umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy Železnice

Velké škrty ve veřejné dopravě. Ústecký kraj plánuje redukci počtu spojů až o pětinu

Motorová jednotka Pesa RegioShark 844 u Markvartic na trati z Děčína do České Kamenice. Foto: České dráhy
Motorová jednotka Pesa RegioShark 844 u Markvartic na trati z Děčína do České Kamenice. Foto: České dráhy
Podle úředníků jde o radikální redukci, která poznamená soudržnost celého systému veřejné dopravy v Ústeckém kraji.

Očekávaný výpadek daňových příjmů povede s velkou pravděpodobností v prvním kraji k trvalejší redukci  autobusových a vlakových spojů. Ústecký kraj v návrhu rozpočtu na letošní rok chystá seškrtání peněz na veřejnou dopravu o 220 milionů, což je zhruba desetina celoročního rozpočtu. Ke škrtům má dojít od července, prakticky tak jde o pětinovou redukci.

Návrh rozpočtu bude příští týden schvalovat zastupitelstvo kraje. Škrty v penězích na dopravu jsou v samostatné příloze. Zatímco loni měl odbor dopravy a silničního hospodářství Ústeckého kraje rozpočet 3,156 miliardy, letos navrhuje kraj částku 2,748 miliardy korun. Na samotnou dopravní obslužnost mají jít dvě miliardy korun. Kraj počítá letos v návrhu rozpočtu se schodkem 770 milionů korun a výpadkem daňových příjmů ve výši 1,2 miliardy korun.

„Jedná se o zcela radikální, vlastně až drastickou redukci objednávané dopravní obslužnosti, která poznamená celou soudržnost a celistvost systému, a jen s vypětím úsilí se možná podaří zachovat zásadní síťové vlastnosti a provázání veřejné dopravy celého Ústeckého kraje,“ uvádí úředníci odboru dopravy v materiálu.

Kdyby tam ty peníze reálně nebyly, jako že teď tam nejsou, tak je to pravděpodobně to nutné zlo, které budeme muset udělat. Protože my na to nebudeme mít – a když na něco nemáte, tak to nemůžete objednávat,“ řekl Českému rozhlasu radní pro dopravu Marek Hrabáč (ANO 2011).

Větší omezení u autobusů

Návrh rozpočtu počítá s redukcí ročního objemu výkonů veřejné dopravy o deset procent. Jde ale o omezení, které nastane až od července, prakticky tak dojde k seškrtání výkonů o pětinu. Kraj předpokládá, že takové omezení uspoří 6,5 % rozpočtu na veřejnou dopravu. Větší škrty čekají autobusy: o –12,9 % od července (z původní částky 855,8 milionu na 745,2 milionu korun). Na železnici pak dojde k ke škrtům o desetinu z 1,014 milirdy korun na 912,6 milionu korun.

Bývalý náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM) upozorňuje, že omezení peněz přinese ještě větší škrty dopravních výkonů. Jinými slovy, deset procent ušetřených prostředků může znamenat podstatně větší procentní redukci spojů. „Bude potřeba se domluvit s dopravci na změně smluv. Je nutné si uvědomit, že pokud se například na jednom turnusu s 20 spoji pět škrtne, dál se bude muset platit řidič v práci nebo fixní náklady na autobus. Fakticky se ušetří jen za naftu,“ říká Komínek, podle kterého návrh rozpočtových změn přinese mnohem větší omezení výkonů. Kraj v materiálu uvádí, že smlouvy jsou nastaveny většinou tak, že lze omezit objem výkonů až o pětinu.

Kraj se škrty v jízdním řádech dostávají navíc do začarovaného kruhu: čím větší omezení budou, tím bude veřejná doprava pro lidi méně atraktivní a začnou jezdit auty. To bude znamenat výpadek v tržbách a další prohloubení ztrát z veřejné dopravy. Na to upozorňují v materiálu i úředníci odboru dopravy. „Ekonomický efekt takto velké redukce je ve skutečnosti sporný a celospolečenské dopady neumožněných cest do práce a do škol u jednotlivých obyvatel s touto teoretickou úsporou neumíme porovnat. Zde je třeba srovnat a znovu zvážit účel a důsledky úspor, kdy místo cca 10 % poklesu výkonů uspoříme jen asi 6,5 % financí a rok 2021 skončí kraj s dopravou redukovanou o 20 %,“ píše se v textu.

443 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
karel.

Co si lidé zvolili to mají. Komunisté dali dopravu do pořádku .Ale nyní ? voliči ,voliči kam jste dali rozum .

Kubík

V tomto státě vždy jak je krize, tak se ruší hlavně veřejná doprava, hlavně že někomu se platy (učitelům neustále) budou zvyšovat, tak se holt zruší ostatním i doprava. Škrtat spoje je cesta do pekel. Čím víc se škrtne, tím je veřejná dopravě horší a horší a pak se škrtá dál a dál. Kdo pamatuje 90.léta, vím o čem je řeč.

Pája

Kolik let přidávají např. učitelům? Tím samozřejmě nesouhlasím s redukcí spojů. Redukce peněžních toků na podporu neužitečných jedinců by spoustu problémů vyřešila líp.

USA

Kdyz v tomhle state jezdi vlaky do Zlutic nebo Radejcina, vlakem se tu celorocne celotydne celodenne obsluhuji se houbarske zastavky v lesich a zachranuji se tu drazni kadibudky jako kulturni pamatky, tak se inu za krize prvne setri na podobnych zbytecnostech a na uzitecnych povolanich jako ucitel. Necekam, ze to pres svou zavist pochopite. Kdybyste se vice ucil, nemusel byste ucitelum zavidet vetsi plat nez mate vy a mohl jste si moci dovolit auto.

Pája

Učitelům nezávidím ani trochu. Možná proto, že mám jednu doma. Zrovna dokončila přípravy na zítra. Jdu radši odházet sníh od garáže, jinak ráno nevyjede do školy a rozvést dva ze tří do škol – MHD ted jezdí jako v létě a neobsluhuje některé zastávky. Na blbý kecy teoretika nemám čas, jsem už dlouho jen cestující.

Pajoš

Možná byste měl objasnit, jak se ušetří tím, že se zruší zastavování na Vámi zmíněných dvou nácestných zastávkách/stanicích … ?

A opět nerozumím tomu, proč se snižujete k takto nesmyslným osobním příspěvkům. Sice netušíte, jaké má pan Kubík vzdělání, mzdu/plat a jaké jsou jeho majetkové poměry, ale nemáte problém jej kvůli jeho názorům urážet a psát, že se měl lépe učit, aby měl více peněz a mohl si koupit auto …

Pája

Ale já nejsem Kubík. Neplést nick, prosím

Pajoš

Ale pan USA odpovídal na příspěvek pana Kubíka ne na Váš …

Pája

Tohle jsem přehlédl, omlouvám se

Zbyněk

Co říkáte? Do Radejčína lze dopravu zajišťovat primárně vlakem! Přeci nemůžu jet 2x déle autobusem po silnicích, které není možné nijak rozšířit a jejich vedení vůbec není ideální. Učitlům nikdo nezávidí, jen je smutné, že učitelům platy vesele rostou a ostatní ostrouhají a dokonce se snižuje.

ondra

Jak píše o příspěvek níže Pája,ptejte se na MPSV/potažmo na úřadě vlády/,proč tu už od března platí vyvolenou kastu lidí za nepráci,přestože zde je dlouhodobě neobsazených 3sta tísíc pracovních pozic. Hlavně do toho netahejte zrušení superhrubé mzdy,to jenom nepatrná náplast pro nás v..y,co ještě pracují.

xyz

Taky je zvláštní, že ještě někdy před rokem se Babiš v různých reklamních článcích chlubil, že „Řídit stát jako firmu funguje – posílám do krajů nejvíc peněz v historii“ (pozn. už jen ta drzost, že si to přivlastňuje, jako by to posílal on sám).

Rok se s rokem sešel a… že by „řízení státu jako firmy“ nefungovalo?

Nebo že by těch nejvíc peněz v historii bylo krajům posíláno (= mj. i na daních státem vybráno) díky rekordnímu ekonomickému růstu (vlivem kterého kraje nerozvážně objednaly tolik vlakových i autobusových spojů, že jej při jakémkoliv poklesu příjmů nejsou schopny ufinancovat)? 🙂

USA

Kde berete ten cas, napsat sem snad 100 prispevku? Vy jste rentier a o vsechno kolem majetku se vam stara firma? Nebo vas zamestnavatel plati za nic?

Pája

A Vy?

xyz

Neřešte kde beru ten čas (pozn. pracuji u počítače a po nějaké době práce si pár minut času na napsání několika příspěvků udělám; navíc umím psát „všemi deseti“, takže píšu rychle), ale řešte argumenty.

USA

Uznavam, ze na mobilu vsemi 10 psat neumim. 🙂

Pajos

Tak třeba má pan xyz dovolenou. Nebo kvůli covidu nemůže pracovat, nebo má prostě volno mezi smenami … Není třeba hned závidět že někdo má volný čas a dělá v něm co chce on sám.

USA

Muzu vas ubezpecit, ze lidem, co svuj volny cas travi diskuzemi na internetu pod clanky, v nejmensim nic nezavidim. Jeden muj znamy kdysi rekl a mel pravdu, ackoli je to doat cynicke, ze vyhra v diskuzich na internetu je jako vyhra na paralympiade – nikoho to nezajima. Je to samozrejme vec pana xyz, ale pokud nekdo napise desitky dlouhych prispevku denne, coz ho rozhodne musi stat spoustu casu i kdyby pouzival i prsty na nohou, tak bych mel urcite pochybnosti o dusevnim zdravi dane osoby. Ano, lide se deli na intro a extroverty, ale i introvert by mel mit rozum… Číst vice »

Pajoš

Musím to bohužel napsat znovu, proč mu závidíte? Bohužel Vaše ujištění, že nezávidíte nelze brát vážně. Nejdříve spekulujete, že pan xyz se fláká v práci, pak tady cosi píšete o duševním zdraví, což je jen amatérská provokace (takovou diagnozu by si netroufl ani zkušený psychiatr). Stejně jako když v jiném příspěvku radíte diskutujícímu, jak má vychovávat své děti a do toho napíšete jinde myšlenku (ve zkratce): lidé co jezdí na zahraniční dovolenou podporují u nás autobusy míst vlaků. Dále se nám tady v již druhém obsáhlém příspěvku snažíte popisovat svůj život a co si budem nalhávat, to nikoho nezajímá. Nehledě… Číst vice »

joska

Máte málo problémů v USA ? Jste součástí nějakého politického sdružení ,které „kecá“ do všeho ve světě ? Typické pro USA .

Hight Speed

No a čekal snad někdo něco jiného? Prázdné motoráky mohou funguvat jenom v dobách přebytku. V krizi je hotovo. Přežijí jen páteřní spoje. A to ještě v redukované podobě.

xyz

Které prázdné motoráky v Ústeckém kraji máte na mysli?

Socha

Nevím, jestli tato redukce bude platit i v létě, ale například já, průvodčí a strojvedoucí jsme se vozili v létě po Doupovské dráze (Kadaň-Kadaňský Rohozec-Podbořany). Ano, vlak byl naplněn k prasknutí a to jel i s bafíkem, ale to pouze do Poláků, kde byl festival, dále pak pokračovala zmíněná sestava. Bohužel, ač je lokálka pěkná,v okolí je i mnoho možností k výletům (např. Krásný Dvůr), turisti se sem vlakem nijak moc nehrnou, což je, myslím si, škoda.

xyz

O. K., u některých turistických linek souhlasím (zejména s jejich přílišným, 7měsíčním rozsahem provozu). Ale spíše jsem myslel, že předřečník měl na mysli pravidelné, celoroční spoje. Ne „Turistické linky“.

Mates

Pokud si k tomu sednou opravdu lidi z provozu, zástupci dopravců, jednotlivých regionů, atd. Vymyslí se smysluplný jízdní řády, které budou upřednostňovat návaznost a síťovost železnice a rozumně doplňovat autobusouvou dopravou, ne jako doposud, kdy jedou současně v totožných časech například 402xU8 nebo 450xU7, tak by to smysl mělo. Ale pětinu si nedokážu představit a už vůbec ne v železniční dopravě.

Josef Král

Myslím si, že by kraj ušetřil tím, kdyby vlaky objednal u jednoho jediného dopravce (u ČD). Takto, když zde působí nějakých 6 dopravců, je to nejen nesmyslné, ale i nehospodárné.

xyz

Naopak – každý z dopravců přišel s nejnižší nabídkou = objednatel se choval velmi hospodárně.

A v autobusové dopravě v témže kraji vám to nějak neštymuje, není-liž pravda? 🙂

Leinad

ČD nabízely menší cenu?

Mates

Oni na tom něco bude, za dob jednoho dopravce ten vlak na 99,9% jel, prostě byl záložní vůz. Možnost efektivnějších obratů souprav, výhodné nabídky pro cestující (IN aplikace), tím vyšší obsazenost vlaků, lepší koordinace při mimořádnostech, mimochodem dnes zaměstnanci SD (mimo KŽC) neumí hodit ani vyhybku, odposunovat,…(zaměstnavatel to po nich nevyžaduje) takhle se mimořádnosti moc neurychlí. Dnes všechny zajímá jen zásuvka a Wifi, tahají se kvůli tomu nevýkonné a na místní poměry slabé jednotky, které postupně místí terén dodělá takovým způsobem, jako se to stalo teď ve Chřibský. Ale tím ty lidi do vlaků nedostanou. Naopak, díky složitosti a nespolehlivosti… Číst vice »

USA

Bez urazky, ale mam pocit, ze lide jako vy, se oznacuji jako modre gumy.

Pája

Přesně tenhle názor má doma puberťák. Chápu, je mu 13. Doufám, že to sem nepíše on. Jinak bude týden bez wifiny 👎

USA

Jeste ze mam normalni rodice a kdyz mi bylo 13, tak se mnou nijak neresili, jake mam nazory na zeleznicni dopravce a zda podporuju toho jedineho spravneho. To je fakt sila. Vyrazil jste mi dech. Tohle bych svemu diteti nikdy neudelal, takove vymyvani mozku, misto abyste ho nechal se zabyvat tim co je pro nej v tom veku dulezite a zformovalo si vlastni nazory.

Pája

Docela by mně zajímalo, kde jste na tohle všechno přišel na můj názor ohledně dopravců? Tyhle myšlenkové pochody , to je tedy něco.

Leinad

Vážně tehdy bylo jen promile zrušených vlaků a dnes je to víc? Vážně je to kvůli zálohám? Není to i tak, že pro krátkém intervalu (15 minut) na Berounce spíše dochází k zpoždění delšímu než interval a následnému přečíslení?
Vyhoření v Chřibské bylo vážně kvůli přetížení a bude se opakovat, hoří 845 více než 830?

Šimon Verner

V Usteckem kraji asi už začali s redukci vlaků. Dnes jsem marně čekal na vlak 6480 že Štětí do UL. Vlak RJ 6480 vůbec nejel. Fakt super, kdyz potřebujete být v pondělí v práci rano včas. A jeste k tomu byla zavřená cekarna SŽ. A venku – 8st.Fakt služby to lidi 😭😭😭😭😭

Zbyněk

Ve Štětí probíhá rekonstrukce vnitřních prostor, tedy i čekárny, co se týká spojů, nechápu, že jste se neobrátil na dispečink DÚK TEL:475657657, kde jste se mohl dovědět více.

Šimon Verner

Rozbitý vlak stal někde mimo nástupiště, takže žádná informace od pruvodciho z rozbiteho vlaku nebyla. Díky tomu, že cekarna byla zavřená, jsem němel žádny kontakt na žádný dispečink. Internet v tlf nemám a vyprávčí me zavolat nenechal ani mi kontakt na nikoho nedal. Ze to neni v jeho kompetenci.

USA

Proc jste nejel autem?

Pája

Tady nejde poznat, jestli je to ironie, nebo …

xyz

A teď si představit, že např. za 2 – 3 roky se ekonomika vrátí do konjunktury + třebas by mezitím opět bylo zavedeno vyšší zdanění práce, takže příjmy krajů se vrátí do původních částek.

Jestlipak by potom Ústecký kraj zase objednal to, co o 2 – 3 roky dříve pozrušoval? 🙂

(I z toho vyplývá scestnost celého postupu, kdy objednávka byla provedena „nadoraz“ tak, že hned první ekonomické zakolísání má znamenat takové škrty bez ohledu na to, že objednávka byla natolik dlouhodobá, že je jasné, že během těch cca 10 let proběhne hned několik ekonomických cyklů.)

Pája

Není divu, že nejsou dopravci schopni nasazovat vozidla podle představ cestjujících. Sotva nová vozidla přijdou od vyrobce, dostaví se škrty? Pak se divte vozidlům 810, 814 a autobusům SOR. V lepším případě olítané vozy ze zahraničí.

Václav

Pan radní má určitě telefon na Babiše, ten zařídí, aby bylo líp.

-TR-

Kdyby to tak opravdu bylo, tak by se mi to líbilo. Jenže na tyto pohádky nevěřím.

X 1

Ájajaj Páne.
Vidím velký špatný.
Karty nikdy nelžou.
🙂

USA

A cemu verite? Letmo jsem prosel, co tu pisete u dalsich prispevku a mam pocit, ze bud o politice v kraji vite vic nez politici sami, nebo nejste uplne normalni. Z toho co pisete bohuzel plyne spise to druhe. Dost pochybuji, ze jste nejaka seda eminence, co taha za nitky, jak se tu tvarite, takovy clovek by se tu takto nevypisoval. Vase prispevky o politice pusobi spise jako by je psalo male dite, kteremu se prave zhroutil svet a ono si zoufale preje, aby to bylo jinak.

USA

Proc maji lide, kteri radeji cestuji do zahranici nez po male Ceske republice, ja kuprikladu po americkych zeleznicich a letos planuji Kanadu, prispivat ve svych danich na to, aby jezdily vysokopodlazni vlaky na okraje mest a vesnic, kdyz to same muze o tretinu levneji zajistit nizkopodlazni autobus, ktery zajede az do obci? To mi neprijde jako solidarnost s druhymi, ale naopak jako slusny bysnys pro urcite subjekty. Vsude na svete a ja toho projel uz opravdu hodne, je normalni, ze kdo nechce nebo nemuze mit auto, bydli ve mestech nebo jejich okoli. Tam verejna doprava z principu dava vetsi smysl… Číst vice »

Řiditel

Racionální, rozumný a logicky obhajitelný názor, a proto bude mít od šotoušů hodně mínusů.

Jarda

to záleží co se hodnotí, designersky ty staré vraky nemají chybu ale není možné dnes uspět s muzeem na kolejích to už nejde ani technologicky

medical_examiner

Já bych ho odměnil rekreací v délce od 4 do 16 let 😀

Pája

Opravdu nejsem šotouš, ale tenhle hloupý až primitivní názor mi žlučí pohnul. 👎 Máte na něj právo, ale to je asi tak všechno.

xyz

„aby jezdily vysokopodlazni vlaky na okraje mest a vesnic, kdyz to same muze o tretinu levneji zajistit nizkopodlazni autobus, ktery zajede az do obci?“ To ale nemluvíte o Ústeckém kraji, kde ty nízkopodlažní vlaky jezdí skoro všude, kde na tratích s nevhodným směřováním je celoroční osobní doprava zastavena a kde ta kvalitní autobusová obsluha už zajištěna je (a teď se má proškrtat), že? „Proc tedy u nas nestoji kilometr vlakem nebo autobusem aspon 2,50? Rekneme 50km za 130kc? Kdyby stal, nemusi se redukovat spoje.“ Pak by se redukovaly z jiného důvodu – nevyužití. Protože takto navýšené ceny by málokdo akceptoval.… Číst vice »

Novotny

Protoze by se mu vyplatilo jet autem nez platit dvakrat tolik nez dnes za kilometr. Efekt by to melo odliv cestujicich a dalsi navyseni dotovani spoju.

BLackList

ano, protože neplatí poplatek za použití dopravní cesty. Až zaplatíte za ujetý tkm jízdy autem poplatek, tak to tak jednoznačné nebude.

Spidour

Ten poplatek je ve spotřební dani z paliv.

Pája

Přesně takhle to v 90. letech začalo. Dnes se horko těžko hledají způsoby, jak nahradit ono „neekonomické a dávno zrušené“. Zvláštní je, že příbuzenstvo např z Anglie (Itálie, Holandsko, USA a Austrálie ) u nás obdivuje celkem fungující dopravu, i napr. nemocnice . Ne vše je „tam venku“ lepší.

USA

V Australii jsem jeste nebyl, ale po Holandsku i Italii jsem se pohyboval verejnou dopravou uplne bez problemu, vlak, autobus, mhd, vecer taxi. Pravda, nepotreboval jsem jet na zastavky jako Řevničov, aby me vlak dovezl primo do lesa na houby. Takove nejspise v zahranici uz davno nejsou, s vyjimkou heritage zeleznic. Dost ale pochybuji, ze drzeni takovych zastavek a celorocniho provozu na prislusnych tratich je neco, co nam cizinci zavidi. Mam o verohodnosti vaseho tvrzeni dost pochyby. Co se tyce USA, tak funguje to tam jinak a bez auta potrebujete mimo vetsi mesta vice casu, ale take se dostanete. Je… Číst vice »

Pája

A jsme u toho. Představte si, že pracujete, bydlíte, nakupujete nejen přes eshopy, navštěvujete rodiče i své děti na školách. Musíte na kontroly po nemocnicích a lékařích. Tohle všechno není o zábavě z cestování, fakt ne. Doprava je služba, stejně jako třeba nemocnice nebo škola, školka… Operoval byste sám sebe? Postavil byste svým dětem vlastní domy? Školy? Učil je? Ne? Máte čas cestou do/z práce nebo na nákup jezdit stopem? Dokud nezažijete, nikdy nepochupíte, co se jim tady líbí (a samozřejmě taky co nelíbí).

ušatá

Co kdybyste bydlel tam, tedy v takové zemi, která vám vyhovuje a nás nechal žít podle svého?

Pája

Taky mně to už napadlo. Přesně takhle byli „chytří“ několikeří příbuzní. Už léta žijí v zemích zaslíbených a my tak aspoň víme, co je lepší v ČR.

-TR-

USA = Souprava = Spravedlnost = M. M. Dál netřeba komentovat.

Marian

Samozřejmě, že nick USA je nová identita Matiáška, věčného studenta …

ušatá

Také mám ten pocit. Takovou snůšku nesmyslů a nelogičností umí málokdo napsat. A to nás ještě poučuje, jak neztrácí čas psaním příspěvků na diskusích a přitom píše, až se mu za patami práší.

xyz

„V usteckem kraji se byznys kolem nich rozrostl do obludnych rozmeru a aniz bych chtel ukazovat, nejspise to spoustu lidi slusne zivi nebo jim to prilepsuje na stari k penzi“ Ty „obludné“ rozměry jsou v podobě provozu po 7 měsíců v roce, a to na konkrétní trati vždy jen jedním vozidlem o počtu několika málo spojů za den. (Pouze uvádím věci na pravou míru; nezpochybňuji, že zrovna toto je relativně sporný výdaj.) „Je ale otazkou, zda takovy byznys je moralni a spravne realizovat z penez danovych poplatniku.“ Pokud s tím většina daňových poplatníků nemá (mj. prostřednictvím svých volených zástupců) problém,… Číst vice »

xyz

** Pardon, vypadl mi tam důležitý zpřesňující údaj „V NEPRACOVNÍCH DNECH po 7 měsíců v roce“, reálně jde jen o cca 65 dní provozu od konce března do konce října.

Jerry

V té úžasné americe mají vlaky?? Haha

medical_examiner

A takové uhlí nebo jiné hmoty se jím i veze…😀

švestka

Mají a třeba na objemu nákladní dopravy se vlaky podílí takovým procentem, že jim můžeme akorát tiše závidět.

Zbyněk

Jste více méně mimo realitu, sociální složení obyvatel kraje vyšší jízdné neumožňuje, dokládá to např. sociální jízdné na MHD v Ústí nad Labem, do nedávna se dalo rozpoznat i podle stříbrné nálepky, po jejím zaregistrování pohledem jsem stačil zmerčit, zda-li šlo o zaměstnaneckou či o sociální jízdenku a že těch sociálních bylo. Pokud lidé nemají ani na základní jízdné, které je dle Vás i tak nízké, tak není možné razantně zvýšit jízdné a právě je někde něco špatně. Nouzi o peníze zřejmě nemáte, tak nevím, proč podporujete názor pana ex hejtmana Šulce, “ že nebude platit dopravu chudině“,

johny

to je pak ale jiná věc, že různí spekulanti a vykukové sestěhovávají sociálně slabé z celé republiky a Slovenska právě do Ústeckého kraje. ale nakonec rozhodně nelze paušalizovat, že by celý kraj byl vyloženě chudý, to je spíš takový stereotyp…

Pajoš

No k té první větě to je jednoduché: Přispívat na tu dopravu musíte proto, že jste občan ČR a platíte tady daně, ale také můžete využívat všechny služby co stát nabízí, jako zdravotnictví, sociální systém, dopravu atd … pokud nechcete na to přispívat, tak se můžete přestěhovat někam, kde je daňová politika státu Vám vyhovující. Co se týče Vaší kadibudky, to je opravdu zajímavý počin. Takže Vám sice nevadí mít na tajnačku kadibudku ale že byste investoval do jímky to ne, čekáte až se z daní ostatních postaví kanalizace a s takovým dotováním problém nemáte. A cena těch jízdenek u… Číst vice »

medical_examiner

Třeba do Grónska 😀

Jaaa

Ony i ty turistické linky se ekonomicky mohou vyplatit, akorát ne jízdným.

Pája

Velmi rozumný názor. 👍

Byvaly autobusak

Líp bych to neřekl.

ušatá

Podle vašich příspěvků s vámi nebude něco v pořádku.

Filip

Pokud to vezmu sám za sebe čistě pragmaticky, tak proškrtání smysl dává. Ale vážně ten poměr zrušených spojů a ušetřených procent rozpočtu za to stojí? Pětina spojů mi přijde prostě moc a nevěřím, že to postihne jen skutečně málo vytížené linky. Šetřit se musí, chápu to. V kontrastu se škrtáním je pak vtipný postoj pana Schillera (ANO), který se jako poslanec a zároveň kandidát na hejtmana v PS zdržel hlasování ve věci kompenzací rozpočtů pro kraje, protože držel basu se svým hnutím a teď se místo toho, že se bude škrtat v dopravě, dozvíte, že panu hejtmanovi děsně vadí srp… Číst vice »

-TR-

Hejtmanovi vadí srp a kladivo, protože to vadí jeho koaličním partnerům a hejtman si myslí, že když ho nechá odstranit, koaliční partneři se nebudou zajímat o nic podstatného.

Jindra

Dnes ve sdělovacích prostředcích bylo sděleno, že kompenzace od státu dostanou i taxikáři. Chudáci, poctivě pracovali, hlavně v Praze, kde za levný peníz převezli cestijícího cizince z letiště Ruzyně do centra. A veřejná doprava nemá na státní kompenzace nárok?

rejpal

No konečně se našel kraj, který přiznal, že díky COVIDu nemá peníze a bude muset omezit dopravní obslužnost. Který kraj bude další? Myslím, že postupně všechny. Teď jde o to, aby při těch redukcích přemýšleli a redukovali tak, aby se v systému ušetřila vozidla a personál. A ne jen škrtnout spoje v dopravním sedle, neboť tím se vytvoří jen prostoje vozidla a personálu a pořádně se neušetří nic.

xyz

„Teď jde o to, aby při těch redukcích přemýšleli a redukovali tak, aby se v systému ušetřila vozidla a personál.“ Platí pouze v případě, že toto je povoleno smluvním ujednáním objednatele s dopravcem. Pokud dopravce pořídil příslušný počet nových/zánovních vozidel, kde nyní by se část jeho vozidel měla stát (dle vaší teze) nepotřebnými, tak je jasné, že si to líbi nenechá (resp. mělo by platit, že v příslušné smlouvě to je „ošetřeno“). „díky COVIDu nemá peníze a bude muset omezit dopravní obslužnost. Který kraj bude další? Myslím, že postupně všechny.“ Předně – ne „díky“, ale „kvůli“. A dále – třeba… Číst vice »

rejpal

Vysvětlete mi prosím, jak chcete ušetřit tak velký objem peněz bez toho, že by jste ušetřil několik vozidel? Nebo si myslíte, že když odvézete pouze ranní a odpolední špičku a mezitím budou vozidla stát, takže personál po dobu prostoje platit nemusíte?

xyz

Ale já vím, že reálné, největší úspory vzniknou jedině „odmazáním“ části vozidel či personálu (k čemuž ještě dodávám, že úplně největší úspora v této věci vzniká úplným zastavením osobní dopravy na konkrétní trati, nikoliv vyškrtáváním napříč jednotlivými tratěmi).

Pouze dodávám, že takové úspory jednak nemusejí být v souladu s mnohaletými smlouvami platnými od 12/2019 + také dodávám, jak je úsměvné, že zjevně tyto smlouvy byly v daném rozsahu podepsány za bláhového domnění, že dalších mnoho let ekonomika jen a jen poroste.

rejpal

To máte pravdu. Budou se muset ty smlouvy otevřít a vyjednávat. Jinak to nepůjde. Redukce budou bolet, ale měly by být takové, aby byla zachována dopravní obslužnost i malých obcí. Někde se třeba zruší vlaky a nahradí levnějšími busy.

-TR-

A vy si myslíte, že železniční dopravci přistoupí na škrt větší, než je dovolený ve smlouvě? 😀

Leinad

Smlouvy Praha – DPP umožňuje čarování s kilometry. když jsou v listopadu nevyčerpané, musí jezdit adventní posily, když dochází tak se musí dělat Vánoční omezení.
Jednou to ROPIDu nevyšlo a 27.-31.12 (pracovní dny) se jezdilo podle sobotních řádů. Dovedu si představit, že by při dobré vůli šlo vyjednat, že se vozokm přesunou o rok 😀

xyz

Pokud ale jde o tratě, na kterých jezdí vozidla jiná než na odpis, tak bude dopravce logicky požadovat kompenzaci za to, že taková vozidla pro zajištění kontraktu pořídil v dobré víře jejich letitého uplatnění, které tímto zčásti nebude dodrženo (pozn. čímž si objednatel zavírá dveře k tomu, aby za pár let byl rozsah opět navýšen, i když v té době zase budou veřejné rozpočty třebas dostatečně naplněny financemi!). Tzn. přesně v souladu s tou nelineárností, akorát s tím, že pokud dnešní smlouva např. připouští úpravu objemu výkonů o plusmínus 20 % (kdy ale i těch 20 % škrtů se může… Číst vice »

Anonym ze severu

Nejvyšší čas zvednout kotvy a vypadnout z týdne ošklivý republiky.

xyz

Do které země zamíříte?

xyz

(Ptám se proto, abych věděl, jestli taky nepůjde o zemi, jejíž veřejné rozpočty nyní budou negativně dotčeny koronavirovými opatřeními + taky jestli nepůjde o zemi, ve které byl na mnoha tratích z kategorie „takové, na jakých se v Ústeckém kraji provozuje osobní doprava a která se na nich má nyní znatelně proškrtat“ zastaven už dávno.)

švestka

Mě by spíš zajímalo ve které jiné zemi se ještě provozují takové ty lokálky odnikud nikam, které teď nejspíš v různých krajích zařvou?

753.301

Prý jde do Albánie

JiVe

Vypadá to na Finsko, Švédko, Norsko…

Jindra

Mám kámoše, který to vzal přes Německo, Španělsko až do Ekvádoru. Teď tam má už dva týdny pocit naprosté svobody. Přeju mu, ať mu to vydrží. Takže ho můžete následovat. Jen si nejsem jistý co práce. On mluví španělsky,anglicky a dohromady asi pěti jazyky. Ale ty možnosti tu jsou…. , když zparafrázuju Jyrku Par. 😀

medical_examiner

Já bych zkusil Francouzskou Guyanu. Tam jsou totiž průměrně 3 obyvatelé na km²…

Tomáš Robek

Nechci být urípaný, ale rovnice: Ústecký kraj + pravicová krajská vláda = omezování veřejné dopravy, platí již skoro 20 let. Schválně jestli trufnou i hejtmana Šulce a podaří se jim zrušit dalšího (i když uznávám, že DPÚK nebyl vlastněn krajem) krajského autobusového dopravce. Škrty a Covid přinesou jedině tlak na platy řidičů. Chápu, že je potřeba šetřit a provést redukci nevytížených spojů, ale likvidovat jádro systému, se vždy nevyplatí. V ÚK v minulém volebním období co se týče dopravy udělali kus práce, snad se ji nepodaří v následujících 4 letech zlikvidovat.

xyz

„rovnice: Ústecký kraj + pravicová krajská vláda = omezování veřejné dopravy“
Kdyžtak ROVNOST. Protože v ROVNICI by byla nějaká „neznámá“ („x“).

Mmch. nemáte úplně tak pravdu – sice za Šulce došlo v 6/2005 k proškrtání vlaků, ale pak od r. 2007 došlo k navyšováním provozu na tratích shledaných jako perspektivní. A i na těch neperspektivních sice byla zastavena osobní doprava, ale s adekvátní náhradou autobusovými spoji.

Jaaa

Když do rovnice dosadím proměnné, přestává být rovnicí? 😀

xyz

Pro pochopení rozdílu mezi rovností a rovnicí doporučuji https://dum.rvp.cz/materialy/stahnout.html?s=hmkoidug

Tvrzení „rovnice: Ústecký kraj + pravicová krajská vláda = omezování veřejné dopravy“ je tvrzením (názorem) o existenci rovnosti.

Nikoliv o existenci rovnice.

kakov

obávám se, že jste asi jediný, kdo nepochopil, co chce autor příspěvku říct,

byť máte pravdu, mění to něco na podstatě příspěvku?

ušatá

Na to jste přišel jak? Ta doprava byla šílená. Vím z vlastní zkušenosti a darem bylo jen to, když už pan Šulc dovládnul. Doprava potřebuje systém, který bude zajišťovat návaznosti, bude spoje vést tak, aby to lidem vyhovovalo, byly zajištěny jednoduché přestupy a odstraní se souběhy linek, Prostě silnice bude napájet koleje a na tratě se vrátí nákladní doprava. No a k tomu ještě konečně se bude platit za to, co každý způsobí. Tedy silniční doprava bude platit nejen dopravní cestu, ale i dopady do zdraví lidí, do životního prostředí a další a další. Pak se dá dosáhnout ekonomického řešení… Číst vice »

Leden

Co je to pravicová vláda? ANO to fakt není…

-TR-

ANO je v Ústeckém kraji v koalici s ODS a hnutím Spojenci pro kraj, jestli jste si toho nevšiml.

BND 30

ANO má k pravici opravdu daleko…

Jaaa

Nechci vás příliš strašit, ale ANO je a vždycky bylo typické populistické pravicově konzervativní hnutí. Viz návrh Babiše na zrušení superhrubé mzdy.

Že dává úplatky důchodcům a volí ho lidi i proti vlastním zájmům je prostě zcela jiná věc.

Jiří Kocurek

„Živnostníci a malé firmy jsou k ničemu.“ Toť veskrze pravicová rétorika. Vždyť pravice chce přece lidem zakakazovat vlastnictví firem a tím konkurovat Státu a Straně.

Jaaa

ANO opravdu nepotřebuje malé firmy. ANO je strana pro korporát.

ušatá

A co je to vůbec pravice a levice? Jak by se to dalo rozumně a logicky definovat? Můj názor je, že je to nesmysl a dnes takto hodnotit nemá smysl.

Pex

O další důvod víc sebrat krajům vláčky na hraní.

Leinad

Nejlépe vrátit příprahu do stavu z roku 89. Praha-Říčany po hodině, mimo takt.

Řiditel

Nikdo soudný nechce škrtat vytížené spoje. Škrtat by se měly jen ty spoje, které jsou minimálně nebo vůbec obsazené. Šotoušci, prosím mínus.

Kalina

Souhlas.

xyz

Ano, ale takových spojů bude muset být nalezeno cca 20 %, aby se ušetřilo 10 % z ceny.

A dále – nebude moci jít o spoje „jednosměrně nevytížené“, tzn. takové, kdy sice konkrétní spoj je vytížen málo, zato v plusmínus téže době jede opačným směrem spoj výrazně plnější (typické úskalí pro spoje v trase „do/z velkého města“ – jednosměrnost přepravních proudů v dané části dne).

ušatá

Jenže tímo se prakticky nic neušetří. Tyto nápady mají jen ti, co o dopravě a jejich nákladech, ekonomice nic neví a myslí si, že jediné ekonomické řešení je zrušení veřejné dopravy a lidi nacpat do aut. A přitom lhát jak to nic nestojí a jak je to ekonomicky to pravé. Zatímco ve světě už mnoho z toho pochopili, tady se asi bude spát ještě 50 let, než to někomu dojde.

Vít Jůza

Více než o vytíženost jednotlivých spojů jde o systémovost a celistvost systému …. aneb i když mi na cestu jedou 4 autobusy z potřebných 6, přece nakonec chca nechca musím jet autem.

Poutník 99

prostoj řidiče je skoro tak drahý jako jeho jízda. Takže když budete chtít ušetřit, musíte zrušit celý turnus. A základ každého turnusu jsou špičkové spoje. Takže „šetření“ bude bolet nejvíce tu skupinu voličů, co dostane nejméně…

ušatá

Doprava musí být dělaná tak, aby ji lidé mohli využívat a nebyly třeba tří a více hodinové mezery, aby se dalo jezdit i o víkendech a svátcích a nemusel se jen stále čekat. Pak skutečně některé spoje nemohou být vytížené. Pokud však na spojích nejede nikdo nebo jen třeba dva cestující, pak je něco hodně špatně. Znám např. i v ÚK, kde některé autobusy nahradily slušně obsazené vlaky a v těch náhradních autobusech je prázdno. Prostě se to lidem nelíbí a nehodí. V prvé řadě ale jsou příčinou nevhodně řešené spoje odnikud nikam, bez přípojů, po špatných trasách apod. A… Číst vice »

xyz

A autobusy, v nichž chtějí škrtat taky, byste jim (se stejným „odůvodněním“) sebral taky? 🙂

P. S. Jsem zvědav, jak MD nebude škrtat v rychlících. 🙂

xyz

Plus i tady připomenu, že jde o návrh škrtů z poměrně vysokého nynějšího počtu spojů, kde nikde není psáno, že MD by (pokud by objednávalo regionální vlaky) takový rozsah spojů vůbec objednalo.

Tzn. i kdyby MD hypoteticky v této situaci neškrtalo regionální vlaky (pokud by je objednávalo), tak to pořád neznamená, že by těch vlaků jezdilo více, protože by jich samo MD předtím ani tolik neobjednalo (= nebylo by „z čeho škrtat“).

ušatá

Snad nebude, řada jich naopak schází.

Vít Jůza

Kdyby přístup státu byl lepší …

Jiří Kocurek

Ještě to udělat taky, aby to kraj musel platit a nesměl do toho kecat. To je idální stav. Plať a drž hubu a krok. A jestli si budeš stěžovat tak ti zrušímě přípoje.

Oskarák

A k dalšímu prodražení železniční dopravy dojde díky tlaku na rychlý přechod na ETCS ať už formou zástavby do stávajících vozidel či pořízení nových, což dopravce taky bude něco stát a budou to chtít zaplatit od krajů, k tomu zpřísňující se požadavky na opravu a údržby vozidel (ECM). Nevidím při současném poklesu daňových příjmů budoucnost regionální dopravy v Česku růžově.

Správa železnic sice investuje miliardy do tratí a jejich zabezpečení, ale jestli jednou budou peníze na zajištění provozu po nich se zatím moc neřeší…

Jaaa

To se neřeší ani při budování dálnic. Prachy z EU se musí „čerpať“, ať to stojí co to stojí. A údržba? Proč?

ušatá

I když se to mnohým líbit nebude, tak ono to ETCS není velká výhra a investovat nyní do toho moc rozumné není. Tady by se možná dalo ušetřit mnohem víc než rušením spojů za pár milionů, když jde o miliardy. Ale hlavně, pokud má být železnice ekonomická, musí se na ni zpět dostat co nejvíce nákladní dopravy. Ta osobní už jen takovou třešničkou na dortu.

Marek

Přesně jak jsem očekával. S výmluvou na daňové změny dojde k seškrtání veřejné dopravy. To jest postiženi budou především nízkopříjmoví a příslušníci nižší střední třídy, dále pak důchodci a lidé smýšlející ekologicky. Vedení kraje samozřejmě hromadnou dopravou nejezdí. Přitom právě nízkopříjmoví profitují na daňových změnách nejméně. Jde tedy o klasický transfer peněz od chudých k bohatým. Ti ušetří a nějaké změny v hromadné dopravě se jich nijak nedotýkají. Ovšem množství rozhleden a cyklostezek pro víkendový tělocvik v přírodě zůstane zachován. Nijak už mě to nepřekvapuje, a tudíž ani nerozčiluje.

-TR-

Paradox je, že právě nízkopříjmoví, příslušníci nižší střední třídy a důchodci tvoří největší elektorát hnutí ANO. Přitom politici ze stejné strany, kteří jsou ve vedení kraje, plánují škrty a vůbec jim nedochází, že tím může ANO přijít o hlasy v parlamentních volbách na podzim.

Vytěžit na tom můžou všechny ostatní strany, které si na kritice škrtů udělají kampaň.

xyz

A přitom to samé „ANO“ tento propad rozpočtových příjmů nyní prohloubilo svým návrhem na snížení daní, který byl nakonec schválen.

Řeklo by se – „to nevymyslíš“. 🙂

Kalina

Je samozřejmě správné, když více peněz zůstane lidem přímo v kapse a tedy mohli se sami rozhodnout jak tyto peníze utratí, v tomto případě i co se týká způsobu dopravy.

a8n

Až na to, že 15 % nízkopříjmových tam zůstane navíc přesně 0 Kč.

Jaaa

A tomu zbytku to sežere inflace. Takže těm 15 % nízkopříjmových naopak reálné mzdy klesnou.

xyz

Neklesnou, protože souběžně se navýšily i minimální mzdové tarify.

(Pozn. to, zda a jaká bude inflace, je relativně spekulativní údaj, tím více s ohledem na netypický ekonomický vývoj.)

ušatá

Nesmyslná teorie. Toho jsme si již užili dost.

Kalina

Na provozování neobsazených vlaků nebo autobusů je ekologického zhola nic, naopak. Kromě toho se zřejmě neuvažuje o rušení využívaných spojů, ale těch, které jezdí poloprázdné. A že takových je v celé republice spousta mohu z vlastní zkušenosti potvrdit… https://imgur.com/UDSOu9Y

xyz

Jistě – fotkou z (viz datum) 10. 1. 2021, tzn. z období nouzového stavu mj. se zákazem volného pohybu osob vyjma konkrétně specifikovaných případů. 🙂

Kalina

Zajímavé, že ten „zákaz volného pohybu“ se neprojevuje na silnicích. Kromě toho ani tento stav neospravedlňuje provozování prázdných spojů celé měsíce jen tak „ze setrvačnosti“. Že flexibilní přístup ve veřejné dopravě lze aplikovat, dokládá přizpůsobená nabídka spojů MHD.

xyz

„Kromě toho ani tento stav neospravedlňuje provozování prázdných spojů celé měsíce jen tak „ze setrvačnosti“.“
Ale samozřejmě. Dočasné „covidové“ redukce rozporuje málokdo.

Nicméně redukce diskutovaná v tomto článku NENÍ dočasnou covidovou redukcí.

Kalina

Celé je to o tom, že nabídka spojů prokazatelně není v souladu s poptávkou a proto se v této oblasti nabízí celorepublikově značné možnosti změn s cílem snížení nákladů.

S49

Nabídka spojů prokazatelně není v souladu s poptávkou, protože její interval půl až jedna hodina v pražské MHD (jejíž je linka S49 už z principu faktickou součástí, protože její rozumnou alternativu žádná jiná MHD nenabízí a zatím ani nabízet nemůže) naprosto není v souladu s běžnými intervaly ostatní pražské MHD.
Ale text se netýká Prahy, která s VHD v Ústeckém kraji nemá vůbec nic společného, takže ani vaše fotodokumentace z Prahy není nijak relevantní.

Zbyněk

To není pravda, společného tedy má a to v rámci mezikrajských smluv!

Bývalý dozorčí provozu

Zrovna o lince S49 z Hostivaře si myslím svoje. Narvat na jednokolejnou trať primarně určenou pro nákladni dopravu tento cirkus, to musela prosadit nějaká pomazaná hlava. Když se do toho ještě kolikrát nacpala i odklonová osobní doprava z tratě 221, když byl nějaký malér mezi Hostivaří a Hlavním nádražím, tak se na to nákladní dopravci mohli jen koukat. Ještě, že to jde již mimo mne.

xyz

Přesně tak. Navíc když tato linka v Libni úrovňově kříží vlakové cesty jakýchkoliv vlaků od/do Kolína.

Jo, kdyby se takovýchto linek měly týkat ty koncese/nekoncese coby „koncepční“ řešení kapacity koridoru. 🙂

ušatá

Hlavně nabídka není v souladu se zájmy a potřebami lidí. A vtom to vězí.

Vít Jůza

Ani tento stav neospravedlňuje hlubší rozbití celého systému veřejné dopravy. Provozování prázdných spojů je řešitelné zavedením režimu „jen na objednání/zavolání“, který je sice rozumný a vyzkoušen, ale používá se ne všude, kde by to bylo namístě.

Zbyněk

Jo, a pak mi řidič bude odmlouvat, že mě neodveze, což se mi párkrát stalo.

xyz

Spoje „na zavolání“ = neušetří se vozidlo ani personál (musí být k dispozici, co kdyby někdo zavolal); ušetří se víceméně jen palivo (+ dejme tomu maličkatá úspora vzniklá „o to nižším opotřebením vozidla“).

Eventuální velmi nízká úspora a pouze na variabilních nákladech (resp. možná ani ne na všech z těch variáblů).

ušatá

Hlavně volbou vozidel. Tedy levná a přitom pohodlná vozidla, nikoliv nerozpojitelné a neregulovatelné jednotky. Pak by se ušetřilo podstatně víc než redukcí. Ať se to líbí nebo ne. 810ky jsou nutností a jejich adekvátní náhrada také. Prostě pokud se má jednat ekonomicky, tak jiná cesta není. A silniční doprava musí také konečně jezdit plně za své. A zázraky se budou dít na počkání. To falšování ekonomiky na přání musí skončit. A k tomu by ta pandemie mohla pomoci.

Vít Jůza

Prodloužení intervalu v MHD třeba z 2 minut na 10 není problém z hlediska použitelnosti systému, zatímco prodlužování intervalů zejména přes hodinu, což se týká samozřejmě zejména meziměstské a příměstské dopravy, už bez snížení celistvosti a použitelnosti nelze …. nelze to tak, aby všude byla přijatelná návaznost!

příznivec PID

„Prodloužení intervalu v MHD třeba z 2 minut na 10 není problém z hlediska použitelnosti systému“
To ovšem vůbec nemusí být pravda – záleží jednak na přepravních proudech cestujících a jednak na reálné jednotnosti taktu, když vámi zmíněné prodloužení intervalu může velmi podstatně rozbít přestupní vazby.

Zbyněk

V Ústeckém kraji nikde interval 2 minut na krajské lince není!

Zbyněk

Jo a kde?

Jiří Kocurek

Jo no, on je zákaz vycházení a lidi furt jezdí do práce a furt se vozí zboží do obchodu. Přitom by asi neměl být chleba.

Pája

MHD jezdí u nás podle letních JŘ. Tzn děti do škol vozíme autem. Ale šetřit se musí, kdyby na chleba nebylo. 😠

Vít Jůza

Mimochodem, zrovna poloprázdné se jednoznačně považují za dostatečně využité a neruší se.

Leden

Někde tou veřejnou dopravou už nejezdí ani „nízkopříjmoví“…

medical_examiner

Turistický ruch…ten se dá postrádat!
A taky národní parky a CHKO…

Filias

Ty daňové změny byl dlohodobý sen ODS – pravice, která nechce moc dotovat veřejnou dopravu. Proč se to najednou začalo líbit ANO, když to poškodí jeho voliče na všech frontách to úplně nevím. Nejspíš chtěli jen sebrat peníze krajům a samosprávám.

ušatá

Hodně by se dalo ušetřit likvidací služebních auta a politiky i úředníky dát na pospas cestováním veřejnou dopravou. To by byly úspory i fantastické řešení problémů dopravy jako takové. Ty by se všichni divili. A ty úspory jsou v rámci republiky ve stovkách milionů korun při takovém řešení.

Robil

Hurá do aut !!!!

Jiří Kocurek

Když nahradíme Šukafon šestivozovým vlakem, tak zcela jistě místo 5 lidí začně do Mochova jezdit aspoň 40 lidí v každém spoji.

ušatá

Nechápu nějak smysl tohoto příspěvku a jeho logiku. Co tím chtěl pan autor říci?

Kalina

Počítám, že předcházet bude detailní analýza obsazenosti jednotlivých spojů a na základě ní dojde úpravě nabídky. Takový postup je pak nenapadnutelný, každý jistě pochopí, že nelze za veřejné peníze provozovat spoje využívané méně než z 20%, to je dál neudržitelné.

-TR-

Nebuďte naivní. Žádná detailní analýza nebude. Politické zadání je plošně škrtnout dopravu od 1.7., přičemž se to udělá podle toho, kolik dovolují uzavřené smlouvy. A za tak krátkou dobu by se stejně žádnou analýzu nestihlo vypracovat.

Anonym ze severu

No tak ale bacha! Na podzim po volbách kraj dělal nějakou (podle sčítačů jednodenní) analýzu počtu přepravených osob v autobusech a ve vlacích, na všech spojích v DÚK jezdili lidi, co počítali cestující a zaznamenávali vazby a vytíženost jednotlivých spojů!

-TR-

Na podzim po volbách tady naplno řádila druhá vlna koronaviru. Data nejsou směrodatná.

Anonym ze severu

To ale politiky nejspíš nezajímá

Pajoš

Zní to sice logicky, ale naráží to na několik probémů:
1) počítat cestující v době covidové a na ni navazující letní prázdniny není zrovna vypovídající
2) to že pojede vlak s kapacitou 200 cestujících obsazen 40-ti lidmi znamená že je na zrušení, ale vlak s kapacitou 100 cestujících obsazen taktéž 40-ti lidmi je ok?
3) jelikož v tomto kraji je snad 6 železničních dopravců a smlouvy jsou rozdrobeny a výrazné snížení počtu spojů neumožňují, tak takto jednoduše spoje nezrušíte

Kalina

Pochopitelně bude úprava muset být v souladu v mezích platných smluv, nebude-li možná dohoda. Analýza obsazenosti je však nezbytná.

Pajoš

A kdy uděláte tu analýzu obsazenosti když do léta budeme pořád ovlivněni covidem a od léta už se mají spoje omezit?

Kalina

Obsazenost je třeba sledovat nejlépe průběžně. Technické prostředky (data z přenosných pokladen) k tomu jsou.

Pajoš

No to je sice možné, ale když se to nedělá, tak jak uděláte tu analýzu co tady propagujete?

Nikola

A ono se to nedělá?

Pajoš

Pokud to chcete rozporovat, tak sem hoďte odkaz na nějakou průběžnou analýzu obsazenosti … To by změnilo vše. Díky

Zbyněk

Podle Vás je tedy možná jen výpověď smluv a ohrožení dopravní obslužnosti?

xyz

„Takový postup je pak nenapadnutelný, každý jistě pochopí, že nelze za veřejné peníze provozovat spoje využívané méně než z 20%“
Pokud redukce přesáhne smluvně stanovené % možných redukcí, tak to samozřejmě napadnutelné je.

Kalina

„… úprava muset být v souladu a v mezích platných smluv, nebude-li možná dohoda. „

Jakub P

Tohle není zdaleka tak jednoduchý – špičky bývaj zpravidla jednosměrný, ale ta vozidla se tam neteleportujou, musí se tam dostat jízdou opačným směrem. A je často lepší, když tím směrem proti špičce svezou aspoň pár lidí, než kdyby to jeli jako manipulák úplně prázdný. Jo, jsou případy, kdy se to dá vyřešit jinak (vozidlo se tam může efektivněji dostat z jiné linky, která zrovna sedlo nemá nebo mít líp naplánovanou pauzu) ale bude to spíš výjimka než pravidlo. Další věc je, že i relativně nevytížený spoje nebo linky můžou být potřeba pro to, aby ta doprava fungovala jako celek. Může… Číst vice »

Leinad

Zrušení okrajového spoje může způsobit snížení obsazenosti jinde. (Do divadla jedu autem, jinak bych se nedostal zpátky).
Naopak zrušení špičkového spoje, který lze rozumně nahradit cestou s přestupem, nemusí sít ovlivnit

Kalina

To je samozřejmě v pořádku, každý ať se sám rozhodne o pro něj vhodném způsobu přepravy. Veřejná doprava slouží k hromadné přepravě osob a nikdy nezajistí flexibilitu individuální dopravy.

Jakub P

A silnice a parkovací místa pro tu flexibilní individuální dopravu vznikaj a provozujou se (opravy, odklízení sněhu, obnova značení, atd.) zázrakem a bez potřeby peněz z krajské kasy? Ono fakt vyjde veřejnou správu mnohdy levněji zaplatit takovým lidem, kteří jedou do města ve špičce a vrací se mimo ni, skoro prázdnej autobus, než jim stavět dostatek parkovišť a zvětšovat kvůli nim kapacitu ulic pro auta, což ji sníží celkově, což zas bude pro řadu lidí důvod přejít z veřejný dopravy na auta, a spirála se nám hezky roztáčí…

ušatá

Jo, to se však slyšet nechce, protože do silniční dopravy tečou peníze jako do černé díry a to ve stovkách miliard. A to je podle některých v pořádku, zatímco 12 mld dotace do osobní dopravy je dle někoho částka na infarkt.

Jiří Kocurek

To je nápad! Zrušíme přecapné spoje ve špičce. Místo studentského rychlíku pojedou studenti osobákem se šesti přestupy. A ne že je místo zrušeného rychlíku vezmě nějaký vyzobávač rozinek autobusem.

Leinad

Co třeba „Zrušíme přímé vlaky Praha-Milovice, místo nich přímé vozy. (Přivěšování/odvěšování v Lysé nad Labem)“ ušetří se strojvedoucí.
Nevýhoda akorát dvounásobný interval Praha-Lysá.

ušatá

A třeba večer kolem 22. hodiny by mělo jezdit lidí kolik? Ale když takový spoj zrušíte a dotyčného tak nacpete do auta, tak tím autem pojede i přes den. Takže z bláta do louže.

Iveta

No dobré počiny v tom kraji mají ,nejprve zruší celé tratě (zastaví ,omezí provoz na turistické linky),pak zavedou DÚK ,všude takt ,myslím železnici,nacpou tam spoustu dopravců a jezdí nesmyslně .Např linka Ústí-Úpořiny -Bílina vozí dopoledne a večer vzduch ,ale je protažená až do Mostu ,když je v Bílině přípoj na rychlík a z Chomutova dopoledne jede vlak 8.21,8.33,9.07a 9.33 na Most všechno prázdné ,pravda rychlík objednává MD ,ale tak se snad mohou domluvit mezi sebou a takhle se dá pokračovat ,noční prázdné vlaky .A k ceně, přes Úpořiny jezdila regina na kasičku ,dnes popelnice 845 i s průvodčím ,co asi… Číst vice »

Kalina

Je dobře, že píšete poznatky z praxe, jezdí-li spoje prázdné, revize nabídky spojů je nezbytná a možnost úspor je zjevná.

Zbyněk

Kdyby jste si přečetla ten dokument, tak tam právě úředník píše, že redukce v tomto rozsahu není za současného stavu možná a vůbec, jinde v republice se do některých vesnic nedostanu ani v pracovní dny, Ústecký kraj byl v tomhle výjimkou.

Zbyněk

tedy je výjimkou.

ušatá

A to je právě nedostatek té koncepce, rozumného řešení a provázání jednotlivých druhů dopravy. Prostě autobus odveze lidi od vlaku a k vlaku a projede všechny navazující obce kolem tratě a zastaví v obcích několikrát, aby to vyhovovalo všem. A máme vytíženost i smysluplnost.

Zbyněk

Přesně jak jsem psal v souvisejících článcích, změní se lidé a většina spojů se zruší, vracíme se zpět na úroveň Jihočeského, Karlovarského či Kraje Vysočina, je to velká ostuda, že lidé, kteří jezdí na zasedání autem, nutí lidi přesedat do auta. Ať jde rada Ústeckého kraje někam, je to obrovská likvidace jedndnoho z nejkvalitnějších integrovaných systémů. Je ostuda, že lidé nepřišli k volbám.

Zbyněk

Kulhánek svou MHD v Kadani skoro vyrušil.

-TR-

Problém byl možná i v „nesprávné“ politické příslušnosti minulého náměstka pro dopravu.

Komínek je člen KSČM od roku 2004. Vstoupil tam po 11 letech služby v armádě. Během své vojenské kariéry byl svědkem obrovského rozkrádání a devastace armády, kterou páchaly porevoluční vlády v 90. letech. Takže svým způsobem se Komínkovi nelze divit, že se naštval a že je tam, kde je.

Na druhou stranu, KSČM je zcela pochopitelně pro mnohé lidi jako strana nepřijatelná, asi nemusím tady rozvádět, proč, protože to bylo mnohokrát řečeno. A s tím je možná spojeno i to, že ta politická příslušnost mohla Komínkovi uškodit.

-TR-

Dovolím si ještě napsat úryvek od Karla Kryla (píseň Pochod Gustapa).

„Nad mozkem poslušnost a nad rozumem víra
a správná příslušnost je víc než v botě díra.“

A jak tak koukám, tak tyto verše platí v každé době a za každého režimu.

ušatá

Bohužel. Pravda se nenosí a lidi moc nemyslí.

Leden

Nebojte se – Jihočeský, Karlovarský, Vysočina i všechny ostatní kraje budou svých 20% škrtat taky.

Zbyněk

Jo, takže do vesnic, kam jedou dva autobusy denně pojede jen jeden?

ušatá

Omyl, žádný.

svojsin

Taky by se mohlo uvažovat o mírném zdražení. Raději zaplatím v autobusu Kadaň – Podbořany o např. 2Kč víc, než aby nejelo nic….

-TR-

Opětovné zdražení jízdného po půl roce je mnohem menší zlo. To je pravda. Poslední zdražení proběhlo 1. 1. 2021.

Kalina

Uvědomte si, že většina lidi v dnešní době má možnost vlastní dopravy a mnohdy vychází jako ekonomicky výhodnější varianta. O pohodlí a flexibilitě nemluvě. Takže ne, prostor pro zdražování ve veřejné dopravě není.

xyz

O to větší bude (když se ta díra aspoň částečně nepokryje zdražením jízdného, i zde připomenu, že v případě pracujících půjde o zdražení akceptovatelné i díky onomu snížení daní) prostor ke škrtání (ostatně – dle vašeho vyjádření – půjde o šrktání v něčem, co je beztak nepohodlné a neflexibilní).

MLB

Takže přiznávají, že se na tom vlastně moc neušetří, ale přesto škrtnou a zhorší dopravní obslužnost. A ve výsledku to stejně nebude stačit a budou se muset hledat jiné kapitoly, kde se ušetřit dá…

xyz

Jistě že přiznávají, že v dopravní kapitole ty škrty stačit nebudou – viz objem škrtů v dopravní kapitole vs. objem celkového snížení rozpočtových příjmů.

A na tu nelineárnost, kdy vlivem (logického) dvousložkového (fix + variábl) zasmluvnění může dojít k tomu, že pro dosažení 10% škrtů bude nutné škrtat objem výkonů např. až o 20 %, upozorňuje nynější opoziční představitel (dřívější radní pro dopravu), nikoliv představitel nynější koalice.

svojsin

Pokud se škrtne celý vlak/bus turnus, tak ušetříte. Celkově ale není dobré udělat veřejnou dopravu nezajímavou tím, že nabídneme malé množství spojů.
Čím déle se budou držet proticovidová opatření, tím hůř.
Snad se to brzy obrátí.

ušatá

Nesouhlas, většinou tím neušetříte nebo jen směšnou částku, stejně jako neušetříte rušením tratí. Ušetřit lze vždy jen jinou organizací a koncepcí a hlavně tím, že získáte více cestujících a více nákladní dopravy.

ABC

nějak se začít musí

svojsin

ABC: Například kdyby neobjednaly žádný os vlaky v úseku Varnsdorf Rybniště, zachrání to cca 4 x víc autobusových km jinde na území Us. Kr.

ušatá

Jen do doby, když konečně autobus bude stát skutečně tolik, kolik stojí jeho provoz.

Jakub P

Jestli jsem to dobře pochopil, tak zadání tolik škrtnout je od politického vedení města, argument, že to ušetří mnohem míň, než kolik to nadělá škody, od těch, kdo tu dopravu detailně plánujou.

MLB

To je samozřejmě pravda, já nehledám autora, řeším to z pohledu občana, kterému je jedno co udělala levá a co pravá ruka… důležitý je výsledek.

Krušky-Středohoří

Některá MHD zdarma, třeba v Lovosicích a Litoměřicích se paradoxně zatím nějak omezit neplánuje. A to jim mnoho škarohlídů včetně mě moc šancí nedávalo.

-TR-

O MHD nerozhoduje kraj, ale vedení jednotlivých měst.

Krušky-Středohoří

Jako většina zde diskutujících vím, kdo co objednává, to mi hned vysvětlovat nemusíte. Jen jsem tím jsem chtěl říct, že jedna státní instituce na dopravu peníze má a druhá ne. I když v případě zmiňovaných maloměst, kde je často rychlejší jít pěšky bych to nenazýval jako MHD ale svozová služba do školy a nemocnice.

Greta

Kraj ani města nejsou státní instituce, ale samosprávy. Mají své vlastní rozpočty a mohou si s nimi hospodařit víceméně jak chtějí.

xyz

Taky připomenu, že Ústecký kraj už sám o sobě v železniční dopravě relativně ušetřil tím, že většinu výkonů poptával a pak vybral nejvýhodnější nabídku. Přesto z takto ušetřeného chce nyní silně škrtat.

Jakpak asi (ne)budou škrtat některé z dalších krajů – z těch, které nesoutěžily/nepoptávaly a rovnou „nabagrovaly“ výkony Českým dráhám bez ohledu na cenu.

-TR-

Škrty v Ústeckém kraji jsou politickým rozhodnutím nového vedení kraje (koalice ANO, ODS, Spojenci pro kraj). To rozhodnutí samozřejmě nebere ohled na to, co uzavřelo staré vedení (koalice KSČM, ČSSD, SPD). Připomenu jednu maličkost z povolebního vyjednávání. Původně místo Spojenců pro kraj mělo být v koalici hnutí STAN, jehož lídrem byl v krajských volbách Filip Ušák. Ten byl ale za dost podivných okolností vyšachován z jednání o koalici, pokud vím, kvůli tomu, že se setkal i s Piráty. Skutečný důvod ale mohl být zcela jiný. Filip Ušák byl jako zástupce opozice členem dozorčí rady DSÚK, takže měl docela velký přehled… Číst vice »

Matěj

Haha. A že se zrovna někdo z hnutí ANO diví, že nejsou peníze. Se má pan Hrabáč obrátit na svého stranického šéfa, ten umí zařídit všechno. … A možná přidá i nějaké ty motýle. 🙂

Karel Fenyk

Když vidím ty skoro prázdné vlaky tak se kraji vůbec nedivím. Určitě se nebude škrtat v dopravních špičkách.

xyz

Tak jistě že těch až 20 % výkonů bude vyškrtáno mimo špičku. Ale je nutné dodat, že se tím ušetří jen variabilní náklady, ne však náklady fixní (nadále stejný počet vozidel apod.). Proto tam je ta nelineárnost např. se snížením výdajů o 10 % dosaženého snížením objemu výkonů až o 20 %.

Josef Trögl

Tak ta poloprázdnost je celkem logickým důsledkem koronaviru a toho, že třeba Litvínovská trať se loni rekonstruovala a NAD nebyla zrovna atraktivní, takže reálně se jezdí na U3 pořádně až teď.

Jakub P

A jak na ty špičky dostanete vozidla, když zrušíte protijedoucí „nevytížené“ spoje? Pojedou skoro stejnou trasu bez cestujících jako manipulační?

Ludva

Kdyby i krajská doprava byla pod MD, jak se navrhuje a jak to dříve i bylo, toto by rozhodně nehrozilo. Před volbami by si to nikdo nedovolil a peníze by se jistě našly. A ještě jednu poznámku. Situace na první koridoru je všeobecně známá. Prohání se tu čtyř – pětivozové rychlíky tři dopravců většina dost slabé obsažených. Prodělávají všichni, protože se zákonitě nemohou uživit. Nebýt liberalizace ten jeden státní dopravce by se pravděpodobně uživil. Bylo by zajímavé spočítat kolik by bylo takto možno ušetřit i například na pomoci těm všem dopravcům, kterou si jistě vymohou, pod hrozbou krachu. Myslím že… Číst vice »

xyz

„Kdyby i krajská doprava byla pod MD, jak se navrhuje a jak to dříve i bylo, toto by rozhodně nehrozilo. Před volbami by si to nikdo nedovolil a peníze by se jistě našly.“ Tak by se „odnenašly“ po volbách. Pomíjím, že při objednávce MD by dost možná v ÚK ani nebyl takový rozsah dopravy objednán (takže by nebylo z čeho škrtat). Mmch. na MD byste tedy převedl i autobusovou regionální dopravu, „aby se (dle vaší teze) letos neškrtalo“? „Myslím že na krajskou dopravu by zbylo hezkých pár miliard.“ Kompenzace pro komerční dopravce na jedné konkrétní trase (navíc kompenzace dočasná) bude… Číst vice »

-TR-

Jen se nebojte. Škrty v Ústeckém kraji určitě budou využity v kampani před parlamentními volbami, takže je možné, že se z toho i couvne.

BDT

Být tady jen státní dopravce, jezdíme o 50 procent dráž a ve stejných šrotech jako před 20 lety. Díky bohu, za liberalizaci.

švestka

Kdyby jen o 50% dráž, lístek do Ostravy by stál minimálně 600 (když v roce 2009 stál 500) a místenka na pendolino aspoň 250 (stála 200). Takže modře ideologicky by se provoz lokálek z horní dolní, platil tak, že by se prachy vytáhly z peněženek cestujících do Ostravy, v praxi by ty prachy ČD obratem poslali Burešovi na inzerci do mafry, ale šotoušci by hýkali blahem, že tu není žádný fuj-fuj soukromník. Ale to Ludva ve své modré zaslepenosti nevidí.

Paddy

Švestka, trapný jako vždy. Všechno ví jak by to bylo.. Proč neděláš poradce na vládě ty chytrolíne.

švestka

Spíš by nás zajímalo, kdy troll paddy napsal něco smysluplného. Asi nikdy, protože to svým modrogumním slepičím mozkem nedáš.

Paddy

Já nehodlám tady ostatním radit. Ty svoje názory neoznamuješ, ale vnucuješ. Všichni tady věděj, že z tebe nic smysluplného ještě nevypadlo. Ještě jsi na to při své vysoké inteligenci ty chytrolíne nepřišel, že většina tvých canců má palec dolů. Normální člověk by se nad tím zamyslel. Ale ty meleš furt blbosti o modrogumách jako Kubek o lockdownu…

Luboš Beneš

Pamatuji dobu kdy se žlutým smáli za 4 vozové rychlíky…. dnes ty 4 vozy mají modří, žlutí umí i 10…, navíc tyhle peníze nejdou z krajů, jen některé modré R dotuje ministerstvo.

Pajoš

Já si zase pamatuju dobu kdy se pan Jančura pohoršoval nad tím, že ČD vozí vlaky tažené lokomotivou jako za císaře pána a že budoucnost dálkové dopravy je v lehkých jednotkách. A zatímco RJ dodnes nemá takovou jednotku ani jednu tak ČD je provozují na dvou linkách (interpanter).
To není nic proti RJ nebo panu Jančurovi, ale uvádím to jako protipříklad toho jak se můžou mýlit i na druhé straně : – )

Jiří Kocurek

Jojo, tehdy se nadávalo na to, že 10vozové rychlíky se nikdy nevrátí. Dnes se Jančurovi nadává, že s tak těžkou soupravou zdržuje na koridoru. A velebí se 121 s Vmax 90 km/h.

ušatá

Samozřejmě a díky nesmyslným jízdním řádům to vypadalo zcela logicky. Prostě nabídka dělá poptávku a to se přeci nechtělo, když se chtělo likvidovat.

medical_examiner

To rozhodně. Kolik už ta liberalizace vlastně stála?

xyz

V parafrázi k výrokům ANO (+ přinejmenším části jeho voličů) napíšu – škrty? A v něčem takovém jako veřejná doprava? To by vymyslela snad jen ODS. Anebo ten arcilotr Kalousek. 😀

joska

Jestliže umíte číst a ještě třeba ještě jednou ,kdyby jste ten článek nepochopil ,tak zjistíte tu skutečnou realitu. Je jedno kdo to napíše ,zda ANO , KSČ ,nebo jiný satanisti.

Martin1

Vy se zase naučte číst mezi řádky. 😉

Luboš Beneš

Je to jasný, je to Kalouskovo kampaň

Peeetr

To jsou teda bláznivé nápady.
A nenapadlo je raději třeba zkusit první zrušit nevýdělečné turistické spoje, pak zdražit jízdenky a pak škrtnou několik nejméně využívaných spojů atd. než šetřit 8% peněz při 20% redukci přepravy a riskování rozpadu síťovosti?

-TR-

Ke zdražení tarifu DÚK již došlo na začátku tohoto roku.

xyz

I tady to vypadá, jako by Ústecký kraj objednal dopravu úplně „nadoraz“, tedy že v době rekordního ekonomického růstu (= rekordních transferů mj. do krajských rozpočtů) se na dalších mnoho (obvykle 10) let zavázal k poměrně vysokému rozsahu vlakových i autobusových spojů.

Aniž by si uvědomoval, že během těch dalších 10 let mohou rozpočtové příjmy několikrát zakolísat (z různých důvodů). A aniž by aspoň měl rozpočtovou rezervu k pokrytí aspoň prvního z takových výpadků.

Zajímavý způsob hospodaření (pak to dopadá tak, že se má škrtat hned a o to citelněji).

-TR-

A jak jinak by Ústecký kraj měl dopravu objednávat? V kraji se nachází množství velkých měst s desítkami tisíc obyvatel, kolem kterých je třeba zajistit kvalitní příměstskou vlakovou i autobusovou dopravu. Tyto faktory kladou na celý systém značně vysoké nároky. Pokud bychom sečetli počet obyvatel největších měst v Ústeckém kraji, vyjde nám zhruba stejný počet obyvatel, jako má Brno. To jen tak pro představu. Řešením by mohlo být to, aby Ústecký kraj usiloval o pomoc od státu z peněz, které nebyly vyplaceny na kompenzacích za slevy 75 %. Liberecký kraj o to usiluje. Čím víc krajů se k tomuto požadavku… Číst vice »

xyz

Každý objednatel by měl dopravu objednávat tak, aby byla v daném objemu ufinancovatelná jak za rekorního ekonomického boomu, tak i za ekonomického poklesu (protože je nelogické, aby se s počty spojů „čachrovalo“ o desítky % „dolů – nahoru – dolů – nahoru“ podle toho, „jak zrovna v tom roce vyšly peníze“, tedy pokud by vůbec někdy následovalo pak to opětovné „nahoru“). „Řešením by mohlo být to, aby Ústecký kraj usiloval o pomoc od státu z peněz, které nebyly vyplaceny na kompenzacích za slevy 75 %.“ Taky by (aspoň částečným) řešením bylo, aby tyto slevy byly zrušeny trvale + kdyby stát… Číst vice »

Jaaa

A vy pořád tu samou obehranou písničku. Neplatnou.
Pokud mám před sebou fázi investic a rozvoje do podnikání, prostě musím riskovat a i tu půjčku si vzít. Víme? Nevíme…

ušatá

Jak dostat lidi do veřejné dopravy spočívá ale také v rozumnějším celostátním tarifu a a dát k dispozici varianty předplatních síťových jízdenek v různých časových relacích, územním členění, ale hlavně ve výhodných cenách. A také aby konečně platily i v MHD v ČR a v přípojných autobusových spojích.

Jánoš

Je to podraz na voličích

orky

To je důsledek výpadků příjmů v souvislosti s významným snížením daní z příjmů díky zrušení superhrubé mzdy. Peníze tak místo vlaků skončí v peněženkách občanů.

xyz

Máte pravdu jen zčásti – uvedl jste jen jednu ze dvou příčin toho výpadku. Druhou je snížený výběr daní v důsledku koronavirových opatření + vůbec snížení poptávky i po dalších věcech. Tzn. ten propad by nastal i bez toho (v dané chvíli asi docela nevhodného) snížení daní z příjmů.

Druhou věcí je, že tento „koronavirový“ propad daňových příjmů by mohl být jen dočasný (přinejmenším v takové „hloubce“, v jaké nastal za loňský rok). Tím nelogičtější je propad objednávky veřejné dopravy i o plánovaných 20 % (protože rozpočtové příjmy se nedlouho poté mohou zčásti vrátit na původní úroveň).

Leden

Snižovat daně je vhodné vždy.

orky

Snížení daní znamená snížení příjmů veřejných rozpočtů, což vede ke snížení nabídky a kvality služeb občanům. Je to něco za něco, takže to vede k tomu, že kraje prošrtají veřejnou dopravu, sníží inestice třeba do oprav silnic nebo školních budov.

Pajoš

Aniž bych se Vás chtěl nějak dotknout, tak nemáte pravdu …
Najděte si pojem Lafferova křivka

a8n

Že nejde o obecně platné tvrzení ještě neznamená, že v tomto konkrétním případě neplatí. Zrovna u DPFO je vliv Laffera hodně omezený.

Pajoš

Ale vzhledem k tomu, že tu vyšší výplatu ještě ani nikdo nedostal, natož utratil atd tak se nedá tvrdit, že platit nebude. Vždyť na tom se nedokážou zatím shodnout ani MF, opozice (a ta ani mezi sebou), rozpočtová rada vlády a další …
Ale uznávám, že jde o tak teoretický pojem, nebo jak to nazvat, že nemohu tvrdit, jak to celé dopadne : – )

Každopádně Vám děkuji za názor, protože jste první, kdo k tomu dokázal vůbec něco říct.

Jakub P

Přesnější by bylo „nemusíte mít pravdu“. Lafferovka má stoupající a klesající část. A kdo ji měl v učebnici s detailně popsanýma osama, ten by měl v zájmu svém i okolí zapomenout na všechno, co se z tý konkrétní učebnice naučil…

Pajoš

Ano „nemusíte mít pravdu“ by bylo férovější, uznávám.

Jiří Kocurek

„zapomenout na všechno, co se z tý konkrétní učebnice naučil…“

Ekonomie je totiž buržoazní pavěda. STrana a Vláda ví všechno líp.

Jakub P

O to ani tak nejde, jen o to, že když vám někdo tvrdí, že přesně ví, kde se na Lafferově křivce daná země v daný okamžik nachází, je na zhruba stejný úrovni jako ten, kdo popírá její existenci, jen na opačný straně spektra.

Ona to je spíš teoretická věc, něco, na co je třeba myslet a dávat pozor, pokusy o praktický využití maj užitečnost zhruba na úrovni toho, když by někdo v praxi zkusil Schrödingerův pokus s kočkou. Jediný, k čemu to vede, jsou zkažený vánoce, kdy se každej bojí otevřít dárky pod stromečkem…

Pajoš

Díky, Schrödingerův pokus jsem si našel a nebudu tvrdit, že jsem to pochopil ale zasmál jsem se : – D

švestka

Když občanům zbyde více peněz v jejich peněženkách, tak sami vyberou co si za ně zaplatí a protože budou mít víc peněz, tak jim ani dražší jízdné vadit nebude.

Pajoš

A taky jim nebudou vadit dražší potraviny, služby, řemeslnící atd, takže nakonec budou všichni rádi, že místo vyšší životní úrovně na tom budou úplně stejně … jasně

xyz

Ke zdražování potravin/služeb/řemeslníků (pozn. řemeslníci jsou taky „služby“, tzn. netřeba je uvádět jednotlivě) není sám o sobě důvod (resp. pokud nastane, tak ne kvůli onomu snížení daní).

Pajoš

Já jsem ale nepsal, že je důvod ke zdražení, to jste si domyslel sám.
Psal jsem o tom, že tvrdit, že někomu nebude vadit zdražení. Chtěl bych vidět jak lidé budou říkat: zdražili ale mi to nevadí.

Jiří Kocurek

řemeslník je objednáván a placen státem…
Nemáte tam ještě něco? Nezdraží kvůli snížení daní benzín?

Pajoš

Kdybyste si přečetl téma vlákna tak byste věděl, že nepíšu o tom, že dojde ke zdražení řemeslníků ale o tom, že lidé určitě nebudou brát v klidu zdražení čehokoliv jen proto, že se zvýšila čistá mzda …

Luboš Beneš

Ještě vhodnější je dobře hlídat jak se s těmi daněmi nakládá.

orky

Koronavirus jistě má dopad na příjmy z daní, ale jde o dočasnou záležitost a nějaká trvalá změna o velká procenta nedává smysl. Tady je spíše hlavním důvodem trvalé snížení příjmů v souvislosti se snížením daní.

xyz

Snížení příjmů spojené se snížením daní pro změnu není takové, aby opravňovalo tak velké škrty.

Navíc je logicky kompenzovatelné zdražením jízdného, které bude pro ty, kterým zůstanou tisíce korun každý měsíc v kapse „navíc“, relativně akceptovatelné.

Jakub P

To by ovsem to snizeni nesmelo byt provedeno tak, ze lidi s nizkymi prijmy se skoro nedotkne a vetsinu efektu dostaneme my, kdo mame prijmy relativne vysoke. Takto pro radu lidi muze byt problem tu vyssi cenu jizdneho platit.

Pajoš

Jelikož minimální mzda je 15200Kč a z této mzdy zaplatíte daň 0Kč!, tak jak chcete ještě snižovat daň nízkopříjmovým?

švestka

Minimální mzda se zvýšila taky, sice se z ní daně neplatí,ale peněz těmto lidem zbyde víc.

Pajoš

A jak to souvisí s tím co píše pan Jakub P?

Jaaa

Uf, tady je zas ekonomů…

– Se zvýšením příjmů ochota zaplatit za určité zboží co? Vzroste.
– Takže vzroste co? Poptávka.
– Takže vzroste co? Cena.
– Takže vzroste co? Inflace.
– Takže lidi, u kterých ke zvýšení příjmů nedošlo, co? Zchudnou.

švestka

Tyto otázky jsou přepsány ze skript pro VUML nebo pro Vysokou školu politickou? Kde jsi patrně získal titul RSDr., tedy Rozhodnutím Strany Doktor.

xyz

Nízkopříjmoví si nyní polepší také, i když ne kvůli snížení daní, ale prostě a jednoduše díky zvýšení minimální mzdy (potažmo minimálních mzdových tarifů pro každou jednotlivou tarifní třídu).

Pajoš

Musím se Vás zeptat stejně jako pana Švestky: A jak to souvisí s tím co píše pan Jakub P?

švestka

Tak, že i ten, kdo jede za minimální mzdu má od ledna o 600 víc cash. Takže i kdyby mu dojíždění do zaměstnání zdražilo o 300, tak mu stále 300 zůstane navíc.

Pajoš

Ale to nesouvisí s tím, že daňové změny nominálně těm s nejnižším příjmem zásadně nepomohou. Jestli je to spravedlivé nebo ne je na jiné téma. Je třeba si uvědomit, že za minimální mzdu pracují desetitisíce lidí. Tlak na zvýšení jejich mezd zaměstnavatelem není v rámci této profesní skupiny nijak velký a proto aby se zaručila nějaká minimální úroveň života je zřízena na tato minimální mzda a je pravidelně zvyšována a to (nejlépe) nad rámec inflace. Z výše uvedeného je jasné, že došlo-li by ke zvýšení cen dopravy (jak uvádite vy) + inflace (všeho ostatního), nevzrostla by vzhledem k loňskému roku… Číst vice »

švestka

Ale já neříkám, že se nemá zvyšovat minimální mzda, naopak, ten kdo pracuje a není na dávkách má mít zaručenu nějakou životní úroveň. Ale na druhou stranu upozorňuji, že pokud se zde poukazuje na to, že tito lidé změnou daní nic nezískají, tak se také musí říct B a to, že díky zvýšení minimální mzdy na tom budou lépe také a v konečném důsledku je to jedno z čeho pramení větší množství peněz v peněžence.

a8n

A ostatní inflace je nulová, že.

švestka

Tak když už jsme u inflace, tak zrovna zvyšování minimální mzdy bylo v posledních letech takové, že ji výrazně překonalo.

Jakub P

Jedna možnost je záporná daň, tedy nevyužitou slevu na poplatníka těmto lidem vyplácet jako bonus. Nejsem si jsitej, ale u některejch slev na dani (na partnera s handicapem nebo na děti) to tak možná už funguje nebo se to aspoň uvažovalo.

Druhá možnost je snížit jim odvody na sociální a zdravotní pojištění, které ani z minimální mzdy nulové nemaj.

Obojí může stát vyjít ve výsledku o dost levněji, než když půjdou na pracák a budou na dávkách, protože přímo v místě bydliště práci neseženou a dojíždění se jim po zdražení při té minimální mzdě nevyplatí.

Pajoš

Ano máte pravdu např. u dětí je daňový bonus už dnes. U minimální mzdy to podle současně nastavených daňových pravidel vychází na 40Kč, které by se jim vrátilo. Samozřejmě pravidla jdou upravit a může to být více, ale to by bylo nastaveno jednotně pro všechny, tudíž by klesly daně všem a příjem státního rozpočtu by dále klesnul. Zdravotní a sociální je samozřejmě možnost. U té min. mzdy je to cca 1700Kč. Otázka jestli by to bylo spravedlivé, když někdo by platil tisíce a někdo nic nebo téměř nic, ale nárok na zdravotní péči mají všichni stejní. Není to jednoduché téma… Číst vice »

Jakub P

Jo, to jsem chtěl říct. Že sazba daně sama o sobě je relativně nezajímavý údaj – ten systém má spoustu parametrů a hýbat se dá (a taky se to dělá) se všema.

V případě aktuální situace by mi jako o hodně lepší cesta ke snížení DPFO než ta, kterou schválili, přišlo to zvýšení slevy na poplatníka a jeho transformace na bonus pro ty s minimální a podobnou mzdou. S plus mínus stejným dopadem na státní rozpočet by to ušetření pro plátce bylo imho o dost lépe rozložené v populaci.

Leden

To je důsledek výpadku příjmů v souvislosti s ekonomickou krizí způsovenou koronavirem.

V.N.

Blbost. Zamyslete se nad tím, co byste dělal, kdybyste byl krajským politikem a byl konfrontován s tím, že objem peněz k rozdělení by se Vám snížil. Já chápu, že pro šotouška je veřejná doprava nedotknutelná, ale kde má kraj šetřit ? Má zrušit údržbu silnic , má zavřít nějaké školy nebo nemocnice ? To rozhodování není jednoduché.

xyz

Veřejná doprava v Ústeckém kraji ale není objednávaná „pro šotoušky“, ale primárně pro občany. Tzn. nemáte pravdu v této věci.

„Zamyslete se nad tím, co byste dělal, kdybyste byl krajským politikem a byl konfrontován s tím, že objem peněz k rozdělení by se Vám snížil.“
I tady se dá vypíchnout, že je nelogické, když ti samí politici předtím sjednali smlouvy odpovídající svým objemem tomu, že ufinancovatelné jsou jen při rekordních rozpočtových příjmech.

xyz

„ale kde má kraj šetřit ? Má zrušit údržbu silnic , má zavřít nějaké školy nebo nemocnice ?“

Zjevně bude muset šetřit i jinde – protože škrty pro dopravu a silniční hospodářství (tzn. včetně té vámi zmiňované údržby silnic!) mají (dle článku) činit oproti loňsku cca 400 mil. Kč, tedy jen asi 1/3 vůči zmiňovanému propadu příjmů o 1,2 mld. Kč.

Kuba

Přesněji pro těch přibližně 10 % občanů, kteří VHD využívají, viz plán dopravní obslužnosti.

Jakub P

Az na to, ze pokud lide kvuli takovym skrtum ve vetsi mire presednou z hromadne dopravy do aut, byva to, zejmena ve vetsich mestech, pro verejne rozpocty jeste o dost drazsi, nez ta hromadna doprava.

Jiří Kocurek

A že by to bylo tím, že lidi nejezdí na koncerty, do divadla…. a do kostela jen na pohřeb.

Jakub P

Tady nejde o dočasné omezení kvůli pandemii, ale o trvalé omezení objednávky od poloviny roku. Takže to, že aktuálně skutečně je nižší zájem o cestování kvůli spoustě zavřených věcí (a tam, kde je to o hodně, určitě má cenu objednávané spoje mírně omezit) je úplně jedno.

medical_examiner

Má zrušit výstavbu silnic!
Stejně jako ryze politické hračky…ze kterých takový občan nikdy nic neuvidí…(vlakem se aspoň sveze)

karel.

Přesně tak co si zvolili to mají. Asi rádi chodí pěšky.

ABC

Základní dopravní obslužnost prostě dostojí svému jménu

medical_examiner

Takže se začne tím, že se zruší turistické spoje?

Jirka

A už to začíná…

Původní Pražák

… a zdaleka nekončí. A jen totální mimoň může být překvapený. Ale svým způsobem je dobře, že do toho jablka konečně někdo kousnul, není na co čekat.

Řiditel

Přesně! Podobně by se mělo škrtat i v Praze, zejména nesmyslné noční spoje. Po 23. hodině jezdí v MHD jen opilci, narkomani a bezdomovci. Nechápu proč by měli jít do takových osob veřejné finance. Vůz, který je trvale nasazován na noční spoje poznáte vevnitř už jen podle zápachu, kterým je nasáknut.

Řiditel

Pro ty mínusující šotouše – až zas pojedete přes den vaší oblíbenou linkou a budete si snít svůj vlhký sen o tom, jak tam jedete v noci, tak si radši nesedejte, protože vaše sedačka je na nočních linkách používána také jako WC.

BDT

Mě přijde, že tramvaj dvakrát do hodiny je pro město s víc jak miliónem obyvatel adekvátní.

Jan Tuhý

To je zvláštní, já těmi spoji jezdím do práce. Asi bych se měl zamyslet nad svým vztahem k alkoholu a drogám.

Řiditel

Nebo se zkuste při cestách do práce v ploprázdném spoji v zoufalou noční hodinu mezi páchnoucími individui zamyslet nad tím jestli by nebylo lepší si najít jinou práci.

Jan Tuhý

Pane řídíteli, emoce jsou nemoce, opatrně :). Každopádně ja jsem se svou prací na železnici spokojen, neměnil bych.

xyz

Jsou pracovní pozice, které v noční době začínají či končí pracovní dobu/směnu.

I kdyby pan Tuhý takovou pozici opustil, nastoupí namísto něj někdo jiný, kdo třebas tu noční dopravu bude využívat namísto něj.

Každopádně, nemyslné tvrzení o tom, že v noci v MHD jezdí jen opilci/feťáci/bezdomovci, považuji za vyvrácený i bez té změny profese p. Tuhého.

Řiditel

Kolik je „normálních“ cestujících v nočním spoji? Rozhodně jsem proti tomu aby se obzvlášť v době ekonomické krize vyhazovaly prostředky z veřejných financích na provozování spojů HD, které mají naprosto minimální obsazenost platícími cestujícími!

Pajoš

Tak jednoduché to ale není, jak uvádíte.Pokud zrušíte méně vytížené okrajové spoje, tak automaticky klesne obsazenost i spojů v jiných časech. A důvod? No když se někdo např. z té směny pomocí MHD nedostane domů tak tím MHD nepojede ani tam …

Řiditel

Směny jsou obvykle 6-14, 14-22,6-18-6. Provoz HD mezi 23.-4.hod. je zbytečný luxus. Kdo musí v této době cestovat může použít svůj vůz nebo taxi.

Pajoš

A někde jsou směny 6:30 14:30 22:30 …

Kolik spojů jezdí mezi 23 – 4? Kolik z nich vozí stejně kapacitní vlaky jako přes den? A kolik z nich je potřeba aby jely protože jinak by ráno nebyla souprava tam kde je potřeba?

Podle toho co píšete chcete říct, že všichni sice platí stejné daně, ale jedni mohou využívat MHD a druzí mají jet autem/taxíkem? Už dnes je v tom určitá nespravedlnost …

Řiditel

Tím chci říct, že nechci aby se daně které jdou z mých peněz vyhazovaly na to aby někde jel ve 2 hodiny ráno autobus nebo tramvaj ve kterém jedou řidič, 3 bezdomovci, 1 narkoman a 2 opilci.

Pajoš

A že takových spojů jsou tisíce co : – D ? Už to tady někdo psal, Vaše představa o nočních spojích je mírně řečeno úsměvná.

Já třeba nechci aby se z mých daní platila výstavba dálnice kterou nebudu používat (ironie) … a co teď s tím? Že bysme třeba neplatili daně přímo a každý by poslal pár kaček na to, co chce zrovna on? : – D

Jan Tuhý

Snad jen malá poznámka k tomu, co je to normální. Netvrdím, že v těchto spojích se nevyskytují občas i divná individua, ale prostě si nemyslím, že jsou tyto spoje tak strašné, jak je popisujete ( alespoň z mé vlastní zkušenosti – dokonce nejen z Prahy ).
Každopádně nerozumím tomu, co je špatného na tom, pokud si člověk zajde večer s přáteli na skleničku a použije k tomu např.tramvaj. Pokud řádně zaplatí a nechová se jako čuně, je to cestující jako každý jiný.

Jakub P

Vzhledem k tomu, co o nich píšete, nepředpokládám, že jste někdy nějakým nočním spojem jel (nebo aspoň v posledních letech/desítkách let). Ale zato se vám udělal pevný a nesmlouvavý názor na to, kdo jimi jezdí.

Myslíte, že má cenu vám popisovat realitu? Já ne.

Řiditel

Měl jsem to „štěstí“, že jsem před pár lety byl řidič nočního autobusu, takže VELMI dobře vím o čem píšu!!!

Pajoš

To jsou přesně ty komentáře, které autory píše aby zvedl důvěryhodnost svých názorů, ale tím, že jejich pravdivost nelze nijak dokázat, tak je výsledek přesně opačný …

Řiditel

Na tohle už fakt nemůžu reagovat jinak než že jsi debil.

Pajoš

Já jsem debil protože Vy tvrdíte něco co nemůžete nijak dokázat?
Když napíšu že jsem pracoval na dopravním odboru a sčítáním pasažérů jsem se zabýval bude můj příspěvek důvěryhodnější?
Bylo by lepší, kdybyste vynechal vulgarity a předkládal ověřitelná data.

Jakub P

Je možné, že na nočních busech je situace horší (přeci jen v Praze obsluhují spíš okrajové části, narozdíl od tramvají, které obsluhují širší centrum a vybrané periferie, kam vedou koleje). Ale stejně mám problém vám věřit, protože kdybyste to skutečně dělal, budete nejspíš aspoň trochu znát i situaci v těch tramvajích a ta vašemu hodnocení neodpovídala ani vzdáleně. Noční tramvaje měly v době před pandemií kapacitu v některých hodinách nočního provozu spíš zoufale nedostatečnou a normální, platící cestující tam jezdili namačkaní jak sardinky… Rozhodně tam neplatilo, že by nebyly využívané, nebo že by osazenstvo tvořili jen/převážně problematičtí cestující…

Jiří Kocurek

22:30 končí odpolední směna. Než se dostanete na autobus je 22:40 , než to pojede ….
Zkuste to těm lidem říct v tom spoji. Na to ale asi nemáte odvadu, pomlouvat anomymě a osobně jsou dvě rozdílné věči.

-TR-

Jsem zvědavý, jak tuto zprávu budou vysvětlovat svým voličům politici z nové krajské koalice. Obzvlášť třeba takoví Spojenci pro kraj, kteří před volbami slibovali, že v dopravě budou pokračovat v rozvoji, a dokonce slibovali i návrat vlaků na Kozí dráhu. Znám lidi, kteří je volili i z těchto důvodů.

Nové krajské vedení neusiluje dostatečně o to, o co usiloval Komínek a usiluje třeba i liberecký hejtman Půta. A to je to, aby stát krajům finančně pomohl z peněz, které nevyplatil na slevách na jízdné, vzhledem k tomu, že se během koronavirové krize méně cestovalo.

Původní Pražák

Hele Máňo, slíbil jsem ti dovolenou u moře, ale teď mě vyhodili z práce, takže nic nebude.
Myslím, že i v ústeckém kraji to většina lidí chápe.

-TR-

Chápete, že třeba hnutí ANO potřebuje vyhrát parlamentní volby na podzim? Vzhledem k tomu, že ANO má post hejtmana a radního pro dopravu, nese politickou zodpovědnost za všechna špatná rozhodnutí, ke kterým v Ústeckém kraji dojde.

Toho samozřejmě využijí kandidáti parlamentní opozice. Např. na kandidátce koalice Piráti a STAN budou v Ústeckém kraji velmi pravděpodobně i lidé, kteří využijí problematiku škrtů pro svou volební kampaň proti ANO.

Původní Pražák

Nikdo nemůže mít všechno. Koblihy, supernízké jízdné pro důchodce, nízké daně a do toho ještě stamiliardové ztráty kvůli covidu. Dříve nebo později se tu bude muset začít šetřit na všech úrovních veřejných financí. A čím později, tím pak více. To je přírodní zákon.

-TR-

Ve volební kampani přírodní zákony neplatí.

Pajoš

Až na to, že ekonomika se neřídí přírodními zákony …

xyz

Od doby, co vynalezla zadlužení, se jimi skutečně neřídi.

Akorát teda podle dřívějších anonistických vyjádření, byl jediným zadlužovatelem arcilotr Kalousek. Zato hodný Babiš zadlužování zastavil. 🙂

Luboš Beneš

Asi o 800 miliard-:)))

Jiří Kocurek

Bývaly doby, kdy aerodynamika patřila do letectví a ne na dráhu. A tak se prosadil koncept nefuk. Stanovilo se přece že aerodynamický odpor na dráze není.

Pajoš

Pletete si ekonomiku provozu a ekonomiku státu, nebo lépe světovou ekonomiku …

Jiří Kocurek

A tak si má otec rodiny zajít do Providentu, vzít si půjčku, aby ta dovolená byla.

Stát všem předhazoval, že mají mít rezervy aspoň na 3měsíční výpadek příjmů. Což je propad o 1/4 z celoročního hlediska.

-TR-

Politika funguje jinak.

xyz

Příměr o „vyhození z práce“ příliš nesedí na situaci, kdy část výpadků rozpočtu je způsobena tím, že jedna z vládních stran (shodou okolností i koaliční strana v rámci Ústeckého kraje) sama o sobě iniciovala snížení daní tak, že tento rozpočtový výpadek sama prohloubila.

xyz

A navíc, i pokud by příměr o „vyhození z práce“ měl sedět, tak přesně v souladu s tím, že „ještě v roce 2019 jsem měl práci takovou, že moje příjmy byly nebývale vysoké; takové jako nikdy předtím. Měl jsem z nich tehdy tvořit dostatečnou rezervu + rozhodně se neuvazovat k výdajům na 10 let dopředu počítajícím s tím, jako bych ty příjmy měl mít pořád stejně vysoké jako v tom rekordním roce 2019“.

Jánoš

Chudáci řadový občané kteří jsou odkázáni na veřejnou dopravu

Prazak

Tak řadoví občané většinou mají auto, ale co ti ostatní?

Kubin

Nezávidím situaci těm, kteří to mají nějakým způsobem řešit. Kromě “spirály smrti” popsané v článku je tu ještě faktor demografie. Lidi se z těch míst stěhují (a po omezení dopravy začnou ještě více stěhovat )do okolí Prahy, kde si s tím neví rady. Prostředky ovšem objektivně chybí, a chybět budou ještě možná celé volební období.

Prazak