Vyměřování pozemků pro středočeskou D3 je ve finále, na podzim začnou vlastníkům chodit nabídky

ŘSD chce celých 57 kilometrů středočeské D3 postavit v letech 2028 až 2032.
Téměř všechny části pozemků, které bude Ředitelství silnic a dálnic potřebovat pro stavbu středočeské dálnice D3, už byly odděleny geometrickými plány. Práce aktuálně dobíhají a na podzim hodlají silničáři oslovit majitele s nabídkou odkupu.
„Od letošního jara působí v terénu geodeti, kteří zpracovávají geometrické plány nezbytné pro budoucí výkupy pozemků. V některých případech ještě zaměření nejsou dokončena, a to zejména na obhospodařovaných pozemcích s plodinami. Geodeti vždy jednají přímo se zemědělci nebo vlastníky tak, aby byl vstup na pozemek domluvený a minimalizovalo se případné poškození úrody,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
Zároveň pracují znalci na ocenění jednotlivých pozemků. „Jakmile bude ocenění všech pozemků provedeno, budou připraveny návrhy kupních smluv, které budou rozeslány postupně všem dotčeným vlastníkům,“ uvádí ŘSD. Rozesílání začne na podzim a potrvá několik měsíců.
„Na těch 57 kilometrech oslovíme spoustu lidí, kteří pozemky vlastní, a příprava stavby se posune výrazně dál,“ řekl před nedávnem šéf ŘSD Radek Mátl v svém ředitelském podcastu. Vyjádřil přitom víru, že většina vlastníků prodá své parcely ochotně, protože stát podle Mátla nabízí „dobré ceny“.
ŘSD v regionu uspořádalo v minulých týdnech několik setkání s občany k tématu výkupu pozemků. Cílem bylo „představit harmonogram zahájení majetkoprávního vypořádání formou dobrovolného výkupu, přiblížit veřejnosti postup výkupů i další kroky“.
Středočeská část D3 bude začínat křižovatkou s Pražským okruhem u Jesenice, odkud bude trasa pokračovat na jih kolem Jílového, Hostěradic, Václavic, Voračic a Nové Hospody. Na Benešov ji napojí šestikilometrová Václavická spojka.
Termíny výstavby se neustále posouvají, aktuálně ŘSD uvádí léta 2028 až 2032. Všech pět úseků je ve fázi územních řízení, na všech se také dokončuje dokumentaci pro povolení stavby.