egoe-plus
Letecké společnosti Letectví Zprávy

Video: Na Ruzyni po dvou letech dokončili přestavbu vnitřku airbusů Finnairu

Modifikace kabiny a osazení wifi v letadle společnosti Finnair. Pramen: CSAT
Modifikace kabiny a osazení wifi v letadle společnosti Finnair. Pramen: CSAT

Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) po dvou letech dokončila projekt modifikace kabiny a instalace wifi sítě pro flotilu úzkotrupých letadel typu Airbus letecké společnosti Finnair. Celkem prošlo v ruzyňském hangáru F rukama českých techniků 24 strojů finského dopravce.

Letadla prošla v Praze modifikací kabiny (tzv. Space-Flex), konkrétně jde o zvětšení sedačkové kapacity či přemístění kuchyňky a toalet. Zároveň museli technici zesílit trup letadel kvůli instalaci satelitní antény a jejího krytu na vrchní část trupu a rozvést kabeláž po celém letadle včetně kokpitu.

„Jelikož se jednalo o prototypovou zástavbu a modifikaci, velmi intenzivně jsme spolupracovali s Airbusem a leteckou společností Finnair už několik měsíců dopředu a podpora všech týmů byla velkým přínosem,“ uvedl Pavel Haleš, předseda představenstva Czech Airlines Technics.

CSAT se svými výsledky pochlubila na letošním největším veletrhu v oblasti údržby letadel MRO Europe, který se konal v Londýně. „Díky tomuto projektu jsme navýšili kapacitu sedadel našich úzkotrupých letadel typu Airbus a přinesli našim zákazníkům nejlepší internetové připojení na trhu, což podporuje naše cíle – růst společnosti i zvyšování spokojenosti našich zákazníků,“ řekl Juha Ojala, viceprezident pro technický úsek letecké společnosti Finnair.

Modifikace kabiny a instalace bezdrátového internetového připojení probíhaly na letadlech typu Airbus A319, A320 a A321. Modifikace letadel probíhala od července 2017, v posledním roce se pracovalo na dvou strojích současně. Postupně hangárem v Praze prošla téměř všechna letadla Airbus A320 Family, která ve flotile finského dopravce jsou.

Tým CSAT spolupracoval vedle kolegů z Finnairu a Airbusu i s dodavateli technologií a dílů – firmou ViaSat pro internetové připojení a společností Zodiac dodávající sedadla. Zástupci všech firem byli přítomni osobně u několika zástaveb. Současně s přestavbou kabiny a instalací připojení probíhaly na letadlech také práce spojené s pravidelnou revizí letadla v rámci standardní těžké údržby.

CSAT patří do skupiny Letiště Praha a Finnair je jedním z tradičních zákazníků české firmy.

 

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Jsou to borci. Tolik drátů a kabeláže, v tom se vyznat, to chce přehled. Za mě velký respekt k jejich skvělé práci!!

JirkaA

No co drátky, ale před tím vším jsou velké strukturalní modifikace.

Sch

Škoda, že nejsou i nějaké fotky.

Katka Pavlíková

Hezký den, pár fotografií z modifikace jsme zveřejnili na LinkedIn Czech Airlines Technics, takže se můžete v případě zájmu podívat.

Lukáš F.

Zajímavé, tolik investovat do A319, které jiné aerolinky posílají do šrotu.

Gajda

Pro ně má A319 pořád smysl, A320 by na lety k polárnímu kruhu a po Skandinávii byla zbytečně „velká“ a na spoustě linek je netíží nějak velká konkurence a ceny letenek jsou tak vyšší. Navíc na cokoliv novýho by stejně museli čekat, tydle letadla už mají. A to letadlo z videa docela „vytunili“ – pořízeno bylo se 159 místy, teď už je pro 174 cestujících

Adam

Každá aerolinka má různé cíle a od toho se odvíjí strategie. A nebyla to investice jen do A319 (8x), ale i do A320 (10x) a A321 (19x). Do šrotu ČSA A319 neposlalo, poslal je tam zájemce, který podal na nabízená letadla nejlepší nabídku. BOCA měla možnost OK-PET ještě někde udat, ale nestalo se tak – nenašel se zájemce. Nejvíc dala společnost, která letadlo rozebere na náhradní součástky a zbytek sešrotuje. To samé se stalo u OK-MEK, jejímž vlastníkem byl B.Aircraft a.s. – dceřinka Letiště Praha.

Jen tak

Které aerolinky je posílají do šrotu?

Tango Sierra

Smartwings☺…a pak si je z toho srotu zase berou,aby meli cim vozit lidi😃.

Bart

nechtěl jste náhodou říct ČSA? SW totiž nikdy neměl A319 ani to nemá v pronájmu.

Tango Sierra

Ne nechtel😁

Adam

Ani Smartwings, ani ČSA žádnou z A319 do šrotu neposlaly. Vlastníkem OK-PET byla Bank of China Aviation, od které ČSA provozovalo formou operativního leasingu. Pronájem skončil (otázka, jestli tam vůbec byla opce na prodloužení) a BOCA nesehnala pro A319 lepší využití, než to prodat firmě, která to rozebrala na náhradní součástky a zbytek sešrotovala. To samé bylo s OK-MEK, jejímž vlastníkem bylo B.Aircraft, a.s. Takže ne, ČSA ani Smartwings neměly možnost rozhodnout o tom, co se s těma letadlama bude dále dít. To bylo čistě v rukou vlastníka/pronajímatele. ČSA se pak podařilo udělat last call v případě OK-MEL, který už… Číst vice »

Tango Sierra

ČSA provouje nejake MAXy? 😉