egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Vláda zakázala přímé lety mezi Čínou a Českou republikou

Airbus A330 společnosti Sichuan Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha
Airbus A330 společnosti Sichuan Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha

Vláda dnes kvůli šíření nového typu koronaviru na čínském území schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou. Bude platit od neděle 9. února, informoval ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) před zasedáním novinářům řekl, že opatření navrhuje na dobu neurčitou, odhadovat jeho trvání nechtěl.

Premiér o víkendu uvedl, že začátek zákazu kabinet přizpůsobí tomu, aby se z Číny stihla vrátit asi stovka českých občanů, kteří chtějí domů. Pokud by někteří z nich v Číně zůstali, stát je připraven pro ně vyslat vládní airbus.

Praha má s Čínou deset spojení týdně, provozují je tři čínské aerolinie. Loni podle letiště využilo přímých leteckých spojení mezi Prahou a Čínou 188.000 cestujících v obou směrech.

I nadále je možnost letět z Číny jinými aerolinkami s přestupem nebo do jiných zemích, čím dál více zemí a dopravců ale lety ruší.

Koronavirem, který se od prosince šíří z čínského města Wu-Chan, se v Číně a zahraničí nakazilo už více než 17 300 lidí. Nákaza si vyžádala 362 obětí, z toho 361 v Číně a jednu na Filipínách. Epidemie přiměla čínské úřady k opatřením proti šíření nákazy, což postihlo i ekonomiku, zejména dopravu, turistiku a obchod.

Mezi státy, které omezily nebo zrušily letecké spojení s Čínou v souvislosti s šířením nového koronaviru, patří například Severní Korea, Vietnam, Pákistán, Kazachstán, Írán, Indonésie, Nový Zéland, Filipíny, z evropských zemí omezilo lety do Číny Rusko a zrušila je Gruzie či Itálie.

Vláda dnes projedná také návrh ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) na uvolnění až deseti milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek, které poslouží jako humanitární pomoc Číně. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) by Česko mohlo vedle peněz poskytnout například i vědecké a výzkumné kapacity.

ČTK

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Takze s mezipristanim se muze? Je to v clanku docela rozpor, …
CR zakazala prime lety… vs …staty ktere omezily nebo zrusili letecke spojeni z Ciny…

Arimatejsky

No konečně. Dobré rozhodnutí, byť pozdní.

mata

do 9.2. bude ten koronavirus už i u nás a navíc se dá do Prahy lítat i s přestupem

Aj Tak

Hm, tak to budou muset nakazeni litat s prestupem. Ale volebni body za ochranu nasich obyvatel budou i tak.

R.L.m.

😀 …. a co ten „politický marketing“ posunout ještě o úroveń výše a poskytnou Číně potřebnou materiální pomoc, ALE cíleně JEN do oblastí kde jsou češi a část přímo jim (roušky, desinfekce + já nevím co ještě)? 😉

VíKo

Vtipna je nase financni pomoc. 10 mio Kc. Aktualne Cinska vlada uvolnila bezmala 4 Biliony korun do ekonomiky, aby vlivem koronaviru neoslabila az moc. Takova ekonomika nasi pomoc nemuze ani postrehnout.

Radek Janata

Asi nikdo si nemyslí, že by 100x menší ČR mohla poskytnout nějakou pomoc, co by Čína pocítila. Jde o diplomacii, budování vztahů. Pak si na to vzpomenou při nějakém jiném jednání.

Martin V.

Čína chtěla materiální pomoc (roušky a léky), ale Babiš prohlásil, že to potřebujeme pro sebe. To je podle mě chyba, něco jsme poskytnout mohli a na doplnění okamžitě aktivizovat výrobce. Snad by při takto výjimečné situaci mohli být flexibilní a dělat roušky místo obvazů (pokud se dělají ze stejného papíru nebo buničiny). I z čistě sobeckého hlediska je teď nejlepší Číně maximálně pomoct, aby mohla rychle dostat šíření viru pod kontrolu. Peníze jsou pro rychlou pomoc k ničemu, pokud za ně nemůžu koupit, co zrovna potřebuju.

Jirka

Hongkongská burza dnes oslabyla o 9%.

Jirka

oprava : oslabila

_Pavel_

Pomoc bude nejspíše symbolická, ale myslím, že by bylo špatné gesto, když by nebyla žádná.

Arimatejsky

Nedal bych jim nic.

Andrej

Je to komické, evakuovaní idú rovno do 14 dennej karantény za prísnych opatrení, zatiaľ Čo komerčné spoje tu normálne lietajú jedna radosť, a ešte týždeň budú.

Také typické – absurdné, úradnické, byrokratické, neschopné akejkoľvek pružnosti

Radek Janata

Myslím, že si pletete uzavřené město Wuhan a Čínu jako takovou.

Jen tak

takové typické .. někdo tu komentuje článek, ale naprosto netuší, o čem byl .. možná ho ani nečetl.

Ti evakuovaní jsou totiž lidi přímo z wuhanu, čili z epicentra nákazy.

Andrej

Polemika – V ktorom prípade je výrazne vyššie riziko zavlečenie nákazy, vzhľadom na fakt, že počet potvrdených prípadov je vo zvyšku Číny už vyšší než vo Wuhane:

A) Piatimi Čechmi z Wuhanu zatiaľ bez symptómov

B) niekoľkými tisícmi ľuďmi prilietajúcich z Číny, niektorí možno aj z Wuhanu, s neznámym zdravotným stavom, s neznámou anamnézou?

Netvrdím, že karanténa pre Čechov z Wuhanu nie je správna. Tvrdím len, že zákazať priame lety z Číny už vtedy keď ich zakázali iné štáty, bolo to najmenej, čo vláda mohla spraviť.

Radek Janata

„počet potvrdených prípadov je vo zvyšku Číny už vyšší než vo Wuhane:“

To nelze moc srovnávat, protože zatímco ve Wu-hanu se nestíhají pacienti vyšetřovat a vzorky testovat, tak jinde to ještě stíhají.

Z Wu-hanu přiletí dnes už málokdo, protože oblast je izlována od zbytku Číny už déle, než je inkubační doba nemoci.

Captain777

tak tak

Dushan

Poněkud jsem zklamán, že ještě týden bude trvat zcela volná migrace lidí z vysoce rizikové oblasti a tedy zbytečné ohrožování zdraví místních občanů virovou nákazou. Očekával jsem rázné rozhodnutí vlády o zákazu letů s okamžitou platností.

pozorovatel

Možná, že kdybyste teď nebyl doma (tady), ale v Číně, napsal byste něco jiného …

Ondros

To jsme Číňanovi vypálili rybník… Dřív než se z politických důvodů zrušily lety z čínské strany, jsme to z objektivních důvodů stihli my.

Loupeznik

Joo to dava smysl… hlavne ze vetsina cinanu prilita s Qatarem nebo Emirates….

Miroslav

Qatar od dneška zrušil lety do Číny…

Milano

Da se cekat, ze u Emirates to bude otazka dnu.

Tony

Emirates to myslím jen omezují