Více vlaků Praha – Košice. Posílit spojení chtějí České dráhy i Leo Express

Lůžkový vůz. Foto: JLVLůžkový vůz. Foto: JLV

Konkurence na trati Praha – Košice by měla být od prosince s novým jízdním řádem ještě větší než dosud. Dva

Konkurence na trati Praha – Košice by měla být od prosince s novým jízdním řádem ještě větší než dosud. Dva dopravci, kteří už na trase jezdí, chtějí přidat další spoje. Leo Express chce jezdit třikrát denně, České dráhy hodlají navýšit počet dní, kdy jezdí vlak EuroNight Bohemia, a změnit mu jízdní řád.

Vyplývá to z oznámení, které oba dopravci zaslali Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI). Leo Express chce namísto stávajících dvou spojů denně jezdit třikrát denně. Konkrétní časy v žádosti neuvedl.

České dráhy oznámily plány navýšení počtu jízd vlaku EN Bohemia ze 150 na 240 jízd ročně. I když dopravce neuvedl konkrétní vlak, podle plánu je zřejmé, že by mělo jít právě o Bohemii. To potvrdila i mluvčí slovenského ministerstva dopravy Karolína Ducká. „Ministerstvo dopravy ví o této aktivitě. Probíhají jednání mezi dopravci, v jakém režimu by se měl vést,“ řekla Ducká.

České dráhy nechtějí plány příliš komentovat. „V současné chvíli lze říci pouze to, že jsme na Úřad zaslali oznámení o službách pro JŘ 2019, které jsou vyvolány uvažovanými změnami nových, připravovaných dopravních konceptů pro rok 2019. O jejich realizaci není v současnosti definitivně rozhodnuto,“ řekl mluvčí Petr Štáhlavský. Oznámení o nových trasách jsou novinkou, která vyplynula ze změny legislativy.

Podle navrhovaného jízdního řádu by Bohemia vyjížděla z Prahy o necelou hodinu dříve než dnes, a to ve 22:45. Stejně tak by se zhruba o hodinu dříve vracela z Košic. Zatímco EN Slovakia jezdí celoročně, Bohemia jen část roku. Na trasu vyráží přes léto a pak v některá vybraná období s vyšší poptávkou.

České ministerstvo dopravy už noční vlaky z Prahy do Košic neobjednává. Důvodem je vstup soukromé konkurence na tuto trasu. Na Slovensku je ale stát stále platí, což se nelíbí především soukromým dopravcům. RegioJet, který dlouhodobě volá po zrušení objednávky, na trase Praha – Košice změny neplánuje.

České dráhy ohlásily u ÚPDI i další změnu: spojení Opavy a Prahy posunuté už na čtvrtou hodinu ranní. Zda jde o nový spoj, který doplní ranní vlak s odjezdem v 6 hodin, nebo posun stávajícího o dvě hodiny dříve, není jasné.

Tagy České dráhy EN Bohemia EN Slovakia EuroNight LEO Express Praha - Košice
22 komentářů