Dopravci Železnice Železniční průmysl Zprávy

Video: Nový vlak Leo Expressu dorazil z Číny do Čech

Elektrická jednotka "Sirius" od CRRC pro Leo Express po vykládce z lodi v Brémách. Foto: Leo Express
Elektrická jednotka "Sirius" od CRRC pro Leo Express po vykládce z lodi v Brémách. Foto: Leo Express

Nová elektrická jednotka od čínského výrobce CRRC pro českého dopravce Leo Express dnes dorazila do Čech. Dopravce to oznámil v tiskové zprávě. Svůj nový stroj pojmenoval podle hvězdy Sirius; nyní jej čekají testy na okruhu VÚŽ v Cerhenicích u Velimi.

„Na projektu nového vlaku Leo Express se spolupodílela česká designerská studia a další tuzemští dodavatelé,“ uvedl Leo Express. Z České republiky podle něj pochází každá pátá součástka, která byla na vlaku použita. Český je také zabezpečovací systém vlaku.

Vlak je dlouhý 111,2 metru, jednotka je dvousystémová (25 kV/3kV). Pojme 300 osob, maximální rychlost je 160 km/h. Skládá se ze šesti částí, jeden podvozek slouží vždy dvěma sousedním skříním. Vlak je vybaven systémem ETCS. Karosérie je hliníková.

Leo Express má objednány tři jednotky, na dalších 30 jednotek má opci. Pokud by ji uplatnil, celková hodnota kontraktu je přes pět miliard korun. První jednotka připlula ze Šanghaje na lodi Oberon, ve středu byla vyložena v Brémách. Do Čech ji podle informací Zdopravy.cz dopravila společnost DB Cargo.

Leo Express chce vlaky nasadit do provozu během příštího roku, není ale jisté, že se podaří včas zdárně završit schvalovací proces.

144 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Skinheads & Punks united

Není 160 km/h na moderní jednotku pro evropskou expresní dopravu trochu málo?

Dominik

No uvidíme, jak rychle je schválí (a nemyslím si, že by Škoda, a další chystali nějaké podvůdky), ale myslím si, že když rychle, tak příští grafikon by mohli začít jezdit.

Dominik

Oprava, měl jsem na mysli grafikon 20/21.

Přemek

Jakpak je vyřešena protikorozní ochrana hliníkového skeletu a související odolnost proti pnutí? Nejsem škodolibý, takže doufám, že si to Paštikář ošéfoval, i konzervy totiž trápí koroze a pnutí…

navratp

Opravdu nejste škodolibý.

Jiří Kocurek

Koroze hliníku? Někteří radí použít pozinkované hřebíky k upevnění hliníkového plechu na střeše. Takovým nevěřte!

Jiřík

Nové motto ČD, Škody a Regiojetu = „Ils ne passeront pas“

Milan_86

Proč francouzsky heslo ze Španělské občanské války?

Jiřík

Jeden tupounek a pět dalších lajkuje. 1. světová válka – bitva o Verdun – „neprojdou“ – Nivelle

Jiří Kocurek

No vidíte, a jeden by si myslel, že to je Gandalf, jenom francouzsky.

Ludvík

Diskuse se někdy ubírá zajímavým směrem. Jedni zde z různých důvodů nechtějí Číňana a druzí oponují, že je lepší než šrot ze Škodovky. Nechci provokovat, je to věcná otázka a uvítám každou fundovanou odpověď. Na základě čeho lze soudit, že jednotky Sirius budou mít vysokou technickou kvalitu? Je to pouze na základě renomé značky CRRC? Podle dostupných informací by se mělo jednat o nový, tedy provozem neprověřený typ. I renomovaným výrobcům se ne vždy všechno úplně povede (to je ostatně i případ Škody Plzeň, výrobce s velmi bohatou tradicí ve výrobě kolejových vozidel). První zákazníci pak nesou riziko, že to… Číst vice »

Dáda

Riziko při prvním kusu prostě úplně vyloučit nelze, ať je výrobce jakýkoliv.
Lze pouze doufat, že výrobce vyrobil to, co zadavatel chtěl a v těch standartechm, jaké objednal. Dále pak bude fungovat „ochranný mechanismus“ nutnost projít zkušebnou.
A opět lze předpokládat, že zkušebna objektivně zhodnotí, a bude-li výrobek v pořádku, povolí / nebude – li v pořádku nepovolí.
Pak nastoupí zkušební provoz a teprve tam bude možno sbírat reálné zkušenosti s touto technologií.
Máme to jakési 3 nové stroje, tj máme šanci s nimi uddělat zkušenost na náklady Leoše. Ať už bude jakákoliv.

eLKá

Velmi by mne zajímalo, jaké zadání v CRRC od LE dostali. Dovedu si představit situaci, že požadavky LE mohou být řekněme velmi obtížně schvalitelné. Ostatně – stačí se podívat, jak se projevily úpravy Flirtů z pera LE při přerovské nehodě. (https://zdopravy.cz/inspekce-uzavrela-lonskou-nejvetsi-nehodu-strojvedouci-otocil-poprel-nevolnost-13633/)

Most

Neřekl bych, že má Škoda velmi bohatou tradici ve výrobě kolejových vozidel, tradici má v jednom segmentu kolejových vozidel, v lokomotivách, které se ale Škodě posledních 20let kupodivu vůbec nedaří ani výrábět ani prodávat.

Y.K.

Jenže tradice není vše, důkazem budiž řada 380. Když uvážíme, že LE jezdí s FLIRY bez záloh a kromě nehod v podstatě namají závady, je to úplně jiná liga co se týče spolehlivosti. Na Číňana jsem dost zvědavý. CRRC umí vyrábět špičkové rychlovlaky, ale vše je též otázka ceny. Dá se čekat, že na začátku se nějaké mouchy vyskytnou, pak přijde kritická fáze, jestli se to usadí nebo to bude věčně rozsypané. Nelze předjímat.

eLKá

Pokud se nepletu, tak Sirius je první vozidlo od CRRC, které bude schvalováno dle TSI. Pokud ale v CRRC jsou zvyklí především na RSS (rozhodnutím Strany schváleno), tak mohou být velmi překvapeni. (Jak takové RRS vypadá, to lze vidět mj. na mostě u metra Vltavská.)

Honza

Voni to budou úplní břídilové, rezne a rozpadá se to, tady to „strana“ nezařídí (leda pro Škodovku), ono se něco najde aby to neprošlo!

Cyklista

Přesně o to jde, nejde o to kdo vyrobil, ale jak vyrobil. Ale v diskusi se jen linou hanlivé příspěvky na téma Čína a paštiky.

I na Aliexpresu můžete koupit výrobek kvalitní a se zárukou, ale musíte si připlatit, to je ovšem věc, kterou někteří nechápou a myslí, že fitness náramek za 65 korun, bude fungovat naprosto stejně jako ten za 1600

Jiří

„Na základě čeho lze soudit, že jednotky Sirius budou mít vysokou technickou kvalitu?“

No přesně takhle se můžu zeptat na základě čeho tady plno lidí vyřvává, že to bude šmejd…

Jiří

Super, teď už jen co nejrychleji certifikovat a jedem. Čím dřív, tím líp. Bez ohledu na zdejší prostředí, které se bude bránit zuby nehty jakékoliv konkurenci a udělá cokoliv, aby zahájení provozu této jednotky zhatili.
Schválně, co se pokusí ušít? Daňový podvod? Nebo se podstrčí „sedmička“? Nebo nějaká sabotáž přímo na cerhenickém okruhu? No nechám se překvapit, ale vsadím boty, že cosi takového proběhne – vzpomeňte si na tento příspěvek, až budou plné zprávy 🙂

Georg

zdravime do dobran a prejeme krasny slunecny den v ustavni zahrade.

Jiří

Jooo milej zlatej Georgu, když jde o prachy, tak se i bláznivé nápady stávají realitou.

Welcome in real world 😉

Ferenc Futurista

Oukej, ale teď už ty pilulky opravdu spolkni, nebo zase skončíš ve svěrací kazajce.

Jiří

Povíme si za pár neděl. Asi netušíte, čeho všeho jsou „nepřátele“ ve zdejších končinách schopní. Pravda, kdo nic nedělá, nic nepokazí, ale taky netuší, jak to chodívá a každý odlišný názor rovnou pošle do blázince – což taky o nečem svědčí 😉

Vbb

Tak schválně, „za pár neděl“. Když se nic nestane (jakože se na 99.99% nestane), tak na váš příspěvek všichni zapomenou, a kdyby náhodou ne, tak budete dělat mrtvého Jiřího, protože Jiřích je tu několik a nikdo neví, kdo je kdo.

jirka

je to ošklivé a vypadá spíš jako přerostlá tramvaj

Y.K.

Tady nám někdo zamrzl a stále neuchopil koncept jednotek.

Jiří Kocurek

Pro některé bude přerostrá tramvaj i AGV, stačí aby ho neprovozoval jediný správný dopravce.
http://www.4rail.net/4rmedia/alstom/Alstom_AGV_600a.jpg

Y.K.

Tramvaj. Rychlejší tramvaj. 😉

Přemek

Ne každý je krasavec, podstatné bývá něco zcela jiného…

Cyklista

Ne každý si myslí, že systém push-pull je jediný správný

Sinep Anigav

A je ošklivost či krása tak silné kritérium proti jiným – technickým, spolehlivostním, … ? Asi před 2 týdny mi přišlo na um, (lze to někde vzadu dohledat), že takový žabotlam nebyl žádná pininfarýna (a měl i nějaké nevýhody), i tak napsal dost dlouhý kus dějin dráhy

TPal.

V dlouhodobém měřítku se na estetiku hraje. 🙂

Ferenc Futurista

Design žabotlamu byl na svou dobu progresivní a velmi, velmi kvalitní, což bych se o tomhle říci neodvážil. Obšlehnout už Číňani uměj skoro všechno, ale v tomhle ještě fakt kulhaj.

Petr

Však LE se na tramvaje v železniční dopravě specializuje :-)))

jiný Petr

Zajímavé je, že v 17:01 vyjde článek, že jednotka dnes dorazila do Čech, přitom do Čech dorazila až v 19:38. Někdo nás tady mystifikuje…

Marťas

Přečtěte si i následující větu: „Dopravce to oznámil v tiskové zprávě“. Tahle informace tedy nebyla nezávisle ověřena redakcí. Každopádně přeju Leo Expressu hodně úspěchů. Podle mě je to nejvíce inovativní dopravce v ČR. A velké plus má u mě za to, že jezdí novými vlaky.

Přemek

Snahu Leovi neupírám. jen s těmi finančně ekonomickými schopnostmi jeho ředitelů si nejsem jistý.

Jan Sůra

LE nebyl schopen uvést, kdy vlak překročí hranice. V tiskové zprávě uvedl, že překročil, na sociálních sítích ve stejný čas uvedl, že překročí.

jiný Petr

Každopádně je od LE dost neprofesionální napsat, že překročil hranice, když se tak ještě nestalo. Taky dnes nemusel do ČR dojet vůbec, to by pak zase LE psal opravnou tiskovou zprávu? To je tak těžké si zjistit, kde ten vlak je?

Jan Sůra

Nemáme přístup do systému SŽDC ani DB Netz, abychom to věděli. O způsobu komunikace LE si dlouhodobě myslíme své:-)

jiný Petr

To beru, taky to nebyla výtka na Vás, ale na LE.

Jirka

Je to rozdíl 2,5 hodiny, navíc to je závislé na tom, jak se zrovna zpozdí které EC v Německu tím zdrží ten nákladní vlak. Tohle je zase strašná šotoušina místo řešení podstaty, že je tu nový vlak, vyrobený na míru a že to není ze Škodovky, od Siemensu nebo z Pesy.

kade

V zásadě máte samozřejmě pravdu, ale PR/marketingový pracovník by určitě neměl problém si zjistit, kde se přeprava pohybuje (když to věděli i ti šotouši), prostě už už honem musela zpráva ven. Asi podobně, jako vozy jednotky putovaly na lodi v kontejnerech (…) nebo že lod plula do Brém (Bremerhaven je trochu vedle). Nebo jako ty úžasné marketingové fráze v polepech, které úrovní svého sdělení odpovídají asi tak tomu, že vlak má okna nebo kolečka. Nic z toho není v zásadě podstatné, ale odpovídá standardní úrovni komunikace LE a práci s informacemi.

J.L.

Odpovídá to obvyklým marketingovým blafům libovolné (nejen dopravní) společnosti.

K tiskové zprávě „Ivan Ivanovič vyhrál auto“ byla vydána oprava:
1. Nebyl to Ivan Ivanovič ale Pjotr Pjotrovič
2. Nešlo o auto ale o kolo
3. Nevyhrál ho, ale ukradli mu ho

Přemek

Jen s jiný jmény a z jiné části světa…

Jiří Kocurek

Bylo by dobré uvést zdroj, tenhle vtip pochází z Rádia Jerevan.

Vbb

Ono to je trochu jinak:
Dotaz na Rádio Jerevan: je pravda, že Ivan Ivanovič vyhrál v loterii auto?
Odpověď: V podstatě ano, jen to nebyl I.I., ale P.P., nebylo to auto, ale kolo, nebylo to v loterii, ale v noci, a on ho nevyhrál, ale ukradl.

Cyklista

A je od LE naprosto nezodpovědné, že okradl Škodu o zakázku na vlaky. Co teď budou děti Škodováků jíst?

Dáda

ještě nedojedli penále za 380, klid hlady neumřou.

Jiří

Souhlas, škodovka má úplně nízké ceny a super kvalitu, takže to taky vnímám jako podpásovku pro české zdravé konkureční prostředí 😀

PS: Ironie (pro ty co nepochopili)

PS2: PS nemá nis společného s železem ani přípravkem na mytí oken 😉

navratp

Neskutečné jaké problémy řešíte. Chtěl jste mu mávat?

Dáda

Dejte mi do ruky mávátko a řekněte, jak volat „sláva!“ , já už si najdu ten správný směr
a budu mávat, mávat , mávat.

Přemek

Ehm, opravdu je časový údaj o překročení hranice ČR přepravovaného vlaku to nejpodstatnější, co tvoří profesionalitu?

Jiří Kocurek

A to je něco nového? Zpoždění inzerované v Přerově je 10 minut, rychlík ještě není v Olomouci. A tam má napsáno zpoždění 30 minut. Jízdní doba je 13 minut.

Vojta

A kudy do těch „Čech“ vjížděl? U Krasíkova nebo u Lichkova?

Zelenay

50 let okupace dvěma totalitama ohnutých páteří podlomilo národ a sebevědomí se buduje dlouho. Neznám příliš soukromých vlakových společností v Evropě co začali jezdit na komerční riziko a v ČR začly rovnou dvě. Za to, že v LE podnikají na hraně bankrotu, ale i tak si udrželi originalitu. Mají v provozu 5 souprav – staví fungl nové vlaky v Číně, což muselo být jako hodně těžké dotáhnout u asiatů – brilantních obchodníků, na hraně obrovského rizika. To, že vůbec dostanou první soupravu do ČR v podmínkách začínající společnosti bylo na hraně malého zázraku. Není už načase přestat bečet a zůstávat… Číst vice »

Jakub

Starý Novotný načerpal a přerozdělil, a Leoš teď tvoří.

navratp

Nesmíte všechny co něco vytvořili soudit dle své modly. Někteří opravdu tvořili.

Přemek

Problémem mnoha tvořivších je, že tvořili a tvoří na úkor někoho jiného, který by také rád tvořil a má i pro to větší předpoklady. Říká se tomu destruktivní konkurence.

Georg

no obecne mate pravdu, ale u le je problem v tom, ze ten byznys nema zdravy zaklad a jakykoliv optimismus u leose je nemistny. puvodne to byl dar otce pastikare – ten se uz povedlo nezkusene vedenymi hura akcemi prosustrovat. ted to pali cash nejakych blaznivych investoru. i strategie s kecama o pusobeni na x evropskych trzich (a na zadnem poradne) je spis vabnicka na dalsi investory nez realne udrzitelny byznys. ano, jsou sikovni, ze se s crrc domluvili na podpore cinanova vstupu na trh (cinan na tom ma zajem, jinak by to nebylo), nicmene ani tak nepovazuju le za… Číst vice »

Cyklista

Zato dary všech národnímu dopravci jsou OK? Srovnejte s autobusovou dopravou, je financována podobným systémem a přeci všichni dopravci ve velkém inovují a mají nový vozový park. ČD utápí naše peníze neznámo kde.

Georg

coze? autobusova doprava je financovana darem synovi? 🙂

Dáda

Přát štěastí a úspěch??? No řeknu svůj pohled. Jste v ČR. Zde lidé spíže pomlouvají, remcají a nepřejí, místo toho aby přáli, podporovali a konstruktivně něco dělali. Úspěch se tady neodpouští…

Georg

ok, tak na leo expresu je nejvetsi uspech to, ze ma stale na vyplaty. to je duvod k jasani?
uspesne podnikatelske pribehy na ceskych koleji taky jsou, ale tenhle to neni.

Jiří

Ano, je to důvod k jásání – hooodně firem v čr takto jásat nemůže. Ale to vy ve svém zaujatém pohledu pochopit nemůžete.

navratp

Oné, Kefalín, jak vy si predstavujetě taký ten.. úspech?

Dalibor

Úspěch? mám práci a za práci mám včas vyplacenou řádnou mzdu.

Georg

metrans, regiojet, arriva, cz loko – rostete organicky z niceho ci velmi mala, udrzitelne, ucite se za pochodu…

big bang s obrim kapitalem za prdeli – coz je pribeh leose nebo flixbusu – je pribeh velmi odlisny a rekl bych ze ti lidi se to nemaji kde naucit, ve velkem to rozjedou (=dokud do toho ma kdo lit prachy) a pak se to rozplizne donikam, nebo uplne skonci kdyz prachy dojdou…

Přemek

Mohu poprosit o definici štěstí a úspěchu? U nás se obvykle tyto pojmy spojují s výší konta a blýskavostí movitého i nemovitého jmění. Jak to máte Vy?

Jaroslav

A jak to bude mít se servisem / náhradními díly?

Jackub

Tak, jak si to s výrobcem domluvil… 😉

Přemek

Maximálně ze čtyř pětin, když je každý pátý díl a celé ElZabZ tuzemské produkce. Takže jak stojí ve smlouvě se všemi dodavateli.

noerf

Redakce: Je v jednotkách ETCS 2 nebo jedničkové? Pokud to lze zjistit. Jinak mi na šest vozů přijde kapacita 300 sedaček poměrně málo (čekal bych tak 360 jako optimum).

Dušan

Má tam být zástavba ETCS ALSTOM Belgie ( Charleroi) + VZ MIREL V04 minimálně dle BL3MR1 (SRS 3.4.0), nic jiného tam od 1.1.2019 ani být nesmí, protože je to nově schvalované vozidlo. Fyzicky to tam má osadit ČMŽO Přerov, ale uvidí se.

Martin V.

Kapacita 300 sedaček mi nepřijde tak málo, je to sice šest vozů, ale na Jakobsových podvozcích. Po odečtení stanovišť na obou koncích z těch 111 metrů zbude na délku ekvivalent čtyř rychlíkových vozů a 75 míst na vůz není až tak málo.

Martin

Víte, já čtu stále: „To se mi nelíbí…“, „Vypadá to jako …“, „Nemá se to vozit z …“ , „Chtěl bych vidět českou jednotku..“, atd. Od chvíle co se objevila informace, že jednotka se vyrábí a zvedla se vlna kritiky, mám v hlavě jednu myšlenku. Pojďme se dát dohromady a zkusme vytvořit návrh, např. od „tužky na papíru“ po model 1:n. Zajímá by mě totiž, jak by taková jednotka vypadala, kam by měla jezdit, co by měla obsahovat.

Lukáš F.

Honza Plomer už má jednotku D-DART nakreslenou, stačí postavit.

Přemek

Zaráží mne, že po jeho nadstandardně propracovaném projektu v Plzni neskočili, když mají sami, ehm, diplomaticky řečeno, jisté potíže s inovativností a konstrukční perfektností. Přitom právě Škoda je u nás přirozeným producentem s zázemím, které tu nikdo jiný nemá.

Georg

no podivejte se, v plzni se tim lidi pokousi zivit, jsou odborne vzdelani, a vysledky jsou pomerne nevalne – esusu existuje nekolik desitek verzi, lokomotivu 380 nedoladili dodnes a az u ctvrte generace panteru se dusuji, ze to nebude skakajici popelnice s fekalni nadrzi odvzdusnenou do salonu..

ve svetle takovych vysledku dosazenych motivovanymi a kvalifikovanymi lidmi nevim, co si slibujete od par sotousu s tuzkou.

a8n

Několik desítek to zas nebude ale hlavně to je důsledkem skutečnosti, že se dodával 13 let. Podle vaší logiky měly mít i nejnovější stroje hnojící WC a tabule infosystému dávno zkrachovalého výrobce.

Vbb

Takhle má inf. tabule nedávno zkrachovalého výrobce 🙂 🙂 🙂 .

Martin V.

Pokud z toho seznamu vyberu Ešusy, tak ty mi i po letech (z pohledu obyčejného pravidelného cestujícího) připadají jako velmi povedená vozidla. Pokud je neroztřískají na přejezdech, tak vzhledem k hliníkové skříni bych čekal i dlouhověkost. Nepovedené, vývojem překonané, či opotřebované součástky se dají vyměnit, koncepci vidím perspektivní i do budoucna.

Georg

ano, z pohledu obycejneho pravidelneho cestujiciho je to skoro to nejlepsi, co cd maji. z pohledu provozu bych tu flotilu nechtel ani za zlaty tele – disponibilita a kondice te rady je pomerne tristni a to na ni musi spravkari palit neuveritelne prachy. kdyby se v prazskem uzlu nebagrovalo, ale soutezilo, tak s nakladama na esusy asi cd nemaji sanci byt konkurenceschopni (a to jich velkou cast dostaly zadarmo, nebo za levne uvery).
ano, soucastky jdou vymenit nejakou stredne velkou az vetsi konsolidacni opravou, bohuzel se vam tim provoz jeste vic prodrazi…

Přemek

Parametry D-DARTu nicméně překonávají nejet ešusy, ale vše, co dnes v Evropě podobného jezdí. Takže jsem právě zvědavý na kompletní info o parametrech Siria.

Martin

Myšlenka je mezi řádky. Ono stačí, zda se třeba pár jedinců vůbec najde. Pokud ano, dokážou se dohodnout, nebo se rozhadaji už jen při výběru barvy, atd? Ono „kecat“ umí každý. Ale když je tady hromada lidí, co mají železnici rádi a zbývají se jí ve volném čase, mohli by být víc motivováni, než ti kteří se jí zabývají profesně. Mě by zajímala i ta týmovost. Skutečně oceňuji, že jeden člověk navrhne jednotku 👍, ale „zhmotnili“ jen svou představu. Mě by zajímala týmovost, úvahy a průběh. A není to tak náročné, jako dát do kupy starou mašinu. To se vždy… Číst vice »

Přemek

Pro tým potřebujete nejen vzájemně se doplňující a dostatečně empatické členy schopné konat „na jedné vlně“, ale také systémové řízení týmu, což nevylučuje schopnost samořízení členů týmu. To vše je díky debilizujícímu vzdělávacímu systému produkujícímu ovce velmi vzácné. Pak se nelze divit zoufalství nákupčích zejména v Asii, kde se chápou nadšeně šance. Doufám, že se český národ s mladou generací opět nadchne táhnout za jeden provaz a zlepšovat to, co není dobré. Mne učit nenechali, zato mohu své vědomosti šířit jen tam, kde to má podmínky pro šíření.

Ludvík

Ty tři čínské jednotky pro LEO Express jsou skutečné mediální hvězdy. Uvažuje se objednat, Už je objednáno, Je to v konstrukci, Má to jít do výroby, Již brzy se bude vyrábět, Začalo se vyrábět, Výroba pokračuje, Výroba nabírá obrátky, Výroba je v plném proudu, Brzy se bude finišovat, Finišuje se, Již brzy bude hotovo, Je hotovo, Brzy to dojde, Je to na cestě, Už to došlo.

Mezitím ČD pořídily spoustu nových a ojetých souprav, lokomotiv a vagonů. A když RegioJet pořídil nějaké lokomotivy a vagony objevila se zpráva, která brzy víceméně zapadla.

Xxx

Le má objednané gvd do Bratislavy už na prosinec, na tyto jednotky. Nasměji se, kdyby po roce a půl neprošli 🙂 oni si myslí, že do půl roku budou jezdit, ale tak to nebude 🙂 alstom, stadler, skoda, Siemens budou hrat, aby to neprošlo. Le se neumí starat o svych 5 jednotek (absolutni nepohodlí, třiskaji podvozky, dveře mezi kuchyňkou třískaji).. a chtějí další jednotky? To bude ostuda 🙂 jsem pro soukromníky, co se o vlaky starají, ale le toho není příkladem 🙂

Ferenc Futurista

Nojono, tomu se říká PR a nikdo nebrání Českejm drahám, aby ho na stejné úrovni provozovaly taky.

Přemek

Kolik z toho, co zmiňujete, jsou nové nově konstruované stroje? Ani jeden. Žluťák kupoval jen mírně upravené již starší konstrukce, doba, kdy ČD byla zkušební institucí pro produkty z Plzně, již minula a nic nového skutečně moderního se nějak nerodí. Tedy kromě Siria a D-DARTu, který ale je zatím jen na papíře.

eLKá

Tak jsou i jiné projekty, než ty J. Plomera, CRRC a ŠTRN. Že se neobjevují v ČR, to je věc jiná…

AAA

Nevyjede!

Dominik

Spíš než jak to vypadá z venku by mě zajímal finální interiér, tam doufám v lepší výsledek.

MartinS.

Možná to tu někdo víte, ale jak to s 25 kV/3kV dojede do Solnohradu, Lipska, Drážďan, Berlína a Vídně? A jak to s podvozky na 1435 mm dojede do Užhorodu a do Lvova? A jak to bez drátů dojede do Zlína? To čtu jenom to, čím je ta jednotka polepena 🙂

Tonda Sehnal

Dopravní možnosti dopravce. Ne to kam bude vlak jezdit. Prostý marketing, nic nepochopitelného.

Samo

Do Uzhorodu a Lvova to bude zrejme nadalej riesene autobusovymi pripojmi. Aj ked treba povedat, ze Uzhorod na 1435 nie je uplne nerealny, uz dlhsie sa spomina snaha obnovit vlaky z Uzhorodu na Slovensko (a dalej). Chyba tam pomerne kratky kusok + dohoda s drbnutymi slovenskymi colnikmi a policiou ohladne odbavenia v Matovciach.

Přemek

Jako vždy je to jen a jen v lidech. No, snad si doma uděláte pořádek stejně jako se o to snažíme my tady.

Martin od FM

Čas ukáže všem cestujícím, zakazníkům, fanouškům železnice jestli to byla či nebyla dobrá koupě. Snad to nebude kvalita alias alliexpres. Jsem zvědávý na schválovácí procesy a obstrukce přebujelého státního aparátu. Dodatek: nemohu si pomoci, ale vidím tam čínskou sršeň 🙂

MHD

ALIEXPRESS! Gratuluji! Možná jste tomu vymyslel přezdívku.

Jinak mě dojímají ty polepený okna, to má zákazníky přilákat?

Přemek

Rozumného zákazníka nezajímají polepy, ale skutečné vlastnosti. Vás zajímají polepy?

Ferenc Futurista

„Polepy“ (odborně se tomu říká corporate identity) zákazníka samozřejmě zajímají, ač si to nemusí nutně vždy uvědomit. Pročpak se asi každý dopravce (a neplatí to samozřejmě jen v této branži) snaží odlišit od ostatních, pročpak se asi řeší barevná schémata interiérů dle vnímání barev atd atd?

Cyklista

Vždy záleží pouze na Vás, co si na Aliexpresu objednáte, jestli šmejd za 50 korun, nebo kvalitní produkt. Stejně jako na e-bay.

SaulGoodman

Dovolím si v reakci na Jana také osobní názor 🙂 Já bych samozřejmě taky ideálně rád viděl silný domácí průmysl, jehož výrobky by kvalitně sloužily například na železnici. Nicméně obávám se, že to prostě bohužel není realita. Jsem jen laik, ale nepřijde mi, že by pantery nebo 380 byly výrobky na stejné úrovni, jako jejich konkurence od světových výrobců. Je to škoda (no pun intended), ale myslím si, že to je právě nepříliš fungujícím konkurenčním prostředím. To je dané tím, že Škodovka měla dlouho u ČD jakožto jediného dopravce své jisté. Takovýto stav zcela logicky nenutí k inovacím. S nástupem… Číst vice »

Přemek

Asi se budete velice divit, ale i centrálně řízených ekonomikách se našli inovátoři a kvalitní tvůrci a jejich výrobky, a to bez jakékoli konkurence. Pokud ve Vás nejsou mravní zásady jako motor vašeho konání, jste pak závislý na vnějších stimulech, které bývají mnohdy falené a nestrategické.

eLKá

Upřímně, podmínky vstupu na trh by měly být reciproční. Jinými slovy – EU by měla vůči ČLR zavést stejná opatření, se kterými se musejí potýkat evropské firmy v ČLR.

Petr Tříska

V článku je napsáno: „Český je také zabezpečovací systém vlaku.“
Pokud je tam ETCS, tak neznám jediného českého výrobce mobilní části ETCS. Pokud je tam národní VZ (a to určitě je), tak tam pravděpodobně bude Mirel VZ1 a ten je zase ze slovenska. Takže to chlubení každou pátou součástkou z ČR mi přijde mimo mísu.

Jan

Ešte vždy tam môže byť LS-07

Sailor

Docela bych se divil, kdyby tam nějaké ETCS bylo (řádka v technickém listu je jedna věc, skutečnost druhá)…A jestli (časem) bude, tak sním nevyjede příští rok, ale tak za 5 let. Navíc jsem zvědav, jak rychle bude trvat samotné schválení jednotky.

Jirka

Tak ten předek pořád vypadá, jakoby na již existující nalepili polystyren, zbrousili ho do nějakého tvaru a objeli laminátem.

Zapa

Tam může být nějaká fólie.

Georg

obavam se, ze takhle hnusne je to uz finalne – pres ochranou folii by nelepili reklamu, resp. by jim tam asi dost mizerne drzela.

Michal

Sirius, meli to spis pojmenovat RegioVosa nebo SršňoJet

Luk

Víte že to není vlak pro RegioJet? Asi ne…

Bpee

To víte 😀

– „národní“ dopravce
– soukromý dopravce

a nic mezi tím!

Martin Nosek

A tohle už je teda ten finální lak nebo mám ještě čekat, teď nevím 😀

(reakce na ty, kteří stále dokola píší: „Počkejte až to bude ve finálním laku“)

Luk

Co to je za blbou otázku? Když už jsou na jednotce i polepy tak si myslíš, že to bude ještě změněno na růžovou?

Martin Nosek

Co je tohle za blbou reakci? Četl jsi vůbec tu závorku? 😉

Dushan

Lak je jistě již finální, možná přibydou nějaké ozdobné polepy.

Dalibor

bohužel to je finální lak, já doufal že to nějak vylepší.. A propó, co myslí tím trojnásobným brzdovým systémem?

Martin

Standard…

Ondra

Naprosto mi mluvíte z duše s tím lakem 🙁 já se taky těšil na něco hezčího 🙁 skoro mám chuť říct že by bylo dobré aby si to vzali do parády nějací sprejeři. Nemyslim bezduché čmárance, ale opravdu kvalitní dílo, ten celočerný předek si o to uplně říká..

Ferenc Futurista

…tak LE měl corporate identity vždy na úrovni výtvoru agentury Plotr a syn z Bruntálu v roce 1995, ne?

Ondra

No jako „skromným“ by to nazvat šlo, to jo.. pravda že barvičky na zisku nepřidají, takže to že design není úplně top priorita lze podnikatelsky chápat..

Ferenc Futurista

Naopak, barvičky mohou na zisku přidat docela dost, corporate identity je něco, co v dnešním světě komoditních výrobků a služeb v podstatě jako jediné definuje nějakou firmu či její produkt. Taky asi né náhodou se v tom oboru točej neskutečný peníze.

Ondra

To jo, já to myslel tak, že prostě za každou cenu mít supervychytanej design není to hlavní, jinak jakousi elementární korporátní identitu jak píšete už podle mě Leo má, to zas ne že ne..

Ferenc Futurista

Takovouhle věc vám udělá agentura na klíč za nějakou pevnou a né nutně vykloubenou částku, nebavíme se tady o „za každou cenu“. A ano, nějakou CI maj – vypadaj jak pohřebák, protože nikde jinde se kombinace černé a zlaté opravdu nepoužívá :). A tuplem bych ty barvy nepoužil ve chvíli, kdy bych chtěl působit dravě a inovativně.

Cyklista

Je vidět omezenost některých osob, které se za každou cenu musí trefovat do ne národních dopravců.

CI slouží hlavně k jednoznačné identifikaci společnosti zákazníkem a odlišení od konkurence. Zvlášť v dopravě je vhodné když jednoznačně identifikuji do kterého vozu mám nastoupit =)

Černých autobusů jezdí mnoho, ale to nikomu nevadí. Bohužel na železnici je dopravců méně. V době kdy vstupoval LE na trh, zde byli v podstatě dva – různobarevné ČD (zelené, červenobílé, modrobílé, červené, žlutozelené, šedé, šedočervené, atd.) RJ, který zachoval žlutou z autobusů, černá tedy byla pro jednoznačné odlišení ideální, pokud nechtěli použít růžovou, nebo fialovou.

Jan

Radsi bych ti videl cesky vlak a v Cesku vyrobeny nez Cinana… :-/

Dushan

Je jich tady dost a nepovedených… Vanou 380 počínaje a Regio/Interpanterem konče. Konkurence je třeba jako sůl.

K.S.

Panter by byl celkem OK, kdyby se předělal vnitřek.

Georg

a podvozky. a klimatizace. a mozna jeste podlaha.

Tonda Sehnal

Panter nemůže být ok ani s novým vnitřkem… Žalostné Chod chodové vlastnosti, přístup ke komponentům, nízká redundance…

Jan

Asi ziskam hodne minusu, ale ja tohle objednavani od Cinanu nepodporuju. Myslim, ze by tu mely jezdit hlavne ceske soupravy, popr. evropske, ne otevirat Cinanum dvere jeste vic. Ale tot muj osobni nazor.

Dushan

Ne, nechci ještě další variaci hlučného, vibrujícího Regio/Interpanteru

Jirka

To já taky nechci, ale vozit zrovna vlaky přes půl světa a ještě víc si řezat větev pod nohama…

Tronda

LE si za svoje peníze větev neřeže. Řezal by si je nákupem kvalitních výrobků ze Škodovky, kterých by pak polovina stála.

Xaver

A ty víš, jestli tohle bude spolehlivé? V podstatě je to zajíc v pytli. Nikdo v Evropě s tím nemá zkušenost a z Číny hodnověrná data nezískáš.

Tronda

Za to ze Škodovky bude mít jistotu, že to spolehlivé nebude.

Ferenc Futurista

Vzhledem k tomu, že se jedná o první zakázku výrobce na evropským trhu, lze předpokládat, že to paštikář koupil za, řekněme, promoční cenu. Když si někam otevíráte dveře, jdou stnadardní obchodní podmínky i ceny na druhou kolej…

Dalibor

Kerou větev máte na mysli? ono jich po „privatizacích“ s. Klause moc nezbylo.

eLKá

Upřímně – české (a slovenské) firmy byly v r. 1990 v takovém stavu, že se s tím v podstatě nedalo nic jiného dělat. Že povedených privatizací (pivovar Bernard) či prodejů (Škoda Auto) bylo pomálu, je smutná skutečnost, nicméně rozumím tehdejší snaze se státního majetku rychle zbavit a troufám si tvrdit, že ta snaha byla celkově úspěšná. (Konečně, stačí porovnat inflaci u nás a třeba v Polsku či Maďarsku, kde se snažili státní firmy chvíli udržovat při životě a stálo to neskutečné peníze).

Dalibor

českejch vlaků v Čechách jezdí dost, myslím, že je čas srovnávat s jinými!

Katun

Hmm…takže „sršeň asijská“ konečně dorazila….

Partneři


Czechtoll

pst
podcast