Vodní doprava

Vyšetřování skončilo: Za potopení pramice na Slapech nemohla loď plavební správy

Pramice, ilustrační foto. By PaddyBriggs - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5467873
Pramice, ilustrační foto. By PaddyBriggs - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5467873

Ministerstvo dopravy ukončilo ojedinělé vyšetřování kuriozní nehody na vodní cestě, při které došlo v polovině prázdnin 2018 na Slapech k potopení rybářské pramice s vlastním pohonem. Pramice se potopila, neboť byla zalita vlnou.

Plavební nehody obvykle vyšetřuje Státní plavební správa. Toto šetření nicméně muselo převzít ministerstvo, neboť v podezření, že způsobilo osudovou vlnu, se ocitlo právě plavidlo SPS. Jeho vůdcem byl ředitel pražské pobočky úřadu Hynek Beneš.

Konečný závěr vyšetřování shrnul mluvčí ministerstva František Jemelka. „Příčinou plavební nehody nebylo shledáno jednání žádného z vůdců plavidel. Potopení rybářské pramice způsobila vlna, které nemohl zabránit ani vůdce rybářské pramice, ani vůdce plavidla SPS,“ uvedl. Rozhodnutí nabylo právní moci, nikdo nepodal rozklad.

Nehoda je zajímavá mimo jiné střetem dvou světů, z nichž každý má jiné představy o účelu řeky. Napětí mezi rybáři a provozovateli lodí panuje zejména na nové vltavské vodní cestě mezi Českými Budějovicemi a Orlíkem.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Leinad
Host
Leinad

Co tu vlnu způsobilo, zemětřesení nebo vítr? Běžně tam jsou vlny, které potápí pramice?

jozka
Host
jozka

Ja bych se spis ptal, co to bylo za pramici, kdyz ji potopila vlna vyvolana jakymkoliv dopravnim prostredkem provozovanym na nasich rekach. Videl jsem u nas provozovat kdeco, ale nic, co by vyvolalo nadseni surfaru jsem nevidel.

Benday
Host
Benday

Tak to se asi pohybujeme každý v jiném světe. Není problém na přehradě potkat „magory“, co to „valí, co to dá“ a za nimiž je serie vln, za kterou by se nemuselo stydět ani Bibione.

A když je to náhodou sám pan ředitel Beneš …

jozka
Host
jozka

Ono to neni napeti mezi rybari a provozovateli lodi. Ono je to napeti mezi nekterymi rybari a kymkoliv, kdo se odvazi vstoupit do prostoru ktery kdoviproc povazuji za vlastni.

Leinad
Host
Leinad

Tak dokážu najít kauzu, kdy by rybáři neměli pravdu, myslivce moc nemusím.
Ale v tomto případě se postupuje stylem „vlna se zdařila, nepřátelská loď potopena, my za to nemůže“

off
Host
off

Himbajs pláteníci, kde by se tam teda vzala za vlna? To, že jí vůdce nemohl zabránit, je druhá věc. Ale co objektivní odpovědnost z provozování?

Martin V.
Host
Martin V.

To je docela zásadní otázka: Kde se vzala ta vlna? Cunami to nejspíš nebyla a pokud jel ředitel SPS ve skluzu, tak se logicky vlna vytvoří. Chybí mi tam nějaký závěr, co měli vůdcové plavidel udělat jinak, aby se potopení pramice vyhnuli. Třeba tvořit vlnu dál od pramice? Nebo mít na pramici větší freeboard, aby se nepotopila při kdejaké vlně, ať už způsobené větrem či jiným plavidlem?

Flinta
Host
Flinta

Jediné, co mohlo způsobit potopení pramice , je tedey asi její přetížení, když se přes ni přelila „obvyklá“ vlna.

Honza Sz
Host
Honza Sz

Já bych ty vlny zakázal ⛵

Martin z Moravy
Host
Martin z Moravy

Moje slova 😀 Když jsme v tématu vodní dopravy. Jak je na tom vodní cesta od Hodonína do Dunaje? Kdy bude výstavba? Dlouho o kanálu nebylo slechu.

Dusanh
Host
Dusanh

Ještě bych počkal, max dva roky, a potom už o kanálu neuslyšíme.