Video: ŘSD ukázalo časosběrný záznam unikátního otáčení mostu přes železniční koridor
Stejná operace proběhne v květnu s druhou polovinou mostu.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zveřejnilo časosběrné video z unikátní stavební operace. Během velikonočního víkendu otočili zaměstnanci Eurovia CS první polovinu dálničního mostu přes železniční koridor z Prahy do České Třebové. Stejná operace proběhne ještě jednou v květnu s druhou polovinou. Již v prosinci by po něm měli jezdit řidiči v rámci budovaného úseku D35 Časy – Ostrov.
Celý proces otáčení mostu je v České republice unikátní a ojedinělou akcí. Samotné otočení jednoho vahadla trvalo přibližně 6 hodin, během kterých se posunulo o 30 metrů. Totožná akce se bude opakovat na začátku května s druhou částí mostu. „Následně bude most nad koridorem stavebně spojen a pokračovat budou nezbytné práce, jako pokládka živičných vrstev, montáž svodidel, dokončení odvodnění a vedení kabelovodů, vodorovné značení, montáž protihlukových stěn. Vše tak, aby byl most hotový a zprovozněný stejně jako celý úsek D35 Ostrov – Časy na závěr letošního roku,“ popsala Petra Drkulová z týmu komunikace ŘSD.
Dálniční most dlouhý asi 175 metrů nad železniční tratí u Uherska je atypickou a komplikovanou stavbou. Dálnice D35 povede v místě opěr asi 11 metrů nad nynějším terénem tak, aby byla dodržena podjezdná výška železniční tratě. Překonává celkem šest kolejí. Konstrukci bude tvořit střední komorový nosník o třech polích s rozpětím 50, 72 a 50 metrů s dobetonovanou horní deskou mostovky. Části mostu se budují na obou stranách frekventované trati, ve finále se spojí otočením nad kolejiště. Loni na podzim došlo při betonování k poklesu jedné vzpěry, problém byl ale odstraněn.
Úsek z Časů do Ostrova měří 14,7 kilometru, sdružení firem Metrostav, Eurovia a Swietelsky stavební ho staví od prosince 2018. Původně měla být tato část hotová letos v srpnu, pak došlo k posunu termínu na příští rok. Nakonec se ŘSD dohodlo na urychlení proti původnímu zpoždění. Hotovo má být do 22. prosince letošního roku. Náklady dosáhnou 3,3 miliardy korun.