Letecké společnosti Letectví Zprávy

Video: Na Ruzyni po dvou letech dokončili přestavbu vnitřku airbusů Finnairu

Modifikace kabiny a osazení wifi v letadle společnosti Finnair. Pramen: CSAT
Modifikace kabiny a osazení wifi v letadle společnosti Finnair. Pramen: CSAT

Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) po dvou letech dokončila projekt modifikace kabiny a instalace wifi sítě pro flotilu úzkotrupých letadel typu Airbus letecké společnosti Finnair. Celkem prošlo v ruzyňském hangáru F rukama českých techniků 24 strojů finského dopravce.

Letadla prošla v Praze modifikací kabiny (tzv. Space-Flex), konkrétně jde o zvětšení sedačkové kapacity či přemístění kuchyňky a toalet. Zároveň museli technici zesílit trup letadel kvůli instalaci satelitní antény a jejího krytu na vrchní část trupu a rozvést kabeláž po celém letadle včetně kokpitu.

„Jelikož se jednalo o prototypovou zástavbu a modifikaci, velmi intenzivně jsme spolupracovali s Airbusem a leteckou společností Finnair už několik měsíců dopředu a podpora všech týmů byla velkým přínosem,“ uvedl Pavel Haleš, předseda představenstva Czech Airlines Technics.

CSAT se svými výsledky pochlubila na letošním největším veletrhu v oblasti údržby letadel MRO Europe, který se konal v Londýně. „Díky tomuto projektu jsme navýšili kapacitu sedadel našich úzkotrupých letadel typu Airbus a přinesli našim zákazníkům nejlepší internetové připojení na trhu, což podporuje naše cíle – růst společnosti i zvyšování spokojenosti našich zákazníků,“ řekl Juha Ojala, viceprezident pro technický úsek letecké společnosti Finnair.

Modifikace kabiny a instalace bezdrátového internetového připojení probíhaly na letadlech typu Airbus A319, A320 a A321. Modifikace letadel probíhala od července 2017, v posledním roce se pracovalo na dvou strojích současně. Postupně hangárem v Praze prošla téměř všechna letadla Airbus A320 Family, která ve flotile finského dopravce jsou.

Tým CSAT spolupracoval vedle kolegů z Finnairu a Airbusu i s dodavateli technologií a dílů – firmou ViaSat pro internetové připojení a společností Zodiac dodávající sedadla. Zástupci všech firem byli přítomni osobně u několika zástaveb. Současně s přestavbou kabiny a instalací připojení probíhaly na letadlech také práce spojené s pravidelnou revizí letadla v rámci standardní těžké údržby.

CSAT patří do skupiny Letiště Praha a Finnair je jedním z tradičních zákazníků české firmy.

 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tom
Host
Tom

Jsou to borci. Tolik drátů a kabeláže, v tom se vyznat, to chce přehled. Za mě velký respekt k jejich skvělé práci!!

JirkaA
Host
JirkaA

No co drátky, ale před tím vším jsou velké strukturalní modifikace.

Sch
Host
Sch

Škoda, že nejsou i nějaké fotky.

Katka Pavlíková
Host
Katka Pavlíková

Hezký den, pár fotografií z modifikace jsme zveřejnili na LinkedIn Czech Airlines Technics, takže se můžete v případě zájmu podívat.

Lukáš F.
Host
Lukáš F.

Zajímavé, tolik investovat do A319, které jiné aerolinky posílají do šrotu.

Gajda
Host
Gajda

Pro ně má A319 pořád smysl, A320 by na lety k polárnímu kruhu a po Skandinávii byla zbytečně „velká“ a na spoustě linek je netíží nějak velká konkurence a ceny letenek jsou tak vyšší. Navíc na cokoliv novýho by stejně museli čekat, tydle letadla už mají. A to letadlo z videa docela „vytunili“ – pořízeno bylo se 159 místy, teď už je pro 174 cestujících

Adam
Host
Adam

Každá aerolinka má různé cíle a od toho se odvíjí strategie. A nebyla to investice jen do A319 (8x), ale i do A320 (10x) a A321 (19x). Do šrotu ČSA A319 neposlalo, poslal je tam zájemce, který podal na nabízená letadla nejlepší nabídku. BOCA měla možnost OK-PET ještě někde udat, ale nestalo se tak – nenašel se zájemce. Nejvíc dala společnost, která letadlo rozebere na náhradní součástky a zbytek sešrotuje. To samé se stalo u OK-MEK, jejímž vlastníkem byl B.Aircraft a.s. – dceřinka Letiště Praha.

Jen tak
Host
Jen tak

Které aerolinky je posílají do šrotu?

Tango Sierra
Host
Tango Sierra

Smartwings☺…a pak si je z toho srotu zase berou,aby meli cim vozit lidi😃.

Bart
Host
Bart

nechtěl jste náhodou říct ČSA? SW totiž nikdy neměl A319 ani to nemá v pronájmu.

Tango Sierra
Host
Tango Sierra

Ne nechtel😁

Adam
Host
Adam

Ani Smartwings, ani ČSA žádnou z A319 do šrotu neposlaly. Vlastníkem OK-PET byla Bank of China Aviation, od které ČSA provozovalo formou operativního leasingu. Pronájem skončil (otázka, jestli tam vůbec byla opce na prodloužení) a BOCA nesehnala pro A319 lepší využití, než to prodat firmě, která to rozebrala na náhradní součástky a zbytek sešrotovala. To samé bylo s OK-MEK, jejímž vlastníkem bylo B.Aircraft, a.s. Takže ne, ČSA ani Smartwings neměly možnost rozhodnout o tom, co se s těma letadlama bude dále dít. To bylo čistě v rukou vlastníka/pronajímatele. ČSA se pak podařilo udělat last call v případě OK-MEL, který už… Číst vice »

Tango Sierra
Host
Tango Sierra

ČSA provouje nejake MAXy? 😉

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll

Krátce