Autobusy Informační technologie Infrastruktura Silnice Silniční nákladní doprava

Vybrané mýtné v dubnu meziročně kleslo o pětinu na 746 milionů

Nová kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll
Kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll

Dubnová čísla z mýtného systému odhalují krizi v nákladní dopravě. Celkem stát vybral od nákladních dopravců za užití dálnic a části silnic I. třídy jen 746 milionů korun, což navzdory lednovému rozšíření zpoplatněné sítě představuje meziroční pětinový pokles. Čísla zveřejnila společnost CzechToll, která systém pro stát spravuje. Ještě v březnu mýtné vyneslo miliardu, meziročně o 3,6 procenta více.

Na výši výběru mýtného se podle firmy v dubnu naplno projevil pokles autobusové i těžké nákladní dopravy související s pandemií nemoci Covid-19. I proto stát prodloužil splatnost mýtných faktur. Intenzita dopravy klesala rovnoměrně na dálnicích i zpoplatněných silnicích I. třídy.

Přes pokles intenzity dopravy i nadále roste počet vozidel registrovaných v českém mýtném systému. Na přelomu dubna a května překročil počet vydaných palubních jednotek hranici 400 tisíc kusů. Registrováno bylo více než 465 tisíc vozidel.

Dubnová čísla dělají výraznou čáru přes rozpočet Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Podle původních předpokladů státu se měly letos výnosy z mýta navýšit o 1,5 miliardy korun na přibližně 12,5 miliardy korun. Naplnění těchto předpokladů se kvůli viru a související ekonomické krizi nyní jeví jako nedostižná iluze.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza D.

Nebýt zpoplatnění silnic první třídy od 1.ledna, byla by čísla ještě o dost horší. Možná by byla na cca 2/3 loňského roku. Osobně jsem to podle toho co jsem viděl na dálnicích očekával ještě slabší.

asdfr

Tu som nasiel o kolko sa rozsirilo spoplatnenie ciest I. triedy.
https://www.finance.cz/530176-myto-silnice-prvni-tridy-2020/

V roku 2019 bolo spoplatnenych 234 km ciest I. triedy a od roku 2020 spoplatnenych 1 102 km ciest I.triedy.
Dialnice narastly o 35 km na 1 307 km v roku 2020.

David

Nato kolik je okolo poklesu nákladní dopravy humbuku, se mi pokles o 20% se mi nezdá tak tragický. Ve službách (restaurace, kadeřníci, knihkupectví, …) byl ten pokles téměř 100%.

Petr Šimral

No, mě se to tragické docela zdá. Železniční nákladní doprava v porovnání duben 2019 -duben 2020 pokles o jednu čtvrtinu.