Vybrané mýto vzrostlo v lednu o pět procent, dopravci uhradili 1,1 miliardy

Silnice I/13 v Málkově u Chomutova. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářSilnice I/13 v Málkově u Chomutova. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Letos by mohlo státu k vyšším výnosům pomoci rozšíření zpoplatněné sítě, ke kterému došlo 1. února.

Mýtné z českých dálnic a části silnic I. třídy nepřestává růst ani letos. Za leden zaplatili dopravci celkem 1,123 miliardy korun, což je meziročně o 5,2 procenta více. Oznámil to výběrčí mýta CzechToll. Letošní a loňský leden jsou přitom dobře porovnatelné, neboť se neměnily sazby.

Přibližně 90 procent mýtného vybral CzechToll v lednu za užití dálnic, zbylých 10 procent připadá na zpoplatněné silnice I. třídy. Přibližně polovinu z celkově vybraného mýtného uhradili dopravci ze zahraničí.

Ke konci ledna bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 650 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Z toho necelých 165 tisíc vozidel má domácí registrační značky, zbylých 485 tisíc automobilů je registrováno v zahraničí.

Podle lednových výsledků mýto míří k novému rekordu. Loni dálnice a silnice I. třídy státu vynesly rekordních 14,2 miliardy korun, což bylo meziročně o 23 procent více. V roce 2020 výnos činil 11,5 miliardy. Vyšší výnosy ale byly dány především zvýšením mýtných sazeb před rokem.

Letos by zase mohlo státu k vyšším výnosům pomoci rozšíření zpoplatněné sítě, ke kterému došlo 1. února 2022. Nově jsou zpoplatněny následující úseky:

• D6 Lubenec, obchvat v celkové délce 5,4 km
• D7 Panenský Týnec, obchvat v celkové délce 6,5 km
• D11 Hradec Králové-Kukleny – Jaroměř v celkové délce 23,2 km
• D35 Opatovice – Časy v celkové délce 13,3 km
• D55 Otrokovice, JV obchvat v celkové délce 3,3 km

Tagy czechtoll mýtné
5 komentářů