Vídeňský dopravní podnik příští rok zdvojnásobí flotilu sdílených elektroaut

Stanoviště sdílených aut WienMobil u stanice metra Alterlaa. Pramen: Wiener Linien/Robert PeresStanoviště sdílených aut WienMobil u stanice metra Alterlaa. Pramen: Wiener Linien/Robert Peres

"Nabídka WienMobil Auto je dalším důvodem nepořizovat si žádný vlastní vůz," říká radní pro dopravu.

Vídeňský dopravní podnik Wiener Linien hodlá příští rok výrazně posílit segment sdílených automobilů. Dnešní flotila 50 sdílených elektrických aut se rozroste o dalších 50. S nabídkou osobních vozů k zapůjčení přišel podnik v roce 2020, když v několika čtvrtích vyslal do ulic 28 elektroaut pod značkou WienMobil Auto. Automobily si lze půjčit na stanovištích WienMobil u vybraných zastávek městské hromadné dopravy.

Na padesát zaokrouhlil dopravní podnik flotilu sdílených elektroaut počátkem září. Nově so lze zapůjčit menší vozy Cupra Born a větší Škodu Enyaq. Příští rok by měl přibýt i VW Transporter. „Zájemci díky tomu mohou najít vhodný vůz na výlet nebo třeba nákup nábytku,“ uvádí Wiener Linien. K vozům lze doobjednat střešní boxy, nosiče kol nebo sněžné řetězy.

„Naším cílem je nabízet přístup ke všem formám mobility. Podle individuální potřeby lze volit cestu metrem, tramvají, autobusem, na kole nebo právě elektroautem,“ uvedla ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinaglová. „Nabídka WienMobil Auto je dalším důvodem nepořizovat si žádný vlastní vůz. Díky husté síti cenově výhodné hromadné dopravy a kombinaci s plošnou a ekologicky šetrnou nabídkou sdílení je celá Vídeň rychle a bezpečně dostupná,“ doplnil radní pro dopravu Peter Hanke.

Nejnižší tarif bez slev nabízí zapůjčení od 2,3 eura za hodinu. Držitelé předplatných kuponů mohou počítat s desetiprocentním zvýhodněním na jednorázové výpůjčky a poloviční slevou na předplatném.

Při bezplatné registraci je nutné nahrát kopie osobních dokumentů, při vypůjčení zájemci zadávají plánovaný začátek a konec výpůjčky. Zapůjčení i vrácení vozidla probíhá na daném stanovišti WienMobil Station, kde mají sdílená auta vymezená parkovací místa. Do roku 2025 se počet stanovišť má zvýšit na sto.

Tagy carsharing sdílená mobilita Wiener Linien WienMobil
1 komentář