Vláda chce na železnici zavést jízdné zdarma pro seniory a studenty

Cestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan SůraCestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra

Menšinová vláda Andreje Babiše, která dosud nezískala důvěru sněmovny, dnes významně doplnila své programové prohlášení v oblasti dopravy. Novinkou je

Zpět na článek
79 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel Kučera

Snižte cenu jízdného na polovinu a budete mít vlaky naplněné i důchodci.

K.S.

Je to pitomost, jak už tu bylo zmíněno. Toto pouze odstraní vzácnost statku železniční doprava a povede to k jeho zneužívání se všemi důsledky pro zbytek cestujících, kteří si budou muset dále platit svůj lístek. Zákony trhu jsou neúprosné a pokud se dá železniční doprava pro někoho zdarma, pak tato skupiny bude tento statek využívat více než by činila normálně a protože statku železniční doprava je omezený počet, tak tento se stává méně dostupným pro zbytek zájemců. Ovšem to by platilo pokud všichni dopravci budou přísně postupovat podle toho že neprodají více lístků než je sedadel. To se bohužel děje… Číst vice »

Jan Sova

Pravdu díte….
Denně dojíždím do práce (naštěstí jenom 20km). 15 minut vydržím i ve stoje. Jenom bych pokud možno rád stál na obou nohou a pokud možno na svých nohou. Další věc jsou tlačenice u východu. Jak známo, důchodci jsou první u sedadel, ale světe div se, když vlak zastaví, tak jsou první i u východu.

vladimír

Mluví z vás pouze závist. Až budete nemocným důchodcům s důchodem 10 000Kč , který musí dvakrát týdne jezdit vlakem do nemocnice vzdálené 70 km budete mluvit jinak.

mk

Jízdné zdarma je krátkozraký krok, který už se bude vracet zpět jen velmi těžko. Nedává vůbec žádný prostor pro další práci s cenou za službu přepravy z místo na místo, která má přece vždy nějakou hodnotu a náklady s touto službou spojené se musejí ve výsledku vždy zaplatit, ať už to udělá stát nebo ostatní spolucestující. Místo toho, aby stát podporoval otevřenou soutěž mezi dopravci ze které budou těžit všichni zákazníci/cestující/občané – z vyšší kvality a nižší ceny, tak se svými populistickými kroky naopak žene na konec slepé ulice. Už není kam dál zajít, (kromě toho, že začneme důchodcům za… Číst vice »

Riki

je to úplná volovina nebo spíše pragmatický POPULISMUS , bohužel co je zdarma toho si lidé, aspoň většina neváží……..to už jsme tady měli, že bude jednou všechno ZDARMA a jak to dopadlo. Místo toho zase naučit lidi, že každá služba a zboží má nějakou svoji hodnotu a není nic na světě ZADARMO, tak dále sociální inženýři pokračují v devastaci…….tak jim vymyslete rovnou dávku na dopravu, kdy už je i na bydlení a já nevím na co všechno. A jak zde bylo napsáno, spousta bude jezdit odnikud nikam jen proto, že to bude zadarmo nebo skoro zadarmo. O různých „sockách“ ,… Číst vice »

K.S.

Upřímně, postavíte k CNCčku za miliony někoho kdo je schopný rozbít lopatu za stokorunu?

Bob

Až vlaky např. mezi Prahou a Ostravou zaplní důchodci, zbyde mnohem méně míst pro platící cestující, a proto stoupne cena jízdenky řekněme z 300 korun na 600 korun.
A tím se také:
1) Zvýší náklady státu, protože za každého důchodce budou platit mnohem více než podle propočtů odvozených ze současných cen.
2) Zvýší počty lidí preferujících individuální automobilovou dopravu.

Vašek

Na Slovensku je tato přeprava jen ve vlacích v závazku, jakpak to asi mají vymyšlené soudruzi z ANO?

Jakub

Jízdné zdarma plošně? To by byla destrukce vlaků a železniční dopravy. Fungovalo by to pouze v případě splnění určitých kritérií. 1) student musí doložit svůj status platným potvrzením o studiu, mohl by dojíždět pouze v relaci mezi školou a domovem 2) důchodce musí předložit svojí kartu o kterou by předem požádal – na tu by mohl jezdit pouze na vlacích Os/Sp a R/Rx Pokud by mělo být jízdné zdarma zavedené plošně, asi by příliš dlouho nefungovalo bez ostrahy nebo alespoň kamerových systémů. Další možností by bylo zavést u příměstských spojů oddíl ve vlaku pouze pro cestující s nárokem na jízdu… Číst vice »

Václav Tupý

V Maďarsku jezdí důchodci nad 65 let zdarma ve vlacích i autobusech, mimo vlaků vyšší třídy a dálkových autobusů.Nejlepší na tom je, že všichni občané EU. Nám tam stačí ukázat Občanku.

Viktor

Jízdné zdarma spíš ne, ale sleva třeba 80% z běžného jízdného by zajistila dostatečnou motivaci využívat vlakovou dopravu a přitom by bránila zneužívání. Jinak, za rostoucím zájmem o vlakovou dopravu vidím zejm. snížení cen jízdného v dálkové dopravě a rozvoj integrovaných dopravních systémů v regionální dopravě (ve výsledku opět snížení jízdného), nasazení velkoprostorových vagonů místo kupé má spíš podružný význam, ačkoli klimatizace v létě komfort samozřejmě přinesla (narozdíl od trvelého svícení bez možnosti vlastního nastavení).

Pavel Šmídek

Naprostý nesmysl. Bude to platit taky v Pendolinu, EC a IC určitě asi ne, ale co není může být?
A vagony máte? Jo starý B a A , vyřazené lehátkové vozy budou opět v provozu a ještě , že máme Žabotlamy (operativní posila).
Už to vidím a hlavně na Šumavě narvaný GW Train.
Zdarma bych to zavedl, jak je to dnes, s tím nemám problém (možná upravit cenu Inkarty).
1. třída bude plná, asi to je cíl.

Pavel Šmídek

Koukám teď na zprávy, že by to mělo platit pro všechny dopravce a měl by se vydávat Senior pas, (Junior neřekl) , který má být zpoplatněn (říkal to Ťok teď na Primě).

Jiří Šrámek

Z jakého důvodu by nemohl senior z Liberce využít nabídku cesty zdarma?

Stan

Protože na trase Liberec-Praha dřív umře než tam dojede…

Jiří Šrámek

Stan: A z Liberce jezdí vlaky pouze do Prahy? Spíš p. Ondůj naráží na fakt, že z Lb do Prahy mají seniořibjezdit jejich žlutými busy.

Romanero

Totální nesmysl. Jak se píše v článku i tady v diskuzi – kdejaký zevlák se bude vozit vlakem tam a zpátky, kapacita a atmosféra ve vlaku bude napjatá, platící cestující budou otrávení a vnímání dráhy půjde fakt do hajzlu. Už se těším, až pojedu v pátek z práce (lítačka mě stojí cca 12.000 ročně) a budu se hezky houpat přes hodinu na tyči, protože kdo by odolal jezdit každý víkend „na výlet“ zdarma. Státní rozpočet poteče, protože se budou přidávat vagóny, jejichž připojení i cestující bude zcela dotovat stát. Navíc je to zneužitelné a nevýchovné – žití zdarma nikoho nic… Číst vice »

Chachar Budvar

„žití zdarma nikoho nic dobrého nenaučí“ – jedna z pravicujících pouček profesora klauze. Vznik kasty bohatých zlodějů, který ten zloděj nastartoval, nikoho z moulů netankuje, ale běda jak vytvoří nějaké výhody moulově podobné přijímové skupině. To je ihned bolševické závidění na pořadu dne.

K.S.

Budvare, uvědomujete si že je to jenom jinak řečené bez práce nejsou koláče, nic pravicujícícho na tom není, když se podíváte do historie, tak doba kdy se vyplácí lidem peníze bez vazby na nějakou činnost je novum, respektive kdy je tato suma srovnatelná s příjmy pracujících. (Charitu a almužnu nepočítám) Tato nová situace vyžaduje stále větší a větší transfery, což je z dlouhodobého hlediska cesta do pekel, zejména pokud začíná klesat poměr mezi lidmi do systému platícími a ze sytému vybírajícími. Například důchodový systém je v podstatě letadlo, spoléhá na to že bude mít trvale více nových plátců, než lidí,… Číst vice »

Víťa

Další facka pravidelným cestujícím! Tak nejenže si teď ve vlaku skoro nesednu, protože polovina vozu jsou expresní rezervace a místenku k traťovce na rozdíl od příležitostného cestujícího, který si koupí lístek on-line, zadarmo nemáte. (kdybych si ji fakt na každou cestu kupoval, tak je to 350 týdně navíc), teď ještě bude vlak narvaný důchodci, z nichž gramotnější polovina si lístek za 0 Kč koupí on-line s místenkou a ta méně (počítačově) gramotná se bude domáhat místa z titulu toho, že je senior. Takže my, kteří projezdíme měsíčně několik tisíc, budeme stát a koukat se na ty, kteří se jedou projet… Číst vice »

noerf

U soukromých železničních dopravců je mistenka automatickou součástí jízdenky.

Filip Chocholatý

Až tohle zavedou, tak se stěhuju. Socialisti zasraní! Už teď ty vlaky jsou dost často naprosto narvaný a tohle, jen sliby na idioty voliče. Na tohle není vozový park!

Romanero

Souhlas!

Chachar Budvar

Kéž by se takových ODStěhovalo více.

František

Jenže tohle nejsou socialisti. To jsou populističtí kapitalisti a to, co provádějí, je prostý „marketing“ za peníze nás všech. Potřebným to přitom téměř nepomůže, ale oni získají moc a peníze. Konec politické vložky.

K.S.

Plně souhlasím, jestli to tak půjde dál, tak nejenže nebude mít smysl v ČR podnikat, ale nebude tu už mít pomalu ani smysl žít.

Budvare,
kdo vám to bude platit až se odstěhujeme? Myslíte že to těch pár Ukrajinců v montovnách utáhne? Zatím se hřeší jenom na to že obecná znalost cizích jazyků je mizerná a lidi ještě nejsou pořádně zvyklí docházet za hranice, ale to taky už brzo skončí.

vladimír

Tak se rychle odstěhuj ať je o jednoho demagogie tady méně ,

Honza K.

Tohle je absolutně nedomyšlený krok. Proč si to myslim? i) vyčerpaná kapacita některých tratí – aktuálně už je na některých tratích (např I. koridor, příměstská doprava v Praze) zájem dopravců (který se odvíjí od zájmu cestujících) na hranici kapacity tratí. Není kam vložit další spoj a kvůli omezením (např. délka nastupiště) není možné prodlužovat spoje. ii) kvalita souprav – skokový nárust zájmu o dopravu nebudou dopravci schopni pokrýt kvalitními soupravami. Tenhle krok je rozumný tehdy, kdy je potřeba dát impuls a kdy je připravená infrastruktura. U nás osobní železniční přeprava roste dlouhodobě, impuls nepotřebuje. A infrastruktura na to není připravena.… Číst vice »

Romanero

Přesně tak. Kdo si bude jízdu platit, na tohle nebude mít nervy. Ve vlaku budou zůstávat jen ty, co se vozej grátis. 30 let snažení v prdeli..

Otmar

Má pravdu předsedo 😀

Chachar Budvar

To je rozumný krok. V době kdy se ucpávají města automobily asi nelze jinak.

Michal

No vy zase perlíte..

Chachar Budvar

Samozřejmě musí onen krok následovat, nebo dokonce předběhnout návazné akce – vytvoření co největšího počtu městských „modrých zón|“ v cílech cest většiny lenochů, kteří v nich nervozním hledáním míst pro odložení plechového miláčka zcela sobecky likvidují životní prostředí obyvatelům měst. Aby to nebylo podobné, jako když se „liberalisovala“ železniční doprava a jaksi pozapomnělo na jednotný tarif. Prachy sypat ano, udělat něco pro cestující ne. Vy mi jistě rozumíte.

Romanero

Totální sociální k*kotina to je akorát..

Chachar Budvar

Pravdu máte, asociálních k*kotů módně pravicujících máme v čechách priveľa.

Petr

A jak se to projeví konkrétně a pomůže to ve městech? Mysli oslíku.

Aslanex

Podporu hromadné dopravy oproti autům je nutno řešit hlavně u lidí, kteří jezdí autem. Což studenti a důchodci převážně nejsou. Důsledkem by tak byly plné vlaky studentů a důchodců a plné silnice dospělých, kteří se nechtějí ve vlaku cpát.

noerf

Podle mého názoru chybí jasné rozhodnutí, zda-li chceme individuální nebo hromadnou dopravu.
Jak se ukazuje trh na železnici i v autobusové dopravě zvýšil komfort, snížil ceny a hlavně přitáhl cestující.
Dotovaná doprava v podstatě bude nějak přežívat, dokud někdo neprovede razantní řez, tzn. zrušení nesmyslných spojů, přizpůsobení potřebám cestujících z hlediska času a kvality, soutěž na fixní doplatek nikoliv na proplacení nákladů (možnost vyšších marží pro dopravce při růstu počtu cestujících) a dotovana doprava maximálně jako doplněk, kde není kapacita trhu soutezena v závislosti na pokrytí a rozvoji volného trhu.

jančurobijci

Řekl bych, že je to mnohem složitější. (Bohužel , lidi často chtějí jen heslovité líbivé věty) I dnes veřejná doprava může při správné tarifní politice, vedení linek,kvality vozidel a četnosti spojů přitáhnout lidi. Samozřejmě jsou relace, kde nepomůže ani živá voda, popř. kde není výhodné tahat bus, nebo naopak vlak, ale jen jeden druh dopravy. Koho by např. před 20 -25 lety napadlo, že bude jezdit tolik lidí vlakem z Prahy na Říčany – Benešov, nebo z Brna do Blanska atd atd. Nebo autobusem z Prahy do Mělníka, Příbrami neboBrna do Rosic, Pohořelic apd. (Schválně jsem vybral velice vytížené relace)… Číst vice »

noerf

jancurobijci: ale i dnes jezdí mezi Benesovem a Prahou Arriva bez dotací. Stejně jako jsou nesmyslné dotace na koridorovych a mezinárodních linkách.
Například v Jižních Čechách je zajištěno bez dotací spojení České Budějovice – Český Krumlov – Lipno minimálně dvakrát, v některé dny i čtyřikrát denně nedotovanymi autobusy, dále linka České Velenice – Třeboň – České Budějovice a dále zaměstnanecké linky pro podniky, včetně preshranicnich (Strakonice -Pasov; Prachatice-Aicha). A u většiny dopravců jsou vyšší hodinové mzdy než u dotovaných dopravců.
Stejně jako není rozhodující věk dopravního prostředku, ale komfort a služby na palubě.

jančurobijci

Netvrdím, že každá linka musí být dotovaná. U Arrivy ale nevěřím, že je v zisku na Benešově, leda tak u busů.
Co se komfortu týká, tak souhlas, že je důležitější než věk. I když hodně staré vozidlo už je většinou poznat, věk nezastavíš….

noerf

jancurobijci: Arriva u Benešova do Prahy v zisku asi není a vzhledem ke kapacitě soupravy asi ani nebude, spíš jde o to, ze kdyby si ministerstvo dopravy pozvali dopravce a zeptalo se jich, jaké tratě jsou ochotni jezdit bez dotací, tak bychom zjistili, ze je jich poměrně dost. A zbytek by se mohl soutěžit nebo navázat spesne vlaky na rychlíky (například Luhacovice, Zlín napojit v Olomouci místo přímých spojů z Prahy, které kapacitně pouze zabírají místo na koridoru pro nákladní dopravu.
Primárně je nechat volný trh.

Honza

Zrušení nesmyslných spojů, například vlak po osmé hodině večer, abyste se kromě ranní špičky taky ještě někdy dostal domů? Musíme se smířit s tím, že na regio/každodenní dopravě (což u nás zajišťují i EC spoje) bude v ideálním případě průměrná vytíženost kolem 25%. S brutto smlouvami souhlasím, u krajských IDS není důvod neobjednat výkony bez ohledu na prodej lístků, stejně řeší počet cestujících hlavně objednatel. Ale přizpůsobení se potřebám času úplně dobře vyřešit vlakem nejde (v ČR nejčastěji 1 kolej v 1 směru), v Británii to trh řeší peak tarify (Potřebujete opravdu jet teď? A za tuhle cenu? A za… Číst vice »

noerf

Honza: Nesmyslnými spoji mám na mysli třeba rychlíky České Budějovice – Pisek – Praha, kde autobus ve stejné trase dává vlaku hodinu. Mimochodem před nástupem Regiojetu jezdili autobusy na této trase ráno a okolo poledního do Prahy, odpoledne zpět s kapacitou 45 lidí. Dnes jezdí od pěti ráno do osmi večer z Českého Krumlova autobus pro 63 lidi, z Prahy jezdí od šesti do devíti. Dva spoje končí až na Lipne. Takže je to především o kvalitě služby, přiměřené ceně a dobrém čase. A to stejné platí i na železnici. Na trati Praha – Ostrava stoupl díky zvýšené kvalitě služby… Číst vice »

Elb

Á, tradičně noerfovy zvratky o úžasném soukromníkovi.

noerf

elb: To není o uzasnem soukromnikovi, ale pokud České dráhy neví, jakou mají obsazenost jednotlivých spojů a jednotlivých tras, tak to neví ani objednatele dopravy, takže nelze efektivně řídit kapacitu souprav a ani stanovit požadavky na ni. Nehledě, že v současné době nic nemotivuje dotované dopravce z kvalitnenim služeb přilákat nové cestující, neboť objednatel ztrátu zaplatí. Kdežto nedotovani dopravci bez cestujících skončí.

Jan

Až začnou cestovat z nudy indiánští studenti zdarma, jako na Slovensku, tak modernizace půjdou do kopru. Zcela zdarma je špatně.

Chachar Budvar

Vy jste je tam potkal? Kolik?

Jan

No zrovna v Popradu hodně..

Jiří

Už takhle se ve vlaku chovají jako zvířata (důchodci i studenti). Proč jim ještě dělat milodary…

Romanero

Přesně. Nechci vypadat jako nelida, ale přesně tyhle dvě skupiny vždycky zaberou nejvíc místa, který potřebujou i pro svoji tašku na sedadle. Děs!

Chachar Budvar

Nebojte, za nelidu nejste. Spíše za člověka, který má nějaký mindráček, možná s veřejnou dopravou nesouvisející.

K.S.

To jste asi ještě nepotkal bandu důchodců jedoucích z mechche, nebo možná z funusu, ze kterých táhla borovička a pod. přes půl vagonu a slyšet byli až na druhém konci.

MS

Osobně s tímto názorem nesouhlasím, jsou-li k dispozici volné finanční prostředky na dopravní obslužnost, mnohem přínosnější bude zvýšení rozsahu nabídky veřejné dopravy, zejména v dopoledních a večerních hodinách a ve dnech pracovního klidu, například zaplnění nesystémových mezer mezi spoji, slangově „taktových děr“, které cestování na delší vzdálenosti komplikují.

František

Tak nějak. Někde možná místo přehnané hustoty spojů pomohou účelněji promyšlené návaznosti, včetně drobných úprav zejména kolejové infrastruktury (ne vždy nutně přeložky, někde stačí i změna technologie či geometrie, přísun tarifních bodů zdrojům a cílům apod.).

Honza

Likvidace dálkové autobusové dopravy…

petr.r

a to všichni chceme.

jančurobijci

petr.r je „všichni“ ??

petr.r

30% národa….Jančura to snad naznačil a řekl, že chce lidi nasměrovat k vlaku. Už i platí, že vlak je levnější, rychlejší pohodlnější a tenhle trend se bude zvětšovat.

jančurobijci

Tak, jak někteří preferují vlak, je pořád dost těch, co se rozhodují jen auto, bus.
Já najezdím za rok vlakem hodně, ale třeba v zimě jsem rád, když můžu jet na Praha – Brno busem a ne pod zářivkama ve vlaku, jak někde na operačním sále. A většinou i o něco rychleji.

petr.r

Zkuste ASTRA vůz nebo něco lepšího, ale ty blikající auta v protisměru na D1 Vám nevadí. Vždyt v každým kupé je vypínač a čtecí lampičky, tak zbytek kupé nebudou proti zhasnutí.

jančurobijci

Tak v soupravách do Grazu nevypnete nic, stejně jako třeba v Panterech. A „Budapešťákům“ se vyhýbám co to jen jde, kupé nekupé, o zpožděních nemluvě… Ale ať si každý vybere. Je zajímavé, že i sám Jančura mi přiznal, že čekal větší přesun z busů do jeho vlaků v časech, kdy jelo obojí. To bylo ještě v době, kdy měl na Brno – Praha míň spojů. I před vánocema jezdilo s Flixbusem a Regiojetem hodně lidí v busech, přitom nabídka vlaků je řekl bych dost velká. Tím nepopírám, že se našlo plno lidí, kteří do vlaku přešli. Osobně znám hlavně „přebíhače“.… Číst vice »

Honza

To tu máme v ČR jenom trasu Praha-Brno? Nebo Praha-Ostrava? Co ten zbytek, z měst kde v lepším případě vede jedna mizerná lokálka. Ti to chtějí?

Petr

Petr: chceš to jen kvůli tomu, že nemáš rád toho, kdo dálkovku dostal o několik levelů výš než byla dříve a za úplně pohodové ceny. Jinak jasně, zrušme dálkové busy, které jsou většinou i rychlejší než vlak a hlavně bez přestupu a lidi budou nadšením bez sebe jezdit déle a méně pohodlně vlakem, mnohdy i přestupovat. A ještě za to platit. To zase začnu jezdit autem všude a bude pokoj. Přecpané vlaky plné důchodců a studentů Ti s radosí přenechám.

František

Opravdu likvidace dálkových autobusů? Není to spíše jejich výhra? Z použitelných vlaků budou sardinky, nepoužitelné to nezachrání. A to by měla hromadná dálková doprava probíhat přednostně po kolejích, z více důvodů. Vláda investuje jen do nových dálnic. Vidím možné důsledky přesně opačně.

Grossák

Chceme fungující železnici, nebo socku?

Chachar Budvar

„Socka“ jsou dnes levné plechovky venkovanů (nemajících jinou možnost, neb vlaky a busy „tržně“ kraje osekaly) smrdící měšťákům pod čumáky.

Romanero

Budvare, co to meleš? Socka je to, kam si vedle tebe může sednout močí páchnoucí bezďák nebo ožralej uřvanej student. Tyhle si bereš do svýho auta? Babiš nám to ve vlacích hodlá dopřát.

Chachar Budvar

Nebezpečnější socka je moula vztekle mlátící do volantu, že nemůže zaparkovat. Pokud do mne narazí při rychlém couvání na prázdný plac (aby mu místečko neucpal jiný) a srazí mne, budu litovat, že jsem raději neseděl v kupé, třeba s několika inkontinujícími individui.

Petr

Chachar Budvar: sice mi to asi smažou, ale hlupáka jako Ty, aby člověk pohledal…

Romanero

Bolševickej chudák..

K.S.

Budvare,
Vaše řidičské schopnosti nikoho nezajímají, je podezřelé totiž že to rychlé couvání a mlácení do volantu tak dobře znáte. Socka byla odjakživa ta doprava kterou může bez problémů využívat denně příslušník nejnižší sociální skupiny. Pokud Vám nevadí sedět na promočeném sedadle, tak hodně lidem to vadit bude.

Matěj Vondřička

„Ministerstvo rovněž zatím netuší, na kolik by novinka přišla státní rozpočet“
Vtip?

František

Mlží, mlží a zase mlží. Nic nového.

jančurobijci

A co důchodci a děti, kterým vlak do vesnice/města nejede?
A kdo si myslíte, že tohle nahánění lidí JEN železničním dopravcům nakonec zaplatí?
Babiš s Němcovou ze svýho?

Ale na tzv. a samozvaném Svazu cestujících ve veř. dopravě jistě budou jásat….

Jan Sůra

Myslím, že s názorem Svazu se hodně pletete, toto tvrdili v červnu loňského roku, když se to začalo objevovat poprvé. Podle prezidenta Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslava Vyky je snaha o zavedení plošného jízdného zdarma pro některé skupiny obyvatel laciný populismus, který rozhodně dopravě nepomůže. „Na Slovensku dnes díky tomuto opatření mají někteří lidé v podstatě bydliště v rychlíku na trase z Bratislavy do Košic a zpět. Sedět v kupé s těmito cestujícími by chtěl asi málokdo. Zkušenosti ze Slovenska ukazují, že tudy cesta ke zlepšení veřejné dopravy nepovede a naopak jízdné zdarma posiluje vnímání tamní železnice jako skutečnou… Číst vice »

jančurobijci

V tom případě se panu Vykovi omlouvám.
Já vycházel z názorů, které nejednou prezentoval člen tohoto spolku ,pan Tužín, kde vyznělo jasně, že jej autobusová doprava vlastně nezajíma a do autobusu by nevlezl. Jedinou vyjímkou byl max. návoz k nejbližší žel. stanici a to bez ohledu na nesmyslnost, ekon. zhovadilost a zbytečné jednoznačné zhoršení reálné cesty pro většinu obyvatel v dané relaci.
Přitom od někoho, kdo je v něčem co má název….cestujících VEŘEJNÉ DOPRAVY, bych nočekával, že bere v úvahu CELOU veřejnou dopravu. A to se všema výhodama a nevýhodama toho kterého druhu v právě daném místě(oblasti, relaci)….

petr.r

Dá se to bydlení ve vlaku omezit nějakýma podmínkama třeba nemět adresu na radnici, nemět třeba exekuci a nebýt dlužník. Kartu by musela potvrdit radnice a nějaký systém. Prostě jestli jel někdy na černo nebo má škraloup, tak by neměl na to nárok.