Logistika Železnice Zprávy

Vlaky mezi Českem a Čínou se chytly. V neděli přijel další, tři jsou na cestě

Přímý nákladní vlak z Yiwu do Prahy. Foto: Metrans
Přímý nákladní vlak z Yiwu do Prahy. Foto: Metrans

Po letní premiérové jízdě mezi Prahou a čínským městem Yiwu zvládl přímý nákladní vlak i jízdu opačným směrem.  Do Prahy do terminálu Metransu v Uhříněvsi dorazil v neděli přímý kontejnerový vlak z Číny,který zvládl cestu za 15 dní, o jeden den rychleji, než při cestě tam.

Už teď je přitom jasné, že nepůjde o jednorázovou jízdu, jak se při červencovém odjezdu zdálo. Zájem o přepravu je totiž nečekaně velký a nejen směrem z Číny, ale i z Česka. „Aktuálně jsou na cestě tři vlaku z Yiwu s plánovaným návazným exportem,“ řekl Milan Šimek ze společnosti Metrans. V praxi to znamená, že po příjezdu do Prahy z Číny se vlak naloží novým zbožím na export do Číny a pojede zpět.

Lidé z oboru se na novou linku dívali zpočátku spíše pesimisticky, už teď jsou ale plánované další vlaky. Zda je zájem způsobený jen předvánočními přesuny zboží do Evropy nebo má dlouhodobější základy, to ukáže teprve čas.

Vlak celkem 42 kontejnerů na 21 vagónech.  V kontejnerech bylo například značkové oblečení, stroje a strojní součásti, elektronika a vánoční dekorace.  Cesta z Číny vedla stejnou trasou, jako tam, přes Kazachstán, Rusko, Bělorusko a Polsko do Česka.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alois

Výborná spolupráce na kolejích-přejme si aby i nadále pokračovala, čím více nákladních vlaků na kolejích tím lépe.
Vhodné by jistě bylo i zavedení přímých nákladních vlaků do např. Ruska a dalších zemí východního bloku.Je vidět že přesun mezinárodních komodit po železnici je úspěšně nastartován-jde přece o to převést co nejvíce materiálu z aut do železničních vozů a už vůbec na takovouto dlouhou vzdálenost.A jestliže přibudou takovéto přepravy můžeme se do budoucna těšit na obnovení vnitrostátních železničních nákladních přeprav na velmi malé vzdálenosti.

Fandík

Já bych si uměl představit i osobní vlak do Číny…to by byl zážitek 🙂

Jan

Já bych zrovna nejásal. Příjdeme jako ČR o jednu z konkurenčních výhod. Že čínský sh.t tady jede měsíc. Což není zrovna pružné.