Infrastruktura Lidé Železnice

Vláda chystá velkou čistku ve správní radě SŽDC, povede ji děkan fakulty dopravní

Dočasné logo, které začala používat SŽDC. Foto: SŽDC
Dočasné logo, které začala používat SŽDC. Foto: SŽDC

Správní radu Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) čeká v příštích týdnech velká obměna. Ministerstvo dopravy předložilo vládě materiál, který počítá s odvoláním celkem čtyři členů včetně předsedy Vladimíra Novotného. Vláda dnes materiál schválila.

Vyplývá to z materiálu, který poslalo ministerstvo dopravy do meziresortního připomínkového řízení. K poslední změně ve správní radě došlo loni v závěru roku, kdy vláda bez důvěry odvolala jednoho člena. 

Podle materiálu má skončit současný předseda Vladimír Novotný (ČSSD), poslanci ANO Milan Feranec Jan Volný a Karel Korytář (ČSSD) a Jan Volný. Místo nich přijde jen jedna politická náhrada: poslanec ANO a předseda podvýboru pro dopravu Martin Kolovratník. Správní radu má doplnit ještě děkan fakulty dopravní ČVUT Pavel Hrubeš, Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy na fakultě dopravní ČVUT a Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice.

Ministerstvo dopravy tak pokračuje na SŽDC v podobném směru, jako u Českých drah, kde v dozorčí radě došlo k výměně části politicky nominovaných členů za akademiky. Předsedou správní rady má být Pavel Hrubeš. Po schválení změn dál zůstanou ve správní radě náměstci ministra dopravy Tomáš Čoček a Ladislav Němec a poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Správní rada SŽDC má podle statusu na starosti klíčové otázky jedné z největších státních organizací, schvaluje hospodaření a plán SŽDC nebo řeší personální otázky na nejvyšších postech správce české železnice.

Kompletní činnost správní rady SŽDC

(1) Správní rada schvaluje na návrh generálního ředitele:

a) zásadní otázky koncepce organizace,

b) nakládání v rámci předmětu činnosti s majetkem státu v právu hospodařit organizace k podnikatelské činnosti (mimo určený majetek); nakládáním s majetkem státu se rozumí nabývání, zcizování, nebo zatěžování státního majetku nebo převody tohoto majetku dalším osobám nad rámec běžného hospodaření organizace; běžným hospodařením organizace se rozumí jakékoliv nakládání s majetkem v rámci veřejných zakázek, uzavírání nájemních a pachtovních smluv a dále jakékoliv úkony související bezprostředně se zajištěním předmětu činnosti organizace podle § 21 zákona,

c) roční účetní závěrku,

d) statut organizace,

e) organizační strukturu organizace,

f) jednací řád správní rady,

g) podnikatelský plán.

(2) Správní rada projednává a schvaluje roční finanční plán.

(3) Správní rada projednává:

a) výroční zprávu,

b) pololetní výsledky hospodaření.

(4) Správní rada dohlíží:

a) na výkon působnosti generálního ředitele,

b) na uskutečňování činnosti organizace,

c) na to, zda činnost organizace se uskutečňuje v souladu s právními předpisy.

(5) Správní rada je oprávněna:

a) nahlížet do všech dokladů a záznamů týkajících se činnosti organizace,

b) kontrolovat, zda účetní záznamy jsou vedeny řádně a v souladu se skutečností.

(6) Správní rada je povinna upozornit generálního ředitele na zjištěné nedostatky; přitom mu může navrhnout opatření k nápravě.

(7) Správní rada uděluje předchozí souhlas k uzavření:

a) nájemních smluv o pronájmu pozemků, s nimiž organizace hospodaří,

b) úvěrových smluv, přesahuje-li poskytnutý úvěr částku stanovenou správní radou.

22 komentářů

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

 • SŽDC by potřebovala vypráskat celá – příprava VRT nulová, resp. zpátečka; modernizace koridorů pochybná, prakticky všude nedostatečná; modernizace lokálek, kde zvýší rychlost z 50 na 55

     • Kolik tam je manažerských pozic? +-?
      Výpravčí, silnoproudař, ani systémák mi tak nepřijdou.
      Mimochodem, přeju jim teda hodně štěstí s hledáním. Hlavně ty s VŠ, nebo s kvalifikací.

      • Proč manažer? Co třeba pracovník pro úsek přípravy staveb? Pán jménem To by měl šanci se třeba realizovat … nevím, to už mi přijde jako pozice, ve které se dá třeba něco ovlivnit ohledně staveb.

       • Myslite si, ze pripravar neco zmeni?Rika vam neco jako koncepce zeleznice,normy,podnikove normy a metodiky?Tohle jsou pouze lopaty v kanclu!

        • Ano, říká. kdo myslíte že tyto dokumenty tvoří? Manažeři? Ale no tak 🙂
         Ke zmíněným dokumentům se vyjadřují všechny dotčené organizace a záleží pak na nich jak se k tomu postaví.

   • A zkusil jsi tam něco poptat? polovina inzerátů je neaktuální a když něco aktuálního trefíš, tak název to má honosný a peníze bídné. Soudruzi se ještě neprobudili, že když chtějí kvalifikovaný personál, musí dát rozumnou výplatu.
    Osobně jsem to zkusil, bylo několik zájemců a nakonec nenastoupil nikdo, právě skrz ty prachy…

  • K tomu není co dodat. Pokud by se podařilo dostat některé osoby do výkonu trestu. Ale bohužel. Max budou za roky vykopnuti učit do Pardubic.
   Daleko horší je propojení s firmami přicucnutými na státní cecík. Tam je zakopaný pes.

 • Česká železnice je bohužel malý rybníček, kde se všichni znají, takže jeden vyhozen, a šup, už je v ČD, vyhozen z ČD a šup už učíme v Pardubicích nebo jdeme do SŽDC, případně opačně. Sem tam do toho nějaký padáček, zakázka, umístění rodinného příslušníka na pěknou klidnou pozici.

  Zajímalo by mne, jak to dopadne s těmi lukrativními pozemky za skoro miliardu u Nádraží Dejvice, kterou bejvalý ředitel SŽDC, přislíbil dva týdne před odchodem nějaké pochybné firmě za zlomek ceny. Dneska Surý může už vyzývanej dělat svůj oblíbený koníček průvodcovství turistů.

  • Opravdu za zlomek? Nebo za cenu
   kterou určí znalecký posudek a problém je pouze v tom že není dát kdo a jak vybere znalce a tudíž může vzniknout problém ale taky nemusí.

 • Jak vtipné-Vít Jánoš za úplatu dělá návrhy dopravní obslužnosti pro MDČR a některé kraje a teď si to bude „sichrovat“ u SŽDC jako člen správní rady. Úkoly pro generálního ředitele budou asi jasné – co si pan Jánoš vymyslí, odbor jízdního řádu zajistí.

  • To je naprosto vtipné, asi ty tisíce za konzultace nestačí a teď svoje šotoúchylky bude tlačit i na SŽDC silou moci.

  • A že Odbor koncepce MD ČR vede Luděk Sosna a kryje si tím projekty SUDOPu, odkud tam přišel, to vám do teď nevadilo?

   Věřím, že popsaná změna u SŽDC povede ke zvýšení efektivity vynakládaných prostředků a k urychlení rozvoje naší železniční sítě včetně výstavby VRT. Včera bylo pozdě.

 • Foldyna?? Tak to je odborník na slovo vzatý! Jediný co mě v souvislosti s ním a dopravou napadá, je jeho záliba v motocyklech, s ruskými řidiči.

Newsletter

Partneři


Výběr editora