Infrastruktura Železnice Zprávy

Video: Před 36 lety vyrazil vlak TGV na inaugurační jízdu z Paříže do Lyonu

TGV, ilustrační foto. Autor: SNCF
TGV, ilustrační foto. Autor: SNCF

Francouzské dráhy SNCF si dnes připomínají výročí spuštění první linky vlaků TGV. Před 36 lety 27. září 1981 vyrazil na první jízdu s cestujícími rychlovlak na trasu z Paříže do Lyonu. Rychlostní maximum na trati bylo tehdy 260 kilometrů v hodině, dnes je 300 kilometrů v hodině. V rychlovlaku cestovalo 300 lidí. Dnes síť linek TGV obsluhuje na 230 měst.

VIDEO

Revivez avec nous le 27 septembre 1981, 300 voyageurs vont circuler pour la première fois à 260 km/h sur la ligne de TGV Paris-Lyon ! 🚆 sn.cf/histoiresncf

Zveřejnil(a) SNCF dne 27. září 2017

„A kdy se svezeme u nás rychlovlakem 300 km/h? Stihneme to před 50. výročím TGV ve Francii?
Nebo se staneme rozvojovou zemí, co za vyspělým západem bude zaostávat o více než půl století?“ komentoval to na Facebooku prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka.

Síť vlaků TGV. Autor: SNCF
Síť vlaků TGV.
Autor: SNCF
tagy
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

Určitě se staneme rozvojovou zemí, když se pan prezident Svazu dvou šotoušů (občanským povoláním grafik ve státní televizi bez vzdělání nebo praxe v oboru) tak sugestivně ptá.

A taky je fajn, že tisk naší rozvojové země mu visí na rtech a jeho moudra tak dychtivě cituje…

Stan

Nejdřív u nás musí vzniknout politické rodinné klany, které se zabezpečí pro dalekou budoucnost, a pak teprve zbydou peníze na dopravní infrastrukturu.