Infrastruktura Silnice Silniční nákladní doprava

Výběr mýta se vzmáhá, v červnu pomohly i dva pracovní dny navíc

Nová kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll
Nová kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll

Po měsících poklesu způsobeném slabším provozem začíná doprava na českých dálnicích a silnicích I. třídy výrazně růst. V červnu 2020 zaplatili dopravci za jízdu po zpoplatněných komunikacích na mýtném 977,99 mil. korun. Je to o 6,85 % více než v roce 2019. Meziroční růst vybraného mýtného přinesly dva pracovní dny navíc oproti roku 2019, oživení tranzitní nákladní dopravy přes Českou republiku a výnosy z nově zpoplatněných silnic I. třídy.

Oznámila to dnes společnost CzechToll v tiskové zprávě. Zatímco v dubnu a květnu klesal výnos z mýtného dvouciferným tempem (o 19 a 14 procent), červen přinesl na tuzemských silnicích a dálnicích očekávané oživení dopravy. K vyššímu výběru přispělo i rozšíření mýta na více než 868 kilometrů silnic I. třídy od ledna letošního roku. Jen v červnu se na nich vybralo téměř 105 milionů korun.

Po rozšíření sítě zpoplatněných komunikací k 1. lednu 2020 provozuje CzechToll satelitní mýtný systém na celkem 1 102 kilometrech silnic I. třídy a 1 307 kilometrech dálnic. Přestože se rozsah zpoplatnění zvýšil o 903 kilometrů, provoz satelitního mýtného systému je třikrát levnější než u původní mikrovlnné technologie.

Za celé první pololetí roku 2020 předepsal CzechToll na mýtném dopravcům 5,496 mld. korun (meziročně pokles o 1,01 %). K 30. červnu 2020 bylo v tuzemském mýtném systému zaregistrováno téměř 489 tisíc vozidel – více než 150 tisíc z České republiky a přes 338 tisíc ze zahraničí. K celkem 424 tisícům vozidel si vyzvedli dopravci palubní jednotku potřebnou pro užití zpoplatněných silnic a dálnic.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Bílý

Prosím, okamžitě rozšířit mýto na všechny jedničky a dvojky ať už skončí to objíždění.

DPP odbornik

Dobre kamionaci, diky za vasi praci a penize. Vazim si vas. Zato zeleznicni dopravci natahuji ruce po ulevach, div si je neutrhnou. Ostuda.

Démon

… odborník na co?