Video: Česká Subterra dokončila čtyřkilometrový tunel na novém obchvatu Stockholmu

Budování tunelu Skärholmen u Stockholmu. Foto: SubterraBudování tunelu Skärholmen u Stockholmu. Foto: Subterra

Tunel Skärholmen firma budovala sedm let.

Česká společnost Subterra dokončila velkou zahraniční zakázku. U Stockholmu vybudovala čtyřkilometrový tunel Skärholmen, který bude součástí dálničního obchvatu švédského hlavního města.

O dokončení stavby informovala Subterra v tiskové zprávě. Zakázku získala její stoprocentní švédská dcera SBT Sverige AB. Obchvat s celkovou délkou 21 km, z nichž 18 km bude vedeno pod zemí, se stane třetím nejdelším městským tunelovým komplexem na světě. Subterra je první firmou na stavbě obchvatu, která již po sedmi letech svůj úsek dokončila.

Jednalo se o největší zakázku v novodobé historii společnosti, přičemž celý projekt byl kompletně veden v digitálním prostředí pomocí systému BIM (Building Information Management).

Hlavní tunel tvoří dva čtyřkilometrové třípruhové tubusy a doplňují je dvě nájezdové a dvě výjezdové rampy v celkové délce cca 4,3 kilometry. Spolu s 1,2 kilometry únikových tunelů tak bylo v rámci celého komplexu Skärholmen vyraženo 13,5 kilometru tunelů.

Subterra pro stavbu použila metodu „drill and blast“ (navrtej a odpal). Ta je ve Skandinávii častá kvůli kompaktnímu horninovému prostředí. V Česku se vzhledem k odlišné geologii zpravidla neuplatní. Při podchodu části trasy těsně pod jezerem Mälaren, kde bylo navíc zastiženo nestabilní horninové prostředí, bylo třeba postupovat na tamní poměry velmi speciálním způsobem.

Aby se na tomto kritickém úseku neztrácel čas a ražby zbytku díla za jezerem mohly plynule pokračovat, obešli stavbaři toto místo dvěma „bypass“ tunely menších profilů a vlastní kritický úsek pak zmáhali souběžně se zbylými ražbami tunelů hlavní trasy. Jako definitivní zajištění tunelu bylo z bezpečnostních důvodů v některých místech na tomto úseku realizováno železobetonové ostění tloušťky až 4 metry.

Jezero Mälaren stavbu nejen komplikovalo, ale sloužilo i k ekologicky šetrné přepravě rubaniny. Její značná část (cca 20 % z celkového množství) byla z podzemí přepravována pásovým dopravníkem do provizorního přístavu a zde nakládána na loď a odvážena na deponii. Dopravu betonu zajišťovala i plně elektrizovaná auta s domíchávači betonu.

Subterra získala za stavbu ocenění České komory architektů a autorizovaných inženýrů. „Tunel Skärholmen byl vysoce náročnou stavbou, na níž jsme prokázali své schopnosti. Těší nás proto, že jsme za naše úsilí získali i čestné uznání inženýrské komory. Naši zaměstnanci, od dělníků až po manažery, odvedli skvělou práci. Věřím, že toto úspěšně dokončené dílo nám bude otevírat cestu i k dalším významným podzemním projektům,“ hodnotí zakázku generální ředitel společnosti Subterra Ondřej Fuchs.

Budování tunelu Skärholmen u Stockholmu. Foto: SubterraBudování tunelu Skärholmen u Stockholmu. Foto: SubterraBudování tunelu Skärholmen u Stockholmu. Foto: SubterraBudování tunelu Skärholmen u Stockholmu. Foto: SubterraBudování tunelu Skärholmen u Stockholmu. Foto: SubterraTrasa obchvatu Stockholmu. Foto TrafikvertetTrasa obchvatu Stockholmu. Foto TrafikvertetTrasa obchvatu Stockholmu. Foto Trafikvertet
Tagy obchvat Stockholmu Skärholmen Subterra Trafikverket
7 komentářů