egoe-plus
Doprava ve městě

Vinohradskou v Praze čeká velká oprava, na čtyři měsíce z ní zmizí tramvaje

Vizualizace rekonstrukce tramvajové trati na Vinohradské ulici. Foto: DPP
Vizualizace rekonstrukce tramvajové trati na Vinohradské ulici. Foto: DPP

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) chystá příští rok velkou opravu tramvajové trati na Vinohradské ulici téměř po celé její délce. Rozsáhlá rekonstrukce přinese i velká dopravní omezení.

DPP už vypsal soutěž na firmu, která koleje a celou trať opraví. Zakázka má hodnotu 273 milionů korun bez daně. Vítězná firma má opravit úsek od stanice metra Želivského až po Škrétovu ulici v blízkosti magistrály.

Podle mluvčí Anety Řehkové chystají rekonstrukci na druhé a třetí čtvrletí příštího roku, částečně by tedy měla probíhat o prázdninách o rekonstrukci. „Důvodem je špatný stav současné tratě v panelech,“ řekla Řehková. Poslední rekonstrukce se prováděla na této trati v letech 1979 a 1980.

Dopravní podnik zatím neuvedl, jakým způsobem bude řešit náhradní dopravu po dobu výluky. Zejména mezi stanicemi Želivského a Flóra jde ale o velmi vytížený úsek, kde se sbíhá několik linek.

Velká rekonstrukce je na seznamu strategických staveb DPP. Součástí akce je i zajištění bezbariérového přístupu na tramvajové zastávky. „Technický stav trati vede ke zvýšené hlučnosti, k nutnosti snižování rychlosti spojů a k riziku vzniku častějších havarijních situací,“ uvedl DPP na svém webu. Akce se nemá týkat již zrekonstruované zastávky a křižovatky Flora. Projektovou dokumentaci měl na starost Metroprojekt.

Příští rok nemá jít o jedinou velkou rekonstrukci tramvajové tratě. Na řadu by měla přijít také rekonstrukce trati v Zenklově ulici a Kolbenově ulici. Soutěžit je ještě DPP nezačal.