egoe-plus
Autobusy Automobilový průmysl Automobily

Výroba aut opět roste, k rekordu míří autobusy. Mzdy v oboru přesáhla 37 tisíc

Výroba modelu Karoq v závodě Škoda Auto v Kvasinách. Foto: Škoda Auto
Výroba modelu Karoq v závodě Škoda Auto v Kvasinách. Foto: Škoda Auto

Tuzemské automobilky v květnu zastavily pokles výroby a jejich produkce osobních aut začala znovu růst. Ukazují to dnes zveřejněná data Sdružení automobilového průmyslu.

Podle nich se v Česku vyrobilo za prvních pět měsíců 624 779 osobních automobilů. V meziročním porovnání jde o pokles o 0,03 %. První tři měsíce přitom výroba klesala, v březnu dokonce o 7 %.

Růst za celý rok letos hlásí jak Škoda Auto (+ 3,4 %), tak kolínská TPCA (+ 1,8 %), pokles je zatím ještě u nošovického Hyundai.

K novému rekordu letos míří ale nejspíše výroba autobusů. Za prvních pěti měsíců se jich u nás vyrobilo 1956, což je meziroční nárůst o 8,8 %. Oba hlavní výrobci autobusů u nás, Iveco a SOR přitom hlásí výrazně dobrý stav objednávek. Iveco letos vyrobilo 1736 autobusů, v SOR se začíná rozjíždět výroba autobusů pro Prahu a meziročně tak s 203 kusy stoupla produkce o 58,6 %.

Ve statistikách nákladních vozidel je po dlouhé době Avia, u které došlo k obnovení výroby pod značkou Czechoslovak Group Jaroslava Strnada.

Sdružení automobilového průmyslu dnes prezentovalo výsledky za celý loňský rok. Tržby firem v oboru loni stouply o více než 7 % na 1,1 bilionu korun, průměrná mzda v automobilovém průmyslu stoupla na 37 400 Kč. Výroba aut u nás zaměstnává už přes 126 tisíc lidí.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vašek

A nákladní auta teda ve statistikách prezentovány nebyly? Že není uveden počet u Tatry ani u té Avie, když už jste ji zmínil.

Takhle mi přijde článek bohužel neúplný.