Letectví Letiště

Vídeňské letiště prudce roste, nástup lowcostů přivedl o čtvrtinu více cestujících

Airbus A321 společnosti LEVEL ve Vídni. Foto: Letiště Vídeň
Airbus A321 společnosti LEVEL ve Vídni. Foto: Letiště Vídeň

Vídeňské letiště, které bývá zejména pro obyvatele jižní a střední Moravy první volbou pro letecké cestování, zaznamenává na evropské poměry nezvykle silný růst. Těží především z příchodu nízkonákladových dopravců.

Ukazují to čerstvě zveřejněné statistiky vídeňského letiště za listopad. Podle nich v listopadu v meziročním porovnání přibylo 24,2 % cestujících, celkem branami letiště za jeden z nejslabších měsíců v roce prošlo 2,193 milionu cestujících. Za celý rok dosáhl růst 9,7 %.

Ve Vídni došlo letos k velké expanzi nízkonákladových dopravců, kteří poněkud nepochopitelně dlouho rakouskou metropoli ve svých plánech opomíjeli. Svoji základnu do Vídně umístily například maďarské nízkonákladové aerolinky Wizz Air, od léta létá z Vídně také Level, což je značka patřící do skupiny International Airlines Group (IAG). Firma spustila velmi agresivní cenovou politiku a marketing, nabízela letenky například za cent včetně všech poplatků. Novým hráčem je i společnost Laudamotion, kterou převzal během roku Ryanair. Ten vídeňské cestující dosud přepravuje hlavně z Bratislavy.

Vysoká konkurence se projevuje i na cenách letenek, aktuálně jsou k mání běžně letenky po Evropě i za cenu několika stokorun. „Z vídeňského letiště se v současnosti lidé dostanou do většího množství destinací než kdykoliv před tím. Velký podíl na tom mají nové destinace operované nízkonákladovými dopravci,“ řekla Věra Janičinová, ředitelka prodeje letenek Student Agency. „Rostoucí zájem o low cost dopravce tlačí dolů ceny letenek tradičních aerolinií, což je trend, který pravděpodobně budeme sledovat i v následujícím období,“ dodala.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Pane Sůro, jen pro doplnění. Lety pod značkou LEVEL jsou operovány letadly patřící společnosti ANISEC LUFTFAHRT.

Capitann

Co potom až tam vstoupí airfischer.com to bude teprv provoz

Marty-t2

Podle údajů VIE tvoří cca 2 pct cestujících občané ČR. Pokud VIE letos docílí 26-27 Mio PAX, tak se 2 pct pasažérů převážně z Moravy bude VIE vlastně druhým největším “českým” letištěm. Četnost českých SPZ na parkovištích je ovšem několikanásobně vyšší – svědčí o nedostatečné nabídce veřejné dopravy z Moravy na VIE. Třeba se nad tím někdo zamyslí…

To samé, akorát s faktorem 4-5x vyšším platí i u občanů Slovenska – zde ovšem není počet parkujících o tolik vyšší neboť Bratislava má relativně četné bus spoje na letiště…

Viťa

Na té fotce je A321, ne A320, jak je v popisku

Viťa

Pokud vím, tak Level A320 nemá 🙂

Michal

Mají, a je to A320-211 🙂