes neprošlo. 🙂 Třeba TU-154 v tomto byla o míle napřed.
Tady nejde „o štěstí“, kontejment dmychadla zřejmě dělal co měl a „vystřelené“ lopatky zachytil, od toho tam je kevlarový „věnec“ a je certifikován, že lopatku zachytí. Je vidět na „nuceně odkrytovaném“ motoru. Průraz pod křídlem není od lopatky, to by byl čistý průstřel skrz naskrz, ty mají enormní energii, je to podle oka „bouchnutí“ od odlétajícího opláštění motoru (což je nebezpečné, to bezesporu, hlavně nárazem do stabilizátoru či kýlovky, což by při její deformaci či ztrátě mohlo ohrozit let). Tohle poškození je marginální, je to „jen“ aerodynamický kryt. I tak to je průšvih o tom žádná. Kryt motoru odletěl kvůli… Číst vice »
Hlavní otázka pro vyšetřovatele už asi není, co se stalo, ale jak tomu v budoucnu zkusit zabránit. Poslední opatření FAA před 2 lety zjevně nezabrala a další průšvih si v tuto chvíli úřad nemůže dovolit. Vše nasvědčuje tomu, že TAI inspekce nedokáže počínající problémy včas odhalit. Motor je pro výrobce ne moc perspektivní, už dlouho jej nevyrábí, existující motory mají naběháno tisíce cyklů a desetitisíce hodin, pravděpodobnost únavových lomů průběžně narůstá. Pokud nevytáhnou z rukávu nějakou vylepšenou diagnostiku, jsem hodně zvědavý, s čím přijdou.