Vláda bez důvěry začíná čistit České dráhy i SŽDC, mění pět lidí

Koridorová trať v Praze. Foto: Jan SůraKoridorová trať v Praze. Foto: Jan Sůra

Čtyři nové členy bude mít řídící výbor Českých drah, který je nejvyšším orgánem státního dopravce. Nová vláda, která dosud nemá

Čtyři nové členy bude mít řídící výbor Českých drah, který je nejvyšším orgánem státního dopravce. Nová vláda, která dosud nemá důvěru, vyměnila současně i jednoho člena správní rady Správy železniční dopravní cesty. V obou orgánech ale i nadále zůstanou zástupci opozice.

Největší průvan zažil řídící výbor Českých drah, odkud odešli tři členové ze sedmi. Změny už schválila na svém posledním zasedání vláda.

Z řídícího výboru odvolali ministři Marka Ondrouška, Jindřicha Kušníra a Davida Koppitze. Skončil také dosavadní náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký, který skončí i na ministerstvu. Vláda dnes rozhodla o zrušení jeho pozice a rozpuštění agendy mezi jiné náměstky. Nově na místo nich přijde stávající ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna, náměstek ministryně pro místní rozvoj Václav Nebeský a Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu a obchodu. Novým místopředsedou řídícího výboru je náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. V řídícím výboru se udržel Jakub Landovský, který je členem ČSSD.

Řídící výbor tvoří tři vládou písemně pověření zaměstnanci Ministerstva dopravy, a po jednom vládou písemně pověřeném zaměstnanci Ministerstva financí, Ministerstva obrany, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj. Schvaluje zásadní materiál Českých drah, volí a odvolává členy dozorčí rady.

V případě SŽDC ministerstvo navrhovalo původně výměnu lidovce Václava Horáka bývalým poslancem ANO  Stanislavem Pflégrem. Nakonec ale vláda poslala do správní rady také Ťokova náměstka Němce. Ve správní radě dál zůstávají někteří sociální demokraté, například Jaroslav Foldyna či Karel Korytář.

Tagy České dráhy řídící výbor SŽDC
4 komentáře