Video: Nový most přes Jizeru mezi Českem a Polskem usazoval vrtulník

Nový most přes Jizeru mezi Jizerkou a Orle. Foto: Liberecký krajNový most přes Jizeru mezi Jizerkou a Orle. Foto: Liberecký kraj

Nový most na turistické spojnici Česka a Polska nahradí provizorní lávku.

Běžkaři, pěší či cyklisté budou mít k dispozici nový most přes řeku Jizeru mezi osadou Jizerka a polským Orlem. Konstrukci nového železobetonového mostu, který propojí turistické trasy v Česku a Polsku, osadil minulý týden vrtulník.

Železnou konstrukci mostu nebylo možné kvůli obtížně přístupnému terénu dopravit po zemi. Musel pomoci vrtulník, který tři díly dopravil na místo z 1,5 kilometru vzdáleného parkoviště na Jizerce a usadil je na připravené pilíře. Ještě zbývá osadit dubové fošny na podlahu a zábradlí.

Výstavba mostu na Jizerce přišla na 6,5 milionu korun. „Je to výjimečný přeshraniční most, který spojuje síť pěších stezek a v zimě dvě lyžařské magistrály v České republice a v Polsku, z toho důvodu Liberecký kraj podpořil rekonstrukci mostu třemi miliony korun, protože rozpočet obce Kořenov není na podobné akce úplně vybavený,“ doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Přes Jizeru vede provizorní lávka

Českou Jizerku a polské Orle spojoval do loňského roku dřevěný mostek, který musela obec dát zbourat. Byl v havarijním stavu a hrozilo, že se zřítí do řeky. Nový most chtěla obec stavět už loni, zkomplikoval to ale koronavirus a zavření česko-polské hranice. „Většina věcí se musí dělat z polské strany,“ řekl místostarosta Kořenova Stanislav Pelc (Starostové pro Liberecký kraj). Přístup po zemi z české strany vede totiž chráněným územím. Přes Jizeru teď vede provizorní lávka, po dokončení mostu ji ale dělníci zbourají. Kdyby tam nebyla, nejbližší další vhodné místo pro přechod česko-polské hranice by bylo až v krkonošském Harrachově.

Železobetonový most přes Jizeru spojoval osadu Jizerka s Orle od roku 1901. Od druhé světové války byl ale hraniční přechod zavřený a na konci 70. let minulého století most strhli. O obnovu přeshraničního spojení a nový most usilovaly samosprávy obou stran hranice od roku 1996. Most slavnostně otevřeli 15. července 2005, výstavbu šestnáctimetrové dřevěné lávky zaplatil tehdy Kořenov. Už tehdy počítal s tím, že jde o provizorní řešení a v náročných horských podmínkách smrková lávka nevydrží víc než 15 let. „Životnost nového mostu je na 50 až 80 let,“ dodal Pelc.

Detailnější popis historie mostu v polštině je zde.

ČTK

Tagy Jizerka - Orle Liberecký kraj most přes Jizeru
17 komentářů