Autobusy Automobilový průmysl Automobily

Výroba aut opět roste, k rekordu míří autobusy. Mzdy v oboru přesáhla 37 tisíc

Výroba modelu Karoq v závodě Škoda Auto v Kvasinách. Foto: Škoda Auto
Výroba modelu Karoq v závodě Škoda Auto v Kvasinách. Foto: Škoda Auto

Tuzemské automobilky v květnu zastavily pokles výroby a jejich produkce osobních aut začala znovu růst. Ukazují to dnes zveřejněná data Sdružení automobilového průmyslu.

Podle nich se v Česku vyrobilo za prvních pět měsíců 624 779 osobních automobilů. V meziročním porovnání jde o pokles o 0,03 %. První tři měsíce přitom výroba klesala, v březnu dokonce o 7 %.

Růst za celý rok letos hlásí jak Škoda Auto (+ 3,4 %), tak kolínská TPCA (+ 1,8 %), pokles je zatím ještě u nošovického Hyundai.

K novému rekordu letos míří ale nejspíše výroba autobusů. Za prvních pěti měsíců se jich u nás vyrobilo 1956, což je meziroční nárůst o 8,8 %. Oba hlavní výrobci autobusů u nás, Iveco a SOR přitom hlásí výrazně dobrý stav objednávek. Iveco letos vyrobilo 1736 autobusů, v SOR se začíná rozjíždět výroba autobusů pro Prahu a meziročně tak s 203 kusy stoupla produkce o 58,6 %.

Ve statistikách nákladních vozidel je po dlouhé době Avia, u které došlo k obnovení výroby pod značkou Czechoslovak Group Jaroslava Strnada.

Sdružení automobilového průmyslu dnes prezentovalo výsledky za celý loňský rok. Tržby firem v oboru loni stouply o více než 7 % na 1,1 bilionu korun, průměrná mzda v automobilovém průmyslu stoupla na 37 400 Kč. Výroba aut u nás zaměstnává už přes 126 tisíc lidí.

2 komentáře

Klikni pro vložení komentáře
  • A nákladní auta teda ve statistikách prezentovány nebyly? Že není uveden počet u Tatry ani u té Avie, když už jste ji zmínil.

    Takhle mi přijde článek bohužel neúplný.

    • Bohužel zveřejnili zatím jen toto, ne kompletní statistiky. trošku jsem doufal, že je zveřejní komplet chvíli poté, co zveřejnili tiskovou zprávu, bohužel se tak nestalo

Newsletter

Partneři


Konference Doprava 2018

Výběr editora